WAKACJE ZACZĄĆ CZAS!
Minął kolejny rok szkolny i znów nadeszły oczekiwane z utęsknieniem przez wszystkich wakacje! Ostatni dzień szkoły rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, którą odprawili Ks. Andrzej Wanat i Ks. Łukasz Opolski. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na plac przed szkołą, aby wysłuchać przemówienia Pani Dyrektor. W czasie swojego wystąpienia Pani Dyrektor dokonała podsumowania pracy kończącym się roku szkolnym, a także wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla najlepszych uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej każda klasa udała się na ostatnie, przed upragnionym wypoczynkiem, spotkanie z wychowawcą.
POŻEGNANIE W RYTMIE HIP – HOP
W tym roku Szkołę Podstawową w Laskowej ukończyło 52 szóstoklasistów. Dnia 25 czerwca spotkaliśmy się na uroczystej akademii przygotowanej specjalnie z tej okazji. Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia Pani Dyrektor, która najpierw odczytała listę uczniów, którzy najlepiej napisali sprawdzian szóstoklasisty, a następnie wręczyła nagrody książkowe tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie, 100% frekwencję, albo przez lata spędzone w Szkole Podstawowej pracowali na jej dobry wizerunek poprzez udział w konkursach, zawodach, przeglądach oraz pracę w Samorządzie Uczniowskim. Oprócz uczniów Pani Dyrektor nagrodziła także rodziców wyróżnionych dzieci, wręczając im listy gratulacyjne. Po uroczystym przekazaniu sztandaru szkoły przedstawicielom klas piątych, rozpoczęła się mniej oficjalna część tego spotkania. Głos zabrali szóstoklasiści, którzy pod czujnym okiem wychowawczyń, Pani Magdaleny Gołąb i Pani Agnieszki Szubryt, przygotowali wspaniały montaż słowno - muzyczny. Szóstoklasiści rozpoczęli swój występ najpierw w sposób klasyczny, piękną piosenką i utworami zagranymi na trąbce solo i na fletach poprzecznych w duecie, a następnie ku naszemu zaskoczeniu, zaprezentowali rapowane utwory, napisane specjalnie na tę okazję i skierowanych do poszczególnych nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Tym samym w ten oryginalny sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność za trud nauczania i wychowania. Po występie uczniów głos zabrała Pani Danuta Rosiek, która w imieniu rodziców podziękowała gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły za opiekę nad dziećmi i dobrą współpracę. Na koniec uczniowie klas piątych wręczyli swoim starszym kolegom symboliczne upominki. Naszym koleżankom i kolegom życzymy wesołych i pełnych przygód wakacji oraz wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
XXXVI FESTYN INTEGRACYJNY „ BAJKOWY ŚWIAT ” W KORZKWI
5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festynie Integracyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami’. Była to wycieczka nagrodowa dla 48 osobowej grupy dzieci z klas od III - VI. W wyjeździe brali udział uczniowie którzy zdobyli I miejsce w XXVII Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Tegoroczny festyn odbył się pod hasłem „Bajkowy Świat”. Impreza odbyła się w Parku Korzkiewskim u podnóża XIV- wiecznego Zamku Rycerskiego. Oprócz nas w spotkaniu wzięły udział dzieci z 27 ośrodków specjalnych miasta Krakowa oraz harcerze i dzieci ze szkół krakowskich. Łącznie w festynie uczestniczyło ponad 900 osób. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele atrakcji, takich jak: ogromny dmuchany zamek, prezentacja bajkowej drużyny każdego ośrodka, prezentacja strojów postaci z bajek, przejażdżki na bajecznych wierzchowcach, konkurs rysowniczy i wernisaż prac, rzeźbienie w glinie baśniowych postaci, konkursy sportowe, zabawy przy muzyce. Uczniowie naszej szkoły wystąpili na scenie śpiewając piękne piosenki. Po występie były gromkie brawa oraz podziękowania od organizatorów. Każdy z uczestników festynu mógł posmakować pysznej harcerskiej grochówki, smażonych kiełbasek oraz domowego ciasta. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki w postaci słodyczy. Spędziliśmy ten czas w bardzo miłej atmosferze, wśród przyjaciół i w promieniach wiosennego słońca. Opiekunami naszych uczniów były P. Maria Biedroń, P. Katarzyna Sułkowska, P. Maria Tajduś, P. Mariola Zapiór oraz P.Maria Chełmecka.
WSZYSTKIE KWIATY ZAKWITŁY DLA MAMY
26 V 2014 r. uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią przygotowali występ artystyczny dla swoich ukochanych mam z okazji ich święta. Impreza odbyła się na małej sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej odpowiednio do tego dnia. Uczniowie dużo wcześniej rozpoczęli przygotowania do występu. Uczyli się swoich ról, wykonywali zaproszenia i prezenty – niespodzianki. Każdy chciał, aby ten dzień był wyjątkowy, niepowtarzalny i na długo pozostał w pamięci. Wszystkie recytowane przez dzieci wiersze były pełne ciepła, miłości, szacunku i podziękowania za życie i codzienny trud wychowania. Mamy nie kryły łez wzruszenia ani uśmiechu, który często pojawiał się na ich twarzach. Podziwiały małych artystów i nagrodziły ich gromkimi brawami. Na koniec każdy wręczył swojej mamie prezent - zdjęcie w przepięknej ramce oraz główkę zielonej sałaty wyhodowanej w ogródku Małgorzatki, w której rolę wspaniale wcieliła się Joasia Bielecka i nie dopuściła, aby kózka, gąska czy zajączek ją zjadły. Role zwierzątek świetnie odegrały: Ania Sławęta, Martyna Załubska i Brygida Jędrzejek. Po występach wychowawczyni zaprosiła wszystkie mamy na obiad i deser, a uczniowie udali się do klasy na słodki poczęstunek.
mgr Krystyna Grzegorzek
KONKURS OUR DREAM TEAM
W kwietniu tego roku uczniowie klasy IVC i IVA wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Our Dream Team organizowanym przez wydawnictwo Oxford University Press. Konkurs polegał na zrobieniu plakatu na wybrany przez siebie temat spośród trzech zaproponowanych. Uczniowie klasy IVC w składzie: Justyna Hebda, Justyna Gołąb, Julia Krzyżak, Dawid Jonik i Wojciech Dudek zajęli II miejsce. Zwycięzcom gratulujemy!
Pracę naszych uczniów można zobaczyć na stronie internetowej wydawnictwa:
KONKURS OUR DREAM TEAM
ZDROWYM BYĆ – ZDROWO ŻYĆ!
Tegoroczne Święto Szkoły obchodziliśmy pod hasłem „Zdrowym być – zdrowo żyć”. Jak zwykle uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, którą odprawił dla nas Ks. Proboszcz Andrzej Wanat. Po nabożeństwie klasy I – III udały się do budynku Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki, gdzie miał się odbyć przegląd piosenki religijnej dla tej kategorii wiekowej, zaś starsze klasy spotkały się w budynku szkoły, aby wziąć udział w konkursie „Wiem więcej o Januszu Korczaku”. Konkurs o patronie podzielony był na dwa etapy. W pierwszym reprezentanci poszczególnych klas odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości Janusza Korczaka, zaś drugi etap stanowił konkurs pięknego czytania. Komisja oceniająca w składzie: Pani Magdalena Mąka, Pani Marzena Stach oraz Pani Dorota Rozum musiała poradzić sobie z niełatwym zadaniem, bowiem uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Ostatecznie okazało się, że tegoroczną edycję konkursu wygrała klasa VI a, której reprezentantami byli: Magdalena Orzeł, Jan Piaskowy oraz Katarzyna Gołąb. Drugie miejsce zajął klasa VI b, zaś trzecie uczniowie z klasy V b. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz Spółdzielnię Uczniowską. Nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały Pani Zuzanna Pogwizd oraz Pani Katarzyna Lisek. Oprawę konkursu dopełnili uczniowie klasy V b swoim krótkim wspomnieniem o Januszu Korczaku oraz Marysia Dudek i Gabrysia Gonet, które zadbały o oprawę muzyczną spotkania. Po ogłoszeniu wyników udaliśmy się na wspólne drugie śniadania połączone z konkursem na najlepszą i zarazem najzdrowszą propozycję śniadaniową. Każda klasa przygotowywała zdrowy i wartościowy posiłek, który przedstawiała komisji konkursowej. Smakołyków próbowały Pani Alina Świder i Pani Katarzyna Sułkowska. Trzeba przyznać, że pomysłów było wiele, a jeden lepszy (i to dosłownie) od drugiego. Posileni na ciele, udaliśmy się na ucztę duchową. W GOKSiT czekała już na nas kolejna atrakcja. Tym razem klasy IV - VI miały zaprezentować przygotowane przez siebie piosenki religijne. Nie mieliśmy łatwego zadania, ponieważ nasi młodsi koledzy wysoko zawiesili poprzeczkę, o czym przekonywała nas Pani Wicedyrektor Krystyna Grzegorzek. Konkurs dostarczył nam wielu emocji i pozytywnych wzruszeń. Każdy uczestnik dołożył wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej. Występom przyglądało się jury w składzie: Ks. Andrzej Wanat, Pani Zuzanna Pogwizd oraz Pani Katarzyna Sułkowska. Nad właściwym przebiegiem poszczególnych występów czuwała Pani Ewa Kruczek. Jednocześnie w szkole, pod czujnym okiem Pani Jolanty Bukowiec, odbył się konkurs, w którym reprezentanci poszczególnych klas musieli wykazać się wiedzą o zdrowym trybie życia.
W piątek 16 maja odbyło się ogłoszenie ogólnych wyników. Okazało się, że w tym roku I miejsce zajęła klasa VI a, drugie klasa VI b, zaś trzecie uczniowie z klasy IV a. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Ponadto Ks. Proboszcz przygotował dla wszystkich miłą niespodziankę i każdy uczeń otrzymał drobny upominek.
XXI WIDOWISKO ARTYSTYCZNE „BĄDŹCIE Z NAMI” W TEATRZE BAGATELA
W maju uczniowie klasy I i III udali się wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach na przegląd dokonań niepełnosprawnych artystów do Krakowa. Na początek, przedszkolaki zabrały wszystkich w podróż po przestrzeni kosmicznej, obejrzeliśmy spadające na scenę gwiazdy, spotkaliśmy kosmitów i kosmonautów. Była to ciekawa lekcja astronomii na żywo przygotowana przez najmłodszych. Jak rok wcześniej, zachwycili nas koncertujący „bębniarze z Niecałej” – niedosłyszący uczniowie gimnazjum SOSW im. Jana Pawła II w Krakowie. Następnie był spektakl o kotkach i myszach, wystąpił dla nas cyrk w pigułce, a potem nogi porwały nas do tańca przy dźwiękach szkockich melodii. Piękne stroje i nastrojowa muzyka w miniaturze tanecznej do piosenki „Laleczka z saskiej porcelany” wyciszyła rozbawioną widownię. Popisowym zakończeniem spektaklu było widowisko „z życia wzięte”, inspirowane motywami muzycznymi i filmowymi pt.: „ŻYCIE TO NIE FILM”. Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie na deskach teatru hymnu stowarzyszenia „Zostań moim przyjacielem”. Miłym akcentem spotkania było wręczenie Prezes Stowarzyszenia Cecylii Chrząścik medalu Honoris Gratia – odznaczenia Prezydenta Miasta Krakowa. Gratulujemy i do zobaczenia na pikniku w Korzkwi.
XI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Ortografia na wesoło to hasło XI Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas I-III.Tym razem konkurs odbył się w Szkole w Kamionce Małej. Było 14 uczestników, którzy przybyli na konkurs razem ze swoimi nauczycielami.Uczniowie mieli rozwiązać 10 zadań ortograficzno - gramatycznych o różnym stopniu trudności.Konkurs miał charakter zabawy ortograficznej. Za każdy otrzymany punkt uczniowie dostawali po 1 cukierku. Panowała atmosfera pracy, skupienia i dobrej zabawy. Szkołę w Laskowej reprezentowali Kacper Gonet z 3a i Anna Zelek z 3b.Na zakończenie każdy z uczestników i opiekunów otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę. Po wspólnym obiedzie był czas na rozmowę na tematy konkursowe i inne.
mgr Grażyna Gutowicz
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD ETAPU REGIONALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
dla uczniów Szkół Podstawowych „Bezpiecznie na wsi – nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”
28 kwietnia 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Laskowej uczestniczyli we wspaniałej uroczystości, która była podsumowaniem Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „BEZPIECZNIE NA WSI – NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYNY W RUCHU”, ogłoszonego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z siedzibą w Warszawie, Państwową Inspekcję Pracy oraz instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich.
W tym dniu w sali gimnastycznej zebrali się laureaci konkursu z klas I – III oraz IV – VI.
Na uroczystość wręczenia nagród przybyli: kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Pan Janusz Zelek, starszy specjalista ds. prewencji Pan Jacek Bulanda, starszy aspirant sztabowy Pani Maria Szubryt oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. W swoich wystąpieniach przybyli goście podkreślali, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na wsi. Aby teorię połączyć z praktyką, strażacy pokazali, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zachować się w momencie zagrożenia życia lub zdrowia podczas wypadku. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród i wyróżnień. Na zakończenie goście obejrzeli wystawę w Szkolnej Galerii, na której prezentowane były prace uczestników konkursu.
LISTA OSÓB NAGRODZONYCH w zakładce Szkoła Podstawowa – osiągnięcia.
PIKNIK W LESIE
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to bardzo ważne święto, ponieważ dotyczy ochrony środowiska, którego przecież jesteśmy częścią. W naszej szkole, jak co roku, postanowiliśmy uczcić ten dzień i spotkaliśmy się na apelu przygotowanym przez klasę V b pod opieką Pani Katarzyny Lisek i Pani Marzeny Stach. Tym razem piątoklasiści zabrali nas na piknik, w czasie którego miało miejsce niecodzienne spotkanie z mieszkańcami lasu. Zwierzęta przypomniały dzieciom, że ochrona środowiska to obowiązek każdego z nas, nawet tego najmłodszego, któremu się wydaje, że nic nie może zrobić w tej kwestii. Występ uczniów wzbogaciły ekologiczne piosenki oraz dekoracja, którą młodzi aktorzy samodzielnie przygotowali. Na zakończenie spotkania ochotnicy zaproszeni zostali do udziału w konkursie ekologicznym, w którym każdy, kto wykazał się wiedzą na temat ekologii, został nagrodzony pysznym, zdrowym i oczywiście ekologicznym… jabłkiem. Mamy nadzieję, że to spotkanie stało się okazją do przypomnienia i poszerzenia wiedzy na temat ochrony środowiska. To nieprawda, że dbałość o przyrodę jest obowiązkiem tylko ludzi dorosłych. My, dzieci, również możemy zrobić bardzo dużo, znacznie więcej niż nam się wydaje. Przecież każdy z nas może podnieść śmieć leżący na ziemi, zgasić niepotrzebne światło czy wyłączyć z kontaktu nieużywaną ładowarkę. Dużo? I nie, i tak… Dla nas wysiłek niewielki, a dla przyrody bardzo ważne działania. Ziemia nie może bronić się sama przed śmieciami, zanieczyszczeniem czy skażeniem. To nasz obowiązek! Musimy o tym pamiętać i robić wszystko, żebyśmy mogli żyć, będąc częścią przyrody, a nie jej wrogiem…
Urszula Kraska
klasa V b
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 2-3 ROZSTRZYGNIĘTY
Do konkursu zgłosiło sie 28 uczniów klas 2 i 3. Uczniowie pisali dyktando i mieli wypełnić prawidłowo 10 poleceń o różnym stopniu trudności. Maksymalnie można było zdobyć 91 punktów.
Spośród klas 3 pierwsze miejsce zdobył Kacper Gonet z kl 3a, a pierwsze miejsce z kl 3b zdobyła Anna Zelek. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę na Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się w tym roku w Kamionce Małej 8 maja.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
Grażyna Gutowicz
BEZPIECZNY INTERNET
8 kwietnia o godzinie 9.45 odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z Panią Elżbietą Cięciel z PPP w Limanowej – specjalistką od spraw cyberprzemocy, na temat zagrożeń płynących z niefrasobliwego korzystania z Internetu. Ta prelekcja dała nam wiele do myślenia.
Pani Pedagog przypomniała zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Oto one:
1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych, zdjęć nieznanym osobom, bo ktoś może je niewłaściwie wykorzystać.
2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła.
3. Nie wierz wszystkiemu, co czytasz w sieci.
4. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.
5. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.
Dowiedzieliśmy się również, że to my tworzymy swój wizerunek w Internecie i nie warto umieszczać wszystkich informacji na swój temat, bo prywatność jest cenna, a nie każdy rozumie jej wartość. To spotkanie nauczyło mnie ostrożności szczególnie w trakcie korzystania z portali społecznościowych.
Magda Orzeł – VI a
SPOTKANIE Z PISARZEM WIESŁAWEM DRABIKIEM
W Gminnym Ośrodku Kultury w Laskowej odbyło się spotkanie z Panem Wiesławem Drabikiem, autorem ponad 180 książeczek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Laskowej. W trakcie trwania spotkania pisarz zapoznał dzieci historią swojej twórczości a także zdradził tajniki warsztatu pisarskiego. Recytując swoje wiersze wprowadził dzieci w tematykę książeczek i umożliwił uczniom wspólne recytowanie i rymowanie. Aktywność dzieci wzmogły liczne nagrody, które artysta rozdawał za dobrą odpowiedź. Każdą nagrodę wręczał ozdabiając dedykację okazjonalnym wierszykiem. Np. Nagroda dla Klaudii, która w przyszłości będzie jeździć wypasionym audi. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród uczniom, którzy zdobyli najwięcej punktów. Okazali się nimi: Joasia Bielecka z kl. Ia, Maciek Piechura z kl. IIb i Ola Lupa z kl. IIb.
Konkurs Kaligraficzny „Bakałarz 2014”
11 IV 2014 r. ośmiu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego „Bakałarz 2014”, którego organizatorem było Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” oraz Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Impreza odbyła się w Miasteczku Galicyjskim, do którego zjechali uczniowie klas I-III z wielu zakątków Polski. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ do konkursu po raz pierwszy przystąpili uczniowie w trzech kategoriach wiekowych. Z klas pierwszych w zmaganiach kaligraficznych naszą szkołę reprezentowali: Piotr Dudek, Natalia Jonik, Anna Sławęta, Justyna Waligóra, Martyna Załubska oraz uczniowie klasy trzeciej: Karolina Frączek, Kacper Gonet i Aleksandra Lupa. Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie zostali wybrani spośród 400 uczniów zgłoszonych do finału. Warto dodać, że zasłużyli sobie na finał swoją ciężką pracą i wytrwałością w dążeniu do pięknego pisania. Karty konkursowe, które wypełniali od października do lutego, wymagały poświecenia i wiele cierpliwości oraz nieustannych ćwiczeń pod czujnym okiem nauczycieli: Pani Krystyny Grzegorzek, Pani Grażyny Gutowicz oraz Pani Marii Knurowskiej. Organizatorzy zadbali, aby w oczekiwaniu na wyniki, nikt się nie nudził. Każdą grupą wiekową zaopiekował się przewodnik, który pokazał uczestnikom konkursu niezwykłe miasteczko oraz Szkołę Podstawową ze Starego Rybia, znajdującą się na terenie Parku Etnograficznego. Uczniowie mogli usiąść w nietypowych ławkach i podjąć próbę pisania liter kaligraficznych piórem maczanym w kałamarzu, co okazało się dla wielu bardzo trudne. Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali piękne dyplomy i nagrody. Podziękowania i dyplomy otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz szkoły, w których propaguje się piękne pisanie już od najmłodszych klas. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy.
„WARZYWA I OWOCE W WIERSZACH I PIOSENCE”
Nasza szkoła od kilku lat realizuje unijny programu „Owoce w szkole”. Aby zachęcić uczniów do spożywania warzyw i owoców, rozpropagować korzyści wynikające z ich spożywania, uczniowie klas 1-3 przygotowali program ,,Warzywa i owoce w wierszach i piosence”
Każda klasa przygotowała kilka wierszy i piosenek związanych z tematem.
Celem prezentacji było:
Propagowanie zdrowego stylu życia.
• Uświadamianie wartości odżywczych warzyw i owoców.
• Zachęcanie do samodzielnego wyszukiwania utworów literackich o
owocach i warzywach.
• Wdrażanie do prezentacji inscenizacji, wierszy, piosenek przed szerszą
publicznością.
• Inscenizowanie ruchem treści utworów literackich.
Poziom przygotowanych prezentacji był bardzo wysoki, były piękne stroje, plansze, napisy i rekwizyty.
Na potrzeby konkursu powstała twórczość własna –
Martyna Daniel z kl. 2b ułożyła słowa piosenki z melodią "Słodkie witaminki"
zaś 2a ułożyła rymowankę:
U nas w szkole
Pani Grażynka
Pamięta o witaminkach
Uczniowie klasy 3b
Do pracy ciągle rwa się
Każdego dnia pracują pilnie
Przynoszą nam owoce unijne.
Poprzez inscenizacje, wiersze, piosenki zwrócono uwagę na wartości odżywcze owoców i warzyw oraz potrzebę ich spożywania.
W dobry nastrój wprowadził nas występ taneczny dzieci kl. 1-3 z kółka tanecznego prowadzonego przez p. Bożenę Orzeł.
Na zakończenie każda klasa otrzymała nagrody w postaci soczków, owoców, artykułów szkolnych i witaminowych lizaków.
Sponsorami nagród była firma ANDERSEN dostarczająca owoce do szkoły, firma TYMBARK, TESCO oddział Limanowa.
Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii, a przebieg występów można oglądać na you tube.
Szkolny koordynator konkursu Grażyna Gutowicz
PODWÓJNE ZWYCIĘSTWO W FINAŁACH WOJEWÓDZKICH W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
Po udanych startach uczniów szkoły podstawowej w zawodach powiatowych, przyszedł czas na finały wojewódzkie w narciarstwie alpejskim, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Odbyły się one 20.03.2014 r. w Kluszkowcach , gdzie stawiło się 129 zawodników, którzy startowali w czterech grupach, w dwóch kategoriach wiekowych. Tytuły Mistrzów Igrzysk Województwa Małopolskiego w kategorii wiekowej 2003 i młodsi zdobyli Patrycja Florek i Patryk Gonet, uczniowie naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
mgr Dominik Mordarski
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
6 marca odbył się Szkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. Celem konkursu było wytypowanie osoby, która miała reprezentować naszą szkołę w XI Powiatowym Konkursie Poezji ks. Jana Twardowskiego. Mimo iż chętnych było niewielu i tak wybór był trudny, bowiem uczestniczki zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Chęć udziału w konkursie wyraziły: Monika Janas (kl. IVb), Wiktoria Paruch (kl. IVb), Julia Pławecka (kl. Vb), Gabriel Smoter (kl. Vb) oraz Paulina Rozum (kl. VIa). Występy oceniała komisja w składzie: Pani Ewa Kruczek, Pani Jolanta Bukowiec oraz Pani Maria Biedroń. Komisja nie miała łatwego zadania, jednak ostatecznie wybrana została Wiktoria Paruch z klasy IV b.
W XI Powiatowym Konkursie Poezji ks. Jana Twardowskiego Wiktoria otrzymała wyróżnienie. Jest to duży sukces, bowiem uczestników było wielu i każdy z nich był bardzo dobrze przygotowany. Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
PODSUMOWANIE SEZONU NARCIARSKIEGO KLAUDII MICHURY
Sezon narciarski dobiegł końca, zatem czas na podsumowania. Jak już słusznie zauważono, warto zwrócić uwagę na sukcesy uczennicy klasy IIa, Klaudii Michury. Mimo krótko trwającego sezonu narciarskiego Klaudia powiększyła swój dorobek o wiele pucharów i medali. Zdobyła między innymi:
• I miejsce w Zawodach Zimowe Wyzwania na Wierchomli,
• I miejsce w IX Zawodach Narciarskich Związku Podhalan o Puchar Gorców,
• II miejsce w IX Slalomie Gigant o puchar Burmistrza Miasta Limanowa,
• III miejsce w Zawodach o Puchar Witowa,
• III miejsce w zawodach karate,
• V miejsce w XVII Karnawale na śniegu,
• V miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Kasinie Wielkiej,
• Udział w 65 Memoriale im. Kornela Makuszyńskiego,
• Udział w Pucharze Tauronka,
• Udział w V Zawodach Smoka Wawelskiego,
• Udział w obozie w KS Narciarnia.
Wszystkie te sukcesy to zasługa wysiłku i zdolności Klaudii. Nie sposób jednak nie docenić wysiłków rodziców, Marty i Stanisława Michurów, którzy poświęcają swój czas i finanse na sportowy rozwój młodej narciarki.
mgr Bożena Orzeł
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO- ETAP SZKOLNY dla uczniów Szkół Podstawowych pt. „BEZPIECZNIE NA WSI – NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYNY W RUCHU”
11 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Laskowej rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „BEZPIECZNIE NA WSI – NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYNY W RUCHU”, ogłoszony przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z siedzibą w Warszawie, Państwową Inspekcję Pracy oraz instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Laskowej z klas I – III oraz z klas IV – VI. Konkurs poprzedzony był spotkaniem z przedstawicielami KRUS i PIP oraz Policji, którzy w naszej szkole zorganizowali specjalne spotkanie, w czasie którego uczniowie oglądali przygotowane filmy
i prezentacje na temat bezpieczeństwa dzieci na wsi.
Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie z obu grup wiekowych przygotowali 195 prac. W związku z tak dużą ilością prac konkursowych jury miało trudny wybór. Wśród osób oceniających prace znaleźli się przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Pani mgr Dorota Rozum.
Wszystkie prace wykonane przez uczniów zostały wysoko ocenione.
Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało 6 nagród. Prace te przechodzą do etapu wojewódzkiego. Dodatkowo jury przyznało 12 wyróżnień w klasach I – III oraz 19 wyróżnień w klasach IV-VI.
Klasy I – III
Nagrody:
I miejsce Emilia Oleksy II a
II miejsce Dawid Ziemianin II b
III miejsce Anna Sławęta I a
Wyróżnienia:
1. Joanna Bielecka I a
2. Martyna Daniel II b
3. Jan Papież III a
4. Jerzy Janas I b
5. Julia Bugajska II a
6. Adrian Pytel I b
7. Edyta Mól I b
8. Justyna Waligóra I b
9. Klaudia Michura II a
10. Klaudia Dudek II a
11. Norbert Uryga I a
12. Martyna Załubska I a
Kl. IV-VI
Nagrody:
I miejsce - Wiktoria Papież VI b
II miejsce -Edyta Zelek VI b
III miejsce - Katarzyna Tokarz VI a
Wyróżnienia:
1. Aleksandra Rosiek VI a
2. Justyna Gołąb IV c
3. Dawid Orzeł V a
4. Martyna Janiczek V b
5. Katarzyna Gołąb VI a
6. Paulina Rozum VI a
7. Anna Piszczek V a
8. Katarzyna Zelek VI b
9. Karolina Pławecka VI b
10. Magdalena Orzeł VI a
11. Izabela Wróbel VI a
12. Hubert Mąka V a
13. Katarzyna Waligóra VI b
14 .Karolina Michura VI a
15 .Aleksandra Kurek V b
16. Paulina Mamak IV c
17. Wiktoria Kupiec IV b
18. Jakub Orzeł IV b
19. Waldemar Olszewski V a
Opiekun artystyczny – Dorota Rozum
LASKOWA NA REYMONTA 22 !!!
W sobotnie popołudnie młodzież reprezentująca Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Laskowej udała się do Krakowa, aby wspólnie dopingować drużynę Wisły Kraków w meczu z Ruchem Chorzów , który odbył się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Ubrani w barwy "Białej Gwiazdy" , z szalikami w dłoniach głośno dopingowaliśmy nasz ulubiony klub. Mimo porażki Wisły emocje i nastrój sportowego święta towarzyszył nam jeszcze długo po meczu, a szczęściarzom udało się nawet zdobyć autograf Michała Czekaja - środkowego obrońcy Mistrza Polski. Wszyscy mamy nadzieję, iż jeszcze nie raz zagościmy przy Reymonta 22.
mgr Tomasz Zawada
BEZPIECZNIE NA WSI
Dnia 28.02.2014 r. klasy I-VI uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Policji. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – powiedz STOP upadkom!”. Dzieciom zaprezentowano filmy edukacyjne pt. „Bezpiecznie na wsi” oraz „Rodzina Porażków”. Zwrócono uwagę na to, iż co roku na wsi dochodzi do tragicznych wypadków, a ofiarami są nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wypadki te najczęściej zdarzają sie przy pracach polowych, głównie w okresie żniw, ale także podczas różnych zajęć gospodarskich, a nawet w trakcie zabawy. Przedstawiciel Policji asp. szt. Maria Szubryt przypomniała dzieciom o bezpieczeństwie podczas zabaw oraz o regułach obowiązujących podczas poruszania się po drodze. Uczestnikom spotkania rozdano broszurki, które zawierają podstawową wiedzę na temat występujących na wsi zagrożeń dla życia i zdrowia. Ogłoszono również konkurs plastyczny pod hasłem „BEZPIECZNIE NA WSI – NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYNY W RUCHU”.
Spotkanie to było dla nas bardzo pouczające, a uzyskane informacje są niezwykle istotne, gdyż dotyczą naszego bezpieczeństwa.
MISTRZOSTWA POWIATU LIMANOWSKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
20 lutego 2014 r. w Kasinie Wielkiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w narciarstwie alpejskim w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowało w sumie 12 narciarzy. Dziewczęta wywalczyły II miejsce drużynowo, a chłopcy miejsce IV. Po raz kolejny Patrycja Florek i Patryk Gonet z klasy IV udowodnili, że nie mają sobie równych, zdobywając pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Patrycja ustanowiła ponadto najlepszy wynik zawodów spośród startujących we wszystkich kategoriach chłopców i dziewcząt, mając przewagę 2 sekund nad kolejnym rezultatem.
Na uwagę zasługuje też punktowane miejsce V Klaudii Michury z klasy II.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zawodów, życząc jeszcze większych sukcesów
w kolejnych startach.
mgr Dominik Mordarski
KONCERT NOWOROCZNY „ZAŚPIEWAJMY MALUSIEŃKIEMU”
„Abyście weseli byli
jako w niebie anieli…”
Kolędowanie, piękna tradycja jednocząca ludzi, 1 lutego 2014 r. stała się okazją do wspólnego, wielopokoleniowego spotkania w Zespole Szkół w Laskowej. Sobotniego popołudnia o godz. 14.00 Pani Dyrektor Monika Sułkowska serdecznie powitała gości przybyłych na Noworoczny Koncert „Zaśpiewajmy Malusieńkiemu” i szczególnie podziękowała za przyjęcie zaproszenia Pani Wójt Gminy Stanisławie Niebylskiej, Panu Sekretarzowi Janowi Orłowi i Pani Bożenie Chełmeckiej – Kierownikowi GZOSiP-u.
Ciepłe słowa powitania popłynęły w stronę nauczycieli, pracowników, a przede wszystkim uczniów i ich najbliższych – dziadków, rodziców i rodzeństwa.
Noworoczny koncert poprowadził Pan Grzegorz Jędrzejek, przedstawiciel Rady Rodziców. Jak nikt inny - dygresjami, dowcipami, słowami pochwał sprawił, że wśród zebranych w sali zapanowała prawdziwie rodzinna atmosfera, a artyści nie czuli tremy.
Kolędowanie rozpoczęło uroczyste i podniosłe wykonanie przez nauczycieli regionalnej pastorałki „Cztery lata zawszem pasał”. Ten występ był wielką niespodzianką, zwłaszcza dla uczniów, którzy rzadko widzą swych wychowawców w podobnej roli. Występ uatrakcyjniła szkolna orkiestra pod batutą Pani Sylwii Jędrzejek, której szeregi zasilili w tym dniu również byli wychowankowie naszej szkoły.
Następnie na scenie prezentowali się uczniowie poszczególnych klas, którzy prosto z serca zaśpiewali wybraną kolędę. Najwięcej ciepłych słów należy się tym zespołom, które nakłoniły swych rodziców do wspólnego występu. Trzeba przyznać, że było to popołudnie różnorodności artystycznych. Widzowie mieli okazję oglądnąć jasełka przygotowane przez Panią Katarzynę Sułkowską z uczniami klasy V b. Na scenie zaprezentował się zespół kolędniczy „Z gwiazdą” ze szkoły podstawowej prowadzony przez Panią Ewę Kruczek i grupa „Draby” z gimnazjum, której opiekunem od lat jest Pan Józef Kołodziej. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występ Kingi Matląg, uczennicy klasy III b gimnazjum, za wzruszające wykonanie „Kolędy dla nieobecnych”. Spotkanie uświetnił także występ szkolnego chóru dyrygowanego przez Panią Sylwię Jędrzejek.
Pełne czarów widowisko było przeżywane w podniosłej atmosferze również dzięki oprawie wizualnej. Piękne dekoracje wykonane przez Panią Dorotę Rozum podkreślały magię sobotniego kolędowania.
Goście w czasie przerwy między występami mogli porozmawiać ze sobą i poczęstować się pysznym ciastem specjalnie przygotowanym na tę wyjątkową uroczystość. Młodzi artyści również zostali obdarowani łakociami.
Na zakończenie spotkania nauczyciele zaśpiewali pastorałkę „Wiwat Pan Jezus”. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim, którzy nie szczędzili sił ani czasu, by w szkole zapanowała w tym dniu niepowtarzalna, świąteczna atmosfera. Noworoczny Koncert „Zaśpiewajmy Malusieńkiemu” był przesłaniem pełnym dobrej nadziei płynącej z najprostszej radości wspólnego śpiewania kolęd. Pani Dyrektor, składając najserdeczniejsze życzenia noworoczne zebranym, wyraziła nadzieję, że spotkania w tak radosnej atmosferze staną się dobrą tradycją szkoły.
mgr Irena Orzeł
mgr Katarzyna Lisek
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Dnia 31 stycznia klasy 2b i 3a przygotowały tę wspaniałą imprezę. Na wstępie zaproszeni goście mogli obejrzeć piękne jasełka, podczas których uczniowie grali na instrumentach kolędy. Dzieci także w formie wierszy i licznych piosenek złożyły dziadkom i babciom życzenia. Na koniec części artystycznej dziewczyny z klasy 3a zaprezentowały się w przebojowym występie tanecznym. Mali artyści obdarowali swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Uczniowie z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
BAL KARNAWAŁOWY 2014
30 stycznia odbył się tak długo oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy. W tym dniu, od godziny 8:00 do 12:00 obie sale gimnastyczne zamieniły się w zaczarowane krainy pełne wróżek, czarodziejów, księżniczek, czarownic, piratów, kowbojów, kotków, tygrysków, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek, bajek i filmów, gdzie przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci z klas 0-3 mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami i swoimi nauczycielami. Dodatkowo dziewczyny
z klasy 6b, przebrane za skrzydlate, roztańczone wróżki czuwały, aby żaden uczestnik zabawy nie podpierał ścian. Poza tym, rozrywkę uczestnikom balu zapewnił Samorząd Uczniowski, który zorganizował loterię z nagrodami oraz pani Magdalena Mąka, która przeprowadziła konkurs sprawdzający znajomość walut europejskich wśród dzieci. Kiedy młodsza grupa wiekowa już się wyhasała na dużą salę gimnastyczną tanecznym krokiem weszli uczniowie klas 4-6. Aby ośmielić i zachęcić do zabawy wszystkich będących na sali, na początku pani Zuzanna Pogwizd poprowadziła wspólne tańce. Gdy pląsy na parkiecie wyczerpały siły tancerzy, udali się oni wraz z wychowawcami do klas na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz wybranych rodziców z poszczególnych klas. Pyszne przekąski i słodkie ciasto zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Tegoroczny bal karnawałowy był bardzo udany i już od dziś z niecierpliwością czekamy na następny.
SPOTKANIE Z EMERYTOWANYMI PRACOWNIKAMI NASZEJ SZKOŁY
15 stycznia 2014 r. odbyło się spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami szkoły. Pani Dyrektor Monika Sułkowska pięknym i treściwym przemówieniem powitała dostojnych Gości, zaś Ks. Proboszcz Andrzej Wanat podziękował wszystkim za wieloletnią pracę. Przygotowaniem tej uroczystości zajął się zespół nauczycieli pod przewodnictwem Pani Dyrektor. Podarunki dla Gości, z udziałem uczniów najstarszych klas, przygotowała Pani Irena Matras-Kotlarz, dekorację wykonała Pani Dorota Rozum, szkolnym chórem dyrygowała Pani Sylwia Jędrzejek, zaś w części artystycznej wystąpili uczniowie klas piątych pod kierunkiem Pani Bożeny Orzeł. Jak co roku, część artystyczną uświetniły uczennice śpiewające kolędy i pastorałki - Kinga Matląg, Iwona Zelek, Marysia Dudek, Gabrysia
Gonet i Marcelina Gawron. Po części artystycznej wszyscy spotkali się na
wspólnym poczęstunku, któremu towarzyszyły długie, pełne wspomnień rozmowy.
XX GMINNY PRZEGLĄD KOLĘDNICZY
W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do XX Gminnego Przeglądu Kolędniczego organizowanego przez GOKSiT w Laskowej. Chłopcy z klasy VI a i V a
w składzie: Błażej Michura, Arkadiusz Marcisz, Jan Piaskowy, Piotr Stach, Krystian Trojan oraz Waldemar Olszewski wraz z opiekunami P. Ewą Kruczek i P. Sylwią Jędrzejek przygotowali grupę kolędniczą „Z GWIAZDĄ”. Kultywując tradycje kolędowania, chłopcy przybliżyli nam obyczaj chodzenia po kolędzie. Nasi kolędnicy zajęli II miejsce
w kategorii grup dziecięcych. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrodę pieniężną. Serdecznie gratulujemy!
SPOTKANIE NOWOROCZNE W ZESPOLE SZKÓŁ W UJANOWICACH
Dnia 14 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół im. św. Kingi w Ujanowicach odbyło się noworoczne spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział uczniowie z Ujanowic, Jaworznej
i Laskowej. Naszą szkołę reprezentował Dawid Janiczek z klasy 4 c. W tym dniu dzieci mogły wziąć udział w zabawach integracyjnych polegających na wzajemnym poznaniu siebie i swoich zainteresowań. Podczas konkursu plastycznego dzieci przygotowały świąteczne prace z wykorzystaniem farb, kredek, brokatu, plasteliny oraz bibuły. Największą radość wszystkim dzieciom sprawiło ozdabianie pierników czekoladą, lukrem i kolorowymi posypkami. Wspólny czas umilały świąteczne kolędy, a także poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Uczniowie biorący udział w spotkaniu zostali nagrodzeni upominkami
i zapewnieni, że już niedługo znowu będą mogli się spotkać.
P. Magdalena Mąka
LEKCJA OTWARTA W KLASIE 6 B
18 grudnia w ramach lekcji otwartej z języka polskiego uczniowie klasy 6 b przedstawili swoim kolegom i koleżankom ze szkoły podstawowej Mit o Demeter i Korze. Reżyserem przedstawienia była Pani Katarzyna Banaś, która zadbała o to, aby każdy uczeń odegrał jakąś rolę w sztuce. Z pewnością nikt z nas nie zapomni zorby odtańczonej w ostatniej scenie przez młodych aktorów i Panią Banaś. Wszyscy szóstoklasiści stanęli na wysokości zadania, czego dowodem były gromkie brawa, którymi zostali obdarowani przez widownię.
MIKOŁAJKI
Niby dzień jak każdy inny, ale to przecież MIKOŁAJKI. Dnia 6 grudnia zapanowało
w szkole ogólne poruszenie. Korytarze i klasy zapełniły się „Mikołajami”. Byli to oczywiście uczniowie wystrojeni w czerwone czapki z pomponami, którzy w ten prosty sposób postanowili skorzystać z „bonusu na niepytanie”. W tym dniu nie zabrakło jednak i tego prawdziwego Mikołaja, który ze swoją świtą chodził od klasy do klasy i wręczał wszystkim uczniom lizaki, a pracownikom szkoły swoją czekoladową podobiznę. Poza tym większość uczniów z klas 4-6, naśladując św. Mikołaja, obdarowała się wzajemnie prezentami.
I MIEJSCE HUBERTA MĄKI W KONKURSIE PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNYM "MOJE WAKACJE W LESIE"
19 grudnia 2013 r. odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego "Moje wakacje w lesie". Organizatorem konkursu było Nadleśnictwo Limanowa.
Nagrodzono prace w dwóch kategoriach. Młodsze dzieci (klasy I-III) wykonywały na konkurs rysunki stosując różnorodne techniki, zaś uczniowie klas IV-VI musieli wykonać fotografie. Zdjęcie, które zrobił Hubert Mąka z klasy Va najbardziej spodobało się jury. Hubert zdobył I miejsce i otrzymał dyplom oraz nagrody. Gratulujemy!< p>
JASEŁKA „DROGA DO BETLEJEM”
Dnia 19 grudnia 2013r. odbył się w naszej szkole uroczysty Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy Vb pod opieką p. katechetki Katarzyny Sułkowskiej przedstawili Jasełka pt. "Droga do Betlejem". Przedstawienie to było połączone z uroczystym śpiewem kolęd przez uczniów całej szkoły. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wyrazem tych życzeń było symboliczne łamanie się opłatkiem Pani Dyrektor z przedstawicielami klas.
VII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „DOM I OGRÓD MOICH MARZEŃ”
13 grudnia 2013r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Laskowej uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy i wręczenia nagród w Muzeum Sztuki Współczesnej „MOCAK” w Krakowie.
Uroczystość była podsumowaniem VII EDYCJI KONKURSU pt. „Dom i ogród moich marzeń” zorganizowanym przez: Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich o/Kraków w ramach Dnia Edukacji Architektonicznej 2013. Na konkurs wpłynęło 700 prac z województwa małopolskiego z czego nagrodzono 60 prac.
Z naszej szkoły nagrodzono i wyróżniono prace kilku uczniów.
Szkoła Podstawowa – Edukacja wczesnoszkolna:
Nagroda firmy Partner - Natalia Rosiek kl.1a
Wyróżnienia: Brygida Jędrzejek kl.1a
Patrycja Jędrzejek kl.1a
Szkoła Podstawowa klasa IV:
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa - Magdalena Tajs kl.4b
Nagroda Redakcji Dziennika Polskiego - Dominik Pytel kl.4b
Nagroda firmy FAKRO - Katarzyna Dudzik kl.4b
Nagroda Strefy Młodych Architektów - Sylwia Stachura kl.4c
Nagroda firmy Partner - Pławecka Kinga kl.4a
Wyróżnienia:
Justyna Hebda kl.4c
Justyna Gołąb kl.4c
Wyjazd dzieci nagrodzonych był możliwy dzięki opiece p. wicedyrektor K. Grzegorzek oraz uprzejmości ks. Łukasza Opolskiego, który użyczył swojego samochodu, a w drodze powrotnej zaprosił wszystkie dzieci do Macdonalda.
Opiekun artystyczny p. Dorota Rozum i p. Maria Biedroń
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ ŚWIETLICOWY
Już po raz kolejny dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, pod czujnym okiem pań wychowawczyń, zorganizowały i przygotowały świąteczny kiermasz. Podczas świetlicowych zajęć uczniowie wykonali piękne ozdoby choinkowe, słodkie i pyszne pierniki oraz wiele oryginalnych stroików bożonarodzeniowych. Chętnych do pracy nie brakowało,
a kiermasz jak zwykle cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz ich rodziców. Wszystkie ozdoby zostały sprzedane w przeciągu kilku dni. Pozyskane fundusze zostaną przekazane na cele świetlicowe, czyli zakup kredek, farb i artykułów papierniczych niezbędnych do pracy z dziećmi podczas zajęć plastyczno-technicznych.
P. Mąka Magdalena
I MIEJSCE W GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
10 XII 2013 r. odbył się w Jaworznej IX Gminny Konkurs Recytatorski twórczości Janiny Porazińskiej. Naszą szkołę reprezentowały cztery finalistki szkolnego etapu konkursu: Joasia Bielecka i Natalia Jonik w kategorii klas I-III oraz Julka Pławecka
i Gabrysia Smoter z klasy V b. Wśród najmłodszych najlepsza okazała się Joasia Bielecka uczennica kl. I a, która już wcześniej w klasie i szkole pokazała publiczności swe zdolności recytatorskie. Zdobycie przez nią I miejsca było tego najlepszym dowodem. Starsze koleżanki wywalczyły V miejsce. Wszystkie uczennice wróciły z Jaworznej
z pięknymi dyplomami i nagrodami książkowymi
XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLSKIEJ POEZJI RELIGIJNEJ „PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI”
5 XII 2013r. w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyły się przesłuchania rejonowe uczestników konkursu w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę w kategorii kl. I-III reprezentowały uczennice kl. I a: Joasia Bielecka, Natalka Jonik i Ania Sławęta . Starszą grupę wiekową Wiktoria Paruch z klasy IVb oraz Gabrysia Gonet i Kasia Zelek z kl. VI b. Komisje oceniające recytacje miały bardzo trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Publiczność była oczarowana zdolnościami aktorskimi wielu uczniów. Tematyka wybranych wierszy poruszyła niejedno serce na widowni. Nasze uczennice wróciły szczęśliwe i zadowolone, ponieważ organizatorzy konkursu zadbali o piękne upominki i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu. Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości ks. Łukasza Opolskiego, który swoim samochodem dowiózł dzieci na przesłuchania. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Krystyna Grzegorzek. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdziemy się w wielkim finale.
III MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SCRABBLE
6 grudnia 2013r. w naszej szkole po raz trzeci został zorganizowany i przeprowadzony turniej gry w scrabble. W rozgrywkach wzięło udział 38 zawodników ( 7 uczniów z klasy 5a i 31 gimnazjalistów). Uczniowie zostali podzieleni na czteroosobowe grupy. Rozgrywki były prowadzone według określonych zasad, systemem punktowym.
W tym roku największą ilość punktów, a ty samym tytuł Mistrza Scrabble, otrzymała uczennica klasy III B - Justyna Stach. Ustanowiła ona również nowy rekord, zdobywając 208 pkt. Na podium obok zwyciężczyni stanęli również Konrad Olchawa (kl. III C) i Natalia Matras (kl. I B).
Najlepsi gracze zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Spółdzielnię Uczniowską, a wszyscy pozostali uczestnicy słownych potyczek otrzymali małe co nieco. Nad prawidłowym przebiegiem turniej czuwały p. Magdalena Mąka, p. Jolanta Bukowiec,
p. Irena Matras-Kotlarz oraz p. Justyna Majda. Zawodnikom jeszcze raz gratulujemy
i zapraszamy za rok!
P. Mąka Magdalena
SZLACHETNA PACZKA RÓWNIEŻ W NASZEJ SZKOLE!!!
Po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu „Szlachetna Paczka”, który ma na celu udzielenie mądrej pomocy potrzebującym rodzinom. Wolontariuszami i koordynatorami na terenie naszej szkoły były panie Marta Woźniak, Justyna Majda i Magdalena Mąka. To one udały się do najbardziej potrzebujących rodzin
w rejonie, by poznać ich sytuacje i móc włączyć do projektu. W tym roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami wspierali rodziny wielodzietne, rodziny z chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem, a także te, które znajdują się w trudnej sytuacji. Dzięki podarowanym rzeczom mogliśmy przygotować paczki dla 5 rodzin. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie oddziałów 0-3, a także gimnazjaliści którzy organizowali paczki w swoich klasach. Finał akcji miał miejsce 7 grudnia i można powiedzieć, że to również dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszej szkolnej społeczności
w tym dniu podarowaliśmy uśmiech całym rodzinom!!!
Mąka Magdalena
„W KRĘGU MITOLOGII”
W piątek 29 listopada w małej sali gimnastycznej uczniowie naszej klasy, czyli VIa, przedstawili spektakl pt. „Gdzie ja jestem?”. Występ był uwieńczeniem pracy koła teatralnego.
O godzinie 8.00 w sali zgromadzili się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Na naszym przedstawieniu gościliśmy Panie Dyrektor – mgr Monikę Sułkowską i mgr Krystynę Grzegorzek, nauczycieli i niektórych rodziców. Na samym początku Pani Irena Orzeł – opiekunka naszego koła, przywitała gości i zaprosiła do oglądania przedstawienia.
Nim aktorzy wyszli na scenę, widzowie, słuchając greckich melodii, mogli przyjrzeć się skromnej, ale ciekawej dekoracji. W tle widniała góra Olimp, na środku sceny był ustawiony królewski fotel, w którym drzemał Michał Uryga, grający rolę ucznia zagubionego w mitologicznym świecie. Na przedzie sceny stało drzewo – Mateusz Rosiek w szalonej zielonej peruce. Aktor wprowadził widzów w atmosferę panującą wśród greckich bogów.
Sztuka opowiadała o nocnych majakach ucznia, który nie lubił i nie uczył się historii. Gdy znalazł się we śnie na Olimpie, spotkał bohaterów mitów, którzy pomogli szóstoklasiście rozwiązać problem z nauką.
Wszyscy uczniowie naszej klasy starali się, jak najlepiej zagrać swoje role. Chór – Kinga Bobowska, Kasia Gołąb (ja), Faustyna Wróbel, przekonywująco komentował zachowania bogów, wygłaszał uniwersalne prawdy o losie i przeznaczeniu ludzi. W Zeusa wcielił się Jaś Piaskowy, jako jego żona wystąpiła Paulina Rozum, Posejdona zagrał Michał Kukla, Ateną była Magda Orzeł, jako Afrodyta uwodziła Ola Rosiek. Publiczność oklaskiwała Błażeja Michurę, który będąc Hermesem, umiał odbiorców kokietować. Widzowie nie szczędzili braw Persefonie – Kasi Tokarz, Eurydyce – Izie Wróbel, Ariadnie – Agacie Pławeckiej, Orfeuszowi – Kasi Lis, Hadesowi - Arkowi Marciszowi, Dionizosowi – Adamowi Stanisławczykowi, Herkulesowi – Konradowi Dziedzicowi, Syzyfowi – Krystianowi Trojanowi, Aresowi – Piotrkowi Stachowi. Na scenie pojawiły się też płoche bachantki – Karolina Michura, Klaudia Orzeł, Patrycja Dudek, Karolina Uryga. Przedstawienie zakończyło się tańcem zorby.
Wszyscy uczniowie zebrali gromkie brawa, bo włożyli serce w grę ról. Zajęcia koła teatralnego były dla nas ciekawą przygodą.
Kasia Gołąb-uczennica klasy VIa
ANDRZEJKI
Każdy, kto przekroczył próg naszej szkoły w dniu 28 listopada, witany był dźwiękami skocznej muzyki płynącej z dużej sali gimnastycznej. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt, iż na dwa dni przed tradycyjnymi andrzejkami cała społeczność uczniowska miała okazję wziąć udział w ostatniej przed Adwentem zabawie. Młodsza grupa wiekowa wraz
z zerówkami bawiła się już od godziny ósmej. W organizowaniu dobrej zabawy paniom wychowawczyniom pomagały bajkowe postaci, za które przebrały się dziewczynki działające
w Samorządzie Szkolnym. Poza tym, uczestnicy andrzejkowego szaleństwa mogli skorzystać z usług wróżek i dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Odważni mogli także pomalować twarz w fantazyjne wzory lub pokusić się o los szczęścia na zorganizowanej przez Samorząd loterii. Uczniowie klas 4-6 wymienili swoich młodszych kolegów i koleżanki na parkiecie o godzinie 12 i dzielnie trwali na tym stanowisku aż do 16. Aby nie było zbyt monotonnie, wychowawczynie klas czwartych zaangażowały przedstawicieli wszystkich klas do konkursu na najciekawszą wróżbę. Zwyciężyły uczennice klasy 4 „b”, które nagrodzone zostały słodkimi prezentami. O to, aby uczestnikom zabawy nie zabrakło werwy do tańca, zatroszczyli się rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech i ich opiekunów poczęstunek.
SZKOLNY ETAP KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Gminny Konkurs Recytatorski co roku organizuje Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej oraz GOKSiT w Laskowej. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Janiny Porazińskiej, która znana jest głównie jako autorka pisząca dla dzieci.
2 grudnia w naszej szkole odbyły się eliminacje, których celem było wybranie czterech najlepiej recytujących osób, czyli naszych reprezentantów w etapie gminnym. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Etap szkolny przeprowadzony został w dwóch kategoriach: dla klas I – III oraz IV – VI. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, dlatego komisja oceniająca nie miała łatwego zadania. Jednak po burzliwych naradach wybrane zostały cztery osoby, które 10 grudnia pojadą do Jaworznej, aby uczestniczyć w etapie gminnym. Naszymi reprezentantkami będą: Asia Bielecka, Natalka Jonik oraz Julka Pławecka i Gabrysia Smoter. Życzymy powodzenia!!!
AZBESTOWI MÓWIMY NIE!
Dnia 22 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym omówiono problem szkodliwości azbestu. W spotkaniu uczestniczyły klasy 2 i 3 szkoły podstawowej. Dzieci dowiedziały się, że azbest to minerał, który był wykorzystywany przez człowieka od starożytności. Głównym powodem takiej popularności były jego właściwości takie jak: miękkość, giętkość i odporność na ogień. Najbardziej obrazową funkcją jego wykorzystania w dawnych czasach było tkanie chusteczek do nosa, które oczyszczane były poprzez wrzucenie do ognia. Prowadzący rozdali dzieciom specjalne maski zabezpieczające przed szkodliwym działaniem azbestu, a także poinformowali o tym, że nie wolno go łamać, kruszyć, rozbijać, zamiatać na sucho pomieszczeń lub miejsc mających kontakt z azbestem. Nie wolno samemu ściągać go z budynków, demontować, a także wyrzucać wyrobów zawierających azbest w miejsca do tego nieprzeznaczone. Spotkanie uświetniły zabawy chustą integracyjną. Nad całością spotkania czuwał smok Azbestodont, którego maskotka odwiedziła każdą klasę. Warto wspomnieć, że projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
SZKOLNY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ
W naszej szkole po raz kolejny odbył się XVII Ogólnopolski Konkurs Poezji Religijnej „ Pierścień Świętej Kingi” organizowany przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK z Nowego Sącza.
Brało w nim udział 43 uczniów klas I – VI. Przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i klas IV-VI. Jury w składzie: Pani Dyrektor Monika Sułkowska, Ks. Proboszcz Andrzej Wanat i Pani Bożena Orzeł oceniali występy uczestników, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii wiekowej, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych w Nowym Sączu.
Laureatami zostali Joasia Bielecka, Natalka Jonik i Ania Sławęta z klasy 1 a, oraz Wiktoria Paruch z kl.IV b, Gabriela Gonet i Katarzyna Zelek z kl. VI b.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i symboliczne nagrody ufundowane przez Księdza Proboszcza.
Organizator
Ewa Kruczek
XVI KONKURS „WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA”
20 listopada 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XVI konkurs „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa”. Naszą szkołę, w kategorii szkół podstawowych, reprezentowały uczennice klasy 6a: Rozum Paulina i Gołąb Katarzyna. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnego testu oraz prezentacji na temat: „ Historia Gminy Laskowa i jej mieszkańców zapisana na starych fotografiach”. Dziewczyny zajęły pierwsze miejsce. Gratulujemy sukcesu im i ich opiekunce p. Marii Tajduś!
NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
20 listopada 2013 roku, w naszej szkole odbył się pokaz o tematyce historycznej zatytułowany: „Życie i kultura szlachty polskiej”. Dwójka młodych ludzi, zwących się „Łowcami historii”, przebranych w tradycyjne stroje szlacheckie, zaprezentowała nam historię i obyczaje polskich sarmatów oraz dokonała ciekawej prezentacji broni białej i prochowej używanej w tamtych czasach. Chętni mogli wykazać się odwagą i kunsztem szermierczym w zainicjowanym przez prowadzących pojedynku na drewniane, służące do ćwiczeń, szpady. Niewątpliwie, wszyscy uczniowie mieli okazję, w ciekawy sposób, pogłębić swoją wiedzę na temat szlachty i ich życia.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie w tym dniu w roku 1918, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Świadomi wagi wydarzeń tamtych dni, pragnąc sobie je przypomnieć, a także chcąc uczcić pamięć tych, którzy polegli w walce o wolność naszego kraju chętnie, w dniu 7 listopada wzięliśmy udział w uroczystej akademii. Przygotowali ją dla nas uczniowie klasy 6a pod czujnym okiem p. Marii Tajduś i p. Marty Woźniak. Dodatkowo, słowny montaż został uświetniony pieśniami patriotycznymi, które zaśpiewał szkolny chór gimnazjalny pod kierownictwem p. Sylwii Jędrzejek. O piękną i wymowną dekorację, jak zawsze, zatroszczyła się p. Dorota Rozum.
POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
Dnia 28 października odbył się w naszej szkole pokaz ratownictwa medycznego, który został przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w ZST i O w Limanowej pod opieką p. Doroty Zarzyckiej. Nasi nieco starsi koledzy przypomnieli nam, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w różnych sytuacjach zagrożenia życia i w sposób praktyczny przeszkolili nas w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszystkim bardzo podobała się ta niezwykła lekcja, a ćwiczenia na fantomach uświadomiły nam, że my, choć jesteśmy jeszcze tacy nieduzi, w sytuacji zagrożenia możemy uratować ludzkie życie.
PRÓBNA EWAKUACJA NA WYPADEK POŻARU
21 października odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja na wypadek pożar