ZNÓW BĘDĄ WAKACJE
Nadszedł upragniony dzień dla uczniów i nauczycieli. Ostatni dzwonek zadzwonił dla wszystkich 19 czerwca. Ze względu na trwającą rozbudowę budynku gimnazjum, uroczystość odbyła się w ogrodzie szkolnym. W swojej przemowie P. dyrektor, Maria Woźniak, pożegnała odchodzącego ks. Łukasza Pawłowskiego oraz złożyła życzenia P. Stanisławowi Pasionkowi z okazji 30 lat przepracowanych w szkole. Za osiągnięcia w nauce, 100% frekwencję, aktywność na rzecz klasy i szkoły oraz reprezentowanie szkoły w różnych konkursach uczniowie odebrali nagrody. Po oficjalnej części wszyscy udali się na spotkanie z wychowawcami, a później na Mszę Św.
POŻEGNANIE KLAS III
W bieżącym roku mury szkolne opuszcza 76 uczniów klas trzecich. Wspólnie ze swoimi wychowawcami
(P. Edyta Leśniak – 3a, P. Monika Sułkowska – 3b, P. Anna Guzik – 3c) przygotowali w dniu 18.06 pożegnalną akademię, na którą zaprosili Wójta Gminy Laskowa, dyrekcję szkoły, nauczycieli, wychowawców ze szkół podstawowych, rodziców.
Mottem dla akademii były słowa "Szukam Nauczyciela i Mistrza". W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Uczniowie dziękowali swoim Nauczycielom i Mistrzom za trud oddzielania światła od ciemności. Na pamiątkę każdy otrzymał ręcznie wykonany album ze zdjęciami odchodzących gimnazjalistów oraz kwiaty. Druga część akademii miała charakter humorystyczny. "Bo taka ona jest..." - szkoła oczywiście, z diabłami i aniołami, z dobrymi i złymi chwilami:)
W trakcie uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali z rąk P. dyrektor nagrody książkowe.
Tegoroczni absolwenci:
KLASA IIIA:
Bukowiec Justyna, Bukowiec Magdalena, Filipek Alicja, Filipek Łucja, Górecki Dominik, Opiela Edyta, Orzeł Aneta, Pajor Kacper, Pajor Marek, Pamuła Natalia, Pasionek Krzysztof, Pławecka Marta, Pławecka Sylwia, Pławecki Robert, Rakoczy Kamil, Rosiek Aneta, Stach Natalia, Szydłowski Artur, Uryga Agnieszka, Wąs Dominik, Zelek Agnieszka, Zelek Jakub, Zelek Łukasz
KLASA IIIB:
Cepielik Michał, Frączek Jakub, Frączek Magdalena, Frączek Wojciech, Gomez Grzegorz, Grab Jarosław, Grzegorzek Karolina, Guzik Agata, Jajeśnica Wojciech, Jonik Jan, Koza Piotr, Krawczyk Jolanta, Kukla Łukasz, Mamak Katarzyna, Matląg Andrzej, Matras Marcin, Matras Rafał, Pajor Iwona, Rosiek Łukasz, Stach Andrzej, Stach Anna, Stach Kinga, Stryczek Maciej, Wróbel Janusz, Wróbel Paweł, Zelek Dariusz
KLASA IIIC:
Chełmecka Aneta, Daniel Damian, Daniel Dawid, Drabik Szymon, Ficoń Magdalena, Frączek Patryk, Golonka Wojciech, Jajeśnica Jakub, Janas Bogdan, Kacała Jakub, Kasińska Karolina, Kita Grzegorz, Kita Patrycja, Kukla Magdalena, Kurek Beata, Matras Joanna, Matras Justyna, Niebylska Diana, Pajor Dawid, Pajor Renata, Piszczek Jakub, Rozum Marek, Rozum Mariusz, Sądel Piotr, Smoter Mariusz, Wcisło Anita, Wiśniowska Wioleta
SPOTKANIE NAJLEPSZYCH
Po raz kolejny Urząd Miasta Limanowa oraz Urząd Gminy Limanowa było organizatorem spotkania laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, nauczycieli przygotowujących uczniów, dyrektorów szkół oraz rodziców. Uroczystość odbyła się 15 czerwca w Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej. Wśród zaproszonych gości byli także: poseł B. Dutka, poseł W. Janczyk, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium, p. Ścianek oraz władze samorządowe z całego Powiatu Limanowskiego.
Nasi uczniowie również byli obecni na tym spotkaniu.
Laureaci konkursów przedmiotowych:
MAŁOPOLSKI KONKURS BIOLOGICZNY
Ficoń Jacek (IId)
Nauczyciel przygotowujący ucznia - p. Monika Sułkowska
MAŁOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY
Rosiek Łukasz (IIIb)
Nauczyciel przygotowujący ucznia - p. Agnieszka Lasyk
MAŁOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY
Rosiek Aneta (IIIa)
Nauczyciel - ks. Łukasz Pawłowski
Finaliści konkursów przedmiotowych:
MAŁOPOLSKI KONKURS BIOLOGICZNY
Rosiek Aneta (IIIa)
Nauczyciel przygotowujący ucznia - p. Monika Sułkowska
MAŁOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY
Pajor Marek (IIIa), Pasionek Kinga (IIb)
Nauczyciel przygotowujący uczniów - p. Agnieszka Lasyk
MAŁOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY
Frączek Barbara (Ib)
Nauczyciel - ks. Łukasz Pawłowski
MAŁOPOLSKI KONKURS WIEM WIĘCEJ
Ficoń Jacek (IId)
Nauczyciel - p. Wojciech Karteczka
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, zaś nauczyciele, dyrektorzy i rodzice - listy gratulacyjne.
PARAFIADA
Pogoda spłatała nam psikusa. Dlatego też rozgrywki sportowe zostały przeniesione z Dnia Dziecka na dzień 10 czerwca. Obyło się już bez deszczu:)
Parafiada jest imprezą, która organizowana jest pod szyldem Stowarzyszenia im. św. J. Kalasancjusza. Przyświeca jej hasło "Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało". Co roku reprezentacje ze szkół z całej naszej gimny spotykają, aby zdobywać nagrody i dyplomy w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. Gimnazjaliści z Laskowej i Ujanowic rywalizowali w następujących konkurencjach: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka plażowa, koszykówka, tenis stołowy i biegi przełajowe. W ogólnej klasyfikacji nasze gimnazjum okazało się lepsze. Wszyscy zwycięzcy odebrali medale, dyplomy i nagrody z rąk P. dyrektor M. Woźniak.
Każdy mógł się posilić kiełbaską z grilla przygotowaną przez P. kucharki.
WYJAZD DO KORZKWI
Po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w XXXI Festynie Integracyjnym „Witamy lato 2009”,
który odbył się 9 czerwca w Korzkwi. Tym razem w Korzkwi bawiła się "cała Polska". Tegoroczne hasło: "Kocham cię Polsko" przywędrowało do parku z telewizyjnego programu o tym samym tytule.
W imprezie wzięli udział uczniowie klasy IIIc wraz z opiekunami – p. Dyrektor, M. Woźniak, p. A. Guzik i p. M. Chełmecką. Nie pojechaliśmy w gości z pustymi rękoma – pyszne ciasta wszystkim bardzo smakowały.
DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Z kilkudniowym opóźnieniem obchodziliśmy w naszej szkole Dziń bez papierosa. Jak zgubne są skutki palenia i innych nałogów, każdy wie. Ale takiej wiedzy i ciągłego napominania nigdy za wiele:) W dniu 3 czerwca uczniowie klasy IIb pod okiem P. pielęgniarki, A. Świder oraz P. I. Orzeł przedstawili w humorystyczny sposób świat palacza, jego choroby, wygląd i wszystko, co z papierosem związane.
WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA
3 czerwca 2009 roku odbyła się XII edycja Konkursu pt. Wczoraj i Dziś Gminy Laskowa. Organizatorem konkursu był Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej. Konkurs był podzielony na dwa etapy. W pierwszym uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej albumy - opisy historii powstania szkoły w miejscowości, z której mieszkają. Zaś w drugim etapie uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe. Naszą szkołę reprezentowali Jacek Ficoń (IId) oraz Bartek Grzegorzek (IIb). Chłopcy spisali się rewelacyjnie - zajęli I miejsce w kategorii gimnazjum. Otrzymali pamiatkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nad przygotowniem uczniów czuwał P. S. Pasionek.
VI RAJD ŚLADAMI TAJNEGO NAUCZANIA
W dniach 28-29 maja 2009r. młodzież pod opieką p. A. Guzik uczestniczyła w VI Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym Śladami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy. Uczestnicy Rajdu maszerowali po stokach Beskidu Wyspowego by poznać urokliwe zakątki i punkty tajnego nauczania w czasie II wojny światowej. Wszyscy uczestniczyli w ujanowickim kościele w wieczornej mszy św. sprawowanej w intencji uczestników rajdu oraz zmarłych profesorów tajnego nauczania.
Następnie w Zespole Szkół w Ujanowicach odbyła się patriotyczna wieczornica przygotowana przez młodzież ujanowickiego gimnazjum Występująca młodzież dziękowała zmarłym profesorom tajnego nauczania za trud, poświęcenie i piękną lekcję miłości do ojczyzny.
W drugim dniu rajdu młodzież zwiedziła miejscowy, parafialny cmentarz, zapaliła znicze na grobach zmarłych profesorów tajnego nauczania. Podczas trwania rajdu odbyły się trzy konkursy: piosenki turystycznej, pracy o tajnym nauczaniu oraz wiedzy o tajnym nauczaniu. W ogólnej rywalizacji drużyn I miejsce zdobyła nasza drużyna „Orły i Sokoły”
WYCIECZEK CZAS
Maj był miesiącem, w którym uczniowie mieli okazję uczestniczyć w kilkudniowych wycieczkach oraganizowanych przez nauczycieli.
W dniach 11-15 maja klasy II z opiekunami (p. A. Kowalewski, p. J. Wrona, p. J. Jelonek, p. K. Banaś i p. W. Karteczka) byli na wycieczce w Warszawie, Licheniu, Bełchatowie i Częstochowie.
17 maja w nocy klasy III z p. M. Sułkowską, p. A. Guzik, p. Z. Mordarskim i p. T. Zawadą wyjechały na kolejną wycieczkę. Mogli zwiedzić Malbork, Trójmiasto, Szymbark. Wrócili 22 maja.
W kolejnym tygodniu odbyła się wycieczka klas I w Bieszczady. Opiekunami byli: p. T. Zawada, p. J. Wrona, p. W. Karteczka, p. I.Orzeł, p. K. Banaś, p. D. Mordarski. Orócz zdobycia najwyższego szczytu, Tarnicy oraz przejścia Połoniną Wetlińską, uczniowie byli także w Lesku, Solinie, Komańczy, Dukli i Bóbrce.
ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIECKO I JEGO PRAWA
Hasło przewodnie Święta Szkoły w tym roku brzmiało "Dziecko i jego prawa". Kilka dni wcześniej przeprowadzono konkurs wiedzy pt. "Czy znasz swoje prawa?", dokonano równiez oceny przygotowanych przez poszczególne klasy plakatów i transparentów. 9 maja o godz. 8:00 odbyła się Msza Św., po której uczniowie i nauczyciele udali się w pochodzie po ulicach Laskowej. Po powrocie do szkoły mogliśmy zobaczyć montaże słowno-muzyczne przygotowane przez klasę IId gimnazjum i p. A. Kowalewskiego oraz klasę VIb SP i p. K. Lisek. Po części oficjalnej odbyły się prezentacje scenek obrazujących prawa dziecka przygotowane przez uczniów gimnazjum. W ogólnej klasyfikacji wygrała klasa Ic, II miejsce zdobyła klasa IId, zaś III - klasa Ib. Po wręczeniu dyplomów i nagród każdy mógł się posilić kiełbaską z grilla.
Na Święcie Szkoły zostały wręczone nagrody I Szkolnego Konkursu Fotograficznego "Fotografujemy zjawiska fizyczne". Organizatorem konkursu była P. R. Białk, zaś sponsorem nagród - Spółdzielnia Uczniowska. Do konkursu zgłoszono 34 prace. Komisja w składzie: P. Dorota Rozum, fotograf Franciszek Natanek i P. R. Białk wyłoniła zwycięzców.
I miejsce - Dominika Jędrzejek z klasy Ic za foto "Zniekształcone obrazy"
II miejsce - Jacek Ficoń z IId
Kinga Pasionek z IIb
Edyta Opiela z IIIa
III miejsce - Alicja Filipek z IIIa
WIWAT KRÓL, WIWAT KONSTYTUCJA, WIWAT WSZYSTKIE STANY!
6 maja odbyła się akademia poświęcona 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą przygotował p. S. Pasionek i uczniowie klasy IIb.
DZIWY FIZYKI I CHEMII
W dniu 5 maja odbyło się w naszej szkole II Międzyszkolne Spotkanie Fizyków i Chemików pod hasłem "Dziwy fizyki i chemii". W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Łososiny Dolnej, Ujanowic, Wilkowiska, Sadek-Kostrzy, Laskowej oraz nauczyciele z tych szkół. Uczniowie naszego gimnazjum, którzy prezentowali doświadczenia i eksperymenty to: Magdalena Frączek, Iwona Pajor, Łukasz Rosiek, Łukasz Kukla, Jakub Frączek, Andrzej Matląg, Dominik Górecki i Edyta Opiela.
Organizatorami spotkania były p. A. Niezabitowska-Bielecka i p. R. Białk.
XVI WIDOWISKO ARTYSTYCZNE „BĄDŹCIE Z NAMI”
Zgodnie z tradycją 28 IV 2009r. uczniowie Zespołu Szkół w Laskowej wzięli udział w uroczystości organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „BĄDŹCIE Z NAMI”. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz PZU Życie S.A. Oddział w Krakowie i Prezes Stowarzyszenia. Naszą szkołę reprezentowała klasa IV a i klasa I b gimnazjum z opiekunami: Panią Irena Orzeł, Panem Wojciechem Karteczką i Panem Dominikiem Mordarskim. W teatrze „Bagatela” odbyło się już XVI Widowisko Artystyczne „BĄDŹCIE Z NAMI”. Występy dzieci niepełnosprawnych organizatorzy spotkania dedykowali wszystkim, którzy wspomagają działalność Stowarzyszenia. Uczniów z Laskowej powitano jako serdecznych przyjaciół.
Po prezentacjach i przemówieniach honorowych gości rozpoczęły się występy dzieci niepełnosprawnych. Reprezentanci Przedszkola Socjalnego TPD ”Chatka Puchatka” przedstawili legendę o smoku wawelskim, artyści ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Afatycznych Sióstr Felicjanek wykonały taniec turecki i sambę. Głęboko wzruszył widzów spektakl pt. „W tajemniczym ogrodzie” i „Taniec Cygański” w wykonaniu dzieci słabo widzących. Artystów Dziecięcego Ośrodka Adaptacyjnego przy ul. Piekarskiej podziwiano w pantominie „Calineczka i Wisełka”. Na zawsze w pamięci oglądających pozostanie też recital uczennicy II klasy gimnazjum ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie oraz walc w wykonaniu artystów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 przy ul. Ptaszyckiego. Na zakończenie imprezy goście i artyści wspólnie zaśpiewali piosenkę: „Zostań moim przyjacielem”.
Żegnając się z Panią Cecylią Chrząścik, prowadzącą i organizatorem XVI Widowiska Artystycznego „BĄDŹCIE Z NAMI”, uczniowie naszej szkoły wyrazili uznanie dla jej zaangażowania i zaprosili dzieci niepełnosprawne na Święto Pieczonego Ziemniaka do Laskowej, które odbędzie się jesienią.
Nasi uczniowie po zakończeniu imprezy mieli okazję dokładnie poznać życie teatru. Pan Mariusz Błaż oprowadził gości z Laskowej po wszystkich zakamarkach budynku, ciekawie opowiadając o ludziach teatru, przypomniał anegdoty na temat tych, którzy na zawsze wpisali się w historię Bagateli.
Po opuszczeniu teatru przy ul. Karmelickiej wychowankowie z opiekunami udali się na Rynek. Tutaj mogli kupić pamiątki w Sukiennicach. Oczywiście uwiecznili swój pobyt w grodzie Kraka, fotografując się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Potem, zmierzając w stronę Błoni, uczniowie mieli okazję poznać historię zabytków Krakowa, o których ciekawie opowiadał Pan Wojciech Karteczka.
Nasi reprezentanci wrócili zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń, przede wszystkim szczerego uznania dla talentu dzieci niepełnosprawnych i dla poświęcenia ludzi głęboko zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „BĄDŹCIE Z NAMI”.
EGZAMIN GIMNAZJALNY
22, 23 i 24 kwietnia dla uczniów klas trzecich były dniami egzaminu zewnętrznego z części humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i po raz pierwszy z języka obcego. Na informacje
o wynikach egzaminu uczniowie poczekają kilka tygodni, do połowy czerwca. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno- przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.
APEL WIELKANOCNY
Nauczyciele i uczniowie spotkali się 8 kwietnia na Apelu Wielkanocnym. Montaż słowno-muzyczny o tradycjach Świąt Wielkanocnych przygotowali uczniowie klasy Ib pod okiem p. I. Orzeł i p. W. Wrony. Świąteczne życzenia dla wszystkich złożyli p. dyr. M. Woźniak, ks. proboszcz oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum, Jan Surdziel. Pani dyrektor podzieliła sie tradycyjnym jajkiem z przewodniczącymi klas.
LWIĄTKO 2009
30 marca 2009 nasi uczniowie po raz pierwszy brali udział w polsko- ukraińskim Konkursie Fizycznym "Lwiątko 2009".
Na poziomie klas II (średni wynik dla wszystkich uczestników z obu krajów to 51,68 punktów):
Jacek Ficoń (zdobył 57.25 punktów),
Łukasz Wieczorek (zdobył 48.75),
Na poziomie klas III (średni wynik dla wszystkich uczestników z obu krajów to 49,88 punktów)
Łukasz Rosiek(zdobył 61.75),
Łukasz Kukla (zdobył 43.25).
SUMIENIE GIMNAZJALISTY
27 marca, tuż przed rekolekcjami mogiliśmy obejrzeć montaż słowno-muzyczny "Sumienie gimnazjalisty" przygotowany przez ks. Ł. Pawłowskiego z klasą IIb.
Spektakl pomógł nam kształtować nasze sumienia, lepiej zrozumieć ofiarę Jezusa dla naszego zbawienia.
DZIEŃ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
20 marca nie był zwykłym Dniem Samorządu. Nauczyciele i uczniowie postanowili ten czas przeznaczyć na obejrzenie filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". To biograficzna opowieść o legendarnym kapelanie "Solidarności" - księdzu Jerzym Popiełuszce zamordowanym przez funkcjonariuszy SB w 1984 roku.
VI POWIATOWY KONKURS POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Dnia 5 marca 2009r. w naszej szkole odbył się VI powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy jest P. K. Banaś. W tym roku współorganizatorem była również Biblioteka Gimnazjum w Laskowej oraz - tak jak w latach ubiegłych - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Laskowej. Honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Limanowej.
Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie miałaby tak ciekawej oprawy. Konkurs w tym roku wsparli m.in.: FHU Krzysztof Chełmecki, Firma Laskopol, Firma Tymbark S.A., Piekarnia Ryszarda Stryczka, Piekarnia Piotra Pajora, Ośrodek Szkolenia Kierowców Krzysztof Oleksy, ks. proboszcz Józef Kiełbasa, ks. Łukasz Pawłowski.
Tegoroczną edycję konkursu rozstrzygnięto w dwóch kategoriach - szkoły podstawowe i gimnazja. W sumie komisja konkursowa w składzie Dyrektor MBP w Limanowej, P. Halina Matras, Dyrektor KDK, P. Stanisława Obrzut, Dyrektor ZS w Laskowej, P. Maria Woźniak, Dyrektor GOKiS w Laskowej, P. Zdzisław Pajor, P. mgr Teresa Ryś przesłuchała 50 uczestników z powiatu limanowskiego.
Laureatmai w kategorii szkoła Podstawowa zostali:
I miejsce - Magdalena Kamińska - SP nr 3 w Limanowej;
Katarzyna Urbańska - SP w Podłopieniu
II miejsce - Patrycja Wikar - SP Słopnice - Granice;
Magdalena Ryś - SP w Pisarzowej;
Izabela Trzaska - SP w Tymbarku
III miejsce - Damian Śliwa - SP nr 1 w Limanowej;
Wojciech Górczyk - SP nr 4 w Limanowej;
Klaudia Woźniak - SP w Męcinie;
Justyna Plata - SP nr 1 w Siekierczynie.
Laureaci z gimnazjum to:
I miejsce - Marcin Uryga - Gimnazjum w Laskowej;
II miejsce - Natalia Rolka - Gimnazjum w Męcinie;
Dorota Kubacka - Gimnazjum w Pisarzowej;
III miejsce - Justyna Luberda - Gimnazjum w Rabie Niżnej;
Klaudia Kuczaj - Gimnazjum w Mszanie Górnej.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi.
opracowała Małgorzata Oleksy
WALENTYNKI
12 lutego Samorząd Uczniowski pod opieką p. W. Wrony zorganizował szkolne Walentynki. Każdy uczeń i nie tylko, mógł za pośrednictwem Samorządu przesłać Walentynkę korzystając z Poczty Walentynkowej. Wystarczyło tylko napisać życzenia na kartkach i wrzucić je do specjalnej skrzynki. O resztę martwili się Walentynkowi Listonosze, którzy tego dnia mieli wyjątkowo dużo pracy. Najpierw przy sortowaniu całkiem pokaźnych rozmiarów góry listów i liścików, a później wyręczaniu nieśmiałych wielbicieli i wręczaniu ich szkolnym sympatiom kartek z Amorkiem.
Tego samego dnia odbyła się dyskoteka walentynkowa, podczas której zakochani bawili się doskonale przy rytmach wolnej bądź szybszej muzyki.
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Karnawał trwa. 24 stycznia spotkaliśmy sie na wspólnej zabawie. Każdy znalazł coś dla siebie: muzykę, rozmowy ze znajomymi oraz smakołyki w klasie (ciasta, ciasteczka, owoce, napoje). Nagromadzone kalorie można było szybko spalić w trakcie tańca.
W konkursie karaoke wygrała Marta Pławecka (IIIa), II miejsce przypadło Dorocie Zamorze (IId), zaś III podzieliły między sobą Karolina Zapór i Paulina Dudek (reprezentantki kl. Ic), Anna Stach (IIIb) oraz Ewelina Chochlińska i Monika Bukowiec (kl. IIa).
Królową balu została Renata Pajor (IIIc), królem – Dawid Papież (IId).
Młodzież bawiła się znakomicie.
XV GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH
Po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Przeglądzie Grup Kolędniczych, który odbył się 13 stycznia. Organizatorem był GOKSiT w Laskowej. Uczniowie klasy IIa i IIIa (Grupa Herody) przygotowali program pod okiem ks. Ł. Pawłowskiego. Oprawę muzyczną zapewnił nasz szkolny zespół, nad którym czuwa p. J. Kołodziej. Jury przyznało naszym gimnazjalistom II miejsce.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY "LIGA ORTOGRAFICZNA"
12 stycznia w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej odbył się etap rejonowy Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas gimnazjalnych z 17 szkół z rejonu od Krakowa po Zakopane. Organizatorem konkursu jest wydawca podręczników Mac Edukacja Grupa Edukacyjna S.A.
Wśród 54 gimnazjalistów, którzy brali udział w konkursie byli również nasi uczniowie: Kinga Pasionek i Bartłomiej Grzegorzek. Poziom ich wiedzy i umiejętności był bardzo wyrównany - zajęli IV miejsce i zakwalifikowali się do kolejnego etapu.
Etap wojewódzki też zakończył się sukcesem dla naszych uczniów. Bartek zdobył tytuł laureata konkursu zajmując II miejsce, zaś Kinga jest finalistką. Nad przygotowaniem uczniów czuwała p. I. Orzeł.
KONKURS PLASTYCZNY BOŻONARODZENIOWY ANIOŁEK
W grudniu ogłoszony został Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowy Aniołek”. Pomysłodawcami konkursu było Centrum Kultury i Promocji w Michałowie. Konkursowa Komisja Sędziowska miała pełne ręce roboty, ponieważ nadesłanych prac było ponad 800. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z najróżniejszych zakątków Województwa Małopolskiego. Wśród nich nie mogło zabraknąć również naszych reprezentantów. Młodzi artyści stosowali różne techniki plastyczne: dominowały aniołki z masy solnej, gipsowej, z makaronu oraz bibuły. Jury wybierało prace w dwóch kategoriach: prace przestrzenne oraz prace na kartce papieru. Nasza koleżanka z kl. Ic, Angelika Tajs zdobyła I miejsce, zaś III miejsce - Dominika Knurowska z kl. Ib
ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ
"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa - historia, która należy do klasyki literatury światowej i którą powinien poznać każdy.
19 grudnia spotkaliśmy się na apelu świątecznym. Tę właśnie piękną opowieść o magii i potędze świąt pokazali nam uczniowie kl. Ib. Reżyserem przedstawienia była p. I. Orzeł. Uroda obrazów scenicznych, dekoracje, urzekająca muzyka oraz fragmenty filmu pod tym samym tytułem sprawiły, że spektakl był ogromnym przeżyciem dla każdego widza.
Później były życzenia świąteczne. Składali je dla wszystkich Jan Surdziel - przewodniczący SU oraz p. dyrektor. M. Woźniak. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolęd i pastorałek.
W tym dniu również wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami na wigiliach klasowych.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
18 grudnia w Limanowskim Domu Kultury odbył się Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jak co roku imprezę zorganizowało I LO im. W. Orkana w Limanowej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 36 zespołów i solistów (niemal 200 osób) z całego powiatu limanowskiego.
Duet z naszego gimnazjum - Dorota Zamora z kl. IId i Agata Guzik z kl. IIIb zdobył III miejsce.
WIGILIA KORCZAKOWSKA
Już po raz dziewiąty korczakowskie szkoły i placówki spotkały się na Ogólnopolskiej Wigilii. Nie mogło zabraknąć naszej szkoły, którą reprezentowali p. dyrektor, M. Woźniak, p. vicedyrektor, M. Kogutowicz oraz grupa 10 uczniów. Tym razem spotkanie odbyło się w Sokółce w województwie podlaskim w dniu 12 grudnia. Gospodarzem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowych przemówień oraz jasełek przygotowanych przez dzieci z Ośrodka. Każda przyjezdna grupa także się prezentowała. Nasi uczniowie pokazali, że pięknie umieją grać na różnych instrumentach i śpiewać. A później były życzenia, łamanie opłatkiem, wspólna wieczerza i śpiew kolęd i pastorałek. Goście przyjechali z prezentami, ale i każdy z nich otrzymał prezent od św. Mikołaja. To jednak nie koniec atrakcji. W sobotę zorganizowano wycieczkę do meczetu tatarskiego w Bohonikach.
DOSTOJNY GOŚĆ
5 grudnia 2008 roku był szczególnym dniem w naszej szkole. Tego dnia odwiedził nas niecodzienny gość – Mikołaj, który przybył na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna P. W. Wrony.
Wszyscy uczniowie zostali przez Niego obdarowani lizakami. Natomiast nauczycielom i pracownikom szkoły Mikołaj wręczył czekoladki ze swoją podobizną.
Ten dzień będziemy długo wspominać.
WOSK, KULA I KOT, CZYLI CZAS WRÓŻB
Większość z nas odnosi się do wróżb z dużym dystansem. Jednak w andrzejkowy wieczór prawie wszyscy próbują wróżyć. W taki, czy inny sposób chcemy w ten dzień poznać los, który nas czeka.
Dziewczyny chcą się dowiedzieć, który chłopak jest im przeznaczony... Chłopcy chcą wiedzieć, która z dziewcząt stanie się dla nich najbliższa...
Na dyskotece andrzejkowej, która odbyła się 27 listopada, była muzyka, tańce i dobre jedzenie. Zwycięzcą konkursu „Tańczyć każdy może” zostały uczennice kl. IIc – Karolina Gutowicz i Natalia Wątroba. II miejsce przypadło kl. IIIa, zaś III – kl. IIIb i IIa.
NASZE NIETOPERZE
Czy nietoperze mają coś wspólnego z wampirami i tak jak słynny Dracula wypijają ludzką krew? Czy znamy dobrze te ciekawe ssaki? Czy żyją one w pobliżu nas?
Na te wszystkie pytania mogliśmy uzyskać pełne i ciekawe odpowiedzi. 20 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Zaprezentowali oni pokaz multimedialny, podczas których prezentowana jest biologia, problemy związane z ochroną oraz przegląd krajowych gatunków nietoperzy. Wielowątkowość, bogata grafika i kolorowe zdjęcia przedstawiały temat w sposób atrakcyjny dla wszystkich uczniów i nauczycieli.
CZY JESTEŚ PATRIOTĄ?
80 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była okazją do kolejnej lekcji patriotyzmu i spotkania na nietypowej akademii przygotowanej praz ks. Ł. Pawłowskiego i kl. IIIb.
Na dworcu kolejowym spotykają sie przypadkowi podróżni, w różnym wieku, reprezentujący różne grupy społeczne i zawodowe. Wymieniają między sobą poglądy na temat swojego patriotyzmu. I każdy z nas mógł pomyśleć nad tym jakim jest patriotą i w swoje usta włożyć usłyszane wypowiedzi. Dla niejednego z nas może przyszedł czas na zmianę swojego postępowania.
MAŁOPOLSKA DBA O ŚRODOWISKO - KONKURS PLASTYCZNY
Honorowy patronat nad Małopolskim Konkursem Ekologicznym pn. "Małopolska dba o środowisko".
objął Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Nasi uczniowie wykonywali prace pod okiem P. Doroty Rozum. Wyróżnienia zdobyły: Barbara Frączek (Ib), Aleksandra Wrona (Ib) i Monika Wróbel (Ib).
7 listopada odbyło się w Krakowie uroczyste wręczenie nagród.
XI MŁODZIEŻOWY RAJD TURYSTYCZNY SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ
Kolejny już raz odbył się w dniach 10-11 listopada Rajd Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „jak Oni w 1914r.”. Z naszego gimnazjum brały udział 3 drużyny (Orły, Sokoły, Jastrzębie). Każda z 18 drużyn biorących udział w rajdzie musiała przygotować wiązanki patriotyczne i kompozycje przestrzenne oraz wiersze i pieśni patriotyczne.
Drużyna Orły (Magda Daniel, Edyta Stryczek, Katarzyna Jabłońska, Katarzyna Jelonek, Kinga Jelonek, Dawid Papież, Kuba Wcisło, Kamil Piszczek, Agnieszka Michura, Dorota Zamora - opiekun P. Adrian Kowalewski) zdobyła I miejsce. II miejsce – Sokoły (opiekun P. Anna Guzik), IV miejsce – Jastrzębie (opiekun P. Katarzyna Banaś)
BIAŁE NA CZARNYM
3 listopada klasa IIIa wystawiła spektakl, którego scenariusz był oparty na książce „Białe na czarnym” Rubena Gallego. Reżyserem spektaklu był nasz ks. Katecheta, Łukasz Pawłowski.
Walka z chorobą i okrucieństwem systemu, kierującego zdolne, lecz upośledzone fizycznie dzieci z sierocińca bezpośrednio do domu starców. Ludzkie cierpienie.
Sztuka bardzo smutna, bezpośrednia, uderzająca. Ale jest zarazem ukazaniem, jak silna może być ludzka wola, i że żadna sytuacja nie pozostaje bez wyjścia...
Dziękujemy aktorom i reżyserowi za przeżycia.
MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA
Mieć wyobraźnię miłosierdzia - projekt przygotowujący uczniów i nauczycieli do niesienia pomocy potrzebującym. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Uczniowie naszego gimnazjum włączyli się w realizację projektu. Nad całością czuwają P. Ewa Kruczek i ks. Łukasz Pawłowski.
31 października w sali MCK „Sokół” w Nowym Sączu odbyło się podsumowanie kolejnego etapu. Naszych wolontariuszy reprezentowali Magda Daniel i Mateusz Jelonek. Pojechały z nimi P. Kruczek oraz P. Dyrektor, Maria Woźniak.
3 listopada P. Dyrektor wręczyła podziękowania dla nauczycieli-koordynatorów projektu, zaś dla uczniów – upominki książkowe. W wolontariat zaangażowani są: Mateusz Jelonek (IIb), Kuba Stanisławczyk (IIb), Magda Daniel (IId), Kinga Jelonek (IId), Katarzyna Jelonek (IId), Anita Wcisło (IIIc), Magdalena Kukla (IIIc), Aneta Chełmecka (IIIc), Dorota Zamora (IId), Paulina Bober (IId), Beata Rozum (IIc), Katarzyna Wątroba (IIc), Barbara Wiktor (IIc), Kinga Stach (IIIb), Renata Pajor (IIIc), Aneta Dudek (IIc), Edyta Stryczek (IId), Katarzyna Jabłońska (IId)
UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU
„Daj dzieciom dobrą wolę,
daj wysiłkom ich pomoc,
ich trudom błogosławieństwo.
Nie najłatwiejszą prowadź je drogą,
ale najpiękniejszą...”
Janusz Korczak
Publiczne Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej utworzone zostało w 1999 roku. Od samego początku jego istnienia jednym z zamierzeń Dyrekcji i Rady Pedagogicznej było pomyślne zakończenie podjętej u progu działalności szkoły akcji sztandarowej.
Po dziewięciu latach od momentu narodzin tej inicjatywy dnia 18 października 2008 r. odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Gimnazjum w Laskowej.
Ceremonia rozpoczęła się Mszą Świętą, którą swoją obecnością uświetnili: Ksiądz Dziekan Ryszard Stasik, Ksiądz Józef Cieśla oraz Ksiądz Józef Kiełbasa.
W głębokim kazaniu Ksiądz Dziekan zwrócił się do młodzieży, by żyła w duchu filozofii Janusza Korczaka i właściwie rozumiała hasło widniejące na sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Podczas Mszy Świętej poświęcony został sztandar. Piękna oprawa była zasługą obecnych na uroczystości księży, zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów oraz Parafialnej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Romana Kogutowicza.
Po zakończeniu ofiary eucharystycznej udaliśmy się do budynku szkoły. Przybyłych gości powitał szkolny zespół „Laskowiki”. Uczniowie w barwnych ludowych strojach zaprezentowali regionalne tańce, co zapewne było miłym elementem uroczystości, a także potwierdzeniem tego, że tradycja wciąż żyje.
Po oficjalnym powitaniu gości odbyła się ceremonia przekazania przez Radę Rodziców sztandaru Pani Dyrektor, a następnie uczniom Gimnazjum. Akt nadania sztandaru - symbolu najwyższych wartości - odczytała Pani Wójt Stanisława Niebylska. Następnie miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów.
Kolejnym punktem programu było okazjonalne przemówienie Pani Dyrektor Marii Woźniak. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor dokonała podsumowania prawie dziesięcioletniego okresu funkcjonowania naszego Gimnazjum. Złożyła również serdeczne podziękowania tym, którzy swoją pomocą i hojnością wspierają na co dzień działalność naszej szkoły. Szczególnie właścicielom firm oraz osobom prywatnym, których pomoc jest nieoceniona, m.in. Państwu H. i R. Dudkom, Panu H. Jędrzejkowi, Panu W. Jędrzejkowi, Panu K. Garbaczowi oraz Panu Cz. Bukowcowi, Panu T. Kosturskiemu.
Zwracając się do młodzieży, Pani Dyrektor odwołała się do najgłębszych myśli Patrona, wyznając, że zawsze stanowiły one motto jej poczynań jako wychowawcy i dyrektora. Cytując Korczaka, zachęcała uczniów, by nie bali się realizować swych marzeń i dążyć do sławy, bo uczciwe zamiary i prawdziwy trud nie pozostają bez owoców.
Po wystąpieniu Pani Dyrektor głos zabrali zaproszeni goście. Wspomnieć należy, że swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Pani Teresa Szczurowska - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania, Pani Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa, Pan Wacław Zoń - Sekretarz Urzędu Gminy, Pan Piotr Stach - Przewodniczący Rady Gminy, Pan Zdzisław Pajor - Dyrektor GOSiT, Pani Bożena Chełmecka - Kierownik GZOSiP, Pan Jacenty Musiał - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego wraz z Panią Jolantą Grzegorzek - Radną Powiatu Limanowskiego, przedstawiciele KWB Bełchatów: Pan Arkadiusz Żuchowski oraz Pan Ryszard Ogrodniczak, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Laskowa, Pan Tadeusz Kosturski - Członek Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka z Gorlic, Siostra Bogumiła Jabrucka - wykonawczyni sztandaru, Pan Czesław Bukowiec - emerytowany nauczyciel oraz fundator drzewc do sztandaru, Pani Halina Matras - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, delegacja z Gimnazjum nr 50 im. Janusza Korczaka w Krakowie, przedstawiciele MDK im. Janusza Korczaka z Krakowa, właściciele firm, byli nauczyciele uczący w ciągu dziesięcioletniej działalności naszego Gimnazjum, Pani Michalina Piechura - Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Laskowej, a także Pani Wanda Majerska - artystka ludowa.
Po przemówieniach gości i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego zakończyła się oficjalna część uroczystości. Kolejnym punktem był występ młodzieży przygotowanej pod czujnym okiem Pani Ireny Orzeł oraz Pana Józefa Kołodzieja. Gimnazjaliści zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pt. „Daj dziecku, co najlepsze”. Spektakl ukazywał Korczaka jako człowieka uczącego innych bezinteresowności, bezgranicznego oddania siebie w służbie drugiemu człowiekowi, kierującego się w swoich poczynaniach wyłącznie miłością do tych, którzy potrzebują pomocy. Bardzo piękny występ młodzieży stał się nie tylko okazją do tego, aby przybliżyć zebranym postać Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka, ale także dostarczył widzom wielu wzruszeń i pięknych przeżyć.
Niewątpliwą atrakcją dla przybyłych gości była wystawa prac uczniowskich pt. „Pocztówki mojego regionu” przygotowana przez Panią Dorotę Rozum. Wykonane przez gimnazjalistów prace przedstawiały najpiękniejsze zakątki naszej miejscowości. Goście mieli także okazję obejrzeć wystawę ksiąg pamiątkowych naszej szkoły. Spotkanie zakończył wspólny obiad.
Uroczystość nadania sztandaru wyróżniła nasze Gimnazjum spośród szeregu bezimiennych szkół. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą liczne sukcesy, a młodzież opuszczająca mury szkoły będzie naszym godnym reprezentantem i nie zapomni o ideałach, których uczył Patron.
opracowała p. K. Lisek
WSPOMNIENIE O JANUSZU KORCZAKU
Niespełna dwa tygodnie zostało do uroczystości nadania sztandaru naszej szkole.
Klub Europejski Euro Freak chciał włączyć się w przybliżenie uczniom postaci patrona naszego gimnazjum, Janusza Korczaka.
Pod kierunkiem P. J. Wrony uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, który pokazano 3 października. Całość podzielona była na kilka części opowiadających o życiu, działalności, twórczości i śmierci Korczaka. Uzupełnieniem słów i muzyki była prezentacja multimedialna. Mogliśmy również wspólnie zaśpiewać kilka piosenek, które powinien znać każdy uczeń korczakowskiej szkoły.
SPRZĄTANIE ŚWIATA I LASKOWEJ
Wielkie sprzątanie miało się odbyć 19 września. Pogoda jednak spłatała nam figla. Deszcz i zimno... Na sprzjającą aurę musieliśmy czekać aż do 30 września. Jak co roku, każda klasa miała przydzielony teren do posprzątania. A było z czego sprzątać. Niestety:( Łącznie (z klasami SP) zebraliśmy około 100 worków śmieci.
WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
A więc stało się! Mamy nowego przewodniczącego szkoły. 23 września odbyły się wybory powszechne na to zaszczytne stanowisko. O tytuł przewodniczącego(ej) ubiegało się aż 15 osób.
Nad przebiegiem wyborów czuwała Komisja w składzie: Łukasz Rosiek, Kinga Pasionek, Alicja Filipek, Jacek Ficoń oraz opiekun SU, P. W. Wrona.
Po skrzętnym podliczeniu głosów przez komisję okazało się, że zwyciężył Jasiek Surdziel z klasy IIb. Tym samym fikcyjne insygnia władzy przeszły w jego ręce.
W skład Rady weszli jeszcze: Karolina Gutowicz (IIc) – z-ca, Justyna Marcisz (Ic) - z-ca oraz Kinga Stach (IIIb).
PAMIĘĆ O II WOJNIE ŚWIATOWEJ
1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie dokonały najazdu na Polskę. Kilka dni później, 17 września wojska radzieckie wkroczyły do naszego kraju. 69 rocznica tamtych wydarzeń była okazją do ich przypomnienia. 17 września wysłuchaliśmy audycji radiowej przygotowanej przez P. K. Banaś i uczniów klasy IIIb.
PO WAKACJACH
Wszystko ma swój kres, nawet wakacje. 1 września nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w Mszy św., a po niej w inauguracji nowego roku szkolnego. P. dyrektor, M. Woźniak powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie, przedstawiła główne zmiany w prawie oświatowym oraz plan działań na nowy rok szkolny. Ciepłe słowa skierowała też do wszystkich Wójt Gminy, P. S. Niebylska. Wychowawcami klas I gimnazjum zostali: P. T. Zawada (Ia), P. I. Orzeł (Ib) i P. K. Banaś (Ic).
Po części głównej, uczniowie gimnazjum udali się na spotkania z wychowawcami oraz projekcję filmów związanych z II wojną światową.