ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
W piątek 28 czerwca 2013 roku odbyło się w uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia pani Dyrektor Moniki Sułkowskiej, która podziękowała nauczycielom za dziesięć miesięcy wytężonej pracy. Szczególe gratulacje złożyła Pani Halinie Zawada, która wyróżniająco przygotowała uczniów do Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Następnie, pogratulowała uczniom efektów całorocznej pracy i wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce . Wyróżniła także uczniów, którzy promowali szkołę poprzez udział w konkursach przedmiotowych, imprezach sportowych oraz osiągnęli 100% frekwencję. Na zakończenie części oficjalnej pani Dyrektor życzyła uczniom i nauczycielom udanych wakacji. Po oficjalnej części klasy udały się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkania ze swoimi wychowawcami. Następnie, uczniowie ze świadectwami w ręku udali się do kościoła na Mszę Świętą.
FESTYN RODZINNY
16 czerwca w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców, Dyrekcję oraz Nauczycieli. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jest nam bardzo miło, że tak wiele rodzin skorzystało z naszego zaproszenia i towarzyszyło nam w tym dniu.
Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście, a wśród nich Pani Wójt Stanisława Niebylska, Sekretarz Gminy Pan Jan Orzeł, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Ewa Pajor, oraz pracownicy Urzędu Gminy Laskowa - Pani Bożena Chełmecka, Pani Zofia Zelek, Pani Renata Piaskowy, Pani Krystyna Gołąb, Pani Anna Gołąb oraz Pan Mariusz Zielonka. Wśród zaproszonych gości pojawili się także emerytowani nauczyciele naszej szkoły - Pani Maria Woźniak, Pani Maria Michura, Pani Teresa Ryś, Pani Elżbieta Gurgul, Pani Zofia Florek, Pan Józef Rosiek oraz Pan Mieczysław Stankiewicz.
Przybyli goście mogli udać się z przedszkolakami do wioski Smerfów. Młodsi uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie występy taneczne. Gimnazjaliści zaprosili wszystkich do obejrzenia przygotowanych w ramach projektów edukacyjnych przedstawień oraz wysłuchania koncertu utalentowanych muzycznie uczniów. Wszystkie występy spotkały się z dużym aplauzem publiczności.
Największą jednak atrakcją okazał się pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów naszej szkoły trenujących w ARS Klub Karate. Niemałym zainteresowaniem cieszył się również pokaz przygotowany przez strażaków OSP. Nie zabrakło także konkursów dla dzieci i ich rodziców. Dla najmłodszych przygotowane były konkurencje sportowe oraz czekał na nich plac zabaw pełen atrakcji. Nieco starsi ochotnicy mogli wziąć udział w rodzinnym konkursie kulinarnym oraz w konkurencji sportowej dla matek i córek o zabawnej nazwie „Wyścig zakupoholiczek”. Odbył się również mecz ojcowie – synowie. Po wyczerpującej zabawie można było zregenerować siły, próbując kiełbasek z grilla czy smacznych ciast upieczonych przez rodziców. Główny punkt programu to oczywiście loteria fantowa. W jej finale na szczęśliwców czekały wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów: Marię i Henryka Jędrzejków – firma „JĘDREK”, Barbarę i Stanisława Zawadów – firma „MONOLIT”, Marię i Wiesława Jędrzejków – firma „BUDMOST”, Annę Liptak – Rumian – apteka „NOVA”, Kazimierza Garbacza – apteka „VITA”, Beatę Ryś – sklep „HYDROMIX”, Halinę i Romana Dudków – firma „LASKOPOL”, Wincentego Krzyżaka – firma „SŁONECZNA TŁOCZNIA”,. Adama Zelka – sklep „ABRA”, Justynę Jonik – Biuro Rachunkowe, Arkadiusza Sukiennika – ARS Klub Karate, Małgorzatę i Krzysztofa Chełmeckich, Ewę i Piotra Pajorów, Sonię i Ryszarda Stryczków, Annę Matras, Bożenę Dudek, Marię i Czesława Michurów, Danutę i Stanisława Ptaszków, Barbarę i Jana Orłów, Barbarę i Krzysztofa Jędrzejków, Bożenę i Jana Orłów, Małgorzatę Błaż i Tomasza Zelka, Teresę Ryś, Iwonę Orzeł – Żurek, Janinę Hutek, Agatę Srokę, Ewę i Zbigniewa Marciszów, Halinę Orzeł, Ewę Marcisz, Krystynę i Stanisława Wcisłów, Grażynę i Leszka Gutowiczów, Wojciecha Jonika, Katarzynę Gawron, Janusza Piechurę, Barbarę i Jana Stanisławczyków, Marię i Adama Przechrztów, Józefa Waligórę, Halinę i Krzysztofa Olchawów, Grażynę i Mirosława Jabłońskich, Wojciecha Gądek, Ośrodek Szkolenia Kierowców „SPEED”, Delikatesy „CENTRUM” Laskowa, firmę „IMPULS”, sklep odzieżowy „BAJA”, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Urząd Gminy Laskowa, GOKSiT w Laskowej, GZOSiP w Laskowej, Bibliotekę Publiczną w Laskowej oraz Przedszkole Samorządowe w Laskowej.
Wszystkim, którzy wsparli pomysłodawców i pomogli w organizacji festynu, serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz wszystkich pracowników szkoły.
mgr Katarzyna Lisek
KOLEJNE SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKIEM
10 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć olimpijczyka Pana Pawła Zygmunta. Było to nasze kolejne spotkanie z tym sławnym sportowcem. Tym razem panczenista spotkał się z nami, aby zachęcić wszystkich uczniów do udziału w Konkursie olimpijskim „SOCZI 2014”. Jest to konkurs przeznaczony jest dla młodzieży – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w wieku 12-19 lat. Aby wziąć w nim udział, wystarczy odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące olimpijskich zmagań polskich sportowców. Warto spróbować, ponieważ główną nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Miłą niespodzianką w czasie tego spotkania było również wręczenie nagród najlepszym sportowcom w naszej szkole. Nagrody otrzymali Artur Stach z klasy VI „a” oraz Dominika Matras z klasy III „C”. Dominice i Arturowi serdecznie gratulujemy!
Sponsorem nagród była firma Samsung. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie http://www.zostanolimpijczykiem.pl/.
mgr Katarzyna Lisek
VI Międzyszkolne Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików
„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:
dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.”
Stanisław Staszic
Dnia 5.06.2013r. w Publicznym Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej odbyło się Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”.
W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Ujanowic, Wilkowiska, Sadek - Kostrzy, Limanowej i Laskowej oraz nauczyciele fizyki i chemii.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor Moniki Sułkowskiej. Następnie uczniowie rozlosowali kolejność pokazywania doświadczeń. Wszyscy uczestnicy oraz goście otrzymali również kartki z nazwami wszystkich doświadczeń, gdyż w tym roku również miały miejsce wybory najciekawszego zdaniem publiczności pokazu. Podczas spotkania zaprezentowano w sumie osiemnaście doświadczeń dotyczących różnych zagadnień z fizyki i chemii. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody za ich niewątpliwie ciężką pracę i ponadprzeciętne zdolności. Zdaniem publiczności najciekawsze doświadczenie zaprezentowali uczniowie naszego gimnazjum Anna Orzeł, Justyna Stach, Konrad Olchawa (doświadczenie pt. „Atramenty sympatyczne czyli sekretne pismo”) przygotowane pod kierunkiem Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej (nauczyciela chemii).
Prezentowane doświadczenia i eksperymenty dotyczyły głównie procesów chemicznych i zjawisk fizycznych spotykanych na co dzień.
Zakres ich odbiegał nieco od programu szkolnego, ale miał na celu zainteresowanie uczniów niektórymi fascynującymi i budzącymi zdumienie zjawiskami i zmobilizowanie ich do lepszej nauki fizyki oraz chemii.
Były też prezentowane doświadczenia o bardzo skomplikowanym przebiegu, których na poziomie gimnazjalnym nie można wyjaśnić, lecz zważywszy na widowiskowość eksperymentu nie było to w danej chwili konieczne.
Pokazom towarzyszyły gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń przez uczniów, które zawierały elementy zabawy, pobudzały gimnazjalistów do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami.
Cały pokaz prowadziła mgr inż. Aneta Niezabitowska – Bielecka – nauczyciel chemii, oraz mgr Regina Białk – nauczyciel fizyki.
Na zakończenie imprezy gimnazjaliści demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w VI Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole.
Pani Dyrektor mgr Monika Sułkowska wraz z organizatorem imprezy złożyła podziękowanie fundatorom nagród.
Są to:
Wójt Gminy Laskowa
Biuro Poselskie RP Wiesława Janczyka
EMITER Limanowa
Bank Spółdzielczy w Limanowej
Apteka Vita w Laskowej
mgr Aneta Niezabitowska-Bielecka
V SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFUJEMY ZJAWISKA FIZYCZNE
W lutym 2013, już po raz piąty, dla uczniów gimnazjum został ogłoszony przez panią mgr Reginę Białk konkurs pt „Fotografujemy zjawiska fizyczne”. Należało sfotografować dowolne zjawisko fizyczne, wywołać zdjęcie w formacie 10cm x 15cm, opisać fotografię wg przedstawionego schematu i oddać pracę do 10 czerwca. Jeden uczeń mógł oddać maksymalnie 3 prace.
17 czerwca 2013 komisja składająca się z:
zawodowego fotografa pana mgr Franciszka Natanka,
plastyczki pani mgr Doroty Rozum,
fizyczki pani mgr Reginy Białk
wyłoniła zwycięzców spośród 19 zgłoszony prac.
Oceniano:
oryginalność pomysłu - do 10 pkt,
opis zjawiska fizycznego - do 20 pkt,
wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,
jakość fotograficzną - do 10 pkt.
Zwyciężyła - już po raz drugi z rzędu:
Natalia Janas z klasy IIIC pracą „Tęczowe koło”.
II miejsce zdobyła:
Sylwia Rozum z klasy IIIB pracą „Lodowe pałeczki”.
III miejsce zajęli:
Wojciech Bukowiec z klasy IIIB pracą „Łuk elektryczny”
Edyta Janas z klasy IIA pracą „Iskra elektryczna”.
Specjalne wyróżnienie artystycznej części komisji otrzymała Anna Frączek z klasy IIIC za pracę „Świat do góry nogami”. Praca ta była konkursowym faworytem, ale poległa z powodu błędnego opisu sfotografowanego zjawiska fizycznego.
Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Zapraszamy za rok.
mgr Regina Białk
IV SZKOLNY KONKURS „FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO”
W poniedziałek, 10 czerwca 2013 siedemnaścioro gimnazjalistów, którzy spełnili warunki regulaminu (co najmniej ocena dobra z 3 przedmiotów konkursowych), przystąpiło do rozwiązywania 30 podchwytliwych zadań testowych z fizyki, chemii i biologii.
Organizatorkami i sędziami konkursu były: pani Dyrektor mgr Monika Sułkowska, pani mgr Regina Białk i pani mgr Aneta Niezabitowska-Bielecka.
W tym roku najłatwiejsza okazała się fizyka – średnio zdobyto 7,65 pkt, najtrudniejsza biologia ze średnią 5,1 pkt . Najłatwiejszym było pytanie o zjawisko fizyczne, z którego słyną bieguny. Najwięcej problemów sprawiła nazwa ptaka, który jest jednocześnie „szkolny, polny i drapieżny”.
Wyniki:
I miejsce:
Wojciech Bukowiec IIIB – 24 pkt,
II miejsce:
Justyna Jabłońska IIIC – 23 pkt,
Katarzyna Krzyżak IIIB – 23 pkt,
Kamil Uryga IIC - 23 pkt,
III miejsce:
Agata Bukowiec IIIA – 22 pkt,
Kamila Daniel IIIC – 22 pkt,
Andrzej Marcisz IIIC – 22 pkt,
Grzegorz Zelek IIB – 22 pkt.
Gratulujemy uczestnikom poczucia humoru!
XXXV FESTYN INTEGRACYJNY „Hołd Korzkiewski"
5 czerwca uczniowie z klas III b i III C wzięli udział w Festynie Integracyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”.
W wyjeździe jako nasz gość honorowy wzięła udział Pani Maria Woźniak. Tym razem ze względu na deszczową aurę spotkanie odbyło się w hali sportowej w Zielonkach. W sumie w imprezie uczestniczyło 900 osób z 28 ośrodków specjalnych miasta Krakowa, a także harcerze, dzieci z krakowskich szkół i z Korzkwi. Ważnym momentem spotkania było wręczenie Odznak Stowarzyszenia osobom, które pomagają w jego działalności. Były również serdeczne słowa podziękowania i występy artystyczne przygotowane specjalnie dla Pani Prezes Cecylii Chrząścik, która nie kryła łez wzruszenia. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych bawiliśmy się świetnie. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele atrakcji, takich jak ogromny dmuchany zamek – zjeżdżalnia, tory przeszkód, zabawy przy muzyce. Miłą niespodzianką był również przemarsz podopiecznych Stowarzyszenia przebranych w ciekawe i niezwykle pomysłowe stroje. Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali upominki. Każdy mógł również posmakować pysznej harcerskiej grochówki i smażonych kiełbasek. Opiekunami naszych uczniów były P. Krystyna Grzegorzek, P. Marta Wożniak, P. Maria Tajduś, P. Maria Chełmecka oraz P. Janusz Wrona.
mgr Katarzyna Lisek
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej w bieżącym roku szkolnym uczestniczył w II Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń".
W okresie od 10 października 2012 r. do 31 marca 2013 r. realizowaliśmy zadania przewidziane regulaminem konkursu, które miały na celu spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Wiele uwagi poświęciliśmy normom współżycia, poszanowaniu praw jednostki, przeciwdziałaniu patologiom, tolerancji ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach. Przede wszystkim jednak konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa uczniów.
W realizację zadań konkursowych zaangażowana była cała społeczność szkolna. Niektóre spotkania odbywały się z udziałem przedstawicieli: Policji, Prokuratury, Państwowej Straży Pożarnej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wzięliśmy udział w pokazie ratownictwa medycznego, konkursie plastyczno – literackim, debatach i pogadankach przygotowanych
i prowadzonych przez naszych Nauczycieli oraz Panią Pedagog. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem, bowiem udało nam się zdobyć tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły.
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA CHEMICZNA
25 kwietnia 2013r. uczniowie z naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Chemicznej.
Głównym celem olimpiady było popularyzowanie chemii jako dziedziny nauki, promowanie uczniów o szczególnych uzdolnieniach oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy do rozwiązywania zadań.
Uczniowie z klas drugich tj. Łucja Piechura i Bogumił Stanisławczyk zajęli 29 miejsce na 679 uczestników konkursu.
Uczennice klas trzecich tj. Agata Bukowiec zajęła 37 miejsce i Anna Oleksy 43 miejsce na 739 uczestników konkursu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Opiekunka konkursu mgr Aneta Niezabitowska - Bielecka
I Edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ASTRONOMICZNEGO „ASTROLABIUM 2013”
21 maja 2013 pojawiły się wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium 2013” zorganizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Test, do którego z naszego Gimnazjum przystąpiło tylko dwóch uczniów z klasy IIIb, poprzedzony był samodzielnym wykonaniem 5 zaleconych przez organizatorów doświadczeń astronomicznych, odbył się 22 maja 2013. W konkursie wystartowało 216 trzecioklasistów z całej Polski.
Wyniki naszych uczniów są wysokie:
Wojciech Bukowiec zdobył 71 punktów i 7 miejsce w Polsce,
Tomasz Jędrzejek uzyskał 53 punkty i 19 miejsce w rankingu.
Gratulujemy!
Opiekunka konkursu mgr Regina Białk
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 9 „Kraina Iluzji”
Iluzja to złudzenie optyczne zmuszające nasz mózg do błędnej interpretacji obserwowanego obrazu. Pod wpływem kontrastu, cieni, kolorów nasze oko, a potem mózg źle interpretują oglądane ilustracje.
Do pełnej złudzeń optycznych Krainy Iluzji, w środę 15 maja 2013, zaprosiły zerówkowiczów Sylwia Rozum i Justyna Stanisławczyk z klasy IIIb. Jak to bywa z członkami Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” każde „oszustwo” oka, które się pojawiało, było przez gimnazjalistki sprawdzane i wyjaśniane.
Mimo skrupulatnego liczenia przez maluchy słoń miał raz 4, a raz 5 nóg; półka 3, a potem 4 poziomy; węże, koła, kwadraty, spirale niby leżały nieruchomo, gdy się na nie patrzyło, by zaraz po „spuszczeniu” oka zaczynać swoje pląsy; stożki raz były górami, a raz tunelami; kwiaty pulsowały; dziura stawała się płaską ulicą, a prosta linia - krzywą.
Po tej wyprawie nikt nie już nie dowierzał własnym oczom.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 8 „Bańkowo”
Czy umiecie robić bańki mydlane? To nie takie proste jak się wydaje. Zerówkowiczom się wydawało, że tu nie potrzeba żadnej wprawy, póki nie przekonali się w praktyce, że umiejętność puszczania dużych i pięknych baniek jest pewnego rodzaju sztuką wymagającą ćwiczenia.
Do Bańkowa, pełnego czarodziejsko mieniących się kul mydlanych, maluchy wybrały się w piątek 10 maja 2013 wraz z Mateuszem Rosikiem i Marcinem Wieczorkiem z klasy Ic. Jak na członków Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” przystało gimnazjaliści stawiali maluchom proste pytania, by później doświadczalnie sprawdzić poprawność odpowiedzi. Okazało się, że nie tylko potrzeba wprawy w puszczaniu baniek, ale także dobrego przepisu na płyn bańkowy, by później powstały ogromne kule i tunele bańkowe, kilka baniek jedna w drugiej, bańkowy dom dla pana Fasoli, skaczące i super rozciągliwe błony bańkowe.
Pod koniec pokazu chętnych do samodzielnego sprawdzenia wyczynów gimnazjalistów było multum, co to dowodzi, że fizyka to wspaniała zabawa.
Na zakończenie Specjaliści Bańkowi otrzymali na maluchów wraz z podziękowaniami słodkie batoniki.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
WIWAT KRÓL, WIWAT KONSTYTUCJA, WIWAT WSZYSTKIE STANY!
30 kwietnia odbyła się akademia poświęcona 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą przygotowała p. Halina Zawada i uczniowie klasy Ib.
EGZAMIN GIMNAZJALNY
Egzamin gimnazjalny za nami. Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki.
W Zespole Szkół im. Janusz Korczaka w Laskowej egzamin zdawało 72 uczniów, Andrzej Marcisz z klasy III c nie musiał rozwiązywać testów kompetencji z przedmiotów ścisłych, ponieważ jest laureatem Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Jak widać w jego przypadku spełniło się powiedzenie: "Kto nie próżnuje, ten świętuje". Wierzymy, że po ogłoszeniu wyników przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli tę maksymę odnieść do własnego wysiłku włożonego w to, by testy kompetencji zakończyły się sukcesem.
WIZYTACJA KANONICZNA
W dniach 13 - 14 kwietnia 2013 r. w naszej parafii miała miejsce wizytacja kanoniczna, w czasie której Biskup Andrzej Jeż między innymi odwiedził naszą szkołę i spotkał się
z nauczycielami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a rozmowy dotyczyły wzajemnej troski o wychowanie młodego pokolenia. Na koniec spotkania Jego Ekscelencja Biskup Andrzej podziękował nauczycielom za trud włożony w dzieło wychowania młodego pokolenia i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Dokonał również pamiątkowego wpisu do kronik szkolnej.
W drugim dniu wizytacji po Mszy św. dla dzieci odbyło się spotkanie Księdza Biskupa z grupami dziecięcymi działającymi w naszej parafii. Dzieci przywitały Gościa radosnym śpiewem i przedstawiły swoje grupy, opowiadając o tym, jakie działania podejmują zarówno na terenie szkoły jak i parafii. W spotkaniu wzięli udział członkowie Szkolnego Koła Caritas, Scholi, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz ministranci. W czasie spotkania przedstawiciele PDMD złożyli na ręce Księdza Biskupa ofiarę na rzecz pomocy Misjom. Na zakończenie Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, a następnie każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Arcypasterzem naszej diecezji. Spotkanie to na pewno zapisze się na długo w naszych sercach i pamięci.
mgr Katarzyna Lisek
APEL WIELKANOCNY
Z okazji Świąt Wielkanocnych szóstoklasiści pod opieką P. Renaty Dudziak i P. Marii Tajduś przygotowali przepiękny montaż słowno - muzyczny. Występ naszych koleżanek i kolegów wprowadził wszystkich w stan świątecznej zadumy i refleksji. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Monika Sułkowska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Spotkanie to stało się również okazją do pochwalenia się naszymi sukcesami i osiągnięciami. Rozstrzygnięty został między innymi konkurs plastyczno – literacki w ramach projektu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
mgr Katarzyna Lisek
LWIĄTKO 2013
W poniedziałek 25 marca 2013 ośmioro śmiałków z naszego gimnazjum przystąpiło do rozwiązywania 30 zadań XI Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego Lwiątko 2013. W czasie 75 minut z pięciu podsuniętych podpowiedzi mieli gimnazjaliści wybrać tylko jedną, poprawną. Zatem tempo pracy nieuchronnie prowadziło do przegrzania mózgowego procesora, ale na tym między innymi ta zabawa polega.
Konkurs odbył się równocześnie w dwóch krajach i ponieważ z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością o wynikach naszych odważnych dowiedzieliśmy się dopiero w połowie kwietnia.
Najlepszy okazał się najmłodszy uczestnik konkursu:
Łukasz Zelek z klasy Ic, który zdobył 76,50 punktów i honorowy tytuł taona.
Pozostali na 150 możliwych do zdobycia punków zebrali:
Katarzyna Krzyżak IIIb - 66,25 punktów,
Wojciech Bukowiec IIIb - 60,00 punktów,
Anna Oleksy IIIb – 59,00 punktów,
Tomasz Jędrzejek IIIb - 58,50 punktów,
Marian Moradarski IIIb – 58,00 punktów,
Artur Orzeł IIb – 46,25 punktów,
Grzegorz Zelek IIb – 46,25 punktów.
Gratulujemy!
KONKURS KULINARNY - „MŁODZI ZDROWO GOTUJĄ”
W pierwszy dzień wiosny odbył się na stołówce szkolny etap konkursu kulinarnego „MŁODZI ZDROWO GOTUJĄ”, którego pomysłodawcą jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Celem konkursu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Pomysłodawczynią kuchennych potyczek w naszej szkole była pani mgr Irena Matras-Kotlarz. Zadaniem uczestników było przygotowanie przepisu na zdrowe danie, wymyślone i przygotowane samodzielnie przez ucznia. Przy ocenie prac ważny był nie tylko smak, wygląd i samodzielne wykonanie, ale także treść i forma przepisu. W tym ostatnim aspekcie brano pod uwagę innowacyjność i dodatkowe informacje dotyczące ilości kalorii, składników odżywczych. Do kolejnego etapu konkursu, do Krakowa, wytypowano pomysły kulinarne następujących uczniów gimnazjum:
1. Joanna Jędrzejek i Benia Michura – IIB
2. Monika Zamora i Weronika Michura – IB
3. Franciszek Bukowiec – IA
4. Diana Wróbel i Monika Watroba – IB
5. Karol Szkarłat – IA
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy odważnych poczynań. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z kulinarnych potyczek w szkolnej galerii. Dania prezentują się prawie tak pysznie i smakowicie jak w realu.
mgr Jolanta Bukowiec
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
W ramach projektu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” 21 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z P. Dorotą Stanisławczyk - przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Urzędzie Gminy Laskowa i zarazem pracownikiem socjalnym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Konwersatorium adresowane było do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I - III gimnazjum. Spotkanie miało na celu wprowadzenie uczniów w tematykę systemowego udzielania pomocy potrzebującym, rozpoznawanie sytuacji i zachowań dotyczących przemocy w rodzinie oraz kształtowanie postaw asertywnych i empatycznych. Wstępem do tematu była prezentacja multimedialna, w trakcie której uczniowie poznali podstawowe definicje i pojęcia dotyczące problematyki pomocy osobom, która znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Następnie prowadząca omówiła psychologiczne uwarunkowania zachowań i postaw osób osamotnionych z powodu niepełnosprawności, biedy, sieroctwa czy rozbicia rodziny. Zwróciła również naszą uwagę na konieczność odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Dzięki tej lekcji uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Laskowej, jak również poszerzyli swoją wiedzę na temat pozostałych instytucji pomocowych, działających na naszym terenie. W trakcie spotkania poruszone zostały także tematy niepełnosprawności, biedy, niedostosowania społecznego, choroby, sieroctwa, rodzin zastępczych. Nasza prelegentka zwróciła również uwagę na to, abyśmy nie bali się szukać wsparcia w instytucjach pomocowych, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji życiowej. Uczniowie dowiedzieli się, że zawsze są osoby lub instytucje, do których możemy się zwrócić o pomoc. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali ulotki i broszury informacyjne z wykazem tychże instytucji oraz numerami telefonów, pod które mogą zadzwonić w razie potrzeby.
mgr Katarzyna Lisek
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 7 „Papierowo”
Ile utrzyma papier? Czy można z jednej kartki papieru zbudować most? Czy można przejść przez kartkę papieru? Czy papier zatrzyma wodę? Czy to prawda, że mokry papier tonie? Na te i podobne pytania związane z papierem w piątek 22 marca 2013 podczas kolejnego spotkania p.h. „Fizyka dla zerówki” usiłowały odpowiedzieć Maria Bukowiec i Ewa Jędrzejek z klasy IIIb.
Jak przystało na członkinie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” gimnazjalistki każdą odpowiedź na zadane pytanie sprawdzały doświadczalnie. Okazało się, że papier jest bardzo wytrzymałym materiałem. Można z niego budować mosty, krzesełka i kolumny utrzymujące duże ciężary np. 4kg wody. Papier potrafi zatrzymać wodę i wbrew obiegowym opiniom nie jest łatwo go zatopić.
Maluchy także same wszystko sprawdziły, a najbardziej spodobała im się możliwość przejścia przez kartkę papieru.
W nagrodę za tę wycieczkę do „Papierowa” gimnazjalistki otrzymały od maluchów podziękowania i słodziutkie lizaki.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
II SZKOLNY KONKURS "MISTRZ KRZYŻOWKI I ŁAMIGŁÓWKI MATEMATYCZNEJ”
W dniu 13 marca 2013 roku odbył się II szkolny konkurs o tytuł „ Mistrza krzyżówki i łamigłówki matematycznej”.W tym roku szkolny do zmagań konkursowych przystąpili przedstawiciele klas I i II gimnazjum w składzie:
Klasa I A
Bukowiec Franciszek
Krawczyk Mateusz
Klasa I B
Rozum Beata
Frączek Wojciech
Klasa I C
Michura Artur
Zelek Łukasz
Klasa II A
Krawczyk Daria
Stanisławczyk Bogumił
Klasa II B
Kukla Patryk
Zelek Grzegorz
Klasa II C
Uryga Kamil
Michura Marek
Wszyscy uczestnicy przez dwa miesiące z dużym zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki
i łamigłówki matematyczne.
W klasyfikacji końcowej najlepsi okazali się przedstawiciele klas pierwszych
I miejsce- klasa I C
II miejsce- klasa I B
III miejsce- klasa I A
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
mgr Anna Guzik, mgr Edyta Leśniak
X POWIATOWY KONKURS POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Dnia 14. marca 2013 r. w Zespole Szkól w Laskowej odbył się X Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. Pomysłodawczyniami i organizatorami tej imprezy jest Pani mgr Katarzyna Banaś i Pani mgr Małgorzata Oleksy, wspiera je Dyrektor ZS w Laskowej, a także – tak jak w latach ubiegłych - Gminny Ośrodek Kultury w Laskowej.
Honorowy patronat nad konkursem obejmuje Starostwo Powiatowe w Limanowej.
Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie miałaby tak ciekawej oprawy. Konkurs w tym roku wsparli przedsiębiorcy z gminy Laskowa oraz z powiatu limanowskiego, m.in. Firma Tymbark i Partner – Alma.
Tegoroczną edycję konkursu rozstrzygnięto w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja. W sumie komisja konkursowa w składzie: przewodniczący dr Marek Karwala z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Dyrektor LDK Stanisława Obrzut, mgr Piotr Gryźlak z MCK Sokół w Nowym Sączu, ks. Proboszcz parafii Laskowa Andrzej Wanat przesłuchała 45. uczestników z powiatu limanowskiego.
Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:
I. Aleksandra Ciężak – SP w Kasince Małej
II. Natalia Szczypka – SP w Mszanie Dolnej II
Aleksandra Trojanowska – SP w Tymbarku
III.Sylwia Domiter – SP w Laskowej
Wyróżnienia:
Sławomir Listoś z OSW w Dobrej
Aleksandra Woźniak – SP w Męcinie
Sandra Duplik – SP w Młynnym
Patrycja Oleksy –SP w Jaworznej
Laureaci z gimnazjum to:
I. Daria Krawczyk – Gimnazjum w Laskowej
II. Katarzyna Szlaga – Gimnazjum w Kasinie Wielkiej
Beata Rozum – Gimnazjum w Laskowej
III. Honorata Leśniak – Gimnazjum w Tymbarku
Aneta Oleksy – Gimnazjum w Ujanowicach
Wyróżnienia:
Michał Suwaj z OSW w Dobrej
Sławomir Wierzbicki – Gimnazjum w Mordarce
Patrycja Wikar – Gimnazjum w Słopnicach
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy na XI edycję za rok.
mgr Małgorzata Oleksy,mgr Katarzyna Banaś
LEKCJA OTWARTA Z FIZYKI
„Między uniwersum a kwarkiem” to temat lekcji otwartej z fizyki, w której wzięło udział naszych 5 uczniów, zainteresowanych astronomicznym tematem. Wydarzenie to miało miejsce 12 marca 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej. Według organizatorów było to słów kilka o Wszechświecie, kosmologii i cząstkach elementarnych. Prelegenci, uczniowie klasy matematyczno – fizycznej, podjęli temat Wielkiego Wybuchu, mieliśmy możliwość wirtualnej podróży z nimi od Układu Słonecznego do gromad galaktyk. Tłumaczyli nam obrazowo, co to są leptony, kwarki i neutrina… Na koniec, odwiedziliśmy największe ziemskie laboratorium cząstek elementarnych – CERN w retrospekcji laureata projektu e-Fizyka. I tym razem „Stary Ogólniak” zaskoczył naszych uczniów. W przerwie między prezentacjami mogli nie tylko zwiedzić szkołę pod okiem starszych kolegów, ale także zostali podjęci popcornowym poczęstunkiem.
mgr Jolanta Bukowiec
FESTIWAL ZAWODÓW
11 marca 2013 roku nasi trzecioklasiści, wspólnie z mgr Januszem Wroną, mgr Ireną Matras-Kotlarz i mgr Jolantą Bukowiec, wzięli udział w Festiwalu Zawodów, który był organizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w ZSTiO w Limanowej. W czasie spotkania, uczniowie mogli poznać oferty szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu limanowskiego, a także odwiedzić stoiska różnych branż zawodowych. Podczas trwania targów edukacyjnych nasi przedstawiciele: Dominika Matras, Ania Oleksy i Krzysztof Pytel wzięli udział w konkursie zawodoznawczym i wywalczyli I miejsce w powiecie. Gratulacje!!! Podczas festiwalu było radośnie, kolorowo i zbyt krótko!!!
mgr Jolanta Bukowiec
ŻYWA LEKCJA HISTORII
8 marca gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną „Rekonstrukto”, która przygotowała dla naszych uczniów pokaz pod tytułem „Życie i kultura w średniowieczu”. Jak sama nazwa wskazuje była to swoista lekcja historii dotycząca średniowiecznych rycerzy oraz zwyczajów panujących w owym czasie. Uczniowie wysłuchali interesujących legend i opowieści oraz mogli podziwiać rycerski ekwipunek oraz elementy uzbrojenia: miecze, tarcze, kolczugi, hełmy, topory. Ponadto, mieli okazję uczestniczyć w rycerskim pojedynku i w ceremonii pasowania na rycerza. Gimnazjaliści byli zachwyceni średniowiecznym widowiskiem i z pewnością zapamiętają tę żywą lekcję historii.
POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
Dnia 5 marca odbył się w naszej szkole pokaz ratownictwa medycznego w ramach konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. Pokaz został przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w ZSTiO w Limanowej oraz studentów trzeciego roku ratownictwa medycznego PWSZ w Nowym Sączu pod opieką P. mgr Doroty Zarzyckiej. Uczniowie dowiedzieli jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w różnych sytuacjach zagrożenia życia i nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
W praktycznej części młodzież pod czujnym okiem przyszłych ratowników mogła przećwiczyć czynności ratujące życie drugiego człowieka.
Wszystkim bardzo podobała się taka ważna lekcja, która uświadomiła uczniom nie tylko to, że udzielanie pierwszej pomocy jest tak naprawdę obowiązkiem prawnym każdego obywatela ale również to, że niezależnie od tego czy jesteśmy mali czy duzi w sytuacjach zagrożenia możemy uratować ludzkie życie – a czy jest coś cenniejszego ponad to?
MISTRZOSTWA POWIATU LIMANOWSKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ I GIMNAZJADA
20.02.2013 r. odbyły się Powiatowe Zawody w Narciarstwie Alpejskim w Lubomierzu. Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportowy PL Limanowa oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Limanowej. 12 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w zawodach, odnosząc sukces:
kat. dziewcząt ur. 1997/98/99: Kulig Katarzyna – 5. miejsce
Liczba startujących zawodniczek: 28
kat. chłopców ur. 1997/98/99: Wcisło Dariusz – 53. miejsce
Liczba startujących zawodników: 81
Serdecznie gratulujemy uczestnikom zawodów.
Opiekunowie: mgr Dominik Mordarski, mgr Zuzanna Pogwizd
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 6 „Piłkowo”
Piłkowo to miasteczko, w którym piłki, kulki i koraliki nieustannie ze sobą rywalizują. Rozgrywają się tam przeróżne zawody sportowe w konkurencjach typowych dla kulistych mieszkańców mieściny, dla których najważniejsze jest kto wyżej, dalej i dłużej będzie się odbijał, huśtał, toczył i kolebał.
To ciekawe miasteczko w piątek 22 lutego 2013 zerówkowicze odwiedzili wraz z gimnazjalistkami ze Szkolnego Koła Fizycznego. Gabriela Bukowiec i Katarzyna Krzyżak z klasy III B podzieliły mieszkańców Piłkowa na lekkich, jak motyle i ciężkich, jak słonie. Zawody - ku zdziwieniu maluchów - nie wygrywała drużyna Motylowa, choć początkowo przodowała w wielu konkurencjach. Dlaczego? Sami sprawdźcie, jak maluchy podczas tych pokazów, że jeśli chodzi o piłki to ciężkie przeważnie wygrywają.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 5 „Kraina Dźwięku”
Ta - już druga - wspólna wyprawa zerówkowiczów i Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” do Krainy Dźwięku nastąpiła w piątek 15 lutego 2013. Pierwsza wycieczka do świata muzyki odbyła się rok temu. Tym razem Sylwia Rozum i Justyna Stanisławczyk z klasy IIIb wydobyły muzykę z: drewnianych, metalowych i plastikowych rurek, stalowych i żyłkowych strun, wodnych fletów, lekarskich patyczków, szkolnych linijek, puszek i śrub. Dźwięki kojarzyły się maluchom z wróżkami, ważkami, helikopterami i burzami, ale najbardziej ucieszyło je samodzielne eksperymentowanie pod czujnym nadzorem wychowawczyń wśród wyjaśnień gimnazjalistek. Kakofonia dźwięków, która wtedy nastąpiła obudziłaby chyba najgłuchszego trola.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
WALENTYNKI
14 lutego - Święto Zakochanych. Kolorem dominującym w tym dniu w naszej szkole była czerwień. Czerwone były ubrania, serca, balony i wszystko co kojarzy się z miłością. Walentynkowy listonosz roznosił kartki pełne miłosnych wyznań. Każdy wyczekiwał swojej Walentynki i swojego Walentego. Kilka dni wcześniej Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najfajniejszą Walentynkową klasę. Znowu bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III c z uroczym Amorem, w którego wcielił się Andrzej Marcisz. Bóg miłości zdobył też nagrodę indywidualną. II miejsce w konkursie zdobyła klasa III b, zaś III - klasa II a. Najważniejsze było to, że każdy super się bawił.
LEKCJA W I LO W LIMANOWEJ
Biologiczne aspekty miłości - to temat interdyscyplinarnej lekcji (język polski i biologia), która odbyła się 12 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej. Uczniowie naszego gimnazjum z klasy IIa i IIc pod opieką P. Katarzyny Banaś i P. Ireny Orzeł mieli okazję obserwować tę lekcję. A po ciekawej lekcji - wielka niespodzianka. W hali sportowej uczniowie liceum i ich nauczyciele pożegnali tanecznym krokiem karnawał. Wspólnie zaprezentowali m. in. taniec belgijski, chocolate i cowboy.
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia - obywatela, przeciwdziałanie patologiom, propagowanie tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, budzenie solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W ramach konkursu szkoły mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Limanowej aspirantem sztabowym Panią Marią Szubryt, która opowiadała nam o pracy policji oraz zgodnie z wytycznymi konkursu przeprowadziła z nami pogadankę na temat grup podwórkowych i tego, co zrobić, kiedy rozpoznamy zagrożenie z nimi związane. Naszym gościem był również Pan Grzegorz Jędrzejek – prokurator Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, a przede wszystkim uświadomił nam, iż przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia. Były to dla nas bardzo pouczające spotkania, zdobyliśmy dzięki nim wiele cennych informacji.
mgr Katarzyna Lisek
KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA
W dniu 31 stycznia odbyła się tradycyjna u nas zabawa choinkowa. Nad całością imprezy czuwała Pani Małgorzata Oleksy i Pani Katarzyna Banaś. Królową i królem balu zostali Milena Pajor z klasy Ib i Andrzej Marcisz z klasy IIIc. Dla każdego zmęczonego tańcem w klasach czekały smakołyki zakupione przez rodziców i Radę Rodziców.
SPOTKANIE NOWOROCZNE
10 stycznia 2013 r. odbyło się noworoczne spotkanie z Nauczycielami i Pracownikami, którzy są już na emeryturze. Przepiękną część artystyczną przygotowała Pani mgr Bożena Orzeł. W montażu słowno-muzycznym wzięły udział najmłodsze dzieci, z zerówki i klasy I oraz starsi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na wielu twarzach widać było wzruszenie wywołane słowami wierszy, kolęd i pastorałek. Każdy z zaproszonych Gości otrzymał także słodki upominek wraz z pracami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie wystąpiła szkolna orkiestra pod kierunkiem Pani Sylwii Jędrzejek. Dekorację przygotowała Pani mgr Dorota Rozum, zaś zaproszenia i upominki Pani mgr Jolanta Bukowiec i Pani mgr Dorota Rozum.
XIX GMINNY PRZEGLĄD KOLĘDNICZY
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili już do XIX Gminnego Przeglądu Kolędniczego organizowanego przez GOKSiT w Laskowej, który odbył się 9 stycznia 2013 r. Grupę kolędniczą "Z gwiazdą" reprezentowali uczniowie klas I naszego gimnazjum: Szymon Grzegorzek (Ia), Sebastian Pławecki (Ia), Karol Szkarłat (Ia), Paweł Kryjomski (Ib), Jakub Michura (Ib), Wojciech Frączek (Ib), Konrad Olchawa (IIc). Opiekunem artystycznym grupy był Pan Józef Kołodziej. Za swój występ zdobyli II miejsce w kategorii grup młodzieżowych uzyskując dyplom pamiątkowy i nagrodę pieniężną.
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 4 „Kraina Barw – wyprawa pierwsza”
W środę 9 stycznia 2013 zerówki wraz ze Szkolnym Kołem Fizycznym wyruszyły na wyprawę do Krainy Barw. Sylwia Rozum i Maria Bukowiec z klasy III B w prostych eksperymentach z pogranicza fizyki i chemii pokazały maluchom, jak łatwo można dać się zwieść, gdy w doświadczeniu pojawi się kolor.
Wszyscy widzieliśmy jak smutna, czarna farbka opadała na dno wypełnionej wodą szklanki, a wesoła, czerwona unosiła się na powierzchni. Kolor wygrywa czarny przegrywa? Ależ skąd! Sylwia odkryła nam tajemnicę swojego oszustwa, którą skrywała woda.
Marysia do trzech słoiczków z wodą wlała sok z kapusty, a ponieważ mamrotała przy tym jakieś zaczarowane słowa: „Zasada. Kwas. Odczyn obojętny.” woda za każdym razem zabarwiła się na inny kolor. Magia? Ależ skąd! Tajemnica znowu w składzie wodzy!
Była też tęcza na mlecznej chmurce, gąsieniczka, która w occie gubi barwy, wyścigi kolorowych kropek i oklaski od maluchów, a to dopiero pierwsza wyprawa do fascynującej Krainy Barw.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
6 grudnia do naszej szkoły zawitał mile oczekiwany gość - Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie już od wczesnego ranka ozdabiali swe głowy symbolicznymi, mikołajkowymi czapkami i z nieskrywaną niecierpliwością oczekiwali na moment przybycia dobrodusznego dziadka w czerwonym kubraku z długą siwą brodą. Święty Mikołaj zanim rozdał uczniom słodkie upominki chciał przekonać się czy nasi uczniowie bardziej zasługują na rózgę, czy też na nagrodę. Oczywiście okazało się, że wszyscy uczniowie naszego gimnazjum to „chodzące aniołki” i Mikołaj nie miał żadnych zastrzeżeń, aby obdarować ich prezentami.
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 3 „Lotlandia"
5 grudnia 2012 Szkolne Koło Fizyczne zabrało zerówkowiczów do kolejnej krainy fizycznej. Tym razem Edyta Janas z II A i Maria Bukowiec z III B poleciały z maluchami do Lotlandii, by sprawdzić po co ptakom skrzydła i czy da się latać bez nich. Dzieci dowiedziały się, jak ważne do latania jest ciśnienie, które nie tylko ściska i zgniata, ale także unosi w górę lekkie piłeczki i ciężkie samoloty. Przekonały się też, że można latać bez skrzydeł i bez magicznych zaklęć. Same sprawdziły, jak ważny jest dla rakiety silnik, choćby stanowiły je tylko własne płuca. Było dużo zdziwienia, oklasków i radości z zaskakujących fizycznych doświadczeń, za co nagrodzono gimnazjalistki słodkimi batonikami.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 2 „Pytajnikowo”
Ostatniego dnia listopada 2012 Szkolne Koło Fizyczne dzięki uprzejmości pani Marioli Zapiór znów zawitało u zerówkowiczów. Tym razem z Sylwią Rozum i Justyną Stanisławczyk z klasy III B wyruszyły maluchy do Pytajnikowa, by poznać kilka tajemnic Pana Jaktozrobić. Dzieci dowiedziały się jak podejrzeć Mikołaja tak, by ten nas nie zauważył,; jak z wody nie mocząc rąk wydobyć spinacz, monetę, jajko; jak magicznie przesunąć puszkę, przelać wodę i jajko przepchnąć przez wąską szyjkę butelki. Tym razem maluchy nie dały się łatwo przekonać do fizycznych sztuczek i wiele eksperymentów same długo powtarzały, by pod koniec spotkania nagrodzić starsze koleżanki gromkim: „Dziękujemy!Dziękujemy!” oraz słodkim batonikiem.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
ZABAWA ANDRZEJKOWA
29 listopada, jak co roku miała miejsce zabawa andrzejkowa. Na tę okazję sala gimnastyczna zamieniła się w pięknie udekorowaną salę zabaw. Były tańce, wspólne zabawy i dużo hałasu. A jeśli Andrzejki to nie mogło również zabraknąć wróżb w gronie klasowym - lania wosku, przebijania serc oraz tradycyjnego wyścigu butów, by dowiedzieć się któraż to „panna” pierwsza wyjdzie za mąż. Zabawie andrzejkowej towarzyszył tez poczęstunek przygotowany przez rodziców.
ANDRZEJKI W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W UJANOWICACH
W dniu 27 listopada, na zaproszenie Pani kierownik, Jolanty Pławeckiej, Pracowników i Podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach 14 - osobowa grupa uczniów z klasy IIIc pod opieką Pani Moniki Sułkowskiej udała się na wspólną imprezę andrzejkową. Wśród innych gości byli podopieczni z opiekunami z ŚDS z Żegociny. Każdy bawił się wspaniale.
FIZYKA DLA ZERÓWKI część 1 „Nurkolandia”
W dniu 21 listopada 2012 po raz pierwszy w tym roku szkolnym gimnazjalistki ze Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” zawitały w klasach zero ze swoimi doświadczeniami. Tym razem Ewa Jędrzejek i Maria Bukowiec z klasy IIIb zabrały maluchy do Nurkolandii, w której nie zawsze to co ciężkie chciało tonąć, a często to co na wadze wydawało się leciutkie, unosiło się na powierzchni wody. Pod koniec pokazu każdy zerówkowicz sam sprawdził, jak łatwo rurkowego nurka zmusić do chodzenia po dnie butelki mimo, iż na początku unosił się on na powierzchni wody oraz dmuchając w rurkę wynurzał z dna akwariowego morza plastikową łódź podwodną. Zadowolone dzieci zaprosiły gimnazjalistki słodkimi batonikami na kolejne spotkanie.
Opiekunka SKF mgr Regina Białk
KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów gimnazjum na plakat pt. „MŁODZIEŻ WOLNA OD DYMU TYTONIOWEGO”
19 listopada 2012r uczniowie klas I Publicznego Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród za etap powiatowy konkursu plastycznego na plakat pt. „Młodzież wolna od dymu tytoniowego”, zorganizowany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbywało się w miłej atmosferze Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej.
Cieszymy się z naszego sukcesu, tym bardziej, że wszystkie plakaty nadesłane na konkurs zostały wysoko ocenione i najwyższe miejsca otrzymały prace naszych uczniów.
Laureaci z naszej szkoły:
I miejsce – Martyna Tokarczyk kl. I b
I miejsce – Beata Rozum kl. I b
II Miejsce - Justyna Rosiek kl. I c
III miejsce – Grzegorz Pasionek kl. I a
Opiekun artystyczny – mgr Dorota Rozum
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Dzisiaj wielka jest rocznica - 11 listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy wolność
polską mowę w szkole,
to, że tylko z kart historii
poznajemy dziś niewolę.”
W poniedziałek 12 listopada 2012 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni pensjonariusze Domu Opieki w Ujanowicach, zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie klasy IA i IC gimnazjum pod czujnym okiem pani mgr Anny Guzik i pani mgr Edyty Leśniak, opowiedziały nam o losach Polski sprzed 1918 roku.
Scenografia składała się z dwóch części. Na środku znajdowały się krzyże symbolizujące trzy rozbiory Polski. Pod nimi stały czarnoodziane płaczki ze świecami, uświadamiające nam smutek narodu w czasach niewoli. Na prawo od nich znajdował się mały pokoik, w którym zgromadziła się rodzina słuchająca opowieści. Gawędę o niełatwych losach naszych ziem prowadził dziadunio (Szymek z IA). Przypomniał o rozbiorach, ciemnych nocach niewoli, nadziejach zakwitłych w powstaniach, zsyłkach, prześladowaniach i radości, która nieoczekiwanie pojawiła się pod koniec I wojny światowej, by wybuchnąć na koniec oczekiwaną 123 lata Wolnością. Opowieść dziadunia przeplatały wiesze, pieśni i archiwalne przemówienie Marszałka.
To była wspaniała lekcja historii.
RAJD - SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ
Już po raz piętnasty odbył się rajd turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Publiczne Gimnazjum w tym roku reprezentowały dwie drużyny: "Orły" pod przewodnictwem p. Adriana Kowalewskiego oraz "Świetliki" pod opieką p. Wojciecha Karteczki.
9 listopada przy niesprzyjającej pogodzie uczestnicy dzielnie ruszyli na trasę rajdu: cmentarz 304 Łąkta Górna - Kamienie Brodzińskiego - cmentarz 303 Rajbrot - Łopusze. Po wyczerpującej wędrówce w strugach deszczu uczniowie zjedli pyszny obiad w CKSiT w Żegocinie. Wieczorem odbyło się okolicznościowe spotkanie uczestników rajdu, specjalny program artystyczny z okazji 15-lecia rajdu oraz wykład historyczny. Następnie uczniowie przystąpili do konkursu poezji i pieśni patriotycznej. Nasze drużyny wsparła duchowo, przybyła specjalnie na tę uroczystość, pani dyrektor Monika Sułkowska. Grupa "Orły" wspaniale wyrecytowała utwory patriotyczne Zbigniewa Jerzyny i Juliana Tuwima, natomiast grupę "Świetliki" wokalnie reprezentowała Kinga Matląg. Na zakończenie wieczoru publiczność rozgrzewał zespół rockowy z Żegociny.
Następnego dnia uczniowie wyruszyli na cmentarz wojenny "na Jastrząbce", gdzie wzięli udział w uroczystej Mszy św.. Po mszy ogłoszono wyniki konkursu poezji i pieśni patriotycznej oraz konkursu na najpiękniejszy wieniec. Nasze obie drużyny zdobyły wysokie drugie miejsce. Pełni wrażeń uczestnicy wrócili do domu z nadzieją na udział w kolejnym rajdzie.
mgr Adrian Kowalewski
WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA
Dnia 7 listopada w GOKSiT odbył się po raz piętnasty konkurs „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa”. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwsze zadanie polegało na zaprezentowanie wywiadu przeprowadzonego z osobami pamiętającymi wydarzenia z czasów II wojny światowej, natomiast drugi etap stanowił test sprawdzający wiedzę o najbliższej okolicy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IIIb - Katarzyna Krzyżak oraz Anna Oleksy. Dziewczynom bardzo serdecznie gratulujemy, ponieważ zdobyły I miejsce.
XI KONKURS CZYTELNICZY - "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"
24 października 2012 r. w naszej Szkole odbył się XI Szkolny Konkurs Czytelniczy zorganizowany przez bibliotekę Gimnazjum. W tym roku komisja konkursowa w składzie: Pani dyr. Monika Sułkowska, Pani mgr Katarzyna Banaś oraz Pani mgr Katarzyna Lisek wybrała mistrza i wicemistrza pięknego czytania.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach i wzięło w nim udział 16 gimnazjalistów. Na miano mistrza pięknego czytania zasłużyła Patrycja Dudek z klasy II c, natomiast tytuł wicemistrza przypadł Szymonowi Grzegorzkowi z klasy I a i Annie Oleksy z klasy III b. Drugi etap konkursu polegający na zareklamowaniu wybranej przez siebie książki zwyciężyły uczennice z klasy II c Patrycja Dudek i Beata Zelek, drugie miejsce zdobyła Weronika Michura i Justyna Zelek z klasy I b, na trzecie miejsce wskoczyła Justyna Stach i Katarzyna Ziemianin z II b.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratuluję i zapraszam do udziału w konkursie w przyszłym roku!
mgr Małgorzata Oleksy
NASZYM NAUCZYCIELOM
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione
w 1972 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie jest to święto wszystkich pracowników szkoły. Aby uczcić ten szczególny dzień, w naszej szkole odbyła się specjalnie z tej okazji przygotowana akademia. Najpierw głos zabrała Pani Dyrektor Monika Sulkowska, która złożyła wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Nagrody otrzymali: P. Dorota Rozum, P. Agnieszka Szubryt, P. Józef Kołodziej, P. Jolanta Bukowiec, P. Irena Matras-Kotlarz, P. Magdalena Mąka, P. Justyna Jędrzejek, P. Renata Dudziak, P. Katarzyna Lisek, P. Krystyna Grzegorzek, P. Bożena Orzeł, P. Grażyna Gutowicz, P. Bogusława Rosiek, P. Katarzyna Sułkowska, P. Maria Biedroń, P. Mariola Zapiór, P. Łucja Tokarczyk, P. Dominik Mordarski, P. Maria Knurowska, P. Sabina Tatkowska oraz P. Zuzanna Pogwizd. Pani Dyrektor wręczyła również dyplomy uznania pracownikom obsługi, dzięki którym w naszej szkole panuje porządek, pachnie przepysznym obiadkiem i możemy bezpiecznie się uczyć. Dyplomy otrzymali: P. Krystyna Guzik, P. Bożena Pisakowy, P. Teresa Karteczka, P. Maria Król, P. Dorota Kukla, P. Jolanta Jelonek, P. Grażyna Stach, P. Maria Chełmecka, P. Halina Kasińska, P. Maria Wątroba, P. Sabina Waligóra, P. Irena Czekaj, P. Józef Stypuła, P. Stanisław Jelonek oraz P. Ryszard Kryjomski.
Po części oficjalnej głos zabrali uczniowie z klasy piątej oraz trzeciej gimnazjum, któ