ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
CIEKAWE SPOTKANIE
19 czerwca klasa II b wraz z wychowawczynią pojechała do Ujanowic na zaproszenie Kierownika, Podopiecznych i Pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy, na spektakl teatralny pt. „Rzepka” – Juliana Tuwima. Po miłym powitaniu przez Panią mgr Jolantę Pławecką - kierownika tej placówki zasiedliśmy na widowni. Oprócz nas występ oglądali też uczniowie z Jaworznej, którzy podobnie jak my otrzymali zaproszenie. Przedstawienie przygotowane przez podopiecznych dostarczyło nam wielu wzruszeń i emocji. Wszystkie bajkowe postacie jakie pojawiały się kolejno na scenie, były świetnie do tego przygotowane. Wejściom tym zawsze towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka. Ich kolorowe i pięknie wykonane stroje świadczyły o wielkiej pracy, jaką włożyli w przygotowanie tego występu wszyscy pracownicy tej placówki. Po gromkich brawach, które otrzymali „niezwykli aktorzy”, mogliśmy wysłuchać jeszcze dwóch piosenek w wykonaniu pięcioosobowego zespołu muzycznego. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Każdy też mógł zobaczyć wszystkie pomieszczenia jakie znajdują się w placówce. Wszystkim najbardziej podobała się jednak sala do ćwiczeń oraz winda. Po krótkich rozmowach zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że nie był to nasz pierwszy pobyt w tej placówce.
Krystyna Grzegorzek
VI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ W RABCE-ZDROJU
Dnia 13 czerwca 2018r. we wczesnych godzinach rannych 22 uczniów z klas 4 -7 naszej szkoły wyruszyło busem wraz ze swymi opiekunkami, p. Agnieszką Szubryt i p. Magdaleną Gołąb do Rabki – Zdroju na VI Festiwal Piosenki Angielskiej. Przybyłych do tego uzdrowiska wielbicieli muzyki i języka angielskiego przywitała deszczowa i chłodna pogoda, która jednak z upływem czasu, podgrzewana atmosferą ze sceny i widowni, zmieniła się na ciepłą i słoneczną. W tym roku do rywalizacji o 3 nagradzane miejsca w 3 kategoriach wiekowych przystąpiło 260 uczestników. Poziom występów, jak zwykle, był bardzo wysoki. Z naszej ekipy tylko Paulinie Bukowiec ( kl. 7b) udało się dostąpić zaszczytu wystąpienia na scenie rabczańskiej muszli koncertowej i zdobyć wyróżnienie. Pozostali, młodzi przedstawiciele naszej szkoły mogli znaleźć pocieszenie w licznych darmowych atrakcjach towarzyszących festiwalowi. W tym roku były to: ciekawe eksperyment w Laboratorium Pana Korka, Bricks4Kidz (lego i roboty), Planetarium, bańki mydlane, malowanie twarzy, baloniki, a także coś dla żołądka darmowe kiełbaski, wata cukrowa oraz kawałek jubileuszowego tortu.
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
Dnia 18 czerwca, w klasach 4-6, odbył się konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Każda klasa wytypowała dwóch kandydatów, którzy przy dopingu reszty kolegów i koleżanek, odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania otwarte. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce – Maria Zelek i Gabriela Guzik - klasa 5b
II miejsce – Jan Klemens Wajda i Martyna Daniel - klasa 6b
III miejsce – Klaudia Michura i Szymon Kotlarz – klasa 6a
IV miejsce – Joanna Bielecka i Martyna Gutowicz - klasa 5a
V miejsce – Julia Tokarz i Natalia Ptaszek – klasa 4b
VI miejsce – Natalia Wojtas i Bartosz Sroka - klasa 4a
Przedstawiciele wszystkich klas zostali nagrodzeni brawami oraz słodką nagrodą (stosownie do zajmowanych miejsc).
PODSUMOWANIE KONKURSU „MALOWAĆ JAK … MATEJKO”
14 czerwca w Szkole Podstawowej im. Jana Matejki w Kamionce Małej odbyło się uroczyste wręczenie nagród, połączone z warsztatami plastycznymi I Gminnego Konkursu Plastycznego „Malować jak … Matejko”. Z naszej szkoły zaproszenie otrzymało 5 uczennic – laureatów tegoż konkursu wraz z opiekunami. Po miłym powitaniu wszystkich zaproszonych uczniów i gości z 6 szkół z terenu gminy oraz całej społeczności szkolnej przez Panią dyrektor mgr Wandę Chochlińską nastąpiło wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień w poszczególnych kategoriach. Z naszej szkoły w kategorii kl. I-III drugie miejsce zdobyła Zuzanna Orzeł z klasy II b, a wyróżnienie Kinga Jędrzejek z klasy III b. W kategorii klas IV-VII pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Wróbel z klasy VII b natomiast III miejsce Anna Zelek z klasy VII b i Julia Wrona z klasy IV b. Organizatorzy zadbali również o piękne dyplomy i nagrody dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Podziękowania otrzymali także nauczyciele, pod okiem których powstawały prace: Pani Irena Matras-Kotlarz, Pani Grażyna Gutowicz, Pani Sabina Tatkowska, Pani Krystyna Grzegorzek. Po ceremonii wręczenia nagród wszyscy laureaci i goście zostali zaproszeni do sali na słodki poczęstunek w trakcie którego Pani dyrektor zaprezentowała przepiękną prezentację opracowaną na podstawie prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs. Była w niej zawarta tysiącletnia historia Polski od przyjęcia chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Każdej pracy przypisany był odpowiedni test. Prezentacja zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie i ukazała ciekawą lekcję historii. Cieszymy się, że w tej prezentacji ujęte zostały również dwie prace uczniów z naszej szkoły. Były to prace dzieci z klasy II b Julii Jędrzejek i Michała Dudka. Na zakończenie wszystkie dzieci miały możliwość fantastycznej zabawy na korytarzu szkolnym. Mogły pomalować twarz sobie, koleżance lub specjalnie na tę okazję przygotowanym białym balonie. Była też możliwość podziwiania wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs w przygotowanej na tę okoliczność galerii. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że skoro to był pierwszy konkurs to będzie też następny.
Krystyna Grzegorzek
WSZYSTKIE KWIATY DLA MAMY
Pod takim hasłem 6 czerwca klasa II a świętowała Dzień Mamy. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie montażu słowno – muzycznego oraz tańców ucząc się na pamięć wierszy i wielu piosenek. Na koniec wystawili przedstawienie pt.”Postacie bajkowe dla mamy”. Mamy były bardzo dumne ze swoich pociech, niejednej łezka zakręciła się w oku. Każda mama dostała piękny upominek w postaci kwiatka ze zdjęciem dziecka.
Po zakończonym programie artystycznym na dzieci czekały koktajle, ciasteczka i napoje, a mamy świętowały przy kawce i ciastku.
DZIEŃ DZIECKA - PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY
Jak co roku w naszej szkole, z okazji obchodów Dnia Dziecka, odbyła się Parafiada Dzieci i Młodzieży. Imprezę tę zorganizował Zespół Szkolno Przedszkolny w Laskowej, Parafia p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej oraz Stowarzyszenie „Parafiada”. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był pan Tomasz Zawada.
Tegoroczne święto sportu rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym. Ksiądz katecheta Henryk Kołodziej przywołał postać współzałożyciela, propagatora i długoletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, naszego rodaka, ojca Józefa Jońca. Przypomniał także, że głównym przesłaniem Ruchu parafiadowego jest wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, zgodnie z zaczerpniętą ze starożytnej Grecji triadą: świątynia-teatr-stadion. Po Mszy św. uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym ojca Józefa Jońca.
Drugi filar triady mieliśmy okazję zrealizować poprzez udział uczniów w dwóch konkursach wiedzy: „Historia Igrzysk Olimpijskich” i „Ochrona Danych Osobowych” oraz obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Problemy na Olimpie” przygotowanego przez uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Katarzyny Banaś.
Po przedstawieniu opartym na fragmentach „Mitologii” uczniowie przystąpili do wypełnienia zasadniczego i budzącego najwięcej emocji zadania, czyli do rozgrywek sportowych. Rywalizacja między klasami odbyła się w czterech konkurencjach. W szkole podstawowej była to piłka nożna, ringo, edukacyjno – zdrowotna sztafeta rowerowa i mini-siatkówka, natomiast w gimnazjum piłka nożna, street-ball, edukacyjno – zdrowotna sztafeta rowerowa i siatkówka plażowa. Najmłodsi uczniowie z klas 1 – 3 udali się na piesze wycieczki po okolicy. Dodatkową atrakcją był także kiermasz taniej książki przygotowany przez bibliotekę szkolną. W przerwie zmagań sportowych oraz kibicowania wszyscy uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla i herbatą ufundowanymi przez Radę Rodziców. Podczas wszystkich rozgrywek panowała bardzo miła atmosfera oraz dobry, sportowy duch walki i rywalizacji.
Łącznie w zmaganiach sportowych wzięło udział 120. uczestników. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Najlepsi sportowcy wezmą także udział w Miedzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w lipcu w Warszawie. W tym roku przyznano również dodatkową specjalną nagrodę dla najlepszych kibiców parafiadowych.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Oleksy
XI POWIATOWA SPARTAKIADA SPECJALNA
Dnia 30 maja 2018 r. trójka uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział
w Spartakiadzie organizowanej przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Limanowej. Otwarcia imprezy dokonała pani dyrektor Kazimiera Zięba oraz władze Powiatu Limanowskiego oraz Gminy i Miasta Limanowa. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się w kilku konkurencjach sportowych. Była to również znakomita okazja, aby zapoznać się z uczniami innych szkół. Wszyscy wspaniale się bawili. Na koniec sportowcy otrzymali dyplomy, medale oraz upominki. Po oficjalnym podsumowaniu Spartakiady udaliśmy się na poczęstunek.
XIII GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
W dniu 10. 05. 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ujanowicach odbył się XIII Gminny Konkurs Matematyczny. W konkursie udział wzięły szkoły z terenu gminy Laskowa. Uczniowie rywalizowali między sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych , rozwiązując indywidualnie zadania zamknięte i otwarte
W kategorii klas IV:
III miejsce - Mateusz Zelek
IV miejsce - Łucja Michura
W kategorii klas V:
IV miejsce - Joanna Bielecka
IV miejsce - Natalia Jonik
W kategorii klas VI
III miejsce - Eryk Wójtowicz
III miejsce - Martyna Daniel
W kategorii klas VII
II miejsce - Kaper Gonet
IV miejsce - Krzysztof Jędrzejek
W kategorii klas II Gimnazjum:
I miejsce - Dawid Jonik
III miejsce - Kamila Załupska
W kategorii klas III Gimnazjum:
I miejsce - Urszula Kraska
IV miejsce - Karol Frączek
FINAŁ AKCJI SKO I WYCIECZKA NAGRODOWA - DLA SYSTEMATYCZNIE OSZCZĘDZAJACYCH UCZNIÓW!!!
22 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się uroczyste zakończenie akcji „SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej” – edycja 2017/2018 oraz finał konkursu „Dlaczego oszczędzam w SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej”.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uczniów znaleźli się również reprezentanci naszej szkoły. Nagrody w kategorii wiersz otrzymali: Klaudia Michura-klasa 6a oraz Bartłomiej Frączek –klasa 2a. Jury doceniło również prace plastyczne naszych uczniów. Za wykonanie plakatu nagrody otrzymali: Agata Mrózek oraz Krystian Kożuch z klasy 3a. Komisja konkursowa oceniała nowatorski pomysł, samodzielność wykonania i zgodność pracy z tematyką.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Dla najbardziej aktywnych i systematycznych uczestników akcji SKO oraz tych, którzy zgromadzili największą sumę oszczędności 25 maja została zorganizowana wycieczka nagrodowa SKO.
43 członków SKO wraz z opiekunami odwiedziło salę zabaw Smykolandia w Limanowej. Po zabawie uczniowie udali się jeszcze na film animowany „Piotruś Królik” do kina Klaps.
Wszystkim członkom SKO gratulujemy systematyczności i zachęcamy do oszczędzania w kolejnym roku szkolnym!!!
SŁODKA NIESPODZIANKA
Wtorkowe zajęcia świetlicowe zgromadziły bardzo dużą gromadę dzieci z kl. I-III, a wszystko za sprawą zajęć kulinarnych. Każdy chciał mieć swój udział w przygotowaniu nietypowego, słodkiego prezentu dla Mam przed zbliżającym się Dniem Matki. Dzieci naniosły tyle produktów, że wypiekom nie było widać końca. Wszyscy wytrwale i mozolnie pracowali na każdym etapie produkcji drożdżowych rogalików. Jedni zagniatali ciasto, inni pilnowali aby znalazły się w min wszystkie składniki, pozostali wałkowali, wykrawali koła, wycinali trójkąty, nakładali marmoladę i odpowiednio zawijali. Każda z grup starała się, aby rogaliki wyszły okazałe i ładne. Nad wypiekiem czuwały Panie: Grażyna Gutowicz oraz Krystyna Grzegorzek. Przyjemny zapach roznosił się po całej szkole, dlatego dzieci z ochotą degustowały swoje wypieki. Później przyszedł czas na pakowanie prezentów. Posypane cukrem pudrem wędrowały na białe talerzyki, a owinięte w celofan wyglądały bardzo apetycznie i smacznie. Kończąc zajęcia każdy mógł zabrać słodki prezent do domu. Mamy nadzieję, że wszystkim Paniom smakowały.
Krystyna Grzegorzek
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
17 maja odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych znawców ortografii z klas II i III. Do międzyszkolnego konkursu przystąpiło 33 uczestników z klasy II i III. Po poprawieniu prac przez komisję okazało się, że najlepiej z ortograficznymi pułapkami poradziły sobie: Anna Chrobak z klasy III a, która zdobyła I miejsce, II miejsce zajęła Marta Surdziel z klasy III b. Z kolei III miejsce zajęły : Żaneta Guzik i Maja Pławecka z klasy III a. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, oraz słodkie upominki ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską. Natomiast fundatorem nagród miejsc głównych była pani dyrektor. Uczennice Anna Chrobak i Marta Surdziel prezentowały naszą szkołę na Gminnym Konkursie Ortograficznym w Ujanowicach.
JUBILEUSZOWE XXV WIDOWISKO ARTYSTYCZNE „ BĄDŹCIE Z NAMI” W TEATRZE BAGATELA
Dnia 18 maja uczniowie klas 4a, 4b i 6a na czele z Panią Dyrektor Moniką Miś oraz pod opieką wychowawczyń: Pani Magdaleny Gołąb, Pani Agnieszki Szubryt i Pani Doroty Orzeł udali się do krakowskiego Teatru Bagatela, aby wziąć udział w Jubileuszowym XXV Widowisku Artystycznym „Bądźcie z nami”.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonała, tuż po godzinie 10, Pani Cecylia Chrząścik - Prezes Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”. Przywitała ona serdecznie wszystkich artystów pochodzących z 5 ośrodków specjalnych i 2 przedszkoli integracyjnych oraz gości honorowych, sponsorów i resztę widzów. Znaczną część widowni stanowiły: dzieci, młodzież i nauczyciele przybyli z zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem szkół masowych, wśród których znaleźli się też nasi reprezentanci. Występy niepełnosprawnych artystów były prawdziwą ucztą konesera. Ze względu na ograniczenia czasowe nie obejrzeliśmy wszystkich przedstawień, lecz te, które mieliśmy okazję podziwiać, były na wysokim poziomie i dostarczyły nam wielu pozytywnych wrażeń. Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami.
Gratulujemy wszystkim artystom i ich opiekunom. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne, tak wartościowe widowiska artystyczne.
Magdalena Gołąb
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JAKO SPOSÓB NA ZDROWIE
17 maja w ramach Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia oraz podsumowania programów „Nie pal przy mnie proszę” i ,,Owoce i warzywa w szkole” odbył się w naszej szkole Mini Turniej kl. I-III. Jednym z celów tego przedsięwzięcia było skuteczne przeciwdziałanie problemom wzrastania udziału osób z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W zdrowym ciele zdrowy duch to jedno z haseł tej imprezy, które propaguje aktywność fizyczną jako sposób na zdrowie. O godzinie 9.00 duża sala gimnastyczna zapełniła się uczniami najmłodszych klas. Przed rozpoczęciem imprezy wszystkie klasy odwiedziła Wiewiórka Wiki, która dostarczyła dzieciom kolorowe szarfy zachęcając do wspólnej sportowej zabawy i wyjścia z sali lekcyjnej. Uczniowie podczas przemarszu na miejsce rozgrywek prezentowali się wspaniale. Po oficjalnym otwarciu imprezy swoje umiejętności sportowe zaprezentowała koleżanka z klasy IV a Ania Adamczyk, która specjalnie na ten dzień przygotowała swój układ taneczno-gimnastyczny. Po występie przyszedł czas na wspólną rozgrzewkę, którą przeprowadziła oczywiście Wiewiórka Wiki, główna postać całej uroczystości w rolę, której wcieliła się Patrycja Janas. Wszystkie dzieci bardzo dobrze radziły sobie z wykonywaniem różnych ćwiczeń gimnastycznych, które wykonywały w rytm muzyki. Rozgrzewka okazała się bardzo potrzebna przed dalszymi zmaganiami konkursowymi. W sumie uczniowie uczestniczyli w 10 konkurencjach sportowych. Wychowawczynie poszczególnych klas typowały ekipy uczniów do wspólnych zawodów. Były wyścigi rzędów: z piłką, na szczudłach, w workach, slalom, cukierkowa sztafeta, zbieranie orzechów, kręgle, zabawy z chustą animacyjną. Jednak najtrudniejszym zadaniem okazało się ułożenie kolorowych puzzli, przedstawiających wiewiórkę Wiki. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem i wysiłkiem zdobywały punkty dla swoich klas i bacznie śledziły jej wyniki na tablicy. Najlepszą klasą okazała się II a, która zdobyła ich najwięcej. Drugie miejsce przypadło klasie III b, a dwa drugorzędne trzecie miejsca z identyczną liczbą punktów zdobyły klasy pierwsze. Zmaganiom i zdrowej rywalizacji sportowej przyglądała się Pani dyrektor mgr Monika Miś oraz Pani mgr Magda Gołąb. Nad prawidłowym przebiegiem Mini Turnieju czuwały organizatorki tej sportowej imprezy, panie z edukacji wczesnoszkolnej: Maria Biedroń, Grażyna Gutowicz oraz Krystyna Grzegorzek. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a najlepsza klasa puchar, który za rok powędruje do kolejnej zwycięskiej klasy. W przerwie dzieci miały możliwość wypicia soczku owocowego i zjedzenia jabłek, które specjalnie na tę okazję dostarczył sponsor tej imprezy Firma Andersen z Oświęcimia, która dostarcza nam owoce w ramach programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’. Widać, że uczniowie świetnie się bawili, bo już pytają o następny taki turniej. Mamy nadzieję, że ten pierwszy Mini Turniej dał początek nowemu wydarzeniu, które już na dobre wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.
Krystyna Grzegorzek
XV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 1-3
„Lot pracowitych pszczółek po baryłkę miodu”
16 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Ujanowicach odbył się XV Gminny Konkurs Ortograficzny „Lot pracowitych pszczółek po baryłkę miodu”. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły uczniów z klas II i III z terenu gminy Laskowa. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Surdziel z kl. 3 b i Anna Chrobak z kl. 3 a - nasi szkolni finaliści. Uczniowie szybko i poprawnie rozwiązali 11 różnorodnych i ciekawych zadań konkursowych. Za każde dobrze rozwiązane zadanie uczniowie odbierali od nauczyciela oceniającego naklejki kwiatowe i wklejali je na papierową łączkę w ilości odpowiadającej zdobytym punktom. Każdy kwiatek to jeden punkt. Panowała atmosfera pracy i zdrowej rywalizacji. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniami, o czym świadczyły zapełnione kwiatami łączki na stolikach poszczególnych zespołów. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od pani dyrektor szkoły Krystyny Sabik. Organizatorzy zadbali również o pyszny poczęstunek dla wszystkich dzieci i nauczycieli.
I GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ
11 maja 2018 roku odbył się I GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ w szkole podstawowej w Jaworznej. W drodze wcześniejszych eliminacji naszą szkołę reprezentowały: Paulina Bukowiec z piosenką „Say something”, Martyna Daniel z piosenką „Lost Boy”, Gabriela Daniel i Joanna Bielecka z piosenką „ Count on me” oraz Eliza Grzelak i Małgorzata Pławecka z piosenkę „Pizza song”.
I miejsce w kategorii zespołów zdobyły Gabriela Guzik i Joanna Bielecka.
II miejsce w kategorii solistów zdobyła Paulina Bukowiec.
ŚWIĘTO SZKOŁY
"CHEMICZNE CZARY MARY I NIE TYLKO"
Co przedszkolak może wiedzieć o chemii? Teraz może wiedzieć wiele i dużo ciekawego.
W kwietniu 2018r odwiedziła przedszkolaków pani Aneta Niezabitowska - Bielecka nauczycielka chemii wraz z młodymi chemikami tj Pauliną Nowak, Sylwią Stachura, Joanną Gonet, Justyną Gołąb (kl 2c gimnazjum) należącymi do Szkolnego Koła Chemicznego.
Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom szereg ciekawych i bardzo efektownych doświadczeń chemicznych. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami.
Dzięki różnego rodzaju eksperymentom każde dziecko zaczyna lepiej rozumieć świat fizyki i chemii.
Zapewne żadne dotychczasowe spotkanie w przedszkolu nie wywarło tak wielkiego wrażenia. Pokazy nagradzane były brawami. Dzieci z ciekawością oglądały czarodziejskie sztuczki. Maluchy uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane.
Młodzi chemicy z gimnazjum w Laskowej obiecali przedszkolakom, kolejne spotkania z ciekawą chemią.
KLUB MŁODEGO CHEMIKA W PRZEDSZKOLU PO RAZ DRUGI
Wiele fascynacji dostarczył cykl doświadczeń pt. "Jajko w roli głównej". Podczas pokazów młodzi chemicy w kładzie Ola Kurek , Kasia Latała, Ulka Kraska z klasy IIIc wyjaśniły i pokazały dzieciom:
- jak odróżnić ugotowane jajko od surowego
- dlaczego w jednej wodzie jajko tonie a w innej pływa
- skok jajka do basenu
- Jak silne jest jajko?
- Czy łatwo jest zgnieść jajo ręką?
- Ile waży kura?
- Stanie na surowych jajkach — czy to możliwe?
- łoże Fakira
Wszelkie eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość i dostarczają im dużo radości, czego dowodem było to spotkanie z „małym światem chemii i fizyki.” Dzieci uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane i dlatego też Klub Młodego Chemika im to umożliwił.
AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Nauczmy się na pamięć tego kraju…”
Pod takim hasłem 30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadziła się na niej cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami i Dyrekcją szkoły.
Uczniowie z klasy VII b oraz z klasy IV a pod opieką pani Małgorzaty Oleksy, pana Wojciecha Karteczki i pana Tomasza Zawady, a także chór szkolny wraz z panią Katarzyną Cichoń - Barczewską w montażu słowno – muzycznym przypomnieli wydarzenia majowe z roku 1791, a także wpływ uchwalenia Konstytucji na dalsze i obecne losy naszego kraju.
Mamy nadzieję, że każdy wyciągnie odpowiednie wnioski z tej krótkiej lekcji historii.
APEL WIELKANOCNY
Są takie święta raz do roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
i wielka miłość rośnie w nas.
23 marca 2018 roku odbył się uroczysty apel wielkanocny przygotowany przez uczniów z klas: III, VI i VII, którzy wprowadzili całą naszą społeczność szkolną w świąteczny nastrój. W zaprezentowanym przez siebie montażu słowno – muzycznym pokazali, że Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno po to, by ukazać zwycięstwo Jezusa nad śmiercią inadzieję na życie wieczne.
Opiekę nad uczniami sprawowały P. Renata Dudziak i P. Dorota Orzeł.
Na zakończenie P. Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia dzieląc się z przewodniczącymi klas tradycyjnym jajkiem.
XI FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO BAKAŁARZ 2018
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego odbył się 19 kwietnia 2018 roku w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu k./Krakowa.
Bakałarz to konkurs kaligraficzny skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania, oraz uświadomienie dzieciom, że piękne, estetyczne pismo jest niezwykle ważne, nawet w dobie komputerów.
Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ.
Naszą szkołę reprezentowała grupa trzynastu uczniów. Z klas pierwszych byli to: Daniel Bukowiec, Piotr Pławecki, Artur Dudek, Aleksandra Sieja, Amelia Jelonek, z klas drugich: Natalia Michura, Milena Gawron, Zuzanna Orzeł, Kamil Rokiciński oraz z trzecich klas: Dagmara Kołodziej, Małgorzata Pławecka, Gabriela Smoter, Agata Mrózek. Wymienieni uczniowie zostali wybrani spośród 383 uczniów zgłoszonych do finału. Zasłużyli sobie na finał swoją ciężką pracą i wytrwałością w dążeniu do pięknego pisania. Karty konkursowe, które wypełniali od października do lutego, wymagały poświecenia i cierpliwości oraz nieustannych ćwiczeń pod czujnym okiem nauczycieli klas 1-3. Komisja wyłoniła najstaranniejsze prace uczniów i zaprosiła ich do udziału w finale. Oprócz zadań konkursowych dla wszystkich uczestników przewidziane było zwiedzanie z przewodnikiem opactwa Benedyktynów. W tym czasie w klasztornych murach nagrywany był program telewizyjny ,,Sekrety mnichów” i można było zamienić kilka słów ze słynnym benedyktynem ojcem Leonem Knabitem, a nawet zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali piękne dyplomy i nagrody.
Szczególnie gratulujemy Małgorzacie Pławeckiej, która zdobyła zaszczytny tytuł Wicebakałarza 2018 w kategorii klas trzecich.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy.
GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
W dniu 9 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej odbył się coroczny Turniej Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie siedmiu szkół podstawowych i dwóch gimnazjalnych rywalizowali w teście wiedzy oraz zmagali się na specjalnie przygotowanym rowerowym torze przeszkód.
Zarówno wśród młodszych jak i starszych bezkonkurencyjni byli zawodnicy reprezentujący ZSP w Laskowej.
Zwycięscy otrzymali medale i puchary oraz upominki od firmy STAN-SPORT a wszyscy uczestnicy poczęstunek od Piekarni STRYCZEK.
Gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować gminę na finałach powiatowych w Kasince Małej.
Wyniki:
Szkoła podstawowa
1. Laskowa
2. Krosna
3. Jaworzna
4. Żmiąca
5. Kamionka Mała
6. Sechna
7. Ujanowice
Gimnazjum
1. Laskowa
2. Ujanowice
Wyniki indywidualne:
Szkoła podstawowa
1. Norbert Uryga- Laskowa
2. Maks Tokarczyk - Laskowa
3. Natalia Jonik - Laskowa
Gimnazjum
1. Wojciech Dudek- Laskowa
2. Dawid Jonik- Laskowa
3. Bartosz Firlej- Ujanowice
DZIEŃ MATEMATYKI
22 marca uczniowie klas 4-6 świętowali Dzień Matematyki. Hasło tegorocznego święta to "Matematyka od kuchni". W związku z tym uczniowie mieli okazję zmierzyć się w konkursie drużynowym. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Uczestnicy oprócz wiedzy matematycznej musieli wykazać się również kreatywnością i sprytem. Oprócz konkursu wszyscy uczniowie mogli pograć w różne gry matematyczne oraz gry logiczne. Uczniowie poprzez zabawę, doskonalili swoje umiejętności matematyczne, utrwalali dodawanie, odejmowanie, tabliczkę mnożenia, logiczne myślenie jak również integrowali się we wspólnym działaniu. W tym dniu matematyka była łatwa i przyjemna dla wszystkich!!! Zadania i rywalizacja wzbudziły wiele pozytywnych emocji, które widoczne są na umieszczonych poniżej zdjęciach.
SUKCESY UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
Po zawodach powiatowych, które odbyły się pod koniec stycznia 2018 r. w Lubomierzu, dwójka naszych zawodników- Klaudia Michura i Kacper Gonet uzyskali awans na etap wojewódzki Igrzysk Dzieci. Wywalczyli oni kolejno I i II miejsce, a Klaudia osiągnęła również najlepszy wynik zawodów. Poza tym wystartowali jeszcze Matras Aleksander ( X m.), Dudek Bartosz ( XV m.) i Kożuch Teodor ( XXVI m.). W grupie chłopców wystartowało łącznie 41 zawodników, zaś w grupie dziewcząt 36.
19 marca na etapie wojewódzkim w Kluszkowcach, gdzie konkurencja była o wiele większa, Klaudia uplasowała się na 31 pozycji ( na 60 startujących). Kacper, ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w zawodach.
Życzymy dalszych narciarskich sukcesów!
Dominik Mordarski.
ZSP LASKOWA ZWYCIĘZCĄ POWIATU W MINI SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
Zawody odbyły się 21.03.2018 na hali sportowej przy SP w Mordarce. Organizatorem zawodów był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy Limanowa.
Do zawodów zgłosiło się 10zespołów: SP 1 Szczawa, SP 2 Mszana Dolna, SP Pisarzowa,
ZSP Szczyrzyc, ZSiP Olszówka, ZPO Słopnice, ZSP Laskowa, SP Młyńczyska, SP Tymbark, ZSP 4 Limanowa.
W wyniku odprawy z opiekunami i losowania ustalono kolejność rozgrywania meczów w 3 grupach „systemem każdy z każdym”.
Laskowa trafiła do grupy wraz z zespołami z Młyńczysk i Szczyrzyca. Nasi chłopcy nie dali swoim przeciwnikom ani cienia nadziei, wygrywając obydwa mecze po 2:0, z wysoką przewagą punktową w poszczególnych setach.
Po rozgrywkach eliminacyjnych, zwycięzcy grup walczyli w finale o miejsca I- III, systemem „każdy z każdym”. Drużyny, które zajęły miejsca 2 rywalizowały zaś o miejsca IV- VI. Pozostali, po bilansie setowym i punktowym plasowali się na pozycjach VII- X.
W finale spotkaliśmy się z ZSP 4 Limanowa oraz z faworytem turnieju- SP Pisarzowa. Na tym etapie sytuacja powtórzyła się, chłopcy znów nie zostawili cienia wątpliwości, kto zasługuje na tytuł mistrza powiatu. W obu meczach nie stracili seta i zwyciężali z przewagą nawet kilkunastu punktów.
Klasyfikacja końcowa :
I miejsce ZSP Laskowa
II miejsce SP Pisarzowa
III miejsce ZSP 4 Limanowa
IV-VI miejsce SP Tymbark
ZSiP Olszówka
SP Młyńczyska
VII-X miejsce SP 1 Szczawa
SP 2 Mszana Dolna
ZPO Słopnice
ZSP Szczyrzyc
Awans do zawodów rejonowych zdobyła oczywiście drużyna z ZSP Laskowa w składzie: Gonet Kacper, Karpiel Marcin, Kotlarz Franciszek, Kotlarz Szymon, Michorczyk Bartłomiej, Michura Franciszek, Piechura Maciej, Świerzowski Miłosz, Trojan Przemysław.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie rejonowym w Bobowej.
Dominik Mordarski
.
NIECODZIENNE SPOTKANIE
16 marca br. nasza społeczność miała przyjemność gościć w szkolnych murach podróżnika, geografa i miłośnika gór - pana Marcina Janika. Tematem dwugodzinnego spotkania była Indonezja – kraj wyspiarski leżący na styku Azji i Australii.
Gość opowiedział uczniom ciekawą historię o swojej dwumiesięcznej podróży zrealizowanej w 2016 r. po wybranych wyspach Indonezji (Sumatra, Jawa, Bali, Lombok, Sumbawa, Komodo, Krakatau). Podczas prelekcji podróżnik zręcznie wplatał wiadomości o warunkach naturalnych, środowisku, przyrodzie, kulturze i religii ludów zamieszkujących poszczególne wyspy.
Najwięcej uwagi pan Marcin poświęcił zjawiskom wulkanicznym, relacjonując wspinaczki na kilka aktywnych wulkanów. Ku uciesze uczniów, globtroter przedstawił także kilka unikalnych gatunków zwierząt, które udało się tam spotkać. Zwrócił też uwagę uczniów na zagrożenia dla tamtejszego środowiska naturalnego, wynikające z rabunkowej gospodarki leśnej oraz na zagrożenia dla ludności zamieszkującej Indonezję, spowodowane żywiołami naturalnymi, takimi jak: wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi czy fale tsunami.
Zainteresowanych podróżami pana Marcina Janika odsyłamy do jego strony: https://podrozezyeti.wordpress.com/moje_podroze/
XV EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO
„Śpieszmy się kochać ludzi…” już za nami
„Kochać – może znaczyć telefonować, i to tak długo, że aż słuchawka staje się gorąca. Czasem odbieramy telefon, jakby ktoś lody do niego wpuścił, ale czasem słyszymy w telefonie ciepło głosu: Halo Zosiu! Jak się czujesz? Tak mi smutne bez ciebie. Nie mogę jeść ani masła, ani sera, ani cielęciny…”
Słowa wypowiadane i tak zgrabnie zapisywane w licznych tomach poezji cieszą się nieustanną popularnością wśród czytelników tych kilkuletnich, jak i tych kilkudziesięcioletnich. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że jak sam o swojej twórczości pisał: „Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu, w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy.”
15. marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XV Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…”.Pomysłodawczyniami i organizatorami tej imprezy są Pani mgr Katarzyna Banaś i Pani mgr Małgorzata Oleksy, wspiera je Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej Pani Monika Miś, a także – tak jak w latach ubiegłych Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej Pan Zdzisław Pajor. W organizacji całej imprezy pomagała również młodzież z kółka dziennikarskiego „Kleksiarze”.
Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Limanowskiego Pan Jan Puchała.
Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie mogłaby się odbyć. W tym roku wsparli ją:
Wiceminister finansów Pan Wiesław Janczyk
Starostwo Powiatowe w Limanowej
Urząd Gminy Laskowa
Gminny Ośrodek KulturySportu i Turystyki w Laskowej
Pan Krzysztof Chełmecki
Piekarnia Ryszarda Stryczka
Piekarnia Piotra Pajora
Firma Tymbark
Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej
Ks. Proboszcz Andrzej Wanat
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pawła Ptaszka w Żegocinie
Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej
Turystyka Wacław Wąsowicz
Dr Katarzyna Pławecka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
O wygraną walczyło 38 osób, które oceniało jury w składzie:
Pani dr Katarzyna Pławecka - pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Ksiądz Andrzej Wanat - Proboszcz parafii w Laskowej
Pan Piotr Gryźlak- kierownik działu marketingu i promocji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe (klasy IV-VI) i gimnazja + klasy VII .
Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:
I. Anastazja Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie
I. Małgorzata Gołąb z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach
II. Zuzanna Augustyn ze Szkoły Podstawowej z oddziałem Integracyjnym w Jaworznej
II. Szymon Biernat ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Limanowej
II. Kamil Michalik ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej
Wyróżnienie: Józef Bogacz ze Szkoły Podstawowej w SOSW w Dobrej
Miejsce szczęśliwe (czwarte) - Wiktoria Kęska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słopnicach
Laureatami z gimnazjum zostali:
I. Patrycja Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej
I. Urszula Drozdżak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siekierczynie
II. Gabriela Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach
II. Paweł Gołdyn ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej
III. Karol Pietrzak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Kasinie Wielkiej
Wyróżnienie: Ewelina Kuśnierz z Gimnazjum w SOSW w Dobrej
Miejsce szczęśliwe (czwarte) - Patryk Szewczyk ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Dobrej
Nagrodę Grand – Prix przyznano Marzenie Pociecha ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.
I MIEJSCE W MINI- SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
8 marca 2018r., na hali sportowej w Kamionce Małej odbyły się gminne zawody w mini- siatkówce chłopców. Zgłosiło się 7 zespołów z poszczególnych szkół, z których 6 rozlosowano do meczów eliminacyjnych. Laskowa, jako zwycięzca z zeszłego roku otrzymała awans do półfinału automatycznie. W półfinale spotkaliśmy się z drużyną z Ujanowic, gdzie chłopcy zwyciężyli po tie break’u. Następnie czekał nas finał z drużyną
z Krosnej, gdzie do zwycięstwa znów musieliśmy rozegrać 3- setowy, bardzo emocjonujący pojedynek. W końcówce meczu cichym bohaterem został Marcin Karpiel z klasy 6b.
Skład: Gonet Kacper, Michura Franciszek, Kotlarz Franciszek, Kotlarz Szymon, Świerzowski Miłosz, Jonik Dawid, Michorczyk Bartłomiej, Tajs Bartosz, Karpiel Marcin, Stach Michał.
KULIG KLASY I B
W piękny, słoneczny zimowy dzień odbył się kulig klasy 1b. Oprócz pogody dopisywały też wszystkim humory. Najpierw udaliśmy się busami na Załpę. Tam czekały na nas wielkie sanie. Dzieci wygodnie usadowiły się w wozach zaprzężonych w parę silnych koni i pojechały przez las wokół Załpy. Mimo niewielkiej ilości śniegu jazda wozami konnymi sprawiła wszystkim wiele radości. Z góry podziwialiśmy panoramę Laskowej. Nie zabrakło zabaw na śniegu, rzucania śnieżynek, nacierania, biegania oraz lepienia bałwanów i jazdy z góry na sankach i jabłuszkach. Miło i wesoło spędziliśmy czas na świeżym powietrzu w pięknej zimowej scenerii. Z apetytem wypiliśmy gorącą herbatę z sokiem malinowym i zjedliśmy kiełbaski z grilla przygotowane przez właścicieli stadniny Laskonik. Cała impreza była możliwa dzięki sponsorowaniu przez rodziców. Ten dzień pełen wrażeń zapadnie wszystkim w pamięci na długo.
„NOC W SZKOLE”
W nocy z 19 na 20 stycznia uczniowie klas II a i III b spędzili noc w szkole pod opieką swoich wychowawczyń : P. Marii Biedroń i P. Sabiny Tatkowskiej.
Kiedy Panie wychowawczynie zaproponowały nam spędzenie nocy w szkole wszystkim ten pomysł bardzo się spodobał. Potrzebowaliśmy na to zgody Pani dyrektor i naszych rodziców. Zebraliśmy się w szkole o nietypowej porze. Wieczorem w piątek o godz.18.00 , niosąc ze sobą zamiast plecaków - śpiwory, poduszki i gry planszowe. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą sypialnią były sale lekcyjne, w których uczymy się na co dzień. Sami przygotowaliśmy kolację i sprzątaliśmy po sobie. Było wiele atrakcji , które wymyśliły nasze Panie wychowawczynie. Pierwszą z nich była dyskoteka na szkolnym korytarzu. Następnie graliśmy w gry planszowe. Potem udaliśmy się na dużą salę gimnastyczną , gdzie odbyły się zawody w skakaniu w workach, kozłowaniu piłką, skakaniu na dużej piłce ,wyścigi rzędów oraz mecz piłki nożnej. Po zawodach mogliśmy się bawić w wymyślone przez nas zabawy. Później odbył się konkurs „Zgaduj zgadula”. Następnie poszliśmy do łazienki na mini toaletę wieczorną. Po powrocie do „naszej sypialni” odmówiliśmy wspólnie modlitwę wieczorną. Następnie położyliśmy się przytulając do poduszki , a panie czytały nam bajki do snu. Przez dłuższy czas nie mogliśmy zasnąć. W sobotę mieliśmy pobudkę o godz.7.30. Po rannej toalecie udaliśmy się na gimnastykę poranną. Następnie czekało na nas śniadanie. Panie ugotowały dla nas kakao, a dzięki hojności rodziców Oliwki Mąki z klasy II a zjedliśmy pyszne ciasto drożdżowe i pączki. Po śniadaniu wróciliśmy z rodzicami do domów. Dzięki „nocy w szkole” mieliśmy możliwość poznania innych form spędzania czasu wolnego, lepszego poznania się i mogliśmy stać się współorganizatorami naprawdę dobrej zabawy.
BYŁO SUPER!!! DZIĘKUJEMY!!!
Joasia Gołąb, Kinga Jędrzejek, Stasiu Zelek kl. III b
II GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
„Pisać każdy potrafi, kto uczy się ortografii”
Często narzekamy na naszą ortografię, że tyle w niej zawiłości i pułapek. Uczestnicy II Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV-VI, który odbył się 6 lutego 2018 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej udowodnili, że ich kompetencje w tej dziedzinie języka polskiego są naprawdę imponujące.
W ortograficznej rywalizacji wzięło udział 13 reprezentantów wszystkich szkół Gminy Laskowa. Tekst dyktanda, ułożony przez Panie z Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, z perspektywy zbliżających się ferii zimowych był bardzo aktualny, bo mówił o marzeniach chłopca o tym, by pogoda nie pokrzyżowała jego planów związanych z zasłużoną przerwą w nauce. Pani Dyrektor Monika Miś szczególne podziękowania złożyła Pani Barbarze Wysowskiej, która dyktowała uczniom przygotowany tekst i przewodniczyła Komisji Konkursowej. Spotkanie przebiegło w atmosferze zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy. W radosny nastrój uczestników konkursu wprowadził występ klasy VB. Uczniowie w ciekawej aranżacji przedstawili humorystyczny wiersz „Żółta żaba żarła żur”. Czas oczekiwania na wyniki konkursu uczestnicy ortograficznej rywalizacji spędzili na rozmowach i grach edukacyjnych.
Mistrzem Ortografii została Zuzanna Firlej, II miejsce zajął Arkadiusz Orzeł. Uczniowie reprezentowali Szkołę Podstawową w Żmiącej. Do konkursu przygotowała ich Pani Małgorzata Zelek. III miejsce zajęła Amelia Zelek ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej, która tajniki ortografii zgłębiała pod czujnym okiem Pani Wiesławy Ruchały. Pani Dyrektor Monika Miś złożyła gratulacje uczestnikom konkursu i ich nauczycielom, życzyła im dalszych sukcesów w nauce i pracy. Podziękowała Pani Katarzynie Banaś, Pani Irenie Orzeł, Pani Małgorzacie Oleksy i Pani Paulinie Szewczyk - Gąsiorek za przygotowanie II Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV - VI. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie tego typu w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorzy II Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV-VI bardzo serdecznie dziękują za hojność sponsorom. Fundatorami atrakcyjnych nagród dla uczniów byli: Państwo Maria i Henryk Jędrzejek – Firma Handlowo – Usługowa JĘDREK, Pani Agata Sroka – Gabinet Kosmetyczny BELLA, Delikatesy Centrum, Centrum Handlowe GROSZEK oraz Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Cieszy nas, że wspieracie, Państwo, promowanie poprawnej polszczyzny oraz podnoszenie świadomości ortograficznej uczniów. Z SERCA DZIĘKUJEMY.
KOCHAMY WAS, KOCHAMY CAŁYM SERCEM
25 stycznia uczniowie II b przygotowali miłą niespodziankę dla swoich Babci i Dziadków z okazji ich święta. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się w klasie dużo, dużo wcześniej. Każdy uczył się swojej roli na pamięć, przygotowywał odpowiednie stroje i ćwiczył poznane na tę okoliczność piosenki. Wychowawczyni zadbała o ładne upominki i dekorację sali gimnastycznej. Punktualnie o godzinie 13.00 zaproszeni goście wraz z dyrekcją szkoły Panią mgr Moniką Miś i wicedyrektor mgr Bożeną Orzeł obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu drugoklasistów. Na scenie pojawił się też mroźny Styczeń, który przywiózł w pięknie ozdobionym wózku prezenty dla dostojnych gości. Każdy wnuk chciał jak najlepiej zaprezentować się przed Dziadkami i powiedzieć jak bardzo Ich kocha. Nawet rola dziadka odegrana przez Filipa, dostarczyła Gościm wielu wzruszeń. Po pierwszej części dzieci udały się do szatni, aby przygotować się do występu jasełkowego, a czas na scenie wypełnił szkolny zespół kolędniczy z Turoniem. Ich teksty oraz śpiewane kolędy dostarczyły widzom wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń. Po występie kolędników przyszła kolej na Jasełka. W pięknych strojach w asyście dzieci, aniołów, pasterzy i króli przybyli do szopki Józef i Maryja. Każdy przyniósł Jezuskowi dar. Na koniec wszystkie dziewczynki przebrane w śnieżynki wykonały taniec, który otrzymał gromkie brawa od publiczności. Obdarowani uściskami i prezentami goście udali się na stołówkę szkolną, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że to popołudnie spędzone w szkole pozostanie na długo w ich pamięci oraz w naszej klasowej kronice.
Uroczystość ta, to również zasługa wszystkich rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie tego dnia, za co serdecznie Im dziękuję. Składam również podziękowanie Pani mgr Ewie Kruczek oraz Panu Józefowi Kołodziejowi za występ zespołu kolędniczego. Za oprawę muzyczną bardzo dziękuję uczniom: Monice Janas i Jakubowi Jędrzejek oraz Marcelinie Gawron za grę na flecie kolęd.
Krystyna Grzegorzek
ETAP SZKOLNY GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
19. stycznia 2018 r. uczniowie z klas 4-6 uczestniczyli w etapie szkolnym II Gminnego Konkursu Ortograficznego. Uczniowie pisali tekst dyktanda, w którym musieli wykazać się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych.
Wyniki zmagań z niełatwą dziedziną gramatyki języka polskiego, jaką dla wielu jest ortografia, zostały ogłoszone 30. stycznia br. Sukces odniosła Martyna Daniel z klasy VI b i Natalia Jonik z klasy V a .
6. lutego br. dziewczęta wezmą udział w finale konkursu, którego gospodarzem będzie nasza szkoła.
Uczennicom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
FIZYKA W PRZEDSZKOLU: SPOTKANIE TRZECIE
W mroźny piątek, 19 stycznia 2018 r., Weronika Wiktor z klasy IIIA i Oliwia Daniel z klasy IIIB gimnazjum, jako członkinie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” pod czujnym okiem pani mgr Reginy Białk, odwiedziły przedszkolaki z doświadczeniami pod tytułem: „Wulkan w kuchni”.
Przedszkolaki zachwycił mini wulkan sodowy, który każdy może przygotować sobie w domowej kuchni. Nie uwierzyły – mimo zapewnień Małgorzaty Dominik z klasy IIIB, która pełniła rolę narratora - że w zwykłej butelce po oleju Weronika zamknęła wulkaniczną, ruchomą lawę, choć była bardzo widowiskowa. Nie dały się oszukać gimnazjalistkom, które twierdziły, że w ampułce zamknęły grzmoty i pomruki wulkanu, choć Oliwia kilkakrotnie je wzbudzała. Zadziwił jednak maluchy „wulkaniczy gaz” zamknięty w butelce, który sam nadmuchał balon.
Za eksperymenty gimnazjalistki zostały nagodzone brawami i lizakami.
Mroźny dzień stał się… wulkanicznie wybuchowy. Dziękujemy za spotkanie.
PRZEGLĄD KOLĘDNICZY 2018
W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do XXIV Gminnego Przeglądu Kolędniczego organizowanego przez GOKiS w Laskowej.
Chłopcy z klasy Vb, VIb i VIIa w składzie: Mateusz Trojan, Bartosz Dudek, Łukasz Filipowicz, Grzegorz Jędrzejek, Kacper Orzeł, Patryk Pławecki, Przemysław Trojan, Jan Klemens Wajda,Franciszek Michura i Bartłomiej Michorczyk wraz z opiekunami p.Józefem Kołodziejem i p. Ewą Kruczek przygotowali grupę kolędniczą „ Z TURONIEM”.
Kultywując tradycje kolędowania przybliżyli nam obyczaj chodzenia po kolędzie „Z turoniem”. Grupa występowała we właściwych dla danego widowiska kolędniczego strojach i posiadała rekwizyty z odpowiednich materiałów.
Występując ze swoim programem zdobyli II miejsce w kategorii grup dziecięcych otrzymując dyplom pamiątkowy i nagrodę pieniężną.
Gratulujemy!
XXVI OGÓLNOPOLSKI LOGOPEDYCZNY KONKURS PLASTYCZNY „CO PANI JESIEŃ DLA MNIE PRZYNIESIE”
W roku szkolnym 2017/2018 Zespół Szkolno – Przedszkolny w Laskowej we współpracy z Wydawnictwem Komlogo był organizatorem XXVI Ogólnopolskiego Logopedycznego Konkursu Plastycznego pt: „Co Pani Jesień dla mnie przyniesie”.
Konkurs trwał od 9 października do 8 grudnia 2017 roku.
Celem konkursu było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci, szczególnie tych z trudnościami w mówieniu, prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca logopedy, pedagoga, psychologa, rodzica i dziecka nad rozwojem mowy z wykorzystaniem technik plastycznych.
Konkurs adresowany był do dzieci w następujących kategoriach wiekowych: I – dzieci od 4 do 6 lat, II – dzieci niepełnosprawne od 4 do 6 lat, III – dzieci od 7 do 9 lat, IV – dzieci niepełnosprawne od 7 do 9 lat.
Z całej Polski napłynęło przeszło 2500 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i metodami. Komisja konkursowa nie miała łatwego wyboru, a narady nad wyborem tych najlepszych prac trwały wiele godzin.
Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Starosta Limanowski-Jan Puchała oraz Gmina Laskowa. Sponsorami i fundatorami nagród byli: Wójt Gminy Laskowa – Czesław Stanisławczyk, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Laskowej oraz Wydawnictwo Komlogo.
KONCERT NOWOROCZNY " ZAŚPIEWAJMY MALUSIEŃKIEMU"
„Dusza śpiewała, pieśń rozbrzmiewała”
13 stycznia 2018 r. już po raz trzeci zorganizowaliśmy Koncert Noworoczny „Zaśpiewajmy Malusieńkiemu”. To niezwykle ciepłe i rodzinne wydarzenie na stałe wpisało sięw harmonogram imprez kulturalnych naszej szkoły.
Tego dnia sala gimnastyczna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej wypełniona była po brzegi. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Prałat Andrzej Wanat, Pan Piotr Stach – Przewodniczący Rady Gminy Laskowa, Pan Jan Orzeł – Sekretarz Gminy Laskowa, Pani Bożena Chełmecka – Kierownik GZOSiP-u oraz radni: Pani Zofia Bukowiec, Pani Irena Stanisławczyk, Pan Michał Kogutowicz i Pan Stanisław Luksa.
Serca organizatorów uradowało liczne przybycie rodziców, babć i dziadków oraz rodzeństwa uczniów, bo kolędowanie ma szczególną moc – łączy pokolenia i rodziny.
Wyjątkowy nastrój dla koncertu i kontemplowania słów, niesionych przez kolędy i pastorałki, stanowiła delikatna i elegancka dekoracja wykonana przez Panią Irenę Matras-Kotlarz. Wysublimowany charakter elementów scenografii wyraźnie nawiązywał do tematyki tegorocznego koncertu i atmosfery świąt Bożego Narodzenia, a wymowny napis „(…) by odtajało serce” rodził głęboką refleksję.
W roli niezapomnianego konferansjera wystąpił Pan Grzegorz Jędrzejek, który swoją charyzmą, umiejętnościami gawędziarskimi oraz świetnym kontaktem z publicznością, umilał wszystkim zebranym czas.
Pierwszym punktem Koncertu Noworocznego było przywitanie wszystkich gości przez Panią Dyrektor oraz wspólny występ nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zaśpiewali pastorałkę „Cztery lata zawsze pasał” przy akompaniamencie akordeonu Pana Józefa Kołodzieja. Pięknym akcentem sobotniego koncertu okazał się gościnny występ zespołu działającego przy parafii w Laskowej, prowadzonego przez Panią Sylwię Orzeł i Pana Jacka Daniela. Zwłaszcza wykonanie współczesnej pastorałki pt. „Kolęda Maryi” poruszyło serca widowni a w niejednym oku zakręciła się łza.
Wśród zespołów najwięcej gromkich braw odebrały najmłodsze dzieci z edukacji przedszkolnej, za ciekawe wykonanie utworów: „Wśród nocnej ciszy” i „Leć kolędo w świat”. Na uznanie zasługuje również występ solistki - Pani Ireny Bukowiec. Na organach wtórował mamie przy śpiewie kolędy „Gdy śliczna Panna” syn Daniel, uczeń klasy IV a. Uczniowie wszystkich klas śpiewali pięknie – słowa i melodie płynęły prosto z serca.
W trakcie przerwy goście udali się na poczęstunek, podczas którego mieli okazję wymienić się wrażeniami. Nie zapomniano również o artystach, których wysiłek twórczy został nagrodzony słodkościami
Po przerwie kolędowaliśmy ochoczo dalej. Wszystkim podobał się też występ szkolnego chóru pod batutą Sylwii Orzeł, który zaśpiewał dwie pastorałki- „Pierwsza gwiazda”
i „Oto o północy”.
Uroczystym zwieńczeniem Koncertu Noworocznego było wspólne odśpiewanie kolędy: „Jezusa narodzonego” oraz wzajemne złożenie staropolskich życzeń:
„Za kolędę dziękujemy
Szczęścia, zdrowia Wam życzymy.
A żebyście długo żyli
A po śmierci w niebie byli.”
Na zakończenie Pani Dyrektor szczególnie serdecznie podziękowała tym,
którzy zaangażowali się w organizację uroczystości oraz wszystkim przybyłym gościom. Wśród wielu życzeń, płynących z serca, Pani Dyrektor podkreśliła znaczenie zdrowia, spokoju i ciepła rodzinnego w rozpoczętym 2018 roku. Rozśpiewani i pełni entuzjazmu uczestnicy koncertu udali się do domów, niosąc w sercach radość płynącą z Bożego Narodzenia.
Irena Orzeł
Paulina Szewczyk-Gąsiorek
KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA
4 stycznia wszyscy uczniowie klas I-III zebrali się na dużej sali gimnastycznej aby krokiem poloneza rozpocząć tegoroczną zabawę choinkową. Wszyscy chłopcy doskonale prowadzili swoje partnerki w rytm muzyki. Pod czujnym okiem Pani wicedyrektor mgr Bożeny Orzeł wszystkie układy taneczne poloneza mogły być wytańczone. Podczas całej zabawy wszystkie dzieci w najprzeróżniejszych strojach wspaniale się bawiły. Zaangażowane były całe zespoły klasowe. Zadbały o to starsze koleżanki, które swoimi ruchami i gestami mobilizowały wszystkie dzieci do tańca. Dużą atrakcją podczas zabawy cieszyła się jak co roku loteria fantowa, przygotowana przez nauczycieli świetlicy. W tym roku panował porządek podczas zakupu losów, nie było ścisku i tłoku o co zadbali nauczyciele udając się całymi klasami po zakup losów. Główna nagroda trafiła tym razem do klasy II a. Jak co roku rodzice zadbali o poczęstunek. Każda klasa miała krótką przerwę na skosztowanie przygotowanych przez nich pyszności. Po krótkiej przerwie dzieci wracały na parkiet by dalej wspaniale się bawić. Nie mogło zabraknąć takich zabaw jak: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy uwielbianych przez najmłodszych „Kaczuszek”. Ponieważ polonez wszystkim bardzo się spodobał więc zabawę nim zakończono.
Krystyna Grzegorzek
TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
ZABAWA CHOINKOWA
W czwartek 4 stycznia 2018r. odbyła się Zabawa Choinkowa. Uczniowie z klas 4-6 bawili sięod godz. 12 do 16 w rytm muzyki, którą dozowali szkolni DJ – e: Jakub Piegza i Monika Janas.Najpopularniejszą piosenką zabawy okazał się hit Despacito. Na uczniów czekały również konkursy. Każda klasa wyłoniła swoich reprezentantów, którzy próbowali jak najlepiej za pomocą pantomimy przedstawić wylosowane w Kalamburach hasło. Niektóre ze scenek okazały się bardzo zabawne J. Cały czas można było wziąć udział w loterii fantowej, której jedną z głównych nagród – grę planszową wylosował Oskar Janiczek z klasy 6a. Przez cały okres zabawy nagradzaliśmy słodkościami najlepszych tancerzy tego popołudnia. Wspólnie z wychowawcami uczniowie tańczyli taniec belgijski, którego próbowała wszystkich nauczyć pani Sylwia. Mamy nadzieję, że zabawa była dla wszystkich udana.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas
Koordynatorzy zabawy – wychowawcy klas 5.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK ŚWIĄTECZNY I BOMBKĘ
Jak co roku świetlica zorganizowała konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych dzieci jak i tych starszych uczniów. W sumie zgłoszono 30 prac. Stroiki przyozdobione były żywymi gałązkami jodły i naturalnymi ozdobami. Wszystkie były wyjątkowe i niepowtarzalne. Dlatego komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników skromnymi upominkami. Na szczególne wyróżnienie zasługują stroiki wykonane przez: Żanetę Guzik, Gabrysię Guzik, Edytę Mól i Asię Gołąb
NASI UCZNIOWIE WŚRÓD FINALISTÓW XXI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POEZJI RELIGIJNE „PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi”. Joanna Bielecka – uczennica klasy Va i Kamil Rokiciński – uczeń klasy IIa, przeszli zwycięsko etap klasowy i szkolny. Na szczeblu rejonowym
w Nowym Sączu rywalizowali z uczniami Nowosądecczyzny i zdobyli pierwsze miejsca, tym samym zakwalifikowali się do finału, który odbył się 13 i 14 grudnia 2017r. w miejscu szczególnym, w kopalni soli w Bochni.
Na etapie ogólnopolskim o tytuł najlepszego recytatora ubiegało się 93 uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Chociaż Joasi i Kamilowi nie udało się zdobyć tytułu laureata, to reprezentowanie szkoły na szczeblu ogólnopolskim było dla nich dużym sukcesem, a dla naszej szkoły szczególnym wyróżnieniem.
Konkurs ma na celu rozmiłowanie młodego człowieka w bogactwie polskiej poezji religijnej oraz zainteresowaniem go – dziś już prawie zapomnianą – sztuka pięknej recytacji. Niewątpliwie niezwykłą atrakcja konkursu było miejsce jego finału – surowa i tajemnicza sceneria podziemnych korytarzy kopalni soli w Bochni. 240 metrów pod ziemią uczniowie deklamowali wiersze, uczestniczyli w warsztatach recytatorskich prowadzonych przez znanych aktorów, a nawet spędzili noc. Dzięki uprzejmości gospodarza kopalni finaliści konkursu wyruszyli z przewodnikiem w niezapomnianą wyprawę po tajemniczych zakamarkach kopalni. Uczniom towarzyszyli w niecodziennej przygodzie ich rodzice, którzy mogli podziwiać kunszt recytatorski swoich dzieci i spędzić z pociechami czas w niezwykłej scenerii kopalni.
Gratulujemy naszym finalistom sukcesu.
WIGILIJNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE W UJANOWICACH
20.12.2017 r. troje uczniów naszej szkoły: Madzia Sądel, Arek Florek i Dawid Janiczek, wzięło udział w wigilijnym spotkaniu integracyjnym w Ujanowicach. Oprócz uczniów naszej szkoły, przybyły również dzieci uczące się w szkole w Jaworznej, Żmiącej i oczywiście Ujanowicach. Wszyscy wspaniale się bawili wykonując świecznik, zdobiąc pierniki, czy dekorując bałwanka. Następnie obejrzeliśmy pięknie przygotowane Jasełka. Po złożeniu sobie świątecznych życzeń zjedliśmy pyszny obiad. Uczniowie mieli okazję nawet troszkę potańczyć razem z uroczymi „śnieżynkami” z Gimnazjum. Najmilszą niespodzianką były prezenty wręczone przez panią dyrektor Elżbietę Sabik, które wywołały uśmiechy na buźkach wszystkich dzieciaków.
Marta Woźniak
PIERNIKOWE SZALEŃSTWA
Ostatnie dwa grudniowe wtorki zgromadziły sporą grupę uczniów klas I-III na zajęciach świetlicowych, a wszystko za sprawą „pierników”. Po udanych rogalikach przyszedł czas na świąteczne ciasteczka. Tym razem ciasto wykonała w domu Pani Grażyna Gutowicz i gotowe przyniosła na zajęcia. Dzieci z dwóch grup z wielkim zaangażowaniem i odpowiednim zaopatrzeniem przystąpiły do pracy. Jedne wałkowały ciasto, inne wycinały różnorodne kształty ze świątecznych foremek, a trzecioklasiści układali je na dużych blachach. Każdy wyczekiwał momentu wyjęcia ich z piekarnika. Po lekkim wystudzeniu przystąpiły do ich dekorowania. Zadbały też o dużą ilość przeróżnych słodkich ozdób. Podczas prac wykazały się niesamowitą pomysłowością i oryginalnością. Zapach pieczonych pierników roznosił się po całej szkole. Jednak najfajniejszą częścią zajęć była ich degustacja. Każde dziecko uczestniczące w tych zajęciach pomyślało też o swoich najbliższych dekorując im pierniczki. Mamy nadzieję, że wszystkim bardzo smakowały.
Krystyna Grzegorzek
SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM
W dniu 13 grudnia odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”. Komisja zebrana w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej wysłuchała recytacji ulubionych poezji 35 najlepszych uczniów wytypowanych w etapach szkolnych konkursu. Miło nam poinformować, że uczniowie reprezentujący nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny zostali nagrodzeni II miejscami w swoich kategoriach wiekowych: Malwinka Michura z klas 0-I, Ania Paruch i Szymon Rokiciński z klas II-IV oraz Natalia Jonik z klas V-VII. Ponadto, uczennica klasy Vb Gabriela Guzik zdobyła I miejsce i nagrodę specjalną od jury za brawurową interpretację ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Wszystkim młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYJĄTKOWE MIKOŁAJKI :)
11 grudnia 2017 roku klasa VI A i VI B w ramach klasowych mikołajek wybrała się do kina Helios w galerii Trzy Korony w Nowym Sączu. Opiekę nad szóstoklasistami sprawowały Panie Dorota Orzeł i Paulina Szewczyk-Gąsiorek.
Spod budynku szkoły wyjechaliśmy o godzinie 9. Po niespełna półgodzinnej podróży byliśmy już w budynku galerii. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu zakupiliśmy popcorn i udaliśmy się na film „Mikołaj jest wśród nas”.
Film niezwykle świąteczny, opowiadał o historii pana Andersena, który chciał tylko celebrować ducha Gwiazdki, ale jakoś nie spotykał się ze zrozumieniem otoczenia. Od dziecka zapatrzony w postać Mikołaja, co roku starał się, by Wigilia była dla jego rodziny prawdziwym wydarzeniem. Motyw nieoczekiwanej zamiany miejsc był tu bardzo interesujący. Andersen spędza bowiem wieczór wigilijny u Mikołaja, Mikołaj z kolei - u Andersena. I tu niespodzianka: stolarz okazuje się być równie atrakcyjny dla swoich współbiesiadników, co rozdający prezenty baśniowy brodacz. Dzieci Świętego są bowiem znudzone Mikołajem; mają go przecież na co dzień. Film pod tytułem "Mikołaj w każdym z nas" pokazuje, że to nie Mikołaj jest sednem świąt. A dobry prezent to ten wręczony z sercem - a nie ze sztuczną brodą.
Film niezwykle nam się podobał i już na dobre wprowadził nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Po seansie udaliśmy się do punktów gastronomicznych, by na spokojnie móc zjeść ciepły posiłek i porozmawiać. Do szkoły wróciliśmy ok. 13:30 - tradycyjnie – zmęczeni i bardzo zadowoleni. Sądzimy, że ten wyjazd możemy zaliczyć do tych udanych.
POWIATOWE IGRZYSKA W PŁYWANIU
Jak ryby w wodzie – czuli się nasi uczniowie podczas Powiatowych Igrzysk Dzieci w pływaniu indywidualnym.
Dnia 5 grudnia 2017 roku dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Laskowej brały udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w pływaniu indywidualnym.
W kategorii dziewczyn (rocznik 2005 -2007) styl grzbietowy na dystansie 50m reprezentowały nas:
- Joanna Florek - zajęła 2. miejsce z czasem 00:48,42
- Anna Sławęta - zajęła 14. miejsce z czasem 01:01,77
- Klaudia Michura - zajęła 21. miejsce z czasem 01:14,32
W kategorii dziewczyn na dystansie 50m (rocznik 2005-2007) w stylu dowolnym, reprezentowały nas:
- Julia Wrona - 5. miejsce z czasem 00:42,95
- Anna Adamczyk - 14. miejsce z czasem 00:49,20
W kategorii chłopców (rocznik 2005- 2007) w stylu dowolnym reprezentował szkołę Kacper Orzeł, który zajął 14. miejsce.
W kategorii dziewcząt (rocznika 2008) na dystansie 25m w stylu klasycznym reprezentowała nas Karolina Marcisz, która zajęła 2. miejsce z czasem 00:29,27 - tracąc do pierwszego miejsca 00:00,74s.
W stylu dowolnym dziewcząt (rocznika 2008) Marta Florek uplasowała się na 3. miejscu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zuzanna Pogwizd
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „MÓJ ULUBIONY WIERSZ”
Niezwykle miłe dla ucha, wesołe, pełne dziecięcych emocji i entuzjazmu okazały się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Jaworznej. Tematem przewodnim tegorocznych potyczek poetyckich był ulubiony wiersz uczniów. Konkurs ten wpisał się już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszej szkoły. Organizatorem gminnego etapu konkursu tradycyjnie jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej. Co bardzo cieszy, etap szkolny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Konkurs adresowany był do uczniów klas 0-VII. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się 33 uczniów. Dzieci recytowały wiersze przed Komisją Konkursową, w której zasiadali: Dyrektor naszej szkoły - Pani Monika Miś, Pani Jolanta Bukowiec, Pani Magdalena Mąka, Pani Krystyna Grzegorzek, Pani Ewa Kruczek i Pani Paulina Szewczyk-Gąsiorek. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po dłuższych naradach Komisja przydzieliła następujące miejsca:
Kategoria 0 – I
I miejsce - Malwina Michura, uczennica klasy I b,
Kategoria II - IV
I miejsce - Anna Paruch, uczennica klasy IV a,
II miejsce - Szymon Rokiciński, uczeń klasy IV a,
Kategoria V - VII
I miejsce - Gabriela Guzik, uczennica klasy V b,
II miejsce - Joanna Bielecka, uczennica klasy V a.
Uroczystego wręczenia nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników dokonały organizatorki konkursu. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za piękne chwile z poezją, która jest tak bliska ich sercu. Piękne tło dla rozważań poezji stanowiła okazjonalna dekoracja wykonana przez Panią Krystynę Grzegorzek. Nieodzowne podziękowania należą się także rodzicom za wspieranie młodych talentów, jak również nauczycielom za przygotowanie merytoryczne uczniów. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 13 grudnia br. Trzymamy kciuki za naszych młodych mistrzów mowy polskiej i mamy nadzieję, że skradną serca komisji konkursowej!
Paulina Szewczyk-Gąsiorek.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Wielka radość zapanowała wśród uczniów klasy II b kiedy w klasie pojawił się tajemniczy list. Okazało się, że jest to piękne, kolorowe zaproszenie do Smykolandii w Limanowej na spotkanie z Mikołajem. Każdy odliczał dni do 4 grudnia. W poniedziałkowy poranek wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci zajęli miejsca w busie, o który zadbał oczywiście Mikołaj. Co niektórzy liczyli na sanie, ponieważ właśnie wtedy spadł śnieg. Po dotarciu na miejsce okazało się, że mamy zapewniony dwu godzinny pobyt w olbrzymiej sali zabaw. Każdy mógł poszaleć na wybranych przez siebie urządzeniach, jednak wszyscy oczekiwali specjalnego gościa. Kiedy wszedł na salę wszyscy „krzyczeli” z radości. Witając się z Mikołajem, każdy chciał uścisnąć mu dłoń i o coś zapytać. Zostaliśmy też poproszeni o zaśpiewanie piosenki. Pastorałka w naszym wykonaniu wszystkim bardzo się podobała. Potem przyszedł czas na prezenty. Pełne dwa worki szybko opustoszały. Pełni wrażeń i emocji powróciliśmy do szkoły na dalsze zajęcia. Domyślamy się, iż Mikołaj musiał być w zmowie z naszymi rodzicami, gdyż dużo o nas wiedział. Bardzo dziękujemy im za pomoc w zorganizowaniu tak wspaniałych mikołajek klasowych. Już każdy z nas myśli, czym zaskoczy nas mikołaj w przyszłym roku?
Krystyna Grzegorzek
KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ „PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”
W dniu 30 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny etap szkolny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” pod patronatem Promyczek Dobra. Konkurs ten od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. W tym roku brało udział w nim 31 uczniów reprezentujących klasy I-VII. Zainteresowanie dzieci poezją religijną jest bardzo duże, dlatego nie zabrakło chętnych do udziału w konkursie.
Niewątpliwą atrakcją Konkursu jest możliwość reprezentacji naszej szkoły w etapie rejonowym w Nowym Sączu, a w dalszej kolejności możliwość udziału w finale, który jest organizowany w scenerii Uzdrowiska Kopalni Soli –Bochnia. W tym roku jury po wysłuchaniu recytacji pięknych utworów przyznało w kategorii klas I-III :
I miejsce - Kamil Rokiciński klasa 2a
II miejsce - Daniel Bukowiec klasa 1b
III miejsce - Marta Surdziel klasa 3b.
Natomiast w kategorii klas IV-VII:
I miejsce - Justyna Waligóra klasa 5b
II miejsce - Joanna Bielecka klasa 5a
III miejsce - Anna Paruch i Szymon Rokiciński klasa 4a
Uczniowie Kamil Rokiciński, Marta Surdziel, Justyna Waligóra i Joanna Bielecka będą reprezentować naszą szkołę w Nowym Sączu w eliminacjach rejonowych oraz walczyć o udział w finale. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał za udział: dyplom i coś słodkiego.Nagrodzeni otrzymali dyplom zwycięzcy, plecaki i nagrody książkowe.
Fundatorem i sponsorem nagród i upominków był Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat, który pełnił też rolę przewodniczącego jury. W ocenianiu recytacji wspomagali Księdza: mgr Marta Woźniak, mgr Ewa Kruczek oraz z-ca dyr mgr Bożena Orzeł.
Święta Kinga, która jest główną Patronką tego konkursu niech będzie Orędowniczką i Opiekunką wszystkich dzieci kochających poezję religijną, a dla nauczycieli i rodziców wzorem Dobroci i Miłości.
Ewa Kruczek
WIELKIE EMOCJE
W miesiącu listopadzie w klasie II b obyły się dwa konkursy recytatorskie. Pierwszy z nich odbył się już 19 XI w którym wzięło udział dziewięciu uczniów: Marcin Bieda, Michał Dudek, Milena Gawron, Julia Jędrzejek, Oliwia Kita, Łukasz Orzeł, Zuzia Orzeł, Kacper Stach, Zosia Sieja. Wszyscy po wylosowaniu numerku recytowali wybrane przez siebie wiersze poezji religijnej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Pierścień św. Kingi”. Komisja w składzie: Pani Grażyna Gutowicz, Magdalena Mąka i Małgorzata Oleksy po wysłuchaniu wierszy czołowe miejsce przyznała: Zosi, Milenie i Marcinowi. To właśnie oni będą reprezentować naszą klasę podczas eliminacji szkolnych 30 XI. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Goście, którzy przysłuchiwali się recytacji to uczniowie klasy I b. W drugim klasowym konkursie również wzięło udział dziewięciu uczniów: Michał Dudek, Milena Gawron, Oliwia Kita, Filip Mamak, Natalka Michura, Łukasz Orzeł, Zuzia Orzeł, Zosia Sieja, Patrycja Szewczyk. Tym razem dzieci recytowały swoje ulubione wiersze różnych autorów. Komisja, która przysłuchiwała się recytacjom Pani: Ewa Kruczek, Małgorzata Oleksy i Sabina Tatkowska była bardzo zgodna w swej ocenie i przyznała: pierwsze miejsce Zosi, a drugie Natalce. To właśnie one będą reprezentować naszą klasę podczas etapu szkolnego 5 XII. Także i w tym konkursie wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody. Bardzo ucieszyliśmy się z obecności na konkursie Pani wicedyrektor mgr Bożeny Orzeł. Oprócz niej na widowni zasiedli uczniowie klasy III b. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia podczas dalszych zmagań recytatorskich.
Krystyna Grzegorzek
XX KONKURS „WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA”
W XX Konkursie „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa”, który odbył się 23 listopada 2017 roku naszą szkołę reprezentowali Karolina Zelek i Dawid Jonik (gimnazjum – I miejsce) oraz Natalia Jonik i Natalia Ptaszek (szkoła podstawowa – II miejsce). Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej. Tematem przewodnim w tym roku były lokalne legendy oraz gwara naszej okolicy.
DZIEŃ PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA pt. „Myślę, doceniam – dobrze wybieram” już za nami!
Tego dnia holl 3 obok sklepiku nie wyglądał jak co dzień. 14 różnorodnych straganów, w całości zaaranżowanych przez uczniów i ich opiekunów, obfitowały w zdrową żywność. Społeczność szkolna poważnie i z wielkim zaangażowaniem podeszła do tematu. Uczniowie serwowali nie tylko zdrowe przekąski, ale również edukowali, rozdając tematyczne ulotki i zachęcali do zdrowego trybu życia.
Uczestnikami Dnia Profilaktyki byli wszyscy uczniowie szkoły. Wsparcia udzielili Rodzice i Grono Pedagogiczne na czele z Paniami Dyrektor: Moniką Miś i Bożeną Orzeł. Każda z klas od IV do VII oraz II i III gimnazjum miała za zadanie wybrać sobie jeden produkt z listy, przedstawić i zareklamować jego zalety zdrowotne w dowolnej formie np. plakatu, notatki, wierszyka czy zagadki. Oprócz tego każda z klas na swoim straganie sprzedawała zdrowe przekąski: od kanapek, galaretek, sałatek owocowych począwszy, po ciasteczka, karmelki z cukru trzcinowego, muffinki z bakaliami, jak również chipsy jabłkowe i szaszłyki owocowe.
Fundusze zebrane przez klasy zostały przekazane na akcję „Adopcje na odległość”, w ramach której nasza szkoła wspiera 2 uczniów z Madagaskaru oraz na pomoc dla chorego dziecka.
Jury w składzie: Jolanta Bukowiec, Ewa Kruczek i Magdalena Mąka oceniało wartość merytoryczną i artystyczna opisu wybranego zdrowego produktu, walory estetyczne straganu i przekąsek, jak również ilość zebranych przez klasę funduszy.
Jak podkreślają uczniowie i nauczyciele, pomysł dnia profilaktyki w takiej formie okazał się być strzałem w dziesiątkę. Tak pozytywna i „zdrowa” rywalizacja na pewno pozostanie w pamięci wszystkich.
Dziękujemy za zaangażowanie!
Organizatorzy
20 LISTOPADA - ANDRZEJKI
Przy dźwiękach muzyki i w miłej atmosferze spędziliśmy tegoroczne andrzejki. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy już od godziny 8.00. Dzieci klas 1-3 bawiły się do 12.00. Potem, przyszedł czas na uczniów klas IV-VI, a od 16.00 na sali gimnastycznej bawiła się młodzież klas VII i II-III gimnazjum. Podczas zabawy na każdego w klasach czekały pyszne smakołyki zakupione przez rodziców. Po posiłku każdy nabrał siły, żeby tańczyć, tańczyć...
CIEKAWE ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE
Wtorkowe zajęcia prowadzone w dwóch grupach przez panie Krystynę Grzegorzek i Grażynę Gutowicz miały niecodzienny charakter, ponieważ dzieci miały okazję własnoręcznego przygotowania i upieczenia rogalików według przepisu pani Grzegorzek. Wcześniej zgromadziły potrzebne składniki w wymaganych proporcjach. Po przygotowaniu kilku porcji ciasta dzieci zanosiły je do lodówki celem schłodzenia. Potem nastąpiła najciekawsza część zajęć, w których zaangażowane były wszystkie dzieci. Po rozwałkowaniu ciasta zarobionego przez panią Krysię i wycięciu koła, każde dzielone było na trójkąty. Następnie na trójkątach dzieci kładły marmoladę i formowały ciasteczka w kształcie rogalików. Praca odbywała się w czteroosobowych grupach. Każde dziecko swój zawinięty rogalik układało na wielkich blachach, które później piekły się w ogromnym piekarniku. Po wystudzeniu i posypaniu cukrem pudrem dzieci z dumą i radością kosztowały swoich pięknych i smakowitych rogalików. Dyrekcja, rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły chwalili udane i smakowite wypieki małych cukierników. Ze względu na duże zainteresowanie i zaangażowanie dzieci, zajęcia tego typu będą kontynuowane.
Grażyna Gutowicz
ODBLASKOWA SZKOŁA 2017- PODSUMOWANIE AKCJI
W miesiącach wrzesień- październik po raz siódmy przeprowadzona została akcja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci na drogach oraz niepokojących statystyk, dotyczących wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w okresie jesienno- zimowym.
Dzieci zostały doposażone w elementy odblaskowe, a także uświadomione o konieczności i ustawowym obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Podczas dodatkowych zajęć uczniowie wykonali również własne projekty odblasków.
Został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce bezpieczeństwa na drodze w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1- 3 oraz 4- 7.- Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni. Wykonano również gazetki ścienne związane z ww. tematyką, co miało na celu dodatkowo zapoznać uczniów z problematyką bezpieczeństwa na drodze.
Kolejnym zaplanowanym działaniem w ramach akcji Odblaskowa Szkoła był udział uczniów szkoły podstawowej w szkoleniu z I pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili zaproszeni strażacy ( i zarazem ratownicy medyczni) z OSP Laskowa. Pokazali i omówili oni szereg czynności, wykonywanych podczas udzielania pierwszej pomocy przy złamaniach, skaleczeniach i krwotokach, oparzeniach, zadławieniach oraz w przypadku przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak należy postępować w różnego rodzaju sytuacjach, kiedy czyjeś życie może być uzależnione od naszej reakcji, zanim przyjadą specjalistyczne służby ratownicze. Przypomniano też numery alarmowe, które każdy powinien pamiętać. Każdą ww. czynność ratowniczą poprzedził wykład, pokaz multimedialny i praktyczne ćwiczenia. Uczniowie wykonywali masaż serca i sztuczne oddychanie na manekinie, opatrunki oraz usztywnienia w przypadku złamań kości.
Dzieci z klas 1- 3 spotkały się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji- starszym sierżantem Dariuszem Cibą. Sprawozdanie ze spotkania zostało również opisane na stronie www. i w kronice szkolnej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Dominik Mordarski
KONKURS INFORMATYCZNY „INTERNET czy naprawdę jest niebezpieczny?”
14 listopada w Starostwie Powiatowym w Limanowej wręczono nagrody oraz wyróżnienia w konkursie informatycznym pn. „INTERNET czy naprawdę jest niebezpieczny?” adresowanym do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Limanowskiego. Organizatorem konkursu było PCPR w Limanowej. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazły się również uczennice naszej szkoły. Wyróżnienie otrzymała Joanna Bielecka z klasy 5a, a I nagrodę w kategorii szkół podstawowych otrzymały Martyna Załubska z klasy 5a i Julia Wrona z klasy 4b. Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
WSPÓŁCZESNY MAŁY I DUŻY PATRIOTA
Stowarzyszenie „Razem dla regionu” zorganizowało w listopadzie cykl konkursów w ramach projektu „W przeddzień odzyskania niepodległości”, których celem było uświetnienie zbliżającej się rocznicy 100-lecia wolnej Polski. Pod hasłem „Współczesny mały i duży patriota” odbył się wojewódzki konkurs plastyczny, na który nadesłano ponad 400 prac. Miło nam poinformować, że uczennica klasy IVb Julia Wrona zdobyła V miejsce w kategorii uczniów z klas IV – VI. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 listopada br. w Bibliotece Miejskiej w Limanowej, a nagrody wręczał prezes Stowarzyszenia „Razem dla regionu” pan Bronisław Dudka.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada1918 roku Polska po 123latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły.
W dniu 9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana pod kierunkiem pani Marii Tajduś i pani Magdaleny Gołąb i pana Dominika Mordarskiego z uczniami klas 5a, 5b i 6b. O oprawę muzyczną przedstawienia zadbała pani Sylwia Orzeł przygotowując z chórem pieśni patriotyczne. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Uroczystość wprowadzała w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
WYCIECZKA DO ZAKŁADY RECYKLINGU KOBA
13 listopada 2017r. w ramach współpracy z Zakładem recyklingu KOBA w Wielkiej Wsi oraz promowaniu zbiórki odpadów aluminiowych, uczniowie klas piątych mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda proces recyklingu puszek. Dzieci po zakładzie oprowadzał jego właściciel pan Antoni Jarek.
Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć tego typu zakład, oraz dowiedzieli się jak ważny jest recykling puszek dla środowiska i gospodarki.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
08.11.2017 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Laskowej, odbyło się spotkanie z policjantem, w którym uczestniczyły dzieci z oddziałów O oraz kl. I - III . Pan Policjant zapoznał uczestników spotkania z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Opowiadał dzieciom o tym, jak poprawnie poruszać się po drodze, np. którą stroną drogi iść, gdy nie ma chodnika, jak przechodzić przez jezdnię. Mówił także o poprawnym podróżowaniu z rodzicami i o tym, jak ważne są odblaski, szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest szaro i deszczowo, a dzień robi się coraz krótszy. Nasz gość przypomniał uczniom jakie niezbędne elementy powinien mieć rower i rowerzysta oraz zasady postępowania, gdy zaczepia ich nieznajoma osoba. Wspólnie utrwaliliśmy też numery alarmowe. Dzieci uważnie słuchały rad i przestróg prowadzącego.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
Książka nas łączy
Jak co roku w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka zorganizowała konkurs dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Zadaniem uczestników było wypożyczenie książki z biblioteki, przeczytanie jej i zaprezentowanie w odpowiedniej dla siebie formie.
W sumie w czytelniczej zabawie wzięły udział 42. osoby, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy 1 -3 SP
I - Jelonek Amelia I a
Mrózek Agata III a
II - Strzelecki Dawid I a
Gawron Milena II b
III - Sławęta Oliwia I b
Jędrzejek Karolina II a
Grzelak Eliza III a
Pławecka Małgorzata III a
Klasy 4 – 6 SP
I - Ziemianin Żaneta IV b
II - Bielecka Joanna V a
II - Dudek Dariusz, Kukla Karol, Uryga Norbert V a
III - Marcisz Karolina IV b
Klasy VII i II – III GIM
I - Strzelecka Roksana VII a
I - Filipek Marta, Papież Wiktoria II b
II - Ptaszek Małgorzata, Zelek Karolina (1) II c
III - Pławecka Barbara, Wróbel Patrycja VII b
Wyr. Dudzik Katarzyna II b
Papież Wiktoria II b
Wiktor Weronika III a
Daniel Oliwia III b
Hebda Magdalena III b
Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pozytywne uwagi zachowania, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i słodycze. Dodatkową nagrodą dla piszących recenzję, będzie umieszczenie najlepszych z nich w najbliższym numerze Plotki Szkolnej.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie także za rok.
Małgorzata Oleksy, Ewa Kruczek
ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW
W piątek 27 X 2017r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Na małej sali gimnastycznej tłumnie zgromadzili się rodzice a nawet dziadkowie pierwszaków. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej. Dzieci pod opieką wychowawczyń uczyły się wierszy i piosenek specjalnie na tę okazję. Wychowawczynie chciały, aby ich wychowankowie zaprezentowali się jak najlepiej przed swoimi rodzicami. Prowadząca Natalia Ptaszek z 4 b powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości- uczniów klasy Ia i Ib. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem, nie miały żadnej tremy i na scenie czuły się swobodnie. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, ale najważniejsze, że wzorowo zdały egzamin, któremu zostali poddani. Po części artystycznej przyszedł czas na to najważniejsze wydarzenie. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym 28 uczniów ślubowało być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor Monika Miś dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych i dodatkowo obdarowała każdego pierwszoklasistę pięknym dyplomem i słodką czekoladą. Pani Magdalena Mąka wręczyła uczniom książeczki SKO oraz drobne upominki i dyplomy czytelnika. Dużo radości sprawili dzieciom rodzice, którzy przygotowali prezenty niespodzianki dla swoich pociech. Uroczystość przebiegła bardzo sprawnie dzięki pomocy starszych koleżanek z czwartej klasy. Uczniowie klasy Ia i Ib zostali przyjęci do braci uczniowskiej, a koleżanki z IV klasy życzyły im sukcesów w nauce w murach naszej szkoły i zapewniały o pomocy i opiece w szkole i poza nią, a rodzicom gratulowały tak wspaniałych pociech. Uroczystość ślubowania klasy Ia i Ib przygotowały wychowawczynie mgr Grażyna Gutowicz i mgr Bogusława Rosiek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów i ich rodziców, a te miłe chwile przypominać będą zdjęcia wykonane w trakcie i po zakończeniu uroczystości. Mamy nadzieję, że wszystkie obietnice, które publicznie złożyli będą spełnione w 100%.
Grażyna Gutowicz
Z PODWÓRKA NA STADION
Turniej odbył się 12.10.2017 r. W Słopnicach. Startowaliśmy w kategoriach ośmio- dziesięcio- i dwunastolatków. Najlepiej spisali się najstarsi chłopcy, którzy awansowali do ćwierćfinałów. Jednak nadrzędnym celem była dobra zabawa i aktywność tuchowa.
PRÓBNA EWAKUACJA
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W ostatni piątek września w naszej szkole po raz drugi już obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku ten dzień wypadł 29 września. Celem tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Cały tydzień na lekcjach matematyki wybierani byli z każdej klasy najlepsi uczniowie w znajomości tabliczki mnożenia. Na lekcjach i dodatkowych zajęciach uczniowie rozwiązywali różne łamigłówki z tabliczki mnożenia.- co sprawiał im dużo radości. 29 września w ŚDTM odbył się egzamin pisemny na trzech poziomach:
I poziom – klasy IV– tabliczka mnożenia do 100 w dwóch rundach
II poziom – klasy V – cała tabliczka mnożenia do 100 (I runda) i mnożenie pamięciowe do 500 (II runda)
III poziom – klasy VI- tabliczka mnożenia do 500 (II rundy)
Rywalizacja była bardzo wyrównana i w dogrywce wygrali:
Mateusz Zelek- kl. 4a
Joanna Bielecka- kl. 5a
Szymon Kotlarz- kl.6a
Jan Wajda-kl. 6b
W dniu tym uczniowie rywalizowali również grupowo rozwiązując łamigłówki matematyczne z wykorzystaniem znajomości tabliczki mnożenia. Najlepsi okazali się reprezentanci klasy 4b, 5a, 6a. Wszystkim bardzo gratulujemy.
Do zobaczenia za rok!
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W dniu 26.09.2017r., po raz drugi, uczniowie klas 4 - 6 naszej szkoły świętowali Dzień Języków Obcych. W ramach tego dnia nauczycielki języka angielskiego, p. Agnieszka Szubryt i p. Magdalena Gołąb, zorganizowały konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii. Każdą klasę reprezentowało dwóch przedstawicieli, którzy losowali koperty z trzema pytaniami dotyczącymi geografii, kultury i zwyczajów krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa. Uczniowie mieli tydzień czasu na opracowanie podanych zagadnień i przeważająca ich część dobrze ten czas wykorzystała. Walka na wiedzę była bardzo wyrównana. Nie do pobicia okazały się jednak dwie pary: Natalia Ptaszek i Wiktoria Orzeł z klasy 4b oraz Martyna Daniel i Emil Dziedzic z klasy 6a, które zajęły równorzędnie pierwsze miejsce. Trzecie miejsce przypadło w udziale uczennicom klasy 5a, Joannie Bieleckiej i Martynie Gutowicz. Wszystkie te osoby otrzymały w nagrodę pozytywne uwagi z zachowania, szóstki z języka angielskiego oraz słowniki angielsko – polskie / polsko – angielskie. Pozostali reprezentanci też nie pozostali stratni. Pozytywna uwaga i coś słodkiego zrekompensowały poniesiony trud przygotowań do konkursu.
WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 15.09.2017r. odbyły się wybory Przewodniczącego oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono zwycięzców:
Przewodnicząca: Monika Janas z klasy II B
Opiekun : mgr Tomasz Zawada
78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
A to Polska właśnie…
NARODOWE CZYTANIE WESELA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W LASKOWEJ
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. epopeją narodową Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, a także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w naszej historii i kulturze.
Wesele Stanisława Wyspiańskiego, wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski to dramat w trzech aktach. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r.
Grupa dziennikarzy prowadzona przez panią Katarzynę Banaś we współpracy z panią Małgorzatą Oleksy zorganizowała w bibliotece szkolnej w dniach 6-8 września 2017 r. czytanie fragmentów najwybitniejszego dzieła Wyspiańskiego.
Umiejętność ładnego czytania oraz ciekawą interpretację przedstawili: Urszula Kraska, Katarzyna Latała, Karol Frączek i pani Katarzyna Banaś. Wiele ciepłych słów pochwały usłyszała młodzież od dyrektora Szkoły pani Moniki Miś, która przysłuchiwała się czytanym tekstom.
Wprawdzie Wesele znajduje się na liście lektur szkolnych i jest omawiane przez uczniów szkoły średniej, ale warto, aby także młodsi uczniowie poznali jego klimat, zwłaszcza przed zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cytaty z utworu, jak np. „Każden sobie rzepkę skrobie”; „A to Polska właśnie”; „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Chłop potęgą jest i basta”; „Trza być w butach na weselu”; „Kto mnie wołał Czego chciał”; „Miałeś, chamie, złoty róg”, na stałe weszły do języka stając się elementem codziennej komunikacji.
Katarzyna Banaś, Małgorzata Oleksy
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018