ROK 2018/2019

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

ZAKOŃCZENIE KLAS ÓSMYCH

Więcej zdjęć kliknij tutaj

KOLOROWE ŻYCZENIA DLA TATY

22 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, uczniowie klasy 3b gościli w szkole swoich Tatusiów. Przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia rozpoczęły się dużo wcześniej. Chcieliśmy, aby ta impreza wypadła jak najlepiej.

Dzień wcześniej zadbaliśmy o kolorowy wystrój małej sali gimnastycznej. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli się wszyscy zaproszeni goście wraz z Panią wicedyrektor Bożeną Orzeł. Po krótkim powitaniu przez wychowawczynię „Taniec kwiatów” zaprezentowały dziewczynki. Następnie w niezwykle humorystyczny sposób dzieci przedstawiły swoich ojców: ich pasje, hobby 
i zainteresowania. Potem przyszedł czas na piękne wiersze, życzenia i podziękowania. Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć pełnych miłości i wdzięczności piosenek. Podczas tradycyjnego „Sto lat” każde dziecko wręczyło Tatusiowi prezent w postaci złotej podkowy, która ma przynosić szczęście całej rodzinie.

Na zakończenie przyszedł czas na wspólną zabawę i konkursy. Przygotowana przez dzieci „Galeria Portretów” okazała się wielkim wyzwaniem. Niektórzy mieli problem z rozpoznaniem samego siebie. Najwięcej radości sprawił jednak dzieciom konkurs zadań ukrytych w balonach. Polecenia wymyślone przez uczniów wcale nie były łatwe, ale wszyscy dzielnie je rozwiązali. W przygotowaniu tej imprezy bardzo pomogła Pani Aneta Szewczyk, która po oficjalnej uroczystości zabrała wszystkie dzieci na pizzę i lody, zaś wychowawczyni zaprosiła gości na obiad i słodki deser. Tatusiowie mieli też możliwość przejrzenia historii klasy zapisanej w kronikach z 3 lat nauki.

Mamy nadzieję, że poświęcony dziecku czas w przyszłości zaprocentuje i będzie miłym wspomnieniem po latach.

Krystyna Grzegorzek

X RAJD SZLAKAMI ŻOŁNIERZY 1. PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH ARMII KRAJOWEJ

W dniach 7 – 9 czerwca 2019 r.  odbył się jubileuszowy X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Dobra – Tymbark – Słopnice – Szczawa – Beskid Wyspowy. W rajdzie uczestniczyło blisko stu uczestników z całej Małopolski, którzy zostali podzieleni na 12 zespołów. W czasie rajdu przemierzaliśmy trasy związane z historią podhalańskich partyzantów. Nasza drużyna z Laskowej składała się z 8 uczestników z 6, 7 i 8 klasy szkoły podstawowej oraz  gimnazjum.     

Narracją rajdu było wcielenie się w postać partyzanta, który przenosił różne meldunki z wiadomościami, chcąc pomóc w wyzwoleniu Polski z rąk okupanta.

Pierwszego dnia wyruszyliśmy spod znajdującego się w Szczawie Muzeum 1. PSP AK około godz. 10.30, skąd maszerowaliśmy do obozowiska Oddziału Partyzanckiego AK „Wilk”, a następnie na Mogielicę. Kolejno udaliśmy się do Jurkowa i Dobrej. Ponad dwudziestokilometrową trasę wzbogacały przystanki kontrolne, na których wykonywaliśmy różne zadania związane z tematyką rajdu, za co otrzymywaliśmy punkty dla naszej grupy. Jednym z zadań w tym dniu było np. przeniesienie manierki z wodą, z potoku na strome zbocze, bez rozlania jej w czasie dwóch minut; wykonanie opatrunku; opisanie terenu znajdującego się wokół nas (góry, rzeki) oraz przetransportowanie bezpiecznie meldunku, z obozu do obozu. Trasa najszybszym grupom zajęła około 7 godzin. Po wykonaniu zadań i wcześniejszym zameldowaniu, zakwaterowani zostaliśmy w szkole w Dobrej, gdzie czekał na nas ciepły posiłek.

Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy trasą o podobnej długości, z Dobrej przez Wilkowisko do Tymbarku. Podczas wycieczki wykonywaliśmy kolejne zadania (kurs strzelania, posługiwanie się mapą, odnalezienie grobu AK-owca). Drogę do placówek AK, utrudniały nam oddziały sowieckie i niemieckie, które nas przeszukiwały i przesłuchiwały. Po dojściu na metę oddaliśmy kartę naszej drużyny i udaliśmy się na spoczynek.

Niespodziewanie o godz. 22.30 został ogłoszony nocny alarm i poszukiwanie zrzuconych w obrębie szkoły cichociemnych. Punkty zdobyte podczas tej konkurencji decydowały o zdobytym  miejscu dla kilku patroli.

W niedzielę rano zostały ogłoszone wyniki rajdu. Nasza drużyna po raz pierwszy osiągnęła bardzo wysoki wynik, czyli 5. miejsce, z którego byliśmy bardzo dumni. Po rozdaniu nagród udaliśmy się szeregiem do pobliskiego kościoła, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji uczestników rajdu oraz za dusze zmarłych członków 1. Pułku SP AK. Na zakończenie rajdu udaliśmy się do parku, gdzie odbył się pokaz rekonstrukcyjny. Po widowisku powróciliśmy się do naszych domów.

Emilia Ceglarek

VII FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

W gorący środowy poranek dnia, 12 czerwca 2019 r., siedmioro uczniów z naszej szkoły, pod opieką pani Magdaleny Gołąb, wyjechało do Rabki Zdrój na VII Festiwal Piosenki Angielskiej. Głównym organizatorem festiwalu była Akademia Języka Angielskiego „Perfect” przy Małopolskim Centrum Edukacji w Rabce Zdroju, a patronat nad imprezą objął Urząd Miejski w Rabce Zdroju oraz Miejski Ośrodek Kultury. Na festiwal przyjechali uczniowie z różnych szkół województwa małopolskiego, którzy pragnęli zaprezentować swoje wokalne umiejętności. Nasi uczniowie starali się uzyskać awans do finału rywalizując ze swoimi rówieśnikami w dwóch kategoriach: dzieci 10 – 13 lat oraz młodzież 14 - 16 lat. Do występu na dużej scenie rabczańskiego amfiteatru, z naszej grupy, Jurorzy dopuścili tylko Martynę Daniel z klasy 7b z utworem „Zombie” zespołu The Cranberries. Czujemy niedosyt, ponieważ cała siódemka od kilku miesięcy pilnie przygotowywała się do tego konkursu, niemniej jednak takie są uroki rywalizacji. Martynce gratulujemy awansu do finału, a pozostałym uczniom odwagi i chęci reprezentowania szkoły w tym trudnym i wymagającym festiwalu muzycznym.

PIERWSZE ODWIEDZINY W SZKOLE PARTNERSKIEJ

5 czerwca 2019 roku, prawie 40 osobowa grupa uczniów i nauczycieli Naszej Szkoły na czele z Panią Dyrektor mgr Moniką Miś, odwiedziła Primary school of Mária Medvecká Tvrdošín na Słowacji.

Nawiązaliśmy współpracę ze słowacką szkołą na platformie eTwinning, na której Nasza Szkoła realizowała projekt „THE CONSTITUTION”. Koordynatorką projektu jest pani mgr Marta Woźniak. W projekcie brali udział uczniowie klas 4-8 SP oraz gimnazjum pod opieką nauczycieli: pani mgr Reginy Białk, pani mgr Marii Tajduś, pani mgr Wandy Wrony, pana mgr Wojciecha Karteczki.

Szkoła słowacka przesłała nam w maju prezentację w języku angielskim o swojej miejscowości i zaprosiła w odwiedziny, w czasie których uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, w których rozwiązywali przeróżnego typu zagadki z zakresu:

1. history of the town Tvrdosin

2. personalities of the town

3. monuments in the town

4. nature in and around the town Tvrdosin

Po początkowej nieśmiałości i obawach związanych z komunikowaniem się  w języku angielskim zabawa zakończyła się wesoło i pogodnie.

Nasi słowaccy koledzy nie tylko pokazali nam swoją przeogromną, nowoczesną szkołę ale także zwiedzili z nami galerię obrazów patronki ich szkoły Marii Medveckiej, zabytkowe uliczki miasta i drewniany gotycki kościółek Wszystkich Świętych z II połowy XV wieku z barokowym ołtarzem z XVIII wieku.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do nas.

Więcej zdjęć kliknij tutaj

PARAFIADA 2019

4 czerwca wstał w Laskowej w złote blaski obleczony.

Dzień ten jest tu na trzech filarach postawiony.

Dziś trwa Parafiada - święto: świątyni, teatru i sportu,

Wspomnienie antycznej wiary, sztuki i atletycznego hartu.

 

Brać szkolna rozpoczęła dzień w laskowskim kościele,

By łask na nią podczas rywalizacji spadło wiele,

By przedstawienie nagrodzono gorącymi brawami,

by rok szkolny się zakończył i to samymi sukcesami.

 

Wysłuchawszy kazania księdza Katechety1

O zasadach chrześcijańskiej i sportowej etykiety,

Wszyscy przeszli w zadumanym, spokojnym pochodzie

Na salę gimnastyczną, gdzie w  tęczowym kolorze

I bogactwie form wszelakich stworzona została

Angielskiego domostwa imitacja doskonała.

 

Przez godzinę śledziliśmy losy Mary i Colina,

Którym „Tajemniczego Ogrodu” każda roślina

Przywróciła zdrowie fizyczne i zasady moralne,

Kierując na śnieżki proste, boskie i naturalne. 2

 

Była też godzina wspomnień o szkoły Patronie,

Gdy zmagali się z wiedzą o nim najlepsi uczniowie.

Janusz Korczak zapewne uśmiechał się owej chwili,

Gdy wszyscy się zamiast stresować wesoło bawili. 3

 

W dniu tym wspominamy także Parafiady patrona

Byłego żegocińskiego i  laskowskiego pastora,

Który na naszej ziemi ideę Parafiady zaszczepił

I ducha spartakiady w życie szkolne wtopił. 4

 

Ostatni filar Parafiady jest niezwykle rozbudowany,

Wieloma dyscyplinami i meczami nafaszerowany. 5

Są biegi na przełaj, gra ringo i mecze: piłki nożnej,

siatkowej, plażowej, koszykowej i bardzo uczonej, 6

w której na czerwonym orliku Nauczycielskie Grono 7

poległo pod serwów uczniowskich zmorą.

 

Dzień był dla wszystkich niezwykle udany.

Każdy otrzymał medal przez wszystkich pożądany,

Kiełbasek z gila i picia nie brakowało  

A szkolny sklepik sprzedał lodów niemało.

 

 Objaśnienia dla niewtajemniczonych:

1. Ks. Henryk Kołodziej

2. Reżyserka przedstawienia: mgr Paulina Szewczyk-Gąsiorek

3. Organizatorka: mgr Wanda Wrona

4. ks. Jan Kiełbasa

5. Organizator: mgr Tomasz Zawada

6. Sędziowie: mgr Zuzanna Pogwizd, mgr Wojciech Karteczka, mgr Janusz Wrona, mgr Dominik Mordarski

7. Skład drużyn każdy odgadnie, gdy stronę Szkolnego Koła Fotograficznego odnajdzie. ;-)

Autorzy tekstu: uczniowie

FESTYN INTEGRACYJNY W KORZKWI

Po raz kolejny naszej szkole przypadł w zaszczycie udział w Festynie Integracyjnym w Korzkwi, który odbył się 4 czerwca 2019 br. We wspólnej zabawie wzięli udział uczniowie klas IIa, IIb, IVa pod opieką Pani Dyrektor Moniki Miś, pań wychowawczyń: Bogumiły Rosiek i Grażyny Gutowicz oraz Pani Marii Chełmeckiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Maria Woźniak – poprzednia dyrektor naszej szkoły.

Udział w tej imprezie był odpowiedzią na coroczne zaproszenie przez zaprzyjaźnione z naszą szkołą Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Tego dnia towarzyszyła nam piękna pogoda. Po krótkim odpoczynku na krakowskich Błoniach, pod eskortą policji w kolumnie, wszystkie autokary udały się do Korzkwi.

Czas spędzony z osobami niepełnosprawnymi, będący dla naszych uczniów formą integracji, był niezwykle owocny. W bogatym programie przygotowanym przez organizatorów każdy znalazł coś dla siebie. Na naszych uczniów czekały liczne atrakcje, m. in.: nauka rzeźbienia w glinie, przejażdżki na kucykach. Dla fanów motoryzacji niezwykle ciekawa okazała się być wystawa pojazdów policyjnych, strażackich i ambulansu.  Sporej dawki adrenaliny dostarczyły tory przeszkód i ogromne, dmuchane zamki do zjazdów.

Oprócz atrakcji dla ducha zadbano również o poczęstunek. Na wszystkich czekały przepyszne drożdżówki, grillowane kiełbaski i grochówka. Pomimo upału wszyscy bardzo dobrze się bawili. Z zachwytem wszyscy obserwowali dwóch panów poruszających się po łące na wysokich szczudłach.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był przystanek przy lodziarni, gdzie każdy zjadł lody w wybranym przez siebie smaku. Mamy nadzieję, że za rok również przypadnie nam w udziale wyjazd na Festyn Integracyjny.

DZIEŃ MATKI W KLASIE I b

Dnia 6.06.2019 r. w małej sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki przygotowana przez uczniów klasy 1 b. W programie były wiersze, piosenki i tańce przeplatane dobrym humorem oraz serdecznymi życzeniami dla Mam. Trzy dziewczynki zagrały na pianinie. Po występach dzieci wręczyły najukochańszym Mamusiom własnoręcznie wykonane prezenty. Po akademii wszyscy udali się do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek.

VI PIKNIK INTEGRACYJNY W DOBREJ.

6 czerwca 2019 r. czwórka uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami – Panią Marią Tajduś i Panią Martą Woźniak wzięła udział w Pikniku Integracyjnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobrej. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Na początku obejrzeliśmy wspaniały spektakl pt. „Dwie Dorotki” przygotowany przez uczniów szkoły w Dobrej. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem gry aktorskiej, kostiumów oraz dekoracji. Następnie rozpoczął się już po raz piąty Minifestiwal Aktywności Muzycznej Dzieci i Młodzieży, w którym zaprezentowała się także nasza uczennica Magdalena Sądel w piosence „Takiego Janicka”. Niezwykłą atrakcją był pokaz jazdy konnej ze Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej. Uczestnicy mogli również podziwiać wóz strażacki oraz obejrzeć pokaz taktyki przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół im. KEN z Tymbarku. Zostaliśmy ugoszczeni pysznościami z grilla, ciastami oraz owocami.

IV FESTYN RODZINNY W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W LASKOWEJ

Organizowanie Festynu Rodzinnego co dwa lata wpisało się na stałe w tradycję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej. 2 czerwca, w słoneczne niedzielne popołudnie, już po raz czwarty nasi uczniowie i ich najbliżsi z aprobatą skorzystali z takiej propozycji wspólnego spędzenia czasu i wzięli udział w dobrej zabawie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Piotr Stach - Wójt Gminy Laskowa, Pan Jan Orzeł - Sekretarz Gminy, Pani Dorota Orzeł - Skarbnik Gminy, a także przedstawiciele Rady Gminy: Pan Michał Gocal, Pani Katarzyna Wrońska-Hebda, Pan Józef Kołodziej. Gościliśmy również Panią Dorotę Stanisławczyk - przedstawiciela Rady Powiatu. Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli reprezentowały: Pani Bożena Chełmecka, Pani Krystyna Gołąb oraz Pani Renata Mazgaj. Towarzyszyli nam także emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

O godzinie 14.00 Pani Dyrektor Monika Miś, rozpoczynając festyn, powitała zebranych i wyraziła radość z licznego przybycia gości. Imprezę, podobnie jak w ubiegłych latach, prowadził Pan Grzegorz Jędrzejek. Pełnymi humoru dygresjami potrafił stworzyć niepowtarzalny klimat spotkania, wzbudzić zainteresowanie publiczności
i rozbawić ją.

W trakcie Festynu Rodzinnego było mnóstwo atrakcji. Występy odbywały się równolegle na placu szkolnym i na scenie w dużej sali gimnastycznej. Przed publicznością najpierw swoje talenty prezentowały przedszkolaki przygotowane przez swoich wychowawców. Mali artyści urzekli publiczność, pięknie tańcząc, zaś przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała” budziło szczególne zainteresowanie, bo ze swoimi pociechami zagrali również rodzice – Pani Justyna Król, Pan Krzysztof Jelonek, Pan Mariusz Kura, Pani Jadwiga Sądel, Pani Katarzyna Pławecka, Pani Aneta Sławęta
i Pani Katarzyna Bukowiec. Głęboko wzruszyli publiczność aktorzy z kółka teatralnego prowadzonego przez Panią Paulinę Szewczyk-Gąsiorek. Wystawili fragmenty najpopularniejszej powieści dziecięcej „Tajemniczy ogród”, ukazującej wiarę w miłość
i przyjaźń, która otwiera drzwi do ludzkich serc. Atutem sztuki była przekonująca gra aktorów i piękne dekoracje. Przedstawienie urozmaicił widowiskowy występ dziewczynek z klasy IIIB, które pod kierunkiem Pani Krystyny Grzegorzek przygotowały „taniec kwiatów” do melodii ballady Leonarda Cohena „Hallelujah”.
W tym dniu publiczność miała okazję obejrzeć wiele występów wokalnych
 i tanecznych; nagrodziła gromkimi brawami członków zespołu prowadzonego przez Panią Ewę Janisz za wykonanie zumby; niezapomnianych wrażeń dostarczył widowni również występ dzieci uczęszczających na zajęcia baletowe prowadzone przez Panią Izabelę Stańdo. Ręce same składały się do braw dla wokalistów zespołu muzycznego działającego przy Parafii Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej prowadzonego przez Pana Jacka Daniela.  Na pewno na długo zapamiętamy aktorski popis Aleksandry Błaż i Oliwii Błaż, które zaprezentowały piosenkę z musicalu ”Annie,  Get your gun”. Przed publicznością wystąpił też chór szkolny prowadzony przez Panią Katarzynę Cichoń-Barczewską Gdy w sali gimnastycznej rozpoczął się pokaz iluzji w wykonaniu Pana Tomasza Soi, na twarzach dzieci można było obserwować całą gamę różnych emocji.  Każdy uczeń chciał być asystentem czarodzieja i brać udział w magicznych sztuczkach.

Mimo wielu innych atrakcji, rodziny chętnie wzięły udział w imprezach towarzyszących głównym występom, np. w maratonie układania puzzli czy rodzinnych rozgrywkach sportowych (turniej Molky i Darty). Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowej. Najmłodsi z zainteresowaniem oglądali sprzęt strażacki, wyposażenie karetki pogotowia. Można było zakupić ciekawą lekturę na kiermaszu prowadzonym przez panie z biblioteki szkolnej. Przez cały czas trwania festynu goście delektowali się przeróżnymi smakołykami przygotowanymi przez uczniów i rodziców, które można było zakupić na stoiskach zatytułowanych „Kuchnie świata” czy w bufecie na placu szkolnym. Impreza okazała się prawdziwą uczta dla ducha i ciała.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Pula nagród była bardzo bogata i atrakcyjna – główną wygraną stanowił los o wartości 1000 złotych na zakup sprzętu AGD.

Tegoroczny Festyn Rodzinnym okazał się sukcesem organizacyjnym przede wszystkim dzięki zaangażowaniu rodziców w przygotowanie tej imprezy. Słowa serdecznego podziękowania kierujemy do sponsorów, wśród których są: Piotr Stach – Wójt Gminy Laskowa, Urząd Gminy Laskowa, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli
w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej Oddział w Laskowej, Maria i Henryk Jędrzejek – Firma Handlowo-Usługowa JĘDREK, Krzysztof Chełmecki – Firma Handlowo-Usługowa, Barbara i Stanisław Zawada – Firma MONOLIT, Halina i Roman Dudek – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „LASKOPOL”, Małgorzata i Mariusz Uryga – Firma URYGUS, Rafał Jędrzejek – Przedsiębiorstwo Usługowo-Inżynieryjne BUDMOST, Jan Wojtas – ELMECH Elektromechanika Pojazdowa, Kazimierz Garbacz – Apteka VITA, Bożena Dudek – Salon Fryzjerski, Ewa i Piotr Pajor – Piekarnia, Agata Sroka – Gabinet Kosmetyczny BELLA, Irena Andrzej Kotlarz – Firma KATRANS, Piotr Wątroba – Usługi Ogólnobudowlane, Piotr Jonik - SILVER HOME Pracownia Złotnicza, Justyna i Jerzy Jonik – Biuro Rachunkowe ABAK-US i Zakład Stolarski KORNIK, Mateusz i Wojciech Jonik – Firma Handlowo-Usługowa MIĘTUS, Delikatesy CENTRUM, Sklep Groszek, Mirosław i Wojciech Jabłońscy – Stacja Paliw ORLEN, Dom Weselny Dworek VIKTORIA w Ujanowicach, Bogusława Darowska – SMYKOLANDIA w Limanowej, BLACHOTRAPEZ, Andrzej Chrobak Usługi Remontowo - Budowlane, Firma Handlowo-Usługowa HYDROMIX, Marzena Gonet – Zakład Krawiecki „Maja”, Jacek Gonet – Usługi Transportowe, Renata i Marek Florek – Firma PATEX, Renata i Paweł Paruch – Firma Ogólnobudowlana, FOR-MONT – Barbara Ptaszek i Tomasz Puch, Wojciech Gądek, Zofia i Piotr Matras, Grzegorz Polak – Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy MEB REX, Andrzej Gołąb – Meble AEG, Czesław Piszczek  MAREX, Ewa i Zbigniew Marcisz, Dorota i Mariusz Orzeł, Dorota i Piotr Stanisławczyk, Joanna i Jacek Załubscy, Halina i Stanisław Ficoń, Halina i Krzysztof  Olchawa, Małgorzata i Paweł Sajdak, Aldona i Paweł Guzik, Barbara
i Krzysztof Jędrzejek, Maria i Janusz Dudek, Anna Oleksy – Studio Kosmetyczne ANGEL, Mariusz Oleksy - Usługi Ogólnobudowlane, Małgorzata i Józef Janas, Tomasz Wróbel – Wróbel Meble, Agnieszka Michorczyk, Teresa Ryś, Krystyna i Jan Grzegorzek, Grażyna i Leszek Gutowicz, Jolanta i Krzysztof Bukowiec, Ewa i Marek Drozdek, Krystyna i Stanisław Wcisło, Stanisław Jędrzejek STANREX, Barbara Kulig Firma Handlowo-Usługowa, Marta i Marian Matras, Artur Kondys DDD Limanowa, Mirosław Pławecki Firma Handlowo - Usługowo – Produkcyjna, Małgorzata Błaż i Tomasz Zelek  - Kantor Wymiany Walut, Agnieszka i Tomasz Janas, Wojciech Matras MAT-BRUK, Mariusz i Tomasz Pławecki – Firma MARITOM, Piekarnia Stryczek – Adrianna i Stanisław Mąka, Maria Marcisz-Czaja, Firma IMPULS, Stacja Narciarska Laskowa-Ski, Ewelina i Bartłomiej Stanisławczyk – BS OGRODY, Janusz Piechura – Salon Fryzjerski JANOX, Krzysztof Sajdak MAREX, Paweł Michura MIDREW II, Beata Ficoń – Gabinet Kosmetyki Profesjonalnej Q 10, Marek Szafrański – Malarstwo Artystyczne, Dorota Zamora – Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna CIACHO, GOLD DROP Limanowa, LGD Przyjazna Ziemia Limanowska, Marcin Gawron – Kwiaciarnia Narcyz, Katarzyna Gawron - Salon Fryzjerski, Stan Sport - Tomasz Stankiewicz, Maria Łącka - KIOSK Sklep Wielobranżowy, Karolina i Czesław Stanisławczyk, Zakład Stolarski - Bogdan Tynka, Konrad Piszczek, Agroturystyka „Oczko” w Laskowej, Firma Wielobranżowa Handel Transport - Czesław Michura, Monika i Czesław Miś, Józef Stanisławczyk, Lucyna i Wiesław Błoniarz – Hotel-Restauracja SARA, Bożena i Jan Orzeł.

Tegoroczny festyn został miło i serdecznie odebrany przez wszystkich, za co dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego, że ta uroczystość stała się niepowtarzalnym Świętem Rodziny.

więcej zdjęć na stronie Szkolnego Koła Fotograficznego

CHEMICZNY TEATR!

Szalone Chemiczki z Klubu Młodego Chemika w składzie: Anna Oleksy, Patrycja Filipek, Karolina Zelek, Ptaszek Małgorzata, Gabrysia Zelek, Julia Pławecka, Kinga Pławecka, Jolanta Sądel i Oliwia Błaż zaprosiły uczniów klasy 3a i 3b wraz z wychowawcami Panią Krystyną Grzegorzek i Panią Marią Biedroń na spektakl teatralno-chemiczny.

30 maja 2019 r. aktorki zatrzęsły sceną i przekonały dzieci, że nauka zdecydowanie nie jest nudna…

Spektakl teatralny rozpoczęto fragmentem bajki, w której główną rolę odegrała Anna Oleksy.

Jednym z zadań Kopciuszka było upieczenie pysznego ciasta z makiem. Zła macocha, aby utrudnić pracę dziewczynce wymieszała mak z solą. Kopciuszek dzięki pomocy trzecioklasistów doskonale poradził sobie z tym zadaniem.

Kolejny spektakl teatralny nawiązywał do Smerfów.

Papa Smerf pokazał w swoim tajnym laboratorium jak należy sporządzić sekretny napój smerfowy. To właśnie dzięki niemu smerfy mają taki niebieski kolor.

Pokaz chemiczny wypełniony był po brzegi eksperymentami i dobrą zabawą a dzieci miały za zadanie rozwiązać zagadki ułożone przez okrutnego Gargamela np.

Czy ten ziemniak jest magiczny?

Czy się rozpuści?

Czy coś się jeszcze zmieści w tej pełnej wody szklance?

Czy pół szklanki cieczy + pół szklanki cieczy da nam całą szklankę?

Jak można bawić się kolorami?

Szalone osobowości przedstawicielek Klubu Młodego Chemika wszystkim uczniom zagwarantowały

  • dużo radości,
  • solidną porcję wiedzy sprytnie przemyconą między eksperymentami ,
  • dużą dawkę (u)śmiechu!
  • wspaniałe wspomnienia

Nutka improwizacji, spektakularne eksperymenty i spora dawka wiedzy przekazana w zabawny sposób to kombinacja, która na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

Labociaki.pl z Warszawy

29 maja 2019r gimnazjaliści z kl IIIc uczestniczyli w pokazach doświadczeń chemicznych prowadzonych przezpracownika labociaki.pl z Warszawy.

Każdy uczeń mógł zobaczyć ciekawe eksperymenty wykonane przy pomocy przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym i poprzez obserwację uczyć się chemii, łącząc teorię z praktyką.

Najwięcej emocji wzbudziło efektowne doświadczenie powstawania "zielonego duszka" polegające na reakcji między kwasem i alkoholem. Reakcja tego typu jest nazywana estryfikacją. Ważnym warunkiem do zajścia tej reakcji jest jej kwaśne środowisko. Estry kwasu borowego mogą być łatwo rozpoznane, ponieważ palą się one pięknym, jasnozielonym płomieniem charakterystycznym dla boru.

Prowadząca zwróciła uczniom uwagę jak ważna jest segregacja odpadów. Pokazała nam, co może się stać, jeśli wyrzucimy do kosza na śmieci manganianiu(VII) potasu i stary syrop wykonany na bazie gliceryny. Ku wielkiemu zdziwieniu nastąpił samozapłon substancji, który może doprowadzić do pożaru.

Młodzież dowiedziała się też na czym polega praca chemika produkującego płytki krzemowe wykorzystywane w komputerach oraz, że praca chemika jest czasami bardzo niebezpieczna. Dlatego w czasie trwania prowadzonych doświadczeń przestrzegano zasad BHP.

Prowadząca zajęcia chciała zaszczepić w młodych ludziach  chemicznego bakcyla, zarazić ich pozytywnym uczuciem do próbek, odczynników i reakcji po to aby, aby coraz więcej młodzieży  wiązało swoje życie zawodowe z sektorem chemicznym.

XII SPARTAKIADA SPORTOWA

W dniu 28 maja uczniowie naszej szkoły: Madzia, Kacper, Arek i Dawid pod opieką Pani Renaty Dudziak i Pani Marty Woźniak wzięli udział w XII Spartakiadzie Sportowej
w Limanowej. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – Pani Kazimiera Zięba wraz z Sekretarzem Gminy Limanowa – Panem Markiem Ziają. Młodzi sportowcy z powiatu limanowskiego mogli spróbować swoich sił w osiemnastu konkurencjach. Po zakończonych zmaganiach dyplomy, złote medale oraz wspaniałe upominki zostały wręczone przez Starostę Limanowskiego – Pana Mieczysława Urygę oraz Sekretarza Gminy Limanowa – Pana Marka Ziaję. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi kiełbaskami z grilla. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Żałuję tylko, że za rok nie będę mógł wziąć udziału w Spartakiadzie.

Dawid Janiczek

XII MAŁOPOLSKIE DNI EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ KONKURS - DOM I OGRÓD MOICH MARZEŃ

Dnia 23 maja w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie odbyło sie wręczenie nagród laureatom tegoż konkursu, połaczone z otwarciem wystawy pokonkursowej.

Zanim nasi uczniowie (klasy 3 i 4) przystąpli do konkursu najpierw skorzystali z lekcji prowadzonej w naszej szkole przez panią architekt na temat domów o róznych nietypowych kształatach. Nastepnie wszyscy uczniowie wykonywali pracę konkursową za pomocą suchych pasteli.

W tym roku liczba wszystkich prac, które wpłynęły do Małopolskiej Izby Architektów wyniosła 732.

Konkurencja w tym roku była bardzo duża dlatego tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów.

Laureatami z naszej szkoły zostali:

  •  Kamil Rokiciński – klasa 3A
  • Stanisłąw Bukowiec – klasa 3B
  • Eliza Grzelak – klasa 4A
  • Kinga Lupa – klasa 4B

Gratulujemy wszystkim finalistom i mamy nadzięję, że w przyszłości zasilą oni zaszczytne miejsce w Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej czego z całego serca im życzymy.

POKAZY TO CZAS, W KTÓRYM DZIECI ODKRYJĄ NIEJEDNĄ TAJEMNICĘ!

W dniu 21 i 23.05.2019r.  Klub Młodego Chemika w składzie: Anna Oleksy, Karolina Zelek, Patrycja Filipek, Małgorzata Ptaszek, Gabrysia Zelek zaprezentował  uczniom z klasy Ib oraz IIa i IIb ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Dzieci mogły się dowiedzieć między innymi, że: herbata jaśnieje pod wpływem kwasu, dwutlenek węgla gasi płomień a tlen podtrzymuje spalanie.

Z wielkim zaangażowaniem asystowały przy doświadczeniach o nazwach: „Wybuch wulkanu”, „Tęczowe chusteczki”, "Gaszenie pożaru".

Eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość świata, oswajają z nieznanymi procesami i zjawiskami, a także dostarczają dużo radości, bo kto nie lubi odkrywać to, co nowe i nieznane.

"Żadne opisy słowne i rysunki nie zastąpią bezpośredniej obserwacji na miejscu czynionej przez zaciekawione oczy, uczulone uszy, gdy dziecko tą drogą poznaje życie i ludzi swego środowiska" 

G. Wuttke

 „DOBRO ZAWSZE WRACA”

Z takim przesłaniem przyjechali do naszej szkoły 21 maja 2019 r. artyści z teatru „NOWI GOTOWI” działającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej REMEDIUM  w Tymbarku. Wystawili sztukę pt. :”Piętka Króla Kazimierza”. Opowiadała ona o królu Kazimierzu, który nagrodził biednego Bartka Sierotę i jego żonę Maryjkę złota piętką w zamian za okazane mu serce. „Nowi Gotowi” oczarowali nas pięknem strojów, rekwizytów, muzyką oraz wspaniałą aktorska grą.

Przedstawienie z niezwykłą uwagą obejrzały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z kl. I – IV.

Mamy nadzieję, że niepełnosprawni Artyści przekonali nas wszystkich do tego, że warto czynić dobro, wszędzie gdzie się znajdujemy.

DZIEŃ EUROPEJSKI W NASZEJ SZKOLE 9-15 maja 2019

15 maja 2019 nasza szkoła świętowała Dzień Europejski.  Było międzynarodowo, kolorowo i kreatywnie. W tym rokum, uczniowie pod okiem swoich Wychowawców w małych grupach klasowych przygotowali prace plastyczne w formie plakatów poświęcone Unii Europejskiej oraz unijnym krajom członkowskim.

Klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz klay III gimnazjum przedstawiły w formie graficznej historię powstania Unii Europejskiej, jej twórców, najważniejsze daty związane z jej założeniem i przystąpieniem państw człownkowskich, siedziby centrów politycznych i organizacji unijnych, hymn Unii, symbol, flagę oraz liczne ciekawostki na jej temat. Z kolei w klasach 4-6 szkoły podstawowej nacisk położono na zaprezentowanie wybranych państw członkowskich UE. Uczniowie stworzyli prace o Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cyprze, Łotwie i Estonii. Każdy z plakatów zawierał najważniejsze informacje o kraju, jego stolicy, językach urzędowych, przedstawiał również flagę i godło państwa oraz liczne ciekawostki.  

Trzeba przyznać, że powstałe plakaty uwidoczniły wśród uczniów pomysłowość, umiejętność pracy w zespole i sporą wiedzę nt. Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. 

 

Przygotowały:

mgr Magdalena Gołąb

mgr Monika Guzik

KONKURS  MATEMATYCZNY

W dniu 14 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIV Gminnym Konkursie Matematycznym organizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny  w Ujanowicach.

Naszą szkołę reprezentowali Anna Chrobak, Mateusz Zelek, Joanna Bielecka, Eryk Wójtowicz, Kacper Gonet, Jonik Dawid  i Adrian Sajdak.

Uczniowie rywalizowali między sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych, rozwiązując indywidualnie zadania zamknięte i otwarte.

Najwyższe miejsca zdobyli:

I miejsce Joanna Bielecka

I miejsce Eryk Wójtowicz

II miejsce Dawid Jonik

III miejsce Adrian Sajdak

Kamila Załupska z klasy III gimnazjum wzięła udział w „Maratonie matematycznym” organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej. Uczennica przez miesiąc w każdy poniedziałek, środę i piątek rozwiązywała zadania matematyczne i przesyłała odpowiedzi na platformę edukacyjną modle. Zgromadzona duża ilość punktów pozwoliła jej zakwalifikować się do II etapu konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy uzyskanych wyników.

KONKURS "TRZYMAJ FORMĘ"

Wiktoria Papież, uczennica klasy 3B gimnazjum naszej szkoły bardzo dobrze spisała się w ogólnopolskim konkursie "Trzymaj formę " kwalifikując się do etapu powiatowego. Biorąc pod uwagę, iż na ten szczebel zmagań z powiatu limanowskiego dostały się tylko 2 osoby , a w województwie 13 tym bardziej należy pogratulować Wiktorii wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania.

PODSUMOWANIE KONKURSU "MALOWAĆ JAK ... MATEJKO"

Tematem II edycji Gminnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Kamionce Małej było przedstawienie  tradycji  związanych z obchodzonymi w naszym kraju świętami religijnymi.

W dniu 21.05.2019 r. w Skansenie "Na Jędrzejkówce" odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu . Spośród 128 prac nadesłanych z 9 szkół podstawowych jury wybrało również prace uczniów z naszej szkoły, którzy  zajęli wysokie miejsca.

W kategorii klas 0 – II

I miejse -  Eryk Grzelak  kl. I a 

II miejsce -  Aleksandra Janas -  oddział przedszkolny

III miejsce  -  Agnieszka Stypuła - oddział przedszkolny

W kategorii klas III – IV

I miejsce -  Weronika Prajsnar  kl. III a

III miejsce  -  Lena Leśniak  kl. IV a

W kategorii klas V – VIII

III miejsce -  SzymonRokiciński   kl.Va

Wyróżnienie  -  Teodor Kożuch  kl. VI b.

Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy, a ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć wnętrze wiejskiej chaty i wzięli udział w warsztatach robienia szmacianych laleczek.

Nagrodzonym gratulujemy!

XVI SPOTKANIE MISTRZÓW ORTOGRAFII

W dniu 15 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Jaworznej odbył się XVI Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas 1 – 3 pod hasłem " W poszukiwaniu zagubionych korali królewny Różyczki". Naszą szkołę reprezentowali: Michał Stypuła z 3a i Stanisław Bukowiec z 3b, którzy stanęli do konkursowych zmagań z koleżankami i kolegami z sąsiednich szkół. Konkurs poprzedził występ artystyczny młodszych koleżanek i kolegów z Jaworznej , którzy w zabawny sposób  przypomnieli zasady ortograficzne obowiązujące w naszym języku. ​ ​Nasi szkolni finaliści wyruszyli w ortograficzną podróż rozwiązując 8 różnorodnych zadań konkursowych. Po wykonaniu każdego polecenia, uczniowie odbierali od nauczyciela oceniającego -  koraliki. Wszyscy uczniowie poradzili sobie wspaniale z ortografią i tym samym są prawdziwymi mistrzami. Po konkursowych zmaganiach wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Upominki oraz dyplomy wręczała uczniom Pani dyrektor Elżbieta Pajor. Organizatorzy zadbali również o pyszny poczęstunek dla wszystkich dzieci  i nauczycieli. Nasi uczniowie udowodnili, że bez wątpienia są mistrzami. Zadowoleni , z pięknymi nagrodami wrócili do szkoły.

Gratulujemy im sukcesu!

JEDZ OWOCE I WARZYWA, A BĘDZIESZ W ENERGII PŁYWAŁ!

14 maja br. w ramach Dnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia oraz podsumowania programów: „Nie pal przy mnie proszę” i ,,Owoce i warzywa w szkole” odbył się w naszej szkole Miniturniej klas I-III. W tym dniu hala gimnastyczna rozbrzmiewała dziecięcym śmiechem i oklaskami, którymi nagradzano uczestników poszczególnych konkurencji.

Hasła przewodnie imprezy: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” oraz „Jedz owoce i warzywa, a będziesz w energii pływał”, popularyzują aktywność fizyczną jako sposób na zdrowie oraz zachęcają do właściwego odżywiania jako źródła zdrowia, energii i witalności.

O godzinie 9.00 duża sala gimnastyczna zapełniła się uczniami najmłodszych klas. Wspólną rozgrzewkę przeprowadziła oczywiście Wiewiórka Wiki (w której rolę wcieliła się Gabriela Kita z 3a), postać niezwykle ważna, bo stojąca na czele rozgrzewki tak potrzebnej przed zmaganiami sportowymi. Dzieci świetnie poradziły sobie z ćwiczeniami gimnastycznymi, które wykonywały w rytm muzyki.

Gdy wszyscy byli już „rozgrzani”, nadeszła pora na główny punkt programu: konkurencje sportowe. Uczniowie uczestniczyli w 7 dyscyplinach, m. in. wyścigi rzędów: z piłką, szarfami, w workach, slalom z woreczkami, zbieranie orzechów, skoki na dużych piłkach i kręgle. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem i wysiłkiem zdobywały punkty dla swoich klas oraz bacznie śledziły wyniki na tablicy.

Najlepszymi klasami okazały się 2b i 3a, które zdobyły taką samą liczbę punktów. Drugie miejsce przypadło klasom 3b, 1a, 1b. Trzecie miejsce zajęła klasa 2a. Zmaganiom i zdrowej rywalizacji sportowej przyglądała się Pani dyrektor Bożena Orzeł. Nad prawidłowym przebiegiem Miniturnieju czuwały organizatorki tej sportowej imprezy - panie z edukacji wczesnoszkolnej: Maria Biedroń, Grażyna Gutowicz oraz Krystyna Grzegorzek. Najlepsza klasa otrzymała puchar, który za rok powędruje do kolejnej zwycięskiej klasy. W przerwie dzieci miały możliwość wypicia soczku owocowego, który specjalnie na tę okazję dostarczył sponsor imprezy - Firma Andersen z Oświęcimia, która dostarcza nam owoce w ramach programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’.

Uczniowie bawili się świetnie i z utęsknieniem czekają na następny taki turniej.

Grażyna Gutowicz

XXVI  WIDOWISKO  ARTYSTYCZNE  „ BĄDŹCIE  Z  NAMI”

9 maja 2019 roku uczniowie klas 3a, 3b, 4b z wychowawcami oraz z Panią Dyrektor  udali się do krakowskiego Teatru Bagatela, aby obejrzeć widowisko artystyczne przygotowane przez uczniów ze specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych.

To coroczne spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z uczniami szkół krakowskich i naszej szkoły organizuje Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”.

Imprezę w imieniu Stowarzyszenia rozpoczęła Pani Cecylia Chrząścik, dziękując dyrektorom szkół za pomoc w popularyzowaniu integracji. Następnie na scenie teatru pojawiły się dzieci z przedszkola integracyjnego i zaprezentowały przybyłym legendy o Smoku Wawelskim i Dzielnej Wandzie. Młodzi artyści ze specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego w bajce zatytułowanej „Łaciaty słoń” przypomnieli nam jak ważne w naszym życiu jest wsparcie życzliwych nam osób, dzięki którym możemy przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu. Mieliśmy również okazję zobaczyć taniec kreatywny „Serce” -  w wykonaniu dzieci niesłyszących, który traktował o wartości pracy. Na koniec mieliśmy przyjemność obejrzeć „Powrót do gwiazd”. To pełne metaforyki, wywołujące liczne refleksje przedstawienie na temat marzeń, które z pewnością utkwiło w pamięci wszystkich widzów.

Pouczające inscenizacje, które mieliśmy okazję podziwiać dostarczyły nam wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Na pożegnanie widzowie zostali obdarowani słodyczami.

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE; CZYLI O WRAŻENIACH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z  RAJDU „BESKIDZKIE WYSPY”

Dnia 07.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wziąć udział w VI Rajdzie dla Dzieci i Młodzieży "Beskidzkie wyspy" w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2019”. Na wędrówkę wyruszyły dwie grupy: uczniowie klasy III gimnazjum pod przewodnictwem Pani Jolanty Bukowiec oraz ósmoklasiści, którym towarzyszył Pan Wojciech Karteczka.

O godzinie 8:30 uczestnicy rajdu spotkali się na stacji PKP w Pisarzowej. Stąd z innymi grupami ruszyliśmy w trasę. Naszym celem była wieża widokowa pod szczytem góry Jaworz (921 m.n.p.m.). Droga była bardzo zróżnicowana. Najpierw szliśmy asfaltową szosą. Z czasem przemierzaliśmy strome leśne dróżki, gęsto porośnięte łąki, a co najgorsze musieliśmy tez omijać  ogromne kałuże, które stanowiły duże utrudnienie dla nas – niestrudzonych piechurów. Podczas wędrówki można było usłyszeć radosne rozmowy uczniów. Pomimo narzekań (tylko nielicznych) na twarzach wszystkich uczestników gościł promienny uśmiech. Pogoda nas nie rozpieszczała, wręcz przeciwnie,  zimno naprawdę dało w kość. Spotkaliśmy się również z drobną mżawką i gradem,  zawitało też słoneczko - ta wizyta nie była zbyt długa, ale za to krzepiąca. Do wędrówki zachęcały nas również piękne widoki, wszędzie rozpościerały się leśne krajobrazy. Panorama była rzeczywiście urokliwa.

Po dwóch godzinach maszerowania, zlani potem, wykończeni fizycznie i pokryci błotem dotarliśmy na szczyt góry Sałasz. Świadomość, że 2/3 drogi za nami, dodała nam energii, a więc szybko dotarliśmy na metę naszej wędrówki, czyli do wieży widokowej pod szczytem góry Jaworz. Na miejscu czekały na nas pyszne przekąski, ciepła herbata, którą mogliśmy się rozgrzać oraz przepyszne ciasta upieczone przez panie z  Koła Gospodyń Wiejskich. Bezpieczeństwo uczestnikom imprezy zapewniali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. O to, by czas na mecie rajdu upłynął w dobrej atmosferze, dbali pracownicy Gminy Limanowa. Uczniowie mogli odpocząć po wielkim wysiłku i nabrać sił do pokonania drogi powrotnej. Dla bystrzaków zorganizowano konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, natomiast artyści mogli wykazać się w konkursie wokalnym.

Po zasłużonym odpoczynku znów wyruszyliśmy w trasę. Tym razem wybraliśmy szlak  prowadzący przez Korab, bo jak mówi ulubione przysłowie Pani Halinki: ,,Prawdziwy turysta nigdy nie wraca tą samą drogą”. Schodzenie z gór jest jeszcze gorsze niż zdobywanie szczytów, dlatego ta podróż powrotna  zajęła nam trochę więcej czasu. Jednak gdy dostrzegliśmy znajome zabudowania, od razu pojawiło się uczucie ulgi. Trzeba jednak przyznać, że z nutką nostalgii żegnaliśmy się.

Wszyscy z entuzjazmem wspominamy ten rajd. Przeszliśmy ok. 24 km, zrobiliśmy 30 tys. kroków. Pomimo ogromnego zmęczenia i zakwasów jesteśmy dumni ze swoich osiągnięć. Beskid Wyspowy jest naprawdę urokliwym miejscem. Ach te góry! Ach, nie da się opisać emocji, które rodzi ich widok. Stanisław Jachowicz w swoim wierszu mówi: ,,Sami nie wiecie, co posiadacie’’.  Po wyprawie na Jaworz zrozumieliśmy, że jesteśmy szczęściarzami, bo mieszkamy w jednym z najpiękniejszych regionów Polski.

Jolanta Sądel IIIA

OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY „UROKI NASZEJ OKOLICY”

Uczeń klasy III C gimnazjum - Dawid Janiczek 9 maja 2019 r. wziął udział w uroczystym rozdaniu nagród w Wieliczce. Dawid wykonał album prezentujący walory turystyczne Laskowej i w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Uroki naszej okolicy” zajął III miejsce. Uroczystość miała miejsce na auli Szkoły im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Nagrody wręczała pani poseł Urszula Rusecka. Zwycięzców konkursu czekały liczne atrakcje: występ iluzjonisty, poczęstunek oraz zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.

Uczniowi naszej szkoły serdecznie gratulujemy !!!

JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIĘTO 3 MAJA W NASZEJ SZKOLE?

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Dnia 26 kwietnia 2019 r. w Naszej Szkole obchodziliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godzinie 1155 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia. Na początku uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”, czyli nasz hymn narodowy. Następnie w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego. Występujący uczniowie przypomnieli fakty historyczne poprzedzające wydarzenia majowe w Polsce w 1791 roku oraz następstwa uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tematem recytowanych utworów było piękno Naszej Ojczyzny, a także znaczenie hymnu, godła i barw narodowych. Na zakończenie cała społeczność szkolna zaśpiewała pieśń “Witaj majowa jutrzenko”. Piękna recytacja, dźwięki patriotycznych pieśni skłoniły wielu z nas do refleksji nad trudnymi dziejami naszego kraju.

Akademię przygotował: Pan mgr Wojciech Karteczka wraz z uczniami klasy 8b. Za oprawę muzyczną była odpowiedzialna Pani mgr Katarzyna Cichoń-Barczewska. Na pewno każdy zwrócił uwagę na ciekawą dekorację, za którą odpowiedzialni byli: Pani mgr Regina Białk i pan mgr Tomasz Zawada. Po lewej stronie biało-czerwonej flagi, z której dumnie spoglądał na nas herbowy orzeł Polki, umieszczono plakaty wykonane przez uczniów klas 4 i 8 SP, przedstawiające najważniejsze informacje na temat wszystkich konstytucji polskich. Po prawej stronie umieszczono ekran, na którym wyświetlano animacje autorstwa  uczniów klasy 7b SP i III gimnazjum stworzone w ramach projektu realizowanego przez Nasza Szkołę  na platformie eTwinning pt. tytułem „KONSTYTUCJA”. Pojawiały się tam też filmiki i prezentacje obrazujące ważne wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego oraz całej historii Naszej Ojczyzny poprzedzającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Moim zdaniem akademia była pouczająca i bardzo piękna. Dowiedzieliśmy się wiele na temat Konstytucji 3 Maja i przyczyn jej uchwalenia. Miejmy nadzieję, że każdy z nas wyciągnął odpowiednie wnioski z tej krótkiej lekcji historii.

Autorka tekstu: Roksana Strzelecka, klasa 8a SP

{{gallery:558}]

VII EDYCJA KONKURSU “ZAWÓD NIE ZAWODZI”

Dnia 25 kwietnia dziewięciu finalistów etapu szkolnego udało się do ZSTiO w Limanowej na VII już regionalny finał konkursu promującego zawody techniczno-informatyczne “Zawód nie zawodzi”

Finaliści musieli się zmierzyć z branżowymi pytaniami w następujących obszarach:

  • obszar informatyczny – Krzysztof Jędrzejek- 8a; Eryk Wójtowicz – 7a;
  • obszar motoryzacyjny – Adam Kopeć – IIIa; Franciszek Michura – 8a;
  • obszar reklamy I aranżacji krajobrazu – Jolanta Sądel – IIIa; Edyta Kopeć – IIIa;
  • obszar elektryczno-elektroniczny – Maks Tokarczyk – 8a;
  • obszar mechatroniczny – Jakub Bobowski – 8a; Patryk Gonet – IIIb

Dla wszystkich uczestników przygotowano także ciekawe lekcje związane z danym obszarem oraz zwiedzanie szkoły.

Konkurencja w tym roku była bardzo duża dlatego tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów. W niektórych obszarach ze względu na dużą liczbę startujących przyznano także nagradzane IV miejsca. I tak finalistami w swoich obszarach zostali:

  • II miejsce - Jakub Bobowski
  • II miejsce – Maks Tokarczyk
  • III miejsce – Krzysztof Jędrzejek
  • IV miejsce – Jolanta Sądel

Gratulujemy wszystkim finalistom i zwycięzcom!

DZIEŃ OTWARTY DLA SZKÓŁ  PONADGIMNAZJALNYCH I PONADPODSTAWOWYCH

Tuż po zakończeniu przerwy wielkanocnej, a przed rozpoczęciem rekrutacji elektronicznej do szkół średnich odbył się w sali widowiskowej GOKSiT w Laskowej dzień otwarty dla przedstawicieli szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Wzięli w nim udział uczniowie klas VIII oraz III gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Swoją ofertę edukacyjną na kolejny rok szkolny zaprezentowali nauczyciele i uczniowie z ośmiu placówek. Najbardziej ucieszyła nas wizyta absolwentów, a najwięcej emocji wzbudził pokaz samoobrony w wykonaniu grupy uczniów z Zespołu Szkół im. świętej Jadwigi w Żegocinie. To spotkanie było ostatnim z cyklu zaplanowanych eventów, które miały na celu pomóc naszym uczniom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

"BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM"

Tegoroczny turniej "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym" za nami! W etapie gminnym wystartowały wszystkie szkoły z terenu Gminy Laskowa. W obu kategoriach wiekowych (do i powyżej 12 lat) najlepszą okazał się Zespół Szkolno Przedszkolny w Laskowej, który zyskał prawo reprezentowania naszej gminy na zawodach powiatowych w Kasince Małej. W kolejnym etapie ZSP Laskowa także zaprezentował się bardzo dobrze. W grupie młodszej Laskowa zajęła V miejsce a w grupie straszej uplasowała się na trzecim stopniu podium! 

Indywidualnie bardzo dobrze na etapie powiatowym zaprezentowali się Wojtek Dudek (4 miejsce) , Krzysztof Nowak (9 miejsce) , Martyna Zelek (10 miejsce) , Dawid Jonik (11 miejsce) i Maks Tokarczyk (14 miejsce), którzy otrzymali nagrody rzeczowe od organizatorów. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dziękując jednocześnie firmie STAN-SPORT i Pani Dyrektor Monice Miś, sponsorom nagród w etapie gminnym.

XIX EDYCJA TURNIEJU „ Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Małopolsce było Centrum Rozwoju COM COM Zone, znajdujące się przy ul. Ptaszyckiego 6 w krakowskiej Nowej Hucie.

To tutaj spotkały się 9 kwietnia 2019 roku drużyny chłopców i dziewczynek z 22 powiatów. W sportowej rywalizacji brało udział ponad 100 drużyn chłopców i dziewczynek, 1134 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach. Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Krakowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Laskowej dziewczęta z klas I , po rozgrywkach gminnych i powiatowych również uczestniczyły zawodach wojewódzkich. Po ciężkich zmaganiach w ćwierć finale przegrały z obecnym mistrzem województwa U-8 MKS Tarnovia Tarnów.

Skład zespołu :

Emilia Ficoń, Julia Kęska, Oliwia Piechura, Aleksandra Sajdak, Natalia Bukowiec, Małgorzata Butrymowicz, Wiktoria Pławecka.

Trener: Zuzanna Pogwizd

FINAŁ XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO ,,BAKAŁARZ 2019"

9 kwietnia w Centrum Wiary i Kultury w Klasztorze Ojców Pijarów w Hebdowie odbył się uroczysty finał Konkursu Kaligraficznego BAKAŁARZ 2019. W tym roku konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jury do II etapu konkursu ogólnopolskiego dopuściło 142 osoby z klas I- III. Uczestników konkursu powitali gospodarz i dyrektor Centrum ks. Eugeniusz Grzywacz i ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa ,,Promyczek’’. Kaligraficzna rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II i klasy III. Autorką zadań konkursowych była Sylwia Biernat- Krawczyk. Przy ocenie jury brało pod uwagę ogólne wrażenia, czytelność, prawidłowe rozmieszczenie tekstu, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną a także na właściwe łączenie liter i rozłożenie ich połączeń. Każda grupa na rozwiązanie zadań miała 45 minut. Uczniowie klas I test pisali ołówkami, natomiast starsi uczniowie pisali piórami ze stalówkami, nikt nie mógł używać korektorów ani gumek. Naszą szkołę reprezentowała grupa 14 uczniów. Z klas pierwszych byli to: Piotr Bielecki, Kulig Zuzanna, Puch Julia, Zbyrowska Julia, Dudek Natalia, Uryga Anna, z klas drugich: Jelonek Amelia, Kopeć Rita, Sieja Aleksandra, Bober Julita, z klas trzecich: Kita Gabriela, Bukowiec Stanisław, Gawron Milena, Orzeł Zuzanna. Dzięki uprzejmości ks. Dyrektora Eugeniusza Grzywacza dzieci mogły zwiedzić i poznać sięgającą XIII wieku historię klasztoru w Hebdowie. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody za udział. W każdej kategorii przyznano tytuł Bakałarza i Wicebakałarza oraz po 3 wyróżnienia. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Rita Kopeć z klasy 2a. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do nauki kaligraficznego pisania, bo warto!

CIEKAWE ZAJĘCIA

5 kwietnia młodsze klasy miały możliwość niezwykłego spotkania. Na zaproszenie wychowawczyni klasy III b gościliśmy w naszej szkole Państwo Satoshi Jimbo i Joxnnę-Stando Jimbo z Japonii. Pani Joanna -absolwentka naszej placówki, była wychowanką Pani Krystyny Grzegorzek. W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o tym odległym dla nas kraju, jego położeniu geograficznym, kulturze, transporcie, obyczajach, ubiorach i spożywanych potrawach. Największym zainteresowaniem cieszył się temat szkoły japońskiej. Uczniowie byli niezwykle aktywni. Zadawali mnóstwo pytań, także w języku angielskim. Najbardziej zdziwił ich fakt, że szkołę sprzątają uczniowie (codziennie po zajęciach od 40-50 minut), ponieważ w japońskich placówkach nie zatrudnia się sprzątaczek. Obowiązek ten jest jednym z elementów wychowawczych i dyscyplinujących dzieci i młodzież.

Nasi goście zaprezentowali uczniom alfabet japoński. Dzieci z zachwytem patrzyły na wyrazy w języku japońskim, pisane przez Pana Satoshi. Większość informacji goście przekazali za pomocą prezentacji multimedialnej oraz miniwystawy przedmiotów codziennego użytku, książek i zabawek przywiezionych z Japonii. Uczniowie mieli też możliwość degustacji zielonej herbaty parzonej w tradycyjny japoński sposób.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu zostały obdarowane pałeczkami, którymi w Japonii spożywa się posiłki. Mamy nadzieję, że czwartkowa lekcja geografii na długo pozostanie w pamięci i zachęci wszystkie dzieci do nauki tego nowego przedmiotu oraz do szlifowania języka angielskiego, tak bardzo przydatnego w obecnym czasie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Państwu Jambo za przyjęcie zaproszenia, poświęcony nam czas i bardzo interesujące zajęcia. Mamy nadzieję, że było to pierwsze i nie ostatnie takie spotkanie.

Krystyna Grzegorzek

ZMAGANIA  ORTOGRAFICZNE

5 kwietnia odbył się kolejny już Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów  najmłodszych klas, zorganizowany przez wychowawców klas III: Panią Marię Biedroń oraz Krystynę Grzegorzek. 

W sali nr 62 o godz. 8.00 zasiadło 20 uczniów, którzy przystąpili do rozwiązania testu, składającego się z 8 różnego rodzaju zadań. Oczywiście nie zabrakło dyktanda, w którym czyhało sporo wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

Poszczególne klasy reprezentowały:

II a -Weronika Dyrek, Zofia Dziedzic, Amelia Jelonek, Aleksandra Sieja  i Małgorzata Stanisławczyk.

II b - Julita Bober, Daniel Bukowiec, Maksymilian Maras, Weronika Matras, Piotr Pławecki.

III a - Bartłomiej Frączek, Jakub Frączek, Kacper Janik, Kamil Rokiciński, Michał Stypuła.

III b - Marcin Bieda, Stanisław Bukowiec, Klara Michorczyk, Natalia Michura, Kacper Stach.

Wszyscy uczniowie po napisaniu testu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę podczas XVI Spotkania Mistrzów Ortografii „W poszukiwaniu zaginionych korali królewny Różyczki”, który odbędzie się 15 maja w Jaworznej. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników, które niebawem zostaną umieszczone na gazetce (holl 1).

Krystyna Grzegorzek

APEL WIELKANOCNY

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych odbył się w naszej szkole apel wprowadzający wszystkich w świąteczną atmosferę.

Uczniowie klas IV w krótkim przedstawieniu opowiedzieli zebranym o tradycjach wielkanocnych tj. malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu się wodą w śmigus – dyngus.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor składają wszystkim serdeczne świąteczne życzenia.

DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU

Szkolne Dni Bezpiecznego Internetu w tym roku realizowane były poprzez wykonanie przez uczniów i nauczycieli różnorodnych zadań.

Wykonane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiał dotyczący bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.

Na zajęciach komputerowych w klasach IV –VI odbyły się pogadanki, burze mózgów, scenki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy w oparciu o scenariusz lekcji "Klikaj bezpiecznie" – czyli jak?

Na lekcjach omówiono główne rodzaje zagrożeń w Internecie. Zwrócono uwagę na zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu. Uzasadniono, dlaczego nie należy podawać różnych informacji o sobie w Internecie. Uczniowie wspólnie wypracowali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz podstawowe zasady NETykiety.

Zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.

Uczniowie klas III gimnazjum wraz z wychowawcami i panią pedagog Jolantą Bukowiec byli na filmie pt. "Nienawiść, którą dajesz".

Dodatkowo w szkole zostały zorganizowane konkursy w kategorii plakat, zakładka, gra planszowa.

Wszystkie prace zostały ocenione pod względem estetyki wykonania, zgodności z tematem, oryginalności, pomysłowości, włożonego trudu, umiejętności informatycznych i poprawności.

Zwycięzcami konkursów zostali

Konkurs na zakładkę do książki pt. "Bezpieczny Internet oczami dziecka"

I miejsce -  Marta Florek

II miejsce – Eliza Grzelak

III miejsce – Patrycja Janas

Konkurs plakat „Bezpieczny Internet" wykonany w dowolnym edytorze grafiki

I miejsce - Marcisz Karolina kl 5b

II miejsce - Joanna Bielecka kl 6a

III miejsce - Julia Wrona kl 5b

Wyróżnienie - uczniowie z kl 5b - Łucja Michura, Żaneta Ziemianin, Anna Matras oraz Norbert Uryga z kl 6a

Konkurs na grę planszową pt. "Bezpieczny Internet: Działajmy razem!”

I miejsce - Dudek Sylwia, Monika Janas z kl 3b GIM

II miejsce - Patrycja Wróbel, Barbara Pławecka z kl 8b

II miejsce - Kinga Sajdak, Aleksandra Jędrzejek z kl 8b

III miejsce - Joanna Gonet, Justyna Gołąb, Dawid Jonik z kl 3c GIM

III miejsce -  Julia Bugajska, Klaudia Duek, Kaludia Michura z kl 7a

Fundatorem nagród była Spółdzielnia Uczniowska. Dziękujemy.

Organizatorzy konkursów

                                   pani Wanda Wrona,

                                   pani Jolanta Bukowiec,

                                   pani Aneta Niezabitowska - Bielecka

gratulują zwycięzcom.

WIOSENNE SPOTKANIE MŁODYCH MUZYKÓW.

W dniu 29 marca w naszej szkole odbyło się „Wiosenne spotkanie młodych muzyków”. W spotkaniu uczestniczyły grupy przedszkolne oraz klasy 1-3 edukacji wczesnoszkolnej. Koncert był przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej. Młodzi artyści zagrali utwory na różnych instrumentach . Była to bardzo dobra lekcja muzyki dla wszystkich dzieci , gdyż przypomniały sobie lub zapoznały się z nowymi pojęciami muzycznymi. Mali słuchacze w skupieniu i z pełnym podziwem słuchali utworów wykonywanych przez swoich kolegów i koleżanki. Każdy występ nagradzali gromkimi brawami, tym samym doceniając ich pracę i wyrzeczenia w doskonaleniu swojej gry na instrumencie. Po występie zabrała głos p. dyrektor Monika Miś, która podziękowała nauczycielom muzyki i małym artystom za piękny występ.

DZIEŃ  MATEMATYKI       

Marzec to miesiąc poświęcony matematyce. 12 marca obchodzimy Dzień Matematyki, zaś  15 marca Dzień liczby π .  Z tej okazji 15 marca odbył się w naszej szkole Dzień Matematyki.

W tym roku szkolnym hasłem przewodnim była „ Matematyka dzika”. Uczniowie wzięli udział  w turnieju matematycznym i rozwiązywali zadania związane z matematyką  i dziką przyrodą w Polsce.

Akcja ta ma na celu zainteresowanie uczniów matematyką oraz pokazanie, że istnieje ona w każdej dziedzinie życia.

WIOSENNE SPOTKANIE Z PANEM STANISŁAWEM SZARKIEM -  KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

Janusz KorczakJanusz Korczak

W środę, 27 marca 2019 roku, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Laskowej, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi, zorganizowano wiosenne spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej z panem Stanisławem Szarkiem - artystą-plastykiem i Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Na co dzień Pan Stanisław Szarek  pracuje jako nauczyciel wychowania plastycznego w kilku sądeckich szkołach. Prowadzi również zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury oraz pracuje jako redaktor w Radiu RDN. Co ciekawe jest też autorem  wielu konkursów i happeningów plastycznych. Jednym z wyjątkowych wydarzeń zainicjowanych przez pana Stanisława, była organizacja największego wernisażu świata na stadionie klubu sportowego Sandecja Nowy Sącz. Wówczas na płycie boiska zaprezentowano 120 tysięcy dziecięcych prac. To spektakularne wydarzenie zostało wpisane do Księgi rekordów Guinnessa. Z jego inicjatywy powstał najdłuższy list napisany przez dzieci. Miał on długość aż 3 kilometrów. W 2000 roku Stanisław Szarek został Kawalerem Orderu Uśmiechu w dowód uznania za "bezinteresowną pracę na rzecz dzieci".

W trakcie spotkania pan Stanisław opowiedział  zgromadzonym na małej sali gimnastycznej dzieciom i ich wychowawcom, o swojej pracy, która jednocześnie realizuje jego pasje. Zachęcał uczniów do sięgania po kredki i farby, a tym samym do rozwijania aktywności twórczej. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali niespotykaną wrażliwość i wyjątkowe, pełne akceptacji podejście do dzieci. Jego osoba wywarła na wszystkich zgromadzonych  bardzo pozytywnie wrażenie.

Po  prelekcji nasz gość przeprowadził konkurs plastyczny „W krainie potraw wielkanocnych”. Dzieci z radością  przystąpiły do pracy. Efektem były niezwykle ciekawe prace. Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach: dzieci młodsze (5 i 6 latki) oraz dzieci starsze ( klasy 1- 3).

Laureatami w grupie młodszej zostali:

1 miejsce: Justyna Stanisławczyk , Małgorzata Jędrzejek

2 miejsce:  Agnieszka Stypuła

3 miejsce: Marcel Jurusik

Laureatami w grupie starszej zostali:

1 miejsce: Kuba Frączek

2 miejsce: Gabrysia Kita , Julita Bober

3 miejsce: Ania Kożuch , Julia Zbyrowska
Ponadto przyznano około 20 wyróżnień.

Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które wręczał pan Stanisław Szarek oraz pani Monika Miś - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej. Zwieńczeniem konkursu było wykonanie okolicznościowej gazetki z pracami uczniów oraz zaprezentowanie jej społeczności szkolnej.

Organizatorzy wiosennego spotkania bardzo serdecznie dziękują za hojność sponsorom. Fundatorami atrakcyjnych nagród dla uczniów był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej oraz Firma Fakro.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w  Laskowej kierują słowa podziękowania dla Pana Stanisława Szarka za przybycie, okazaną pomoc przy przebiegu konkursu plastycznego oraz za inspirujące spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

mgr Agnieszka Kondys

REKONESANS PRZED WYBOREM SZKOŁY

Pod koniec marca uczniowie najstarszych klas wzięli udział w dwóch dużych imprezach promocyjnych, mających na celu zapoznanie ich z profilami kształcenia w Małopolsce.21 marca to tradycyjnie dzień Powiatowych Targów Edukacyjnych, które w tym roku zostały zorganizowane na terenie ZSTiO im. Jana Pawła II w Limanowej. Udział w targach stał się dla naszych trzecioklasistów okazją do wyjazdowego zapoznania się z wielobarwnymi ofertami liceów, techników i szkół zawodowych z terenu powiatu.  Dzień później chętni uczniowie z klas VIII i III gimnazjum udali się wraz z wychowawcami na Festiwal Zawodów, zorganizowany w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie. Na dwóch halach o łącznej powierzchni 9 tys.m2 znalazło się dla każdego coś ciekawego. Program imprezy obejmował prezentację szkół zawodowych w 9 branżach tematycznych, ofertę wybranych liceów, pasaż placówek zagranicznych oraz doradztwo zawodowe dla uczniów. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcie do portfolio, wydrukować produkt w drukarce 3D, skosztować promocyjnych dań i przekąsek, a nawet popróbować swoich sił w stolarce, dekorowaniu czy programowaniu. Sprawdziliśmy swoje umiejętności w symulatorach i na tańcach, a także zmierzyliśmy się z wyzwaniami lotniczymi, strażackimi, mechanicznymi, chemicznymi czy wojskowymi. Podpatrywaliśmy organizację pokazu mody i prezentację synchronicznego kelnerowania. Należy tylko życzyć uczestnikom wyjazdu, aby doświadczenie zdobyte w czasie targów pomogło im w wyborze dalszej ścieżki kształcenia

FINAŁ IV POWIATOWEGO KONKURSU „ZAWODOWY GPS  – TWOJA DROGA DO KARIERY”

To już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zawodoznawczym organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Limanowej. Także w tym roku możemy poszczycić się sukcesami naszych uczniów. Konkurs przebiegał dwuetapowo:

  • I etap (online) – składał się z 30 pytań testowych – młodzież rejestrowała się elektronicznie na platformie konkursu, wybierając jednocześnie jedną z siedmiu branż
  • II etap – to etap półfinałowy w ZS Nr 1 – obejmował 30 pytań testowych oraz zadanie problemowe związane z daną branżą.

 W etapie szkolnym o awans do półfinału rywalizowało 33 naszych uczniów z najstarszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W całym powiecie do konkursu przystąpiło aż 645 uczestników. Natomiast do drugiej części konkursu, która odbyła się w styczniu zostało zakwalifikowanych 74 uczestników, w tym 4 nasze uczennice: Basia Pławecka z 8b, Monika Janas i Wiktoria Paruch z 3B oraz Kasia Kraska z 3C.  Dwójka z nich uplasowała się w nagrodzonych finałowych trójkach. Najlepszymi z najlepszych okazały się: Barbara Pławecka – wyróżnienie w  branży ekonomicznej i Katarzyna Kraska – wyróżnienie w branży geodezyjnej, które reprezentowały nasza szkołę w finałowej gali. Gratulujemy.

FIZYKA W PRZEDSZKOLU

W słoneczny poniedziałek, 11 marca 2019 r., Kuba Bobowski, Krzysiek Jędrzejek i Franek Kotlarz z klasy 8a, jako członkowie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” pod czujnym okiem pani mgr Reginy Białk,  odwiedzili przedszkolaki z doświadczeniami pod tytułem: „Magiczny świat strzykawek”.

Przedszkolaki zachwycił most zwodzony, zgniatarka kubków,  ramię dźwigu i winda. Wszystkie modele chłopcy wykonali ze strzykawek, rurek, patyczków do lodów i kartonu. Oparli się w swych modelach tylko na jednym prawie fizycznym – prawie Pascala a jednak różnorodność zastosowań zaskoczyła maluchy, które z ochotą sprawdziły działalność maszyn. Młodzi fizycy gorąco zachęcali dzieci do własnych konstrukcji ze strzykawek i cierpliwie odpowiadali na wszystkie z tym związane pytania.

Za swój pokaz chłopcy zostali nagodzeni brawami i słodyczami.

LIMANOWSKI KALEJDOSKOP SŁOWA I OBRAZU"- ogłoszenie wyników

Dnia 21 marca odbyła się Gala podsumowująca konkurs recytatorski połączona z  ogłoszeniem wyników i wręczeniem  nagród  laureatom. Uroczystość miała miejsce  w wyjątkowy  dzień,  bo  w   Światowy  Dzień  Poezji.

Rozpoczynając dziecięce, poetyckie spotkanie dyrektor biblioteki Joanna Michalik przywitała  licznie  zgromadzonych  uczestników  konkursu  wraz z  nauczycielami   i rodzicami. Później w imieniu swoim i komisji konkursowej podziękowała wszystkim uczestnikom i pedagogom za pracę i zaangażowanie w przygotowanie i udział w  I edycji „Limanowskiego Kalejdoskopu Słowa i Obrazu”. Do tegorocznej edycji wybrane zostały nieprzypadkowo następujące poetki: Danuta Wawiłow (20. rocznica śmierci), Ewa Szelburg-Zarembina (120. rocznica urodzin), Wanda Chotomska (90. rocznica urodzin). Kolejno nastąpiło odczytanie protokołu i wręczenie nagród przez panią Jadwigę Marzec (członka komisji konkursowej) oraz panią Jolantę Juszkiewicz (Przewodniczącą Rady Miasta Limanowa). Wszyscy uczestnicy konkursu dostarczyli nam wspaniałych wrażeń, było wiele ciekawych interpretacji, a ich wysoki poziom ma odzwierciedlenie w przyznanych przez jury licznych nagrodach i wyróżnieniach – mówiła Jadwiga Marzec relacjonując przebieg konkursu.

Naszą szkołę reprezentowali : Kamil Rokiciński  z kl. III a, który zdobył I miejsce, oraz Zosia Sieja z kl. III b zajmując III miejsce.

Zosi i Kamilowi serdecznie gratulujemy!

VI POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ORAZ II POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie w konkursach językowych zorganizowanych przez ZSTiO w Limanowej.

Błaż Aleksandra (kl. IIIa) i Kulig Dawid (kl. IIIb) zdobyli wyróżnienia w Konkursie z Języka Angielskiego, a Eryk Rosiek (kl.IIIb) w Konkursie z Języka Niemieckiego.

Gratulujemy!

Informacja o Konkursie na portalu Limanowa.in 

PATRYK GONET V W WOJEWÓDZTWIE W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM!!!

Po zwycięstwie w powiecie limanowskim Patryk Gonet, uczeń ZS w Laskowej zmierzył się z najlepszymi narciarzami z terenu województwa małopolskiego.  Po bardzo dobrej jeździe, w bardzo trudnych warunkach zajął świetne V miejsce wśród ponad 120 startujących zawodników z roczników 2003-2005 . Jako jedyny punktował też dla powiatu limanowskiego, który w rywalizacji drużynowej uplasował się na 3 miejscu.

Zawody odbyły się na stoku w Kasinie Wielkiej. 

Gratulujemy !

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM PANIĄ JUSTYNĄ SZEWCZYK

Dnia 8 marca przyjęła nasze zaproszenie pani Justyna Szewczyk – dietetyk pracująca w limanowskim centrum dietetycznym – Projekt Zdrowie Limanowa.

Pani Justyna przygotowała dla nas prelekcję połączoną z prezentacją dotyczącą zdrowego odżywiania tak ważnego dla każdego ucznia. Zwróciła uwagę na rolę i jakość pierwszego i drugiego śniadania oraz podała nam kilka alternatywnych propozycji. Próbowała przekonać, że warto zrezygnować z niektórych słodyczy na rzecz owoców i warzyw, które mają mnóstwo witamin. Pokazała ile ukrytego cukru mają różne napoje a także wody smakowe. Zachęcała do aktywnego trybu życia i korzystania z basenu, wyciągu narciarskiego czy leśnych ścieżek do spacerów lub jazdy rowerowej. Poruszyła też ważny temat głodówek i uświadamiała, że jeżeli chcemy zrzucić kilka kilogramów,  to trzeba  to robić z głową.

Pani Justynie jeszcze raz dziękujemy za cenne wskazówki!

DOM PACHNĄCY UŚMIECHEM

W ramach obchodów Dnia Kobiet uczniowie klasy Vb wraz z wychowawczynią skorzystali z zaproszenia do udziału w warsztatach przygotowanych przez pracowników i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach. Tematem przewodnim spotkania było własnoręczne tworzenie kolorowych i pachnących oraz różnokształtnych mydeł. W przerwie warsztatów można było spróbować sił w planszówkach, których zasady cierpliwie tłumaczyli nasi gospodarze. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów, którzy pierwszy raz odwiedzili ŚDS było zapoznanie z warsztatami tematycznymi, które są realizowane w placówce. Pani kierownik sama oprowadzała nas po pracowniach rękodzieła, gdzie mogliśmy popróbować swoich sił, a równocześnie podziwiać kreatywność pracowników i prace uczestników. Wdzięczni za spotkanie dziękujemy za pyszny poczęstunek i pachnące prezenty. Z nadzieją mówimy: do zobaczenia:)

DZIEŃ KOBIET ZORGANIZOWANY PRZEZ NASZ SAMORZĄD UCZNIOWSKI

1 MARCA – DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dnia 1 marca reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym  wzięła udział w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbyły się na limanowskim cmentarzu gdzie wszystkie reprezentacje składały symboliczny “znicz pamięci” na płycie. Potem wspólnie wszyscy uczestnicy udali się w pochodzie do limanowskiej Bazyliki na uroczystą mszę św, która kończyła obchody tego dnia.

Dla wszystkich uczestników była to ciekawa lekcja historii.

 

XII MIĘDZYSZKOLNE SPOTKANIE MŁODYCH FIZYKÓW I CHEMIKÓW

 

„ … dziecko nie jest naczyniem,

do którego można wlać wiedzę,

ale ogniem, który należy rozpalić.”

                                                                                                                                                                                   Plutarch

            Poprzez doświadczenia uczymy się najefektywniej, ponieważ poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami, dlatego też w ramach działalności dydaktyczno - wychowawczej

zorganizowane zostało XII Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”, które odbyło się 28 lutego 2019r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Łososiny Dolnej, Ujanowic, Laskowej, Sadku - Kostrzy, Jaworznej, Kamionki Małej, Sechnej, Krosnej, Żmiącej oraz nauczyciele fizyki i chemii.

Naszym celem było pokazanie drugiego ciekawego oblicza  chemii i fizyki - nauk zajmujących i pasjonujących młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną miały warsztaty, w trakcie, których uczestnicy sami wykonywali doświadczenia. Tego typu demonstracje pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole lub na zajęciach kół zainteresowań z chemii oraz fizyki.

            Pokazom towarzyszyła gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń przez uczniów, które zawierały elementy zabawy, pobudzały wszystkich do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami.

Cały pokaz prowadziła mgr Aneta Niezabitowska – Bielecka i mgr Regina Białk - (nauczycielki chemii i fizyki) organizatorki imprezy.

Audytorium stanowili zaproszeni goście, a to:

Wójt Gminy Laskowa - Pan Piotr Stach

Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej- Pani Monika Miś

Nauczyciele fizyki i chemii z

Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej – Pani A. Niezabitowska – Bielecka,

Pani R. Białk

Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach – Pani Iwona Czyżycka,

Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sechnej - Pani Iwona Czyżycka,

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej - Pani Małgorzata Jaśkiewicz,

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sadku – Kostrzy – Pani Joanna Pazdan, Maria Toporkiewicz,

Szkoły Podstawowej im. Św. Józefa w Krosnej - Pani Katarzyna Jonik,

Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej - Pani Katarzyna Jonik

Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej - Pani Katarzyna Kołodziej

Szkoły Podstawowej im. Jana Matejki w Kamionce Małej - Pani Regina Białk

uczniowie „Młodzi Fizycy i Chemicy” z wyżej wymienionych szkół.

Na zakończenie imprezy demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w XII Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole.

Głównym sponsorem nagród dla uczniów był Wójt Gminy Laskowa Pan Piotr Stach.

Pozostali sponsorzy to:

Biuro Posła RP Pana Wiesława Janczyka,

Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej Pan Adam Dudka,

właściciele Zakładu Usługowo – Produkcyjnego EMITER Pan Stanisław Bieda i Pan Piotr Lis,  właściciel FIRMY BUDOWLANEJ Pan Piotr Gurgul

           Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom i fundatorom nagród a w szczególności Wójtowi Gminy Laskowa Panu Piotrowi Stach.

            Dzięki bezinteresowności wielu osób, Młodzi Fizycy i Chemicy mogli poczuć, że ten dzień jest wyjątkowy i tylko dla nich. Zaangażowanie i wsparcie finansowe zasługuje na słowa uznania i szacunku a uśmiech dzieci jest najlepszym dowodem wdzięczności.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” 
                                   

Jan Paweł II

 

Organizatorki

Aneta Niezabitowska - Bielecka

Regina Białk

ODNAJDŻ SWÓJ GŁOS I ZMIEŃ ŚWIAT

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu nasi gimnazjaliści wraz z wychowawcami udali się do kina Sokół w Nowym Sączu na seans filmowy „Nienawiść, którą dajesz”. Motywem przewodnim obrazu są prześladowania mniejszości, nietolerancja, stereotypy, przemoc, ale także rodzina, dorastanie, pierwsze uczucia i poszukiwanie tożsamości. Film jest także lekcją odwagi do walki w obronie własnych przekonań. To opowieść, którą warto obejrzeć: porusza do głębi, wywołuje silne emocje, lecz jednocześnie daje siłę, uczy otwartości na innych i pokazuje, że nasz głos się liczy. Na decyzje Starr Carter, głównej bohaterki filmu znaczący wpływ miała prawniczka i działaczka społeczna, April Ofrah. Jej postać skłania młodego człowieka do zadania sobie pytania, czy obecność dorosłego mentora jest pomocna w dojrzewaniu i kto jest dla mnie autorytetem.

I edycja konkursu recytatorskiego pt. „LIMANOWSKI KALEJDOSKOP SŁOWA I OBRAZU”.

W poniedziałek 4 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbył się powiatowy konkurs recytatorski pt. „LIMANOWSKI KALEJDOSKOP SŁOWA I OBRAZU”. Udział       w nim wzięli uczniowie z klas I-III szkół podstawowych z powiatu limanowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Rokiciński z kl. III a oraz Zosia Sieja z kl. III b. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania poezją dziecięcą, rozwijanie i promowanie uzdolnień recytatorskich uczniów oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Do tegorocznej edycji Konkursu zostały wybrane następujące poetki: Danuta Wawiłow, Ewa Szelburg-Zarembina, Wanda Chotomska. W sumie zaprezentowało się ponad stu uczestników, a kunszt recytatorski oceniało jury w składzie: Jadwiga Marzec (autorka utworów dla dzieci, poetka), Marzena Ciuła (aktorka, wokalistka), Paulina Ablewicz (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu – filia w Limanowej). Komisja konkursowa miała trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców i wyróżnionych uczniów, ponieważ poziom recytacji był wysoki, a przekrój wybieranych wierszy bardzo różnorodny.  Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w Światowy Dzień Poezji 21 marca.

Trzymamy kciuki za Zosię i Kamila.

GMINNY KONKURS „FOTOGRAFUJEMY ZJAWISKA FIZYCZNE”

28 lutego 2019 roku, podczas XII Międzyszkolnego Spotkania Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii” w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej, obyło się podsumowanie Gminnego Konkursu „Fotografujemy zjawiska fizyczne”.

Uczniowie klas 7,8 oraz gimnazjalnych ze szkół z terenu Gminy Laskowa zgłosili do konkursu 30 fotografii przedstawiających zjawiska fizyczne, które udało im się zaobserwować w otaczającym świecie.

Fotografie - wykonane sprzętem o różnorakim poziomie technicznym (od profesjonalnych cyfrówek po proste aparaty w telefonach komórkowych) - przestawiały przeróżne zjawiska: od często obserwowanych i w pierwszej kolejności kojarzących się z fizyką, jak mgła, tęcza czy przyciąganie magnetyczne; po zjawiska skomplikowane i poznawane stopniowo przez uczniów w trakcie nauki przedmiotu takie jak: dyfrakcja, interferencja czy synteza addytywna.

19 grudnia 2018 roku, komisja w składzie:

przewodnicząca: fizyczka - Pani mgr Reginy Białk,

zawodowego fotografa - Pana mgr Franciszka Natanka,

plastyczki - pani mgr Ireny Matras - Kotlarz,

chemiczki – Pani mgr Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej

wyłoniła zwycięzców.

Oceniano:

oryginalność pomysłu - do 10 pkt,

opis zjawiska fizycznego - do 20 pkt,

wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,

jakość fotograficzną - do 10 pkt.

Przyznano:

I miejsce:

Przemysławowi Orłowi ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej za pracę „Rosa”

II miejsce:

Ewelinie Bulandzie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za pracę „Magiczny kieliszek”,

Emilii Leśniak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za pracę „Zimowy świat”

III miejsce:

Dawidowi Nowakowi z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach za pracę „Żar nieba”,

Jolancie Sądel z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za pracę „Kolorowe filtry”

Wyróżnienie:

Dorocie Jonik ze Szkoły Podstawowej w Sechnej za pracę „Koniczyna o poranku…”,

Zuzanny Firlej ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej za pracę „Tęcza”.

Nagrody zwycięzcom podczas laskowskich „Dziwów” wręczył honorowy patronat konkursu – wójt Gminy Laskowa - Pan Piotr Stach, kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka, dyrektorka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej – Pani mgr Monika Miś oraz pomysłodawczyni konkursu i przewodniczącą komisji konkursowej – Pani mgr Regina Białk.

Zwyciężczyniom gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zapraszamy za rok.

XVI EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO „ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI…” JUŻ ZA NAMI

Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie i tam, w wieku 90 lat, zmarł 18 stycznia 2006 roku. Ksiądz i duszpasterz, poeta, prozaik. Został księdzem w najgorszym okresie stalinowskim (1948 r.). Kiedy objął  pierwszą parafię, na wsi, przyjechał do niego były profesor z gimnazjum. Ksiądz wspomina jego zdumione słowa: „Chyba zwariowałeś?! Zostać księdzem w takich czasach?! Poza tym piszesz wiersze, których nikt nie będzie czytał!”.

Na szczęście znalazł się krąg życzliwych czytelników – aż po dziś dzień.

W widzeniu rzeczywistości księdza Twardowskiego kryje się zasada: w tym, co nieważne -odkryć coś ważnego, w tym, co niepotrzebne – coś potrzebnego, w tym, co nie jest święte – coś świętego. Słuchać jak dziecko, wierzyć jak dziecko, z ufnością i spontanicznie – to postawa najbliższa sercu księdza.

I my dzisiaj bądźmy jak ksiądz Jan Twardowski, który wierzył, że im człowiek bardziej się dziwi, tym głębiej potrafi się zachwycać światem oraz  wszystkim, co go spotyka. A zachwyt to przecież najlepsza droga do człowieka i Pana Boga…

5. marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XVI Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Organizatorem tej imprezy jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Szkoła Podstawowa w Krosnej i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej.

Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Mieczysław Uryga -  Starosta Powiatu Limanowskiego.

Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie mogłaby się odbyć. W tym roku  wsparli ją:

Poseł na Sejm RP Pan Wiesław Janczyk

Starostwo Powiatowe w Limanowej

Urząd Gminy Laskowa

Pan Krzysztof Chełmecki

Piekarnia Stryczek S.C.

Piekarnia Piotra Pajora

Firma Tymbark

Ks. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Laskowej Andrzej Wanat

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pawła Ptaszka w Żegocinie

Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej

Turystyka Wacław Wąsowicz

Dr Katarzyna Pławecka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej

            Tegorocznym zmaganiom recytatorskim przysłuchiwali się zaproszeni goście:

Pan Mieczysław Uryga - Starosta Powiatu Limanowskiego 

Pani Dorota Stanisławczyk - Radna Powiatu Limanowskiego

Pan Piotr Stach - Wójt Gminy Laskowa 

Pani Anna Gurgul - Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa

Pan Dariusz Leśniak - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu

Pani Bożena Chełmecka - Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli
w Laskowej

O wygraną walczyło 48 osób, które oceniało jury w składzie:

Pani dr Katarzyna Pławecka pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii w Laskowej

Pani Małgorzata Mikulska Kierownik Sekcji Animacji Kultury Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach – grupa młodsza (uczniowie klas IV – VI)
i grupa starsza (uczniowie klas VII-VIII oraz III gimnazjum).

Laureatami w grupie młodszej zostali:

I Wiktoria Jarzmik ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej

I Edyta Pietrzak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

II Marlena Woźniak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Męcinie

II Zuzanna Augustyn ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej

III Szymon Biernat z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej

III Julita Woźniak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Męcinie

Miejsce szczęśliwe (czwarte) Aleksandra Furtak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 4
w Limanowej

Wyróżnienie:

Józef Bogacz ze Szkoły Podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
w Dobrej

Szymon Rokiciński z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej

Tomasz Wyżycki ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Starej Wsi

Laureatami w grupie starszej zostali:

Grand Prix - Dominika Wiewióra ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Męcinie

I Wiktoria Paruch z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej

II Agnieszka Nowak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Męcinie

II Kamila Pajor ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej

III Karol Pietrzak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

III Natalia Kędroń ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Starej Wsi

Miejsce szczęśliwe (czwarte) Nikola Jaworska ze Szkoły Podstawowej w Świdniku

Wyróżnienie:

Ewelina Kuśnierz z Gimnazjum ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
w Dobrej

Dorota Pałka ze Szkoły Podstawowej w Pasierbcu

Anna Kęder ze Szkoły Podstawowej w Krosnej

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi,

a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

mgr Katarzyna Banaś

mgr Małgorzata Oleksy

 

ETAP SZKOLNY POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO  

Spieszmy się kochać ludzi….

Dnia 25 lutego br. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego. Młodszą grupę wiekową reprezentowało  siedmiu uczniów, natomiast starszą  trzy uczennice. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. 5 marca 2019 r. w konkursie powiatowym naszą Szkołę będzie reprezentował Szymon Rokiciński z klasy V  z utworem „Na lekcji religii” oraz Wiktoria Paruch z klasy III b gimnazjum z tekstem „Lubić, żeby kochać”.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie zmagań recytatorskich.

POWIATOWE ZAWODY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

W ubiegłym tygodniu na stoku w Kasinie Wielkiej ścigali się najlepsi narciarze alpejscy z powiatu limanowskiego. Kolejny raz bezkonkurencyjna w kategorii dziewcząt była Patrycja Florek, która mimo napiętego terminarza w startach międzynarodowych i pucharu Polski wystartowała w zawodach szkolnych reprezentując szkołę z Laskowej. W tym roku dorównał jej Patryk Gonet, który okazał się najlepszy wśród chłopców. ZS Laskowa zdobył także wicemistrzostwo w punktacji drużynowej wśród chłopców. 

Szkołę w Laskowej reprezentowali: Patrycja Florek, Joanna Gonet, Patryk Gonet, Kacper Gonet oraz Jan Papież. 

Gratulujemy!

I MIEJSCE W GMINNYM TURNIEJU SIATKÓWKI CHŁOPCÓW.

19.02.2019 r. odbył się gminny etap zawodów w piłce siatkowej chłopców. Reprezentanci szkół podstawowych- rocznik 2004 i młodsi- rywalizowali ze sobą w hali sportowej przy SP  w Kamionce Małej.

Organizatorem imprezy był GOKSiT w Laskowej oraz nauczyciele wychowania fizycznego z poszczególnych szkół. Do rozgrywek zgłosiło się 7 zespołów. W wyniku odprawy z opiekunami i losowania ustalono kolejność rozgrywania meczów eliminacyjnych.  Sześć drużyn rywalizowało w parach o wejście do półfinału.  Laskowa natomiast,  jako ubiegłoroczny zwycięzca,  otrzymała awans automatycznie „wolnym losem”. W półfinale pokonaliśmy zdecydowanie Krosną - 2:0, natomiast w bardzo emocjonującym i nerwowym dla nas finale, zwyciężyliśmy w tie- break`u gospodarza imprezy- Kamionkę Małą. Gratulujemy serdecznie naszym chłopcom i życzymy dalszych siatkarskich sukcesów.

Skład:  Świerzowski Miłosz, Gonet Kacper, Ptaszek Mariusz, Tajs Bartosz, Michorczyk Bartłomiej, Michura Franciszek, Kotlarz Franciszek, Kotlarz Szymon, Karpiel Marcin.

Dominik Mordarski

MISTRZOSTWA POWIATU LIMANOWSKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

15.02.2019 r. odbyły się zawody powiatowe w narciarstwie alpejskim w ramach Igrzysk Dzieci. Organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Stacja Narciarska Lubomierz Ski.  Tegoroczna impreza była rekordowa pod względem ilości uczestników. Łącznie wystartowało ponad dwustu zawodników, co bez wątpienia świadczy o coraz większej popularności tej dyscypliny sportu. Naszą szkołę reprezentowało 5 zawodników.

W kategorii dziewcząt ur. 2006/ 2007, po dobrym przejeździe brązowy medal wywalczyła Klaudia Michura , zapewniając sobie tym samym udział w etapie wojewódzkim.

Pozostałe wyniki:

Kat. dziewcząt ur. 2006/2007:

42 miejsce- Gabriela Guzik

51 m.- Wiktoria Raczek  / 53 startujących

Kat. Chłopców ur. 2006/2007:

37 m.- Piotr Dudek  / 56 startujących

Kat. Dziewcząt ur. 2008/2009:

21 m.- Dagmara Kołodziej / 27 startujących.

Dominik Mordarski

WALENTYNKI ZORGANIZOWANE PRZEZ NASZ SAMORZĄD UCZNIOWSKI 

PRZEDSTAWIENIE PT. "KROWA KŁAMCZUCHA"

Dzień Świętego Walentego był wyjątkowym dniem dla uczniów klas nauczania początkowego. W naszej szkole gościł bowiem Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza, a artyści zaprezentowali przedstawienie pt. „Krowa kłamczucha”.

Przedstawienie  oparto na motywach opowieści Janiny Porazińskiej pt. "Kozucha Kłamczucha". Fabuła sztuki bazowała na opowieści o krowie, która okłamywała wszystkich ze swojego otoczenia: m.in. gospodynię, sierotkę Paulinkę, kota i psa. Za swój czyn została wyrzucona z gospodarstwa.  Po krótkich poszukiwaniach znalazła sobie dom w lesie, jednak i tam próbowała swoich sztuczek, przeganiając z lasu wszystkie zwierzęta. Dopiero maleńki jeż dał krowie nauczkę, kłując ją swoimi kolcami. W potrzebie pomogła krowie właśnie Paulinka, wciągając igły jeża. Dopiero wtedy nasza główna bohaterka zrozumiała swoje złe postępowanie i przeprosiła wszystkich, którym wyrządziła krzywdę.
Spektakl ten, mimo że przepełniony zabawnymi dialogami,  niósł ze sobą bardzo ważny przekaz moralny: prawdomówność, umiejętność wybaczania i prawdziwej przyjaźni.  Dzięki tej sztuce nasze dzieci wiedzą, że nie warto kłamać i zachowywać się źle wobec innych, a za swoje przewinienia zawsze należy przeprosić. Za to miłość i dobre uczynki mogą uczynić świat piękniejszym. Z pewnością na długo pozostaniemy oczarowani sztuką o przebiegłym zwierzęciu i nauce płynącej z jej fabuły.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 5 LUTY 2019 R.

Podczas Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole uczniowie klas I-III SP przygotowywali prace plastyczne pt. ”Bezpieczny internet”. Uczniom za najlepsze prace zostały przyznane nagrody. Dzieci obejrzały również prezentacje oraz filmy na temat bezpieczeństwa w sieci.

Dla rodziców oraz uczniów zastały przygotowane gazetki z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w internecie. Na świetlicy szkolnej czekały na rodziców materiały informacyjne oraz ulotki tematyczne.

Justyna Szewczyk

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE III A

Babcia i dziadek - rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Kochają do szaleństwa i pozwalają na wiele. Babcia jest często pierwszą nauczycielką życia. Ma nieskończoną cierpliwość, by odpowiadać na tysiące pytań. Dziadek zna wiele ciekawych historyjek, umie wytłumaczyć, jak coś działa, nigdy nie jest znudzony rozmową i dokładnie, wyczerpująco odpowiada na każde pytanie. Ma czas na wszystko. Trudno się z nim nudzić, choćby przez chwilę. W podzięce za miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce uczniowie klasy III a przygotowali dla babć i dziadków: jasełka oraz montaż słowno – muzyczny.  Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor Monika Miś oraz Pani Bożena Orzeł. W czasie, gdy dzieci przygotowywały się do kolejnego występu, na sali pojawili się kolędnicy, draby ze szkolnego zespołu prowadzonego przez p. Ewę Kruczek i p. Józefa Kołodzieja, którzy zaprezentowali scenki obrzędu kolędniczego. Gości mieli możliwość obejrzenia pięknego folkloru naszych stron na żywo i wspaniale się przy tym bawić. Nie zabrakło też gorących życzeń.  Dzieci podziękowały swoim babciom i dziadkom przede wszystkim za wielkie serce okazywane im przez dziadków. Dziadkowie obdarowali swoje wnuczęta wielkimi brawami, a na ich twarzach widać było wzruszenie. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne upominki. Na zakończenie rodzice dzieci  zaprosili dzieci i dziadków na słodki poczęstunek. 

SPOTKANIE NOWOROCZNE DLA OSÓB CHORYCH I SAMOTNYCH Z TERENU GMINY LASKOWA. 

W dniu 31 stycznia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej odbyło się spotkanie noworoczne dla osób chorych i samotnych z terenu gminy laskowa.

Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt z tej okazji wystąpić na scenie z przedstawieniem zatytułowanym „Jasełka z przymrużeniem oka”.  To niezwykłe spotkanie uświetnił też występ chłopców z Grupy Kolędniczej „Draby”.

Po części artystycznej wszyscy przybyli na tę uroczystość zasiedli do suto zastawionych stołów. Smakując wspaniałe dania przygotowane przez Państwo Justynę i Andrzeja Palaczów, zebrani cieszyli się niepowtarzalną atmosferą. Każdy miał wrażenie, że czas się zatrzymał, zaś ludzie są sobie bliżsi.    

   

III GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS IV - VI

 

„Jeśli pokolenia uważały ortografię za bogactwo języka
i ją opanowały, nie możemy jej lekceważyć”

6 lutego 2019 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej odbył się III  Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI, w którym wzięło udział 14 reprezentantów wszystkich szkół Gminy Laskowa.

Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, Pani Paulina Ablewicz, przygotowała dyktando najeżone wieloma pułapkami ortograficznymi. Stając w konkursowe szranki, uczniowie poznali jeden dzień z życia kuchennego stołu wielopokoleniowej rodziny, który był zmęczony codziennym harmidrem w kuchni, hałasami i humorami Hani, Halinki i Hiacynty.

Pani Dyrektor Monika Miś serdeczne podziękowania złożyła Pani Paulinie Ablewicz za współpracę z nauczycielami naszej Gminy w propagowaniu poprawnej polszczyzny i za przewodniczenie Komisji Konkursowej. Słowa wdzięczności skierowała także do polonistów, podkreślając, że współcześnie rozbudzanie w dzieciach motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych jest szczególnie ważnym zadaniem szkoły. Najwięcej ciepłych słów usłyszeli uczniowie. Pani Dyrektor pogratulowała im znajomości zasad poprawnej polszczyzny, życzyła powodzenia i dobrej zabawy w atmosferze zdrowej rywalizacji.

I miejsce w III Gminnym Konkursie Ortograficznym zdobyła Amelia Zelek ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej,  II miejsce zajęła Julia Olchawa  - uczennica reprezentująca Szkołę Podstawową w Jaworznej. Julia Stanisławczyk ze Szkoły Podstawowej w Laskowej wywalczyła III miejsce.

Organizatorzy III Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV-VI bardzo serdecznie dziękują za hojność sponsorom. Fundatorami atrakcyjnych nagród dla uczniów była F U H FOR-MONT oraz Spółdzielnia Uczniowska  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej.

ZABAWA CHOINKOWA W KLASACH I - III SP

Na ten wyjątkowy dzień cały rok z utęsknieniem czekają najmłodsze dzieci z naszej szkoły. 31 stycznia uczniowie klas I-III uczestniczyli w zabawie karnawałowej poprzebierani w przeróżne kolorowe stroje. Z roku na rok przybywa bajkowych postaci wśród bawiących się dzieci. To zasługa oczywiście rodziców, którzy już dużo wcześniej pomyśleli o przebraniach. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, pełnej kolorowych balonów i wstążek wszyscy uczniowie rozpoczęli swój bal od zatańczenia poloneza, który poprowadziła Pani Bożena Orzeł wicedyrektor naszej szkoły. Na uwagę zasługują również klasy pierwsze. Świetnie się spisały, a układ taneczny dobrze im wypadł. O muzykę na sali i różne konkursy  zadbali animatorzy, którzy już po raz drugi gościli w naszej szkole. Zawsze bardzo dużym powodzeniem cieszy się loteria fantowa, do której ustawia się długa kolejka. Każdy, kto chciał, mógł też mieć pomalowaną twarz. We wszystkich klasach rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla swoich pociech. Nie zabrakło napojów, owoców, ciast, a w niektórych klasach pysznej pizzy. Mamy nadzieję, że zabawa choinkowa dostarczyła dzieciom wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń.  

Krystyna Grzegorzek

 

PRZEGLĄD KOLĘDNICZY 2019

W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział  w  XXV Gminnym  Przeglądzie  Kolędniczym organizowanym przez GOKiS w Laskowej. Celem Przeglądu było kultywowanie ludowej tradycji kolędowania i jej upowszechnianie w środowisku dzieci i młodzieży oraz ukazanie zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych  jako ważnego elementu tradycyjnej kultury ludowej w naszym środowisku.     

Chłopcy z klasy VIb, VIIa i VII b w składzie: Karol Kukla, Norbert Uryga, Szymon Kotlarz  Bartosz Dudek, Łukasz Filipowicz, Grzegorz Jędrzejek i Piotr Sułkowski  wraz z opiekunami  p. Józefem Kołodziejem i p. Ewą Kruczek przygotowali grupę kolędniczą „DRABY”.                                                                                                  

Występując ze swoim programem opartym na śpiewie pastorałek i składaniu życzeń gwarą oraz odpowiednimi rekwizytami zdobyli II miejsce w kategorii grup dziecięcych na Gminnym Przeglądzie uzyskując dyplom pamiątkowy i nagrodę pieniężną.

Gratulujemy.

AKTYWNE FERIE

Ferie to czas leniuchowania ? Nie dla Nas !! Poczas zimowej przerwy od zajęć lekcyjnych nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia I Liceum Ogólnokształcąceci w Limanowej na turniej piłki siatkowej. Na zawody zgłosiło się aż 10 drużyn z całego powiatu limanowskiego. Nasze dziewczyny spisały się bardzo dobrze zajmując ostatecznie 3 miejsce!!! Jednak najważniejsze w tym wyjeździe było aktywne spędzenie wolnego czasu i promocja zdowego stylu życia! Bardzo dziękujęmy I LO za zaproszenie, a drużynie gratulujemy postawy

UCZNIOWIE LASKOWSKIEGO GIMNAZJUM POZWANI O DEMORALIZACJĘ I ROZSYŁANIE NIEPRAWDZIWYCH, OBNAŻONYCH ZDJĘĆ RÓWIEŚNIKA - PROCES MIAŁ MIEJSCE TUŻ PRZED FERIAMI

    Dnia 11 stycznia 2019 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli możliwość udać się do Sądu Rejonowego w Limanowej na warsztaty edukacyjne. Zajęcia poprowadziły SSR Joanna Rawska-Pietrzkiewicz i prokurator Joanna Jędrzejek-Karteczka.

    Warsztaty miały na celu pokazanie uczniom jak wygląda praca w sądzie, jak należy się zachować jako świadek, prokurator, a także sędzia. Dowiedzieliśmy się również za co moglibyśmy zostać pozwani, a także, że sędzia przeważnie nie ma poczucia humoru. Przez swój praktyczny charakter i autentyczną salę rozpraw uczniowie chętnie angażowali się w  przygotowane dla nich zadania. W rolę najwyższej władzy wcielili się koledzy z 3c, a prokuratorem została nasza przewodnicząca szkoły. Natomiast trudniejsze zadania przypadły do trojga uczniów, którzy wcielali się w osoby pozwane, a także do ich tymczasowych ,,rodziców''.

     Zeznania świadków były dosyć ograniczone przez kierujące nimi emocje. To był ich pierwszy i mamy nadzieję ostatni raz, kiedy musieli przyznawać się do winy przed sądem. Nasi zestresowani aktorzy wypadli jednak bardzo wiarygodnie, co potwierdzi ława przysięgłych, która z zachwytem przyglądała się ich poczynaniom. Większość osób była zadowolona ze spędzonego czasu i to nie tylko dlatego, że minęły nam lekcje.

     Praca prawnika czy sędziego nie jest prosta. Wymaga wielkich umiejętności, skupienia się na słowach świadków, bezbłędnej dedukcji i sklejania faktów. Natomiast rola sędziego jest trzykrotnie trudniejsza niż bycie adwokatem. Osądzanie ludzi wydaje się ciekawe, ale też bardzo kłopotliwe. Trudno jest skazywać ludzi, szczególnie gdy żałują swoich czynów.

      Po słowach pani sędzi chyba nikt nie uda się już na wagary :)

Jolanta Sądel, IIIa

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W 2B

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. 10 stycznia 2019r. przybyli do naszej szkoły dostojni goście, a byli nimi Babcie i Dziadkowie uczniów klasy II b. Punktualnie o godz. 10.00 w małej sali gimnastycznej, przepięknie udekorowanej na tę uroczystość, rozpoczął się występ artystyczny uczniów tejże klasy. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor Monika Miś i Pani Bożena Orzeł. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu drugoklasistów składał się z wierszy, piosenek i życzeń skierowanych do zaproszonych gości. Były podziękowania za miłość, ciepło, serce i troskę. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. W czasie, gdy dzieci przygotowywały się do kolejnego występu, na sali pojawili się kolędnicy, draby ze szkolnego zespołu prowadzonego przez p. Ewę Kruczek i p. Józefa Kołodzieja, którzy zaprezentowali scenki obrzędu kolędniczego. Gości mieli możliwość obejrzenia pięknego folkloru naszych stron na żywo i wspaniale się przy tym bawić. Na zakończenie wszystkie dzieci wystąpiły w jasełkach. Postacie biblijne odegrane przez uczniów nagrodzone zostały gromkimi brawami. Na szczególną uwagę zasługują piękne pastorałki w wykonaniu całej klasy lub śpiewanej w duecie przez Daniela Bukowca i Piotrka Pławeckiego. Po części artystycznej dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Były to pierniczkowe choinki, które dzieci piekły i zdobiły na zajęciach oraz gipsowe szopki Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

PIŁKA SIATKOWA

Dnia 3 stycznia 2019 roku w miejscowości Ujanowice odbyły się Igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej w piłce siatkowej.

Z roczników 2006 i młodszych dzieci zarówno chłopcy jak i dziewczyny zajęli pierwsze miejsce.

WIGILIE KLASOWE

Co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w klasach, aby wspólnie spędzić czas, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Tak było i tym razem. 21 grudnia w klasach zasiedliśmy przy wigilijnym stole. Składaliśmy sobie życzenia, kolędowaliśmy, a przede wszystkim spędziliśmy czas w miłym towarzystwie. Do niektórych przybył nieco spóźniony Mikołaj. Po klasowych wigiliach udaliśmy się na spotkanie z Panią Dyrektor, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia i przełamała się opłatkiem z przewodniczącymi poszczególnych klas. Następnie, odbył się koncert kolęd. Każda klasa prezentowała przygotowane specjalnie na tę okazję kolędy i pastorałki. W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Szewczyk przygotował dla wszystkich jasełka, które zawierały wiele elementów humorystycznych i  bardzo podobały się widzom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami​.

KONKURS HISTORYCZNY KLASY I-III

Dobiega końca rok 2018, w którym obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tak ważnym wydarzeniem uczniowie klas I- III szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie historycznym. Konkurs dotyczył znajomości symboli narodowych. Wszystkie drużyny z poszczególnych klas przygotowały się perfekcyjnie. Gratulujemy wiedzy uczniom, która zasługuje na pochwałę i uznanie.  

VIII INTEGRACYJNE SPOTKANIE WIGILIJNE W UJANOWICACH.

W dniu 13.12.2018 r. wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym dzieci z terenu gminy Laskowa.  Z naszej szkoły pojechał Kacperek, Aruś, Madzia i Dawid wraz z opiekunami: Panią Marią Tajduś, Panią Renatą Dudziak i Panią Martą Woźniak. Było to niezwykle wzruszające doświadczenie. Dzieci świetnie się bawiły pod opieką wolontariuszy ozdabiając bombki oraz słoiczki na świeczki. Następnie mieliśmy okazję podziwiać najmłodszych uczniów szkoły w Ujanowicach z klas I – III oraz kl. 0 w Jasełkach. Złożyliśmy sobie też życzenia i zjedliśmy pyszny wigilijny obiad. Na koniec każdy uczestnik dostał upominek od Mikołaja, nawet panie opiekunki. 

LIMANOWSKA AKADEMIA MŁODEGO TECHNIKA

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży stojącej przed wyborem nowej szkoły zorganizowała dla uczniów klas III gimnazjum oraz klas VIII szkoły podstawowej zainteresowanych kształceniem zawodowym w technikum lub branżowej szkole I stopnia warsztaty pt.: „Limanowska Akademia Młodego Technika”.  Oczywiście liczba dostępnych miejsc okazała się niewystarczająca do liczby zainteresowanych warsztatami. Stąd, o udziale w wydarzeniu decydował ślepy los. Warsztaty odbyły się w atmosferze zbliżających się świat Bożego Narodzenia w samo południe w dniu 19 grudnia br. Na początku każdych zajęć zostały przedstawione zasady BHP na stanowiskach warsztatowych dla danej branży. Nasi uczniowie mogli zgłębić tajniki branży: budowlanej (tematyka warsztatów: Solidna budowa zaczyna się już od jej fundamentów), ekonomicznej (tematyka warsztatów: Zakładanie własnej firmy), geodezyjnej (tematyka warsztatów: Wyznaczanie nowych granic i kierunków), handlowej (tematyka warsztatów: Sprzedawanie korzyści metodą skutecznego handlowca), hotelarskiej (tematyka warsztatów: Recepcja sercem hotelu) oraz weterynaryjnej (tematyka warsztatów: Ciekawostki z życia zwierząt). Mamy nadzieję, że udział w warsztatach pomoże uczniom w wyborze odpowiedniego kierunku kształcenia oraz poszerzy ich zainteresowania zawodowe z danej branży.

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

13 grudnia br. odbył się XIV Gminny Konkurs Recytatorski organizowany przez Szkołę Podstawową w Jaworznej. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Ojczyzna w poezji” i nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs rozstrzygnięto w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-II, III-V oraz VI-VIII.

Naszą szkołę w recytatorskich zmaganiach reprezentowali: Aleksandra Sajdak – I b, Amelia Jelonek – II a, Anna Paruch – V a, Szymon Rokiciński – V a, Gabriela Guzik – VI b  i Klaudia Puch – VIII a.

Anna Paruch i Szymon Rokiciński ciekawą interpretacją wierszy zachwycili jury, które postanowiło przyznać im dwa równorzędne I miejsca. Serdecznie im gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYZNA W POEZJI”

Niezwykle miłe dla ucha, wesołe, pełne dziecięcych emocji i entuzjazmu okazały się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Jaworznej. Tematem przewodnim tegorocznych potyczek poetyckich była Ojczyzna. Konkurs ten wpisał się już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszej szkoły. Organizatorem gminnego etapu konkursu tradycyjnie jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej. 

Co bardzo cieszy,  etap szkolny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Konkurs adresowany był do uczniów klas 0-VIII. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się 36 uczniów. Dzieci recytowały wiersze przed komisją konkursową, w której zasiadali: Pani Jolanta Bukowiec, Pani Ewa Kruczek, Pani Małgorzata Oleksy i Pani Justyna Szewczyk. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po dłuższych naradach Komisja przydzieliła następujące miejsca:

Kategoria 0 – II
I miejsce: Amelia Jelonek, II a

II miejsce: Aleksandra Sajdak, kl.Ib


Kategoria III – V
I miejsce: Anna Paruch,, kl. Va
II miejsce: Szymon Rokiciński, kl. Va

Kategoria VI – VIII
I miejsce: Klaudia Puch, kl. VIIIa
II miejsce: Gabriela Guzik, kl. VIb
 

Uroczystego wręczenia nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników dokonała Pani Dyrektor Monika Miś oraz organizatorki konkursu. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za piękne chwile z poezją, która jest tak bliska ich sercu. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 13 grudnia br.. Trzymamy kciuki za naszych młodych mistrzów mowy polskiej i mamy nadzieję, że skradną serca komisji konkursowej!

Magdalena Zastrzeżyńska

POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY W TENISIE STOŁOWYM

W ostatnich dniach na obiektach ZS nr 4 w Limanowej odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w tenisie stołowym.  Naszą gminę w kategorii dziewcząt reprezentowały uczennice naszej szkoły. W grze zespołowej Patrycja Filipek, Gabriela Zelek i Joanna Gonet zajęły wysokie VI miejsce w powiecie . Natomiast w grze indywidualnej bardzo wysokie V miejsce na 27 startujących zawodniczek wywalczyła Patrycja Filipek i będzie ona reprezentować powiat limanowski na zawodach rejonowych. 

Gratulujemy!

POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PŁYWANIU INDYWIDUALNYM

Dnia 7 grudnia 2018 roku Dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Laskowej brały udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w pływaniu indywidualnym.

Dziewczęta  z roczników 2006-2008 rzetelnie  reprezentowały szkołę w pływaniu różnymi stylami.

Najlepsza uczennica Anna Adamczyk z klasy 5 zajęła 7. miejsce stylem dowolnym na 50m uzyskując czas 00:41,82.

Na kolejnych miejscach stylem dowolnym uklasyfikowały się :

Julia Wrona- klasa 5 (miejsce 9.)

Dagmara Kołodziej- klasa 4 (miejsce 20.)

Martyna Załubska- klasa 6  (miejsce 34.)

Brygida Jędrzejek – klasa 6 (miejsce 36.)

W stylu klasycznym najwyżej uklasyfikowała się Karolina Marcisz z klasy 5 zajmując 8. miejsce.

Gołąb Joanna z klasy 4  zajęła 16. miejsce na 21startujących,

Leśniak Lena z klasy 4 zajęła 17. miejsce na 21 startujących

W stylu grzbietowym reprezentowała nas Maja Pławecka z klasy 4 zajmując 12. miejsce oraz Klaudia Michura z klasy 7 zajmując 17. miejsce na 19 uczestniczek startujących.

W kategorii młodzieży rocznika 2003/2005 reprezentowała nas Karolina Frączek zajmując w stylu klasycznym 23. miejsce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

SZKOLNE MIKOŁAJKI

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W KLASIE 1 B

Wizyta Świętego Mikołaja to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Dzieci piszą do Mikołaja listy, uczą się wierszyków i piosenek, wykonują prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Uwielbiają te przygotowania i mimo że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Do tego radosnego spotkania przygotowała się również klasa 1 b.

6 grudnia nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już po wejściu do szkoły,  z wielką niecierpliwością rozglądały się po korytarzach, świetlicy i szukały oznak wizyty Mikołaja. Nietrudno było się zorientować, że Mikołaj odwiedził naszą szkołę. Wszędzie pojawiały się czerwone czapki, rogi reniferów, śnieżynki i białe brody, zaś w naszej klasie pojawiły się  pozostawione na podłodze tajemnicze ślady butów.  Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Niestety nie zdążył osobiście wręczyć dzieciom prezentów, ale zostawił dla nich w klasie ogromnych rozmiarów paczkę i wspaniały list. Po odczytaniu listu rozpoczęło się rozdawanie paczek i radosne oglądanie podarków. To był naprawdę wspaniały dzień. Dziękujemy Ci Mikołaju. 

PREZENT MIKOŁAJKOWY

6 grudnia klasa 2a i b oraz 6a była w Krakowie w parku trampolin i na filmie Grinch, był to prezent mikołajkowy w całości sponsorowany przez „MIKOŁAJA”. Wszystkim uczestnikom wyjazd  ten sprawił wiele radości. Dzieci w czasie pobytu w parku trampolin mogły sprawdzić swoje możliwości fizyczne jak i sprawnościowe. W czasie zabaw było dużo śmiechu, radości  i entuzjazmu. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich rodziców a zwłaszcza do pani Doroty Stanisławczyk, która w czasie wyjazdu świadczyła wszelką pomoc wszystkim dzieciom. Z całego serca DZIĘKUJEMY.

Klasa 2ab i 6a

DRUGI KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

6 grudnia w klasie III b odbył się kolejny konkurs recytatorski, w którym zaprezentowało się 5 uczniów: Marcin Bieda, Michał Dudek, Milena Gawron, Natalia Michura i Zofia Sieja. Tym razem uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, poświęcone naszej ojczyźnie. Na widowni zasiadły dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Komisja w składzie: Pani mgr Małgorzata Oleksy, Pani mgr Paulina Szewczyk-Gąsiorek oraz Pani mgr Agata Wątroba postanowiła o przyznaniu trzech pierwszych miejsc następującym uczniom: Zosi Siei, Natalce Michurze oraz Marcinowi Biedzie. Te właśnie 3 osoby będą reprezentować klasę podczas przesłuchań szkolnych. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wychowawcę oraz słodycze przekazane przez sklepik szkolny.

Krystyna Grzegorzek 

MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA

W poniedziałek 3 grudnia zawitał do klas trzecich  listonosz z przesyłką od „św. Mikołaja”. W środku znajdowały się pięknie zdobione listy a wraz z nim zaproszenie do kina Helios w Nowym Sączu. Na twarzach uczniów pojawiły się uśmiechy i wielka radość. Dokładnie 5 XII wszystkie dzieci zajęły miejsca w autokarze i wyruszyli w kierunku galerii Trzech Koron pod opieką wychowawczyń oraz Pan: Adrianny Mąka i Agnieszki Florek. Film „Grinch” nas zachwycił, a jednocześnie wprowadził w świąteczny nastrój. Mieszkańcy Ktosiowa z niecierpliwością oczekiwali Białego Bożego Narodzenia, prezentów, najpiękniejszego czasu w roku. I tylko on, zielony stwór Grinch nie znosił świąt i robił wszystko, aby je zepsuć. Jednak wszystko dobrze się skończyło. Dzięki wspaniałej dziewczynce, po 53 latach samotności Grinch spędził ten wyjątkowy dzień z innymi. Wspaniała muzyka, piękne sceny niezwykłego miasteczka oraz dynamiczna akcja nie pozwoliły nikomu na nudę. Po projekcji czekała na wszystkich miła niespodzianka-pizza oraz sok. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy rodzicom za ten wyjątkowy mikołajkowy dzień. Ciekawe, czy w przyszłym roku Mikołaj też o nas nie zapomni.

Krystyna Grzegorzek 

WARSZTATY KULINARNE I MYDLARSKIE W "KRAINIE POD ZIELONYM WIELORYBEM" W KOSTRZY – SADKU

W dniach 29 i 30 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod opieką pań : Bożeny Orzeł, Grażyny Gutowicz, Krystyny Grzegorzek, Sabiny Tatkowskiej, Bogusławy Rosiek, Marii Biedroń oraz Renaty Dudziak uczestniczyli w darmowych warsztatach kulinarnych i  mydlarskich zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kostrzy i Sadku. Była to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać kolorowe i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia warsztatowe przeniosły uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiły poznanie mydlarskiej historii i pobudziły do kreatywnego myślenia. Uczestnicy samodzielnie wykonywali mydełka oraz wieloryby wypchane watą, które zabrali na pamiątkę. W trakcie warsztatów kulinarnych pod okiem instruktorów uczniowie samodzielnie przygotowywali tradycyjne wypieki: placki na sodzie, podpłomyki, kołacze z serem, które potem wspólnie degustowali. Niektórzy po raz pierwszy w życiu jedli kaszę razową z mlekiem . Zajęcia kulinarne  dały  sposobność do tego, aby dowiedzieć się więcej o tradycjach regionu.  Dzieci rozpoznawały przyprawy używane do wypieku chleba, poznały zastosowanie dawnych przedmiotów używanych w gospodarstwach, takich jak dzieża, pociosek. Bardzo dziękujemy organizatorom za serdeczne przyjęcie naszych grup. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili, a przy tym wiele się nauczyli.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ „PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”

W dniu 26. listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny etap szkolny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” pod patronatem Promyczek Dobra. Konkurs ten od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. W tym roku brało udział w nim  36 uczniów reprezentujących klasy I-VIII wyłonionych w eliminacjach klasowych.

Niewątpliwą atrakcją Konkursu jest możliwość reprezentacji naszej szkoły w etapie rejonowym w Starym Sączu, a w dalszej kolejności możliwość udziału w finale, który jest organizowany w scenerii Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. W tym roku jury po wysłuchaniu  recytacji pięknych utworów przyznało:

 w kategorii klas I-III :

 I miejsce – Zofia Sieja klasa 3b

 II miejsce - Kamil Rokiciński klasa 3a

 III miejsce – Piotr Bielecki   klasa 1b.

w kategorii klas IV-VI:

 I miejsce - Justyna Waligóra klasa 6b

II miejsce - Joanna Bielecka  klasa 6a

III miejsce - Anna Paruch klasa 5a

W kategorii klas VII-VIII:

I miejsce –Martyna Daniel kl.7b

II miejsce –Barbara Pławecka kl.8b

III miejsce –Roksana Strzelecka kl.8a

Uczniowie Zofia Sieja, Justyna Waligóra i Martyna Daniel będą reprezentować naszą szkołę w Starym Sączu w eliminacjach rejonowych oraz walczyć o udział w finale. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Każdy uczestnik Konkursu otrzymał za udział: dyplom, pamiątkową zakładkę, aniołka i czekoladę. Nagrodzeni otrzymali: gry religijne, figurki i nagrody książkowe.

Fundatorem i sponsorem nagród oraz upominków był Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat, który pełnił też rolę przewodniczącego jury. W ocenianiu recytacji wspomagali  Księdza: mgr Marta Woźniak,  mgr Małgorzata Oleksy, mgr Jolanta Bukowiec.

Święta Kinga, która jest główną Patronką tego konkursu niech będzie Orędowniczką i Opiekunką wszystkich dzieci kochających poezję religijną, a dla nauczycieli i rodziców  wzorem Dobroci i Miłości.

Ewa Kruczek

AKCJA PROFILAKTYCZNA „ZAMIAST”

20 listopada od samego rana nasze szkolne korytarze zapełniły się straganami ze zdrowymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów oraz ich rodziców.  Akcja ta zorganizowana została w ramach dni Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Tym razem nasza akcja profilaktyczna odbyła się pod tytułem  „Zamiast” - Zamiast używek i dopalaczy wybierz zdrowe odstresowywacze”.

W tym roku uczniowie musieli się przyjrzeć wszelkiego rodzaju używkom i skutkom ich zażywania. Przygotowali plakaty oraz hasła, które przestrzegały przed niebezpieczeństwem płynącym z różnych nałogów: papierosów; e-papierosów, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Zaproponowali wszystkim zdrowe przekąski, napoje, desery albo zabawy, które sprzedawali. Ich kreatywność i pomysłowość kolejny raz wzbudziła w nas zachwyt.

Oprócz tego cała akcja miała drugie dno ponieważ uczniowie zbierali pieniądze na szczytne cele. Z uzyskanych środków dofinansowaliśmy „Adopcję na odległość” oraz chcieliśmy wesprzeć dzieci z naszego regionu, które potrzebują pomocy. Jak zwykle wszyscy uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły chętnie kupowali przekąski okazując tym samym dobre serce.
Wszystkim z całego serca dziękujemy za włączenie się w naszą akcję!

                                                                                              Koordynatorzy

„KREDKOBRANIE”

Uczniowie, Rodzice oraz Nauczyciele  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Kredkobranie” zorganizowanej przez  Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.

Celem akcji była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych       i materiałów plastycznych. „Kredkobranie”, ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywało się pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”.

Akcję koordynowała P. Marta Woźniak, P.Maria Tajduś i P. Renata Dudziak.

Zebrane przybory trafiły już do dzieci na Litwie i Ukrainie, a my otrzymaliśmy piękne podziękowanie od Zarządu Fundacji Ignatianum oraz Stowarzyszenia „Korzenie”.

PIERWSZE NAGRODY W KONKURSIE PT.:  „WARTO OSZCZĘDZAĆ W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W LIMANOWEJ”

Przedmiotem konkursu jest  m.in.  kolekcjonowanie książeczek SKO z pieczątkami z wizerunkiem świnki.

W dniu 26 listopada 2018 r. przy całej społeczności uczniów edukacji wczesnoszkolnej nagrody otrzymali:

  1. Mateusz Prajsnar – kl. II b – 2 nagrody (świnka skarbonka i bidon sportowy)
  2. Maksymilian Matras – kl. II b – 2 nagrody (świnka skarbonka i bidon sportowy)
  3. Oliwia Sławęta – kl. II b – 1 nagroda (świnka skarbonka)
  4. Emila Lupa – kl. I a – 1 nagroda (świnka skarbonka)
  5. Michał Dudek – kl. III b - 1 nagroda (świnka skarbonka)
  6. Adrian Stanisławczyk – kl. IV a -1 nagroda (świnka skarbonka)

Gratulujemy! Zachęcamy do dalszego oszczędzania i zbierania cennych świnek.

WIELKI SUKCES NASZYCH KOLEŻANEK

22 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Iwkowej odbyła się gala wręczenia nagród osobom wyróżnionym już w XIII Konkursie Poetycko-Fotograficznym ,,Moje myśli, moje uczucia, moje życie...” Tegoroczna edycja imprezy przebiegała pod hasłem „Ojczyzna”. Intencją organizatorów było uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konkurs ten pozwala młodzieży wyrazić swoje emocje a także rozwijać kreatywność i zaprezentować szerszej publiczności własną twórczość. Co najważniejsze, usłyszeć opinie na temat talentu od profesjonalistów. Eliminacja i wybranie zwycięzców wcale nie były takie łatwe. Uczniowie prezentowali wysoki poziom, który pozytywnie zaskoczył jury.

Pierwszym punktem tego wspaniałego spotkania było przywitanie gości, przedstawienie jury oraz krótkie podziękowania dla tych, którzy ufundowali nagrody. Po oficjalnym wstępie Pana Dyrektora  przytępiono do recytacji wygranych wierszy. Dekoracja sali, odpowiednie oświetlenie oraz ogólna atmosfera gali stwarzały nastrojowy klimat do bogatej palety emocji, które zawarte były w utworach uczniów. Recytacja młodzieży wzruszała słuchaczy, była naprawdę niezwykła i tak wiele mówiła o autorach wierszy - równocześnie mistrzach recytacji. Deklamacje tym bardziej porywały za serce, że słuchacze mogli na ekranie zobaczyć wspaniałe autorskie fotografie, które stanowiły ilustracje wierszy. Po zakończeniu tej części miał miejsce występ jednej z uczennic Szkoły Podstawowej w Iwkowej, która zaśpiewała pieśń patriotyczną ,,Ja to mam szczęście''. Kolejno wystąpił profesor UP dr hab. Marek Karwala, przedstawiając krótko swoją ogólną oceną występów uczniów, serdecznie pogratulował uczestnikom konkursu talentu, wrażliwości, podziękował im za wzruszenie, którego doświadczył, słuchając prezentacji młodych artystów. Profesor później zagłębił się w temat poprawnej recytacji oraz sposobów  oddawania emocji na scenie - była to cenna lekcja. Słowa na temat wolności, którymi zamknął swój występ Pan Karwala, na długo zostaną w pamięci słuchaczy. Krótko wypowiedział się również Pan Adam Bujak - artysta fotograf, autor 130 albumów znanych na całym świecie. Na zakończenie młodzież mogła zdobyć autografy szanownych osób, zasiadających w jury.

Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały Aleksandra Błaż, Kinga Pławecka i Aleksandra Sądel - uczennice klasy IIIA. Kinga Pławecka zdobyła wyróżnienie w kategoriach ,,Wyjątkowy wiersz'' i ,,Interesujące zdjęcie'' oraz Aleksandra Błaż zajęła II miejsce w kategorii ,,Interesujące zdjęcie” Szczególnie wzruszająca była nagroda publiczności dla Aleksandry za najlepszą recytację. Pieczę nad pracami dziewczyn sprawowały: w części literackiej - pani mgr Irena Orzeł, części fotograficznej - pani mgr Regina Białk.

Gratulujemy nagrodzonym koleżankom, życzymy wielu sukcesów. Warto światu pokazać, co nam w duszy gra.

Autorka tekstu: Jolanta Sądel, klasa IIIA gimnazjum

„SZANUJMY LAS” – INSCENIZACJA KLASY 2A

26 listopada klasa 2a przygotowała i przedstawiła inscenizację „Szanujmy las” na którą zaprosiła klasy młodsze i oddziały przedszkolne. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w przygotowania: wraz z rodzicami przygotowały piękne stroje, wspólnie z wychowawcą zadbały o wystrój klasy. Na uwagę zasługuje gra małych aktorów, którzy doskonale wczuli się w swoje role. Zebrana publiczność była pod wrażeniem występów swoich młodszych kolegów i nagrodziła ich gromkimi brawami. Inscenizacja miała na celu uświadomienie dzieciom jak należy dbać o przyrodę i jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa las.

                                                                                                                     Klasa 2a

NAJSTARSZA KSIĄŻKA W GMINIE LASKOWA

26 listopada 2018 roku Biblioteka Szkolna oraz Szkolne Koło Fotograficzne „Fotka” nagrodziły 32 uczestników Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Najstarsza książka w gminie Laskowa”. Dzięki Spółdzielni Uczniowskiej wszyscy uczestniczy otrzymali słodkości, a autorzy najlepszych fotografii  - książki i dyplomy.

20 listopada 2018 roku komisja konkursowa w składzie: pani mgr Irena Matras – Kotlarz, pani mgr Małgorzata Oleksy i pani mgr Ewa Kruczek przyznała:

I miejsce

za zdjęcie najstarszej książki Pastwa słowa Bożego z 1706 r.

i piękną jej oprawę

Julii Jędrzejek z klasy 3B SP.

II miejsce

za zdjęcie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z 1984 roku

we wspaniałej, jesiennej oprawie -

Jolancie Sądel z klasy IIIA gimnazjum.

III miejsce

za zdjęcie Bajek Ignacego Krasickiego z 1951 roku

w towarzystwie drewnianych zabawek dziecięcych

Justynie Hebdzie z klasy IIIC gimnazjum.

 Gratulujemy zwyciężczyniom i wszystkim uczestnikom konkursu bardzo kreatywnych fotografii.  

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

Jak co roku w naszej szkole w listopadzie odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy zorganizowany przez bibliotekę. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Zadaniem uczestników było wypożyczenie książki z biblioteki, przeczytanie jej  i zaprezentowanie w odpowiedniej dla siebie formie.

W sumie w czytelniczej zabawie wzięło udział 38 osób. Komisja konkursowa  w składzie: pani Irena Matras – Kotlarz, pani Jolanta Bukowiec i pani Małgorzata Oleksy wyłoniła następujących zwycięzców:

Klasy 1 -3 SP

I - Jelonek Amelia II a

II – Stach  Kacper III b

III – Grzybowska Milena  I a

        Frączek Bartłomiej III a

 Klasy 4 – 6 SP

I - Ziemianin Żaneta V b

II – Wrona Julia V b

III – Michura Łucja V b

Klasy VII - VIII i III GIM

I – Leśniak Emilia III c

II – Florek Paula III a

      Tokarczyk Maks VIII a

III - Pławecka Barbara VIII b

Wszyscy biorący udział w  konkursie otrzymali pozytywne uwagi zachowania i słodycze, a zwycięzcy dyplomy oraz nagrody rzeczowe i słodycze.

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie także za rok.

KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

22 listopada w klasie III b odbyły się przesłuchania recytatorskie siedmiu uczniów, którzy zgłosili się do udziału w konkursie polskiej poezji religijnej „Pierścień św. Kingi”. Dzieci same wybierały sobie wiersze i przez miesiąc uczyły się ich na pamięć pod czujnym okiem wychowawczyni. Komisja w składzie: Pani mgr Ewa Kruczek, Pani mgr Justyna Szewczyk oraz Pani mgr Agata Wątroba przyznała:

I miejsce  Zosi Sieja

II miejsce Marcinowi Biedzie

III miejsce Zuzannie Orzeł

Oprócz wyżej wymienionych uczniów wiersze o tematyce religijnej recytowali jeszcze: Stasiu Bukowiec, Michał Dudek, Julia Jędrzejek oraz Oliwia Kita. Wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wychowawcę. Recytacji wierszy przysłuchiwali się uczniowie klasy I a oraz klasy III a z wychowawczynią. W poniedziałek 26 listopada będziemy trzymać kciuki i życzyć powodzenia na etapie szkolnym.

Krystyna Grzegorzek 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

We wtorek  20 listopada w  naszej   szkole odbyły się Andrzejki dla wszystkich dzieci z klas młodszych oraz starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Już od dawna wszyscy czekali na ten dzień, bo wiedzieli, że będzie świetna zabawa i rzeczywiście tak było. Impreza  trwała na dużej sali gimnastycznej przy dźwiękach muzyki. Zabawę dla maluchów prowadziły dwa śmieszne clowny. Dzieci tańczyły, biegały i brały udział w zabawach. Było bardzo kolorowo, bo każde dziecko przebrało się za swoją ulubioną postać. Były księżniczki, panny młode, wróżki i czarownice, a także lekarze, policjanci, strażacy i kowboje. Znalazł się także ratownik medyczny.         

Dzieci kupowały na loterii losy i wygrywały drobne upominki, a oprócz tego malowały swoje buzie. Najodważniejsi chcieli poznać swoją przyszłość u wróżek. Atrakcje te zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

Po południu na parkiet wkroczyli uczniowie klas 7, 8 i III gimnazjum, a dobra zabawa trwała aż do wieczora. Radości było co niemiara. Szkoda, że Andrzejki są tylko raz w roku…

Aneta Szewczyk

ANDRZEJKI

20 listopada wszyscy uczniowie klas I-III zebrali się w dużej sali gimnastycznej aby rozpocząć tegoroczną zabawę andrzejkową. Podczas całej zabawy wszystkie dzieci w najprzeróżniejszych strojach wspaniale się bawiły. Chętni mogli wykonać szalony andrzejkowy makijaż oraz wziąć udział w loterii z cennymi nagrodami. Loterię fantową przygotował samorząd uczniowski pod przewodnictwem p. Anety Szewczyk. Jak co roku rodzice zadbali o poczęstunek. Każda klasa miała krótką przerwę na skosztowanie przygotowanych przez nich pyszności. Po przerwie dzieci wracały na parkiet by dalej tańczyć. Atrakcją tegorocznej imprezy byli profesjonalni wodzireje, którzy prowadzili zabawę i organizowali wiele konkursów i wróżb. Tegoroczne andrzejki dzieci spędziły przy dźwiękach lubianej muzyki i w miłej atmosferze. 

GMINNE IGRZYSKA W TENISIE STOŁOWYM

Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole najlepszych tenisistów stołowych z całej gminy. W tym roku bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczyny z gimnazjum i młodsi chłopcy, którzy wygrali drużynowo w swoich kategoriach. Na zawody powiatowe awans wywalczyli: Patrycja Filipek, Gabriela Zelek, Joanna Gonet oraz Szymon Kotlarz.  

Gratulujemy 

XXI. MŁODZIEŻOWY RAJD TURYSTYCZNY 

„Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku.”
Żegocina-Laskowa 9-10 listopada 2018.

W ostatni weekend 9-10 listopada 5 grup z naszej szkoły brało udział w dwudziestym pierwszym Młodzieżowym Rajdzie ”Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku”, zorganizowanym przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej. Tegoroczny rajd miał szczególny charakter, gdyż odbywał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ostatecznie do udziału w Rajdzie zgłosiło się 25 drużyn, 266 osób prowadzonych było szlakami turystycznymi przez 3 przewodników beskidzkich. Naszą szkołę reprezentowało 5 grup, które ruszyły pod okiem opiekunów: Pana Wojciecha Karteczki, Pani Marii Tajduś, Pani Marty Woźniak, Pani Katarzyny Cichoń-Barczewskiej oraz Pani Pauliny Szewczyk-Gąsiorek.

Pogoda nam dopisywała, więc wędrowanie szlakiem cmentarzy I wojny światowej było niezwykle przyjemne. Grupy z terenu naszej gminy rozpoczęły trasę od zdobycia Miejskiej Góry. Następnie przemaszerowaliśmy do kolejnego punktu naszej wyprawy, czyli szczytu Korab (727 m n.p.m.). Stamtąd rozciągał się niesamowity widok na Dolinę Łososiny. Niezwykle podniosłym momentem naszej wyprawy była wspólna modlitwa nad grobami żołnierzy spoczywającymi na cmentarzu wojennym nr 359 – Jaworzna. To tu o godzinie 11:11 wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn państwowy dołączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Po chwili odpoczynku ruszyliśmy w stronę centrum Laskowej, gdzie odwiedziliśmy cmentarz wojenny nr 358 - Laskowa, usytuowany nieopodal kościoła parafialnego. Stamtąd powędrowaliśmy na Jabłoniec. Trasa ta była zdecydowanie najbardziej wymagającą i dała się we znaki wszystkim uczestnikom. Jednak widok na Laskową i szczyty Pasma Łososińskiego zdecydowanie zrekompensował trudy. W końcu dotarliśmy do Żegociny. Udaliśmy się w stronę  cmentarza wojennego nr 302 w Żegocinie, ale ze względu na trwający tam remont, modlitwę w intencji żołnierzy zmówiliśmy nieopodal, na cmentarzu parafialnym.  
 

Punktem docelowym pierwszego dnia rajdu było Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, gdzie na uczestników Rajdu czekał gorący posiłek. W tym czasie w Klubie "Relaks" komisja konkursowa (Anastazja Kołodziej - przewodnicząca, Stanisława Gąsiorek, Anna Zelek i Małgorzata Bury) oglądała i punktowała dostarczone przez grupy wieńce i inne kompozycje plastyczne, własnoręcznie wykonane przez uczniów biorących udział w rajdzie.


O godzinie 18.00 rozpoczęło się spotkanie uczestników Rajdu z władzami samorządowymi obu współdziałających przy tym przedsięwzięciu gmin. Prowadząca to spotkanie Teresa Mrugacz przedstawiła i powitała wszystkich uczestników Rajdu. Piękną i niezwykle wzruszającą chwilą było obejrzenie teatru cieni przygotowanego przez zespół ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie, który zaprezentował widowisko „Nie idź na wojnę mój synku”, do którego scenariusz napisały Natalia Juszczyk i Justyna Kuśnierz. 
 

Kolejnym punktem wieczornego spotkania w sali widowiskowej było konkursowe przesłuchanie wszystkich drużyn rajdowych, prezentujących na estradzie poezję patriotyczną, legionowe i żołnierskie pieśni.


Następnie udaliśmy się na nocleg do naszej szkoły, aby wypocząć po całodziennym trudzie

W sobotę 10 listopada po zjedzeniu pysznego śniadania i wysprzątaniu klas, w których spaliśmy, udaliśmy się autokarem do Kamionki Małej. Ostatni odcinek wiodący do cmentarza wojennego nr 357 w Kamionce Małej pokonaliśmy pieszo.
 

Na cmentarz przybyło wielu mieszkańców Kamionki Małej, Laskowej, Rozdziela i innych okolicznych wsi oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po krótkim powitaniu, wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego", konferansjer zapowiedział prezentację słowno - muzyczną "Ku wolności i niepodległości" w wykonaniu uczniów szkoły z Kamionki Małej.
 

Następnie miało miejsce składanie wieńców przez władze samorządowe, przedstawicieli samorządu powiatu limanowskiego, organizacji społecznych oraz wszystkich drużyn uczestniczących w Rajdzie, w tym naszych. Wartę honorową przy pomniku centralnym cmentarza pełniły uczennice Klasy Straży Granicznej w Żegocinie, które odbierały od składających wieńce i znicze i układały je przy pomniku.


Niebawem wszyscy uczestniczyliśmy we  mszy świętej za Ojczyznę. Ministranci, asysta honorowa w strojach historycznych z naszej szkoły oraz kapłani przeszli w orszaku procesyjnym wokół cmentarza i udali się do ołtarza umieszczonego w podcieniach cmentarnej kaplicy, przy którym odprawiono mszę świętą koncelebrowaną. Przewodniczył jej pochodzący z Rozdziela ks. Tomasz Szewczyk, asystowali księża posługujący w Parafii Laskowa. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta z Jaworznej. Nad porządkiem i bezpieczeństwem uczestników nabożeństwa czuwali natomiast druhowie z OSP w Kamionce Małej.

Niezwykła - dwudziesta pierwsza edycja rajdu, szczególna ze względu na oprawę i rocznicowy charakter impreza rajdowa dobiegła końca.Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że za rok nie może nas na rajdzie zabraknąć. Do zobaczenia:)

100 LAT NIEPODLEGŁEJ!

Dnia 8 listopada 2018 r. o godzinie 8:45 na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji 11 listopada, daty szczególnej w tym roku, bowiem poświęconej 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię przygotowały panie: mgr Magdalena Gołąb, mgr Zuzanna Pogwizd, mgr Monika Guzik oraz mgr Irena Matras-Kotlarz, która współtworzyła dekorację. Po punktualnym zebraniu się zarówno przedszkolaków jak i uczniów szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum pani Dyrektor uroczyście przywitała wszystkich, rozpoczynając tym samym apel, którego wyjątkowy charakter podkreśliła dekoracja. Podzielona była na dwa fragmenty. Po lewej stronie znajdowały się portrety postaci historycznych: Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego wraz z ważnymi cytatami, jakie wypowiedzieli w czasach walk Polaków o niepodległą Polskę. Z kolei po prawej stronie umieszczona została biało-czerwona flaga z orłem na środku oraz napisem „100 lat Niepodległej”. Również po tej stronie na scenie umieszczono miejsce dla konferansjerów w stylu pokoju z dawnych lat. Dekorację w całość łączył grób z brzozowym krzyżem na środku, liśćmi oraz zniczami jako symbol bólu, strachu i śmierci tysięcy Polaków w żołnierskich mundurach i nie tylko.

Część artystyczna akademii przypomniała przede wszystkim ciężki okres wojenny, która z pewnością we wszystkich oglądających i występujących wzbudziła odpowiednie refleksje. Konferansjerzy wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ukazując ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając niesamowity wkład i zaangażowanie ich uczestników w dążenie do wolności. Recytowane przez uczniów klas V, VI, VII, VIII oraz III gimnazjum wiersze, a przy tym śpiew pieśni patriotycznych szkolnego chóru i uczennic klasy IV i VIII, przygotowanych przez panią mgr Katarzynę Cichoń-Barczewską oraz wyjątkowym i przejmującym tańcem uczennic klasy V, pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.  

Druga część apelu, w której cała szkoła wspólnie odśpiewywała wybrane pieśni patriotyczne pozwoliła wziąć każdemu udział i współtworzyć tę niecodzienną lekcję historii i patriotyzmu.  Uczniowie wraz z nauczycielami śpiewali przy akompaniamencie pana mgr Józefa Kołodzieja i ucznia klasy III gimnazjum Szymona Jędrzejka – grających na akordeonach – oraz pani mgr Katarzyny Cichoń-Barczewskiej, która ubogacała całość dźwiękami skrzypiec. Choć tak krótką chwilę poświęciliśmy na wspomnienie tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Uroczysty apel i jego treść na długo pozostanie w naszych głowach, by przez kolejne rocznice zakończenia wojny i odzyskania niepodległości wciąż powtarzać i przypominać każdemu, że jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy!

mgr  Monika Guzik

„100 POZDROWIEŃ NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji  „100 POZDROWIEŃ NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”, której głównym celem jest upamiętnienie jubileuszowej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale także promocja regionu oraz edukacja uczniów  w zakresie wiedzy o Małej Ojczyźnie.  Przedsięwzięcie to zostało włączone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Założeniem tego przedsięwzięcia jest wysyłanie kartek z pozdrowieniami do innych szkół biorących udział w akcji. Dzięki temu możemy  poczuć wspólnotę obchodów święta narodowego, mimo dzielącej nas odległości i mimo tego, że ani uczniowie, ani nauczyciele nigdy się nie spotkali i nie poznali.

Wypisaniem oraz adresowaniem pocztówek zajęli się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum w ramach kółka geograficznego. Jednocześnie uczniowie sprawdzali położenie geograficzne miejscowości każdej szkoły, z której przyszła pocztówka. Jest to świetna lekcja geografii, tylko nieco inaczej J

Otrzymane kartki z pozdrowieniami z różnych stron Polski umieszczono na tablicach w hollu i zaznaczono ich lokalizację na dużej mapie konturowej Polski.

 „Pocztówkowa akcja” była też dobrą okazją do przypomnienia sobie jak pisze i adresuje się kartki czy listy. W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć. Piszemy do siebie przede wszystkim maile, SMSy czy też wiadomości na portalach społecznościowych. Wszyscy idziemy z duchem czasu zapominając, że pisanie tradycyjnych pozdrowień ćwiczy motorykę, wyobraźnię i cierpliwość  oraz w oczywisty sposób rozwija kreatywność, a dodatkowo wysłana widokówka bardzo często staje się oryginalną pamiątką na długie lata.

Udział w tej akcji sprawił naszym uczniom wiele radości i był  dla nich wspaniałą lekcją historii, geografii i patriotyzmu. Miłość i szacunek do Ojczyzny może przybierać różne formy. Nie tylko wielkimi, ale także i tymi małymi czynami potrafimy upamiętnić tak ważne wydarzenie w historii naszego kraju.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Wójta Gminy Laskowa Pana Piotra Stacha oraz pracowników sekretariatu Urzędu Gminy za udostępnienie nam widokówek z panoramą Laskowej oraz poniesienie kosztów wysłania napisanych przez nas pocztówek.   

                                                                                                                                                  Aneta Szewczyk

Z OBIEKTYWEM PRZEZ POWIAT

We wtorek, 6 listopada 2018 roku, w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej obyło się uroczyste podsumowanie VI edycji konkursu fotograficznego „Z Obiektywem przez Powiat” organizowanego przez bibliotekę  i Starostwo Powiatowe w Limanowej pod honorowym patronatem Starosty Powiatu  Limanowskiego Jana Puchały.

Na konkurs zgłoszono ponad 800 zdjęć. Wśród tej mnogości praca uczennicy naszej szkoły Klaudii Czech z klasy 7b w kategorii „Pejzaż” zdobyła jedno z dwóch wyróżnień. Trzy prace naszych gimnazjalistek, uczestniczek Szkolnego Koła Fotograficznego „Fotka”: Emilii Leśniak z klasy IIIB, Gabrieli Zelek z klasy IIIB oraz Wiktorii Papież z klasy IIIB, znalazły się na pokonkursowej wystawie.

Warto zaznaczyć, iż konkurs nie ma ograniczeń wiekowych i choć w obu kategoriach: „Człowiek” i „Pejzaż”, wygrali dorośli to cieczy ogromnie fakt, że prace naszych uczennic zostały dostrzeżone przez bardzo wymagające jury konkursowe w składzie:  fotografa Piotra Droździka, fotografa Kamila Bańkowskiego, podróżnika Marka Dudki oraz Justyny Tokarczyk – Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości w Starostwie Powiatowym w Limanowej.

Gratulujemy!

  

PODSUMOWANIE KONKURSU   „ODBLASK RATUJE ŻYCIE”           

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Limanowej w ramach akcji Odblaskowa Szkoła zorganizował konkurs plastyczny pt. „Odblask ratuje życie”

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej w formie plakatu zachęcającej do noszenia przez pieszych odblasków. Uczniowie z naszej szkoły wykonali prace plastyczne, które wzięły udział w etapie szkolnym konkursu a cztery najlepsze zostały przesłane na konkurs.

Dnia 29 października o godz. 10:00 w świetlicy szkolnej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4  odbyło się podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.
Nagrody wręczała pani wicedyrektor Dorota Atłas.

Z naszej szkoły nagrodzone zostały 2 prace:

Wyróżnienie - Zuzanna Uryga – klasa 4b

II miejsce – Anna Chrobak – klasa 4a

Dziewczyny wzięły udział w podsumowaniu konkursu, mogły obejrzeć na wystawie prace swoje oraz wszystkich nagrodzonych a następnie odebrały atrakcyjne nagrody.

KONKURS „ MÓJ ZNACZEK ODBLASKOWY”

29. X  2018 r. na uroczystym apelu ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „ Mój znaczek odblaskowy”, który przeprowadzono w ramach akcji Odblaskowa Szkoła.

Nagrody otrzymali :

  1. Dawid Janas      - 1b
  2. Bartek Dudek    - 2a
  3. Oscar Stanton    - 2b
  4. Bartek Frączek  - 3a
  5. Julka Jędrzejek  - 3b
  6. Julka Puch         - 1a

Dziękujemy p. Dyrektor i opiekunowi SU za ufundowanie nagród.

Z kolei głos zabrała p. Renata Dudziak – opiekun SKO zachęcając dzieci do systematycznego oszczędzania i udziału w konkursie zbierania „świnek”.

Na zakończenie nagrodzeni ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu 18 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, których oficjalnie przyjęto w szeregi uczniowskie. Na dzień ślubowania pierwszoklasiści czekali od dawna. Do tej uroczystej i podniosłej chwili przygotowywali się od pierwszego dnia nauki w szkole. Nareszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Dyrektor szkoły p. Monika Miś powitała zebranych gości, rodziców uczniów, a szczególnie serdecznie powitała klasy pierwsze .Pierwszoklasiści w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Dzieci  pod czujnym okiem swoich wychowawczyń p. Bożeny Orzeł i  p. Sabiny Tatkowskiej zaprezentowały program artystyczny, w którym ukazały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Tym wspaniałym występem udowodniły, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole i że szkoła im niestraszna. Nadszedł czas ślubowania. W obecności  zgromadzonych gości, dzieci odważnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie p. dyrektor  Monika Miś pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia naszej szkoły przez dotknięcie ramienia każdego ucznia  dużym ołówkiem. Potem nadszedł czas na prezenty – p. dyrektor Monika Miś rozdała każdemu uczniowi pamiątkowy dyplom ,oraz duuuużą czekoladą , aby osłodzić czas przebywania w szkole. Opiekun SKO p. Renata Dudziak wręczyła książeczki oszczędnościowe  a p. Ewa Kruczek  dyplomy  czytelnika. Nie zabrakło też słodkości podarowanych swoim pociechom przez rodziców. Mamy nadzieję ,że ten dzień pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów  jak i ich rodziców.

NOC FILMOWA W SZKOLE

Zostać w szkole po lekcjach to może mało ciekawe, ale zostać w szkole po to, żeby móc dobrze się bawić ze swoją klasą i kolegami z innych klas - to brzmi o wiele lepiej... 

26 października spotkaliśmy się wieczorem w szkole, żeby móc razem spędzić całą noc oglądając filmy. W repertuarze przygotowanym przez Samorząd Uczniowski każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Śmialiśmy się na komediach, przeżywaliśmy z bohaterami ich dramaty, a dziewczęta wzdychały do głównych bohaterów oglądając komedie romantyczne.  Czas upłynął nam także na wspólnych rozmowach do samego rana. Bez wątpienia wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Noc Filmowa była świetną możliwością do zintegrowania się, dlatego dobrym pomysłem byłoby powtórzenie imprezy w przyszłym roku szkolnym.

Serdecznie dziękujemy naszym „nocnym opiekunom” – p. Marcie Woźniak, p. Renacie Dudziak, p. Dominikowi Mordarskiemu oraz p. Anecie Szewczyk, bez których ta impreza szkolna by się nie odbyła.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

18 października 2018 roku przedstawiciele klas 4- 6 mieli okazję uczestniczyć w akcji edukacyjnej pod nazwą VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.  

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Dla uczniów to nauka przez zabawę i niezapomniane emocje.

W pierwszej części akcji sprawdziliśmy „tabliczkową wiedzę” podczas krótkiego testu.  Wyłoniono ekspertów tabliczki mnożenia. A byli to : Maja Pławecka, Małgorzata Pławecka i Krystian Kożuch z klasy 4 a, Dominik Sądel z klasy 5 a oraz  Joanna Bielecka z klasy 6 a.

Druga część akcji polegała na rozwiązywaniu w grupach łamigłówek związanych  z mnożeniem i dzieleniem. W zabawie tej najlepsi okazali się reprezentanci  klasy 6 a    Bielecka Joanna, Jonik Natalia, Jędrzejek Brygida, Mamak Władek i Jędrzejek Krzysztof.

Wszystkim gratulujemy.

ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA - UZYSKANIE CERTYFIKATU
"SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO"

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa   w 2017r. Do współpracy w realizacji projektu ZPB zaprosiliśmy tzw. Partnerów Projektu, którzy zadeklarowali swoją gotowość wsparcia działań służących naszej społeczności. Program „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” jest jednym z elementów Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, realizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji. Istotą ZPB jest zmiana mentalności oraz świadomości na temat przyczyn zjawisk patologicznych, ich mechanizmów, możliwości rozwiązywania problemów i roli w tym procesie Policji i innych podmiotów.
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa jest narzędziem traktującym sprawy bezpieczeństwa kompleksowo. Wynikiem pracy szkoły i wszystkich partnerów w projekcie było przyznanie nam przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie honorowego Certyfikatu „Szkoła promująca bezpieczeństwo”. 25 października 2018 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie miała miejsce uroczysta Gala wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Pawła Dzierżaka, pani Halina Cimer – Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, przedstawicieli wyróżnionych szkół oraz Policji województwa małopolskiego. Powyższe przedsięwzięcie wpisało się w obchody 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo ma charakter honorowy. 

Z PODWÓRKA NA STADION

Wtorkowy dzień to piłkarskie emocje w Słopnicach.  Nasza drużyna chłopców z rocznika 2009 po wygraniu eliminacji gminnych udała się na finał powiatowy, który odbył się na stadionie Sokoła Słopnice. Nasi zawodnicy mogli zmierzyć się z najlepszymi zespołami w powiecie . Niestety nie udało się wyjść z grupy , ale zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje. Mimo braku wyniku sportowego (który w tej kategorii nie jest najważniejszy) dobry humor i pozytywne emocje nie opuszczały nas przez cały dzień.  Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury , Sportu i Turystyki za ufundowanie transportu na turniej.  

NUMER ALARMOWY 112

W dniu 26. października klasy I- III wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. Zajęcia miały na celu przypomnienie  zasad zachowania w sytuacji zagrożenia ,przypomnienie numerów alarmowych-112, 999, 998, 997. Prowadzący w ciekawy sposób przedstawiali różne sytuacje z którymi mogą się spotkać, a dzieci udzielały odpowiedzi jak zachowałyby się w danej sytuacji i gdzie zwrócą się po pomoc. W jasny sposób przekazali szczegółowe zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, Po części teoretycznej, ratownicy medyczni na fantomach pokazali jak można udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej lub nieprzytomnej. Następnie wszystkie dzieci po okiem prowadzących mogli ćwiczyć  na fantomach. Na zakończenie zajęć wszyscy zostali obdarowani kamizelkami odblaskowymi.

DZIEŃ PAPIESKI

ODBLASKOWA SZKOŁA

W dniu 19 X 2018 r. w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji, oraz przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Limanowej. W spotkaniu wzięły udział klasy 1-3. Na początku głos zabrał pan Policjant, który podkreślił istotę problemu, jaką stanowią nieodpowiedzialni piesi – użytkownicy dróg publicznych, zwłaszcza po zmroku. Przypomniał wszystkim o konieczności noszenia elementów odblaskowych przez dzieci i dorosłych. Przedstawicielki Banku Spółdzielczego rozdały wszystkim dzieciom odblaskowe gadżety, po czy przeprowadziły konkurs dla dzieci, który sprawdzał ich wiedzę nt. zastosowania elementów odblaskowych. Szczęśliwcy otrzymali nagrody, bo liczył się refleks i znajomość przepisów ruchu drogowego. Na koniec dzieci obiecały nosić zawsze elementy odblaskowe, zobowiązały się również do „przypilnowania" dorosłych, aby i oni nie zapominali  o tym ważnym znaczku, który niejednokrotnie ratuje życie.

SPRZATANIE ŚWIATA

„ŚWIĘTO DRZEWA W NASZEJ SZKOLE”

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, który polega na corocznej ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej, wspieranej przez ONZ, inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne,.

Celem akcji jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych na Ziemi, która jest poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

 W naszej szkole drzewka sadzimy już od lat. W tym roku akcję, której koordynatorem był Pan Józef Kołodziej,  zorganizowano w środę 17 października. Nauczyciele biologii i przyrody przypomnieli rolę drzew w gospodarce człowieka i zwierząt.

Wspólne, symboliczne posadzenie kilku świerków zintegrowało dwie różne wiekowo grupy uczniów – naszych najmłodszych pierwszoklasistów oraz młodzież klasy VIIb. Wzajemna współpraca zaowocowała zwiększeniem liczby drzew na przyszkolnym terenie.

Aneta Szewczyk

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 5 października br. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Głośnego Czytania. Zostały one zainspirowane konkursem zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka pt. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Głównymi organizatorami tej imprezy była pani Krystyna Grzegorzek i pani Maria Biedroń wraz z klasami III. Na specjalne zajęcia zaproszono panią pielęgniarkę i panią bibliotekarkę. Podczas spotkania wykorzystano książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”. W ramach obchodów święta zorganizowano różne zabawy, m.in. zabawy Słodziaków z chustą animacyjną, „ciepło – zimno” – szukamy naszych słodkich bohaterów,  konkurs wiedzy o zdrowiu, zagadki czytelnicze – rebusy, krzyżówki, wykreślanki. Oprócz tego każda klasa przedstawiła  mini – albumy uzupełnione naklejkami Słodziaków inspirujące do codziennego głośnego czytania. Ponadto dzieci prezentowały opowiadania twórcze o dalszych losach Słodziaków.

Najważniejszym celem obchodów Dnia Głośnego Czytania była świetna zabawa, promocja czytelnictwa oraz zgłoszenie klas II i III do ogólnopolskiego konkursu, gdzie główną nagrodą jest 3000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia.

Małgorzata Oleksy

SPOTKANIE AUTORSKIE

22 października w sali GOKSiT w Laskowej odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Kołbą – autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. W spotkaniu oprócz uczniów klas II i III z naszej szkoły wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kamionki Małej i Jaworznej. Autor w ciekawy sposób przekazał dzieciom co dla nich w tym wieku jest najważniejsze i najcenniejsze. Oprócz oczywiście snu poznawanie świata poprzez czytanie książek. Spotkanie minęło w przyjemnej i wesołej atmosferze. Wybrani uczniowie mieli też możliwość czytania wybranych fragmentów książki. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania i zagadki zadawane przez autora, za które otrzymywały nagrody w postaci zakładek. Po spotkaniu każdy chętny mógł zakupić książkę wraz z dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Krystyna Grzegorzek 

ZŁOTA POLSKA JESIEŃ  – SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI Z KRAKOWA

16 października - kolejny już raz gościliśmy u nas podopiecznych Stowarzyszenia „Bądźcie z Nami” z Krakowa, na czele z Panią Prezes Cecylią Chrząścik. Gości na placu przyszkolnym witała osobiście Pani Dyrektor Monika Miś, która na ten dzień zaprosiła także poprzednią Panią Dyrektor Marię Woźniak. Tym razem na miejsce naszego spotkania wybraliśmy pobliską Żmiącą, aby móc zaprezentować w pełni walory turystyczne naszej gminy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Gospodarstwa Sadowniczego, w którym powstają znane w całym kraju soki NFC marki Sady Wincenta. Jak powstają soki  bez cukru, bez chemii, bez wody, naprawdę prosto z sadu mogliśmy się przekonać dzięki otwartości serca Pana Wincentego Krzyżaka, który osobiście pokazywał nam proces tłoczenia owoców. Na hali produkcyjnej mogliśmy nie tylko prześledzić proces filtracji,  pakowania i magazynowania, ale i spróbować świeżo tłoczonego soku. Otoczeni owocowym zapachem udaliśmy się pieszo w kierunku pobliskiej restauracji „Przy młynie”, zlokalizowanej nad stawami pełnymi ryb. Prowadziła nas tam kręta droga, wzdłuż której rozpościerały się drzewa - o tej porze roku urzekające tysiącem barw, mieniące się złotem w blasku słońca. Wśród tak przepięknych okoliczności przyrody, dzięki uprzejmości gospodarzy miejsca,  rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Tu czekała już na nas Pani Dyrektor Bożena Orzeł. Był czas na łowienie ryb, kalambury, zwiedzanie galerii sztuki i poznanie procesu mielenia zboża przy pomocy zlokalizowanego na potoku młyna.  Rozpoznawaliśmy dary jesieni za pomocą zmysłów: smaku i dotyku. Członkowie wycieczki poradzili sobie z tym zadaniem doskonale!  Dzięki przyjaciołom i otwartemu sercu rodziców naszych uczniów, po wspólnym obiedzie mogliśmy poczęstować naszych gości swojskimi, słodkimi wypiekami. Ogromną atrakcją okazała się możliwość zabawy na placu, który został zaścielony grubą warstwą jesiennych liści. Kolejnym punktem programu były kiełbaski z rusztu, które smakowały wybornie w to słoneczne, jesienne popołudnie. Usytuowanie terenu zapewniało wspaniałą zabawę zespołową i uczyło współpracy! Razem z podopiecznymi SOSW z Piekarskiej i z Niecałej w Krakowie oraz z Skawiny czas spędzały nasze wolontariuszki  z SKC.  Z  serca dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację tego spotkania pełnego blasku jesiennego słońca.

PIŁKA HALOWA

  • W dniu 03.10.2018r. w miejscowości Ujanowice odbył się mecz piłki halowej dziewcząt klas IV-VI, przeciwniczkami były Ujanowice. Nasza szkoła zdobyła 1 miejsce. Będziemy reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych, które odbędą się w Limanowej.

W skład drużyny wchodziły:

Jonik Natalia – bramkarz

Natalia Ptaszek- zawodnik

Julia Tokarz- zawodnik

Orzeł Wiktoria- zawodnik

Marcisz Karolina- zawodnik

Łucja Michura- zawodnik

Marcelina Gawron- zawodnik

Zofia Sajdak- zawodnik

Żaneta Ziemianin- zawodnik

Julia Sądel- zawodnik

  • Dnia 09.10.2018r. odbyły się zawody w piłce nożnej halowej dziewcząt klas VIII - VI. Z naszej szkoły udział wzięły: Natalia Jonik, Natalia Ptaszek, Joanna Florek, Julia Tokarz, Katarzyna Jonik, Justyna Nowak, Patrycja Wróbel, Dagmara Kołodziej, Aleksandra Lupa. Grałyśmy z 3 drużynami. Zajęłyśmy 5 miejsce na 7.
  • Dnia 18 października 2018 roku dziewczęta reprezentowały naszą gminę na zawodach piłki nożnej halowej na powiatowych zawodach sportowych , które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej na Zygmunta Augusta. W swojej grupie graliśmy z Mszaną Dolną , z którą wygraliśmy, oraz z Kamienicą z którą przegraliśmy. W swojej grupie zajęliśmy drugie miejsce, natomiast na zawodach powiatowych w ogólnym zestawieniu zajęliśmy piąte miejsce, przywożąc pamiątkowy dyplom.

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

W poniedziałek 15.10.2018r. w naszej szkole odbyły się trzy spektakle profilaktyczne  dla uczniów klas 0-II, IV-VII oraz VIII i gimnazjum.

Przedstawienie pt. „Prawdziwy skarb”  było przeznaczone dla najmłodszych uczniów. Miało ono na celu eliminowanie negatywnych zjawisk takich jak: przedrzeźnianie, dokuczanie oraz wyśmiewanie.

„Pętla zdarzeń” to spektakl skierowany do uczniów klas IV-VII. Prelekcja poruszała problematykę agresji i przemocy rówieśniczej zarówno fizycznej jak i psychicznej- równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje. 

Ostatnia opowieść pt. „Nad przepaścią”, którą obejrzeli uczniowie klas VIII oraz III gimnazjum ukazywała młodzieży niebezpieczeństwa oraz konsekwencje płynące ze stosowania używek.

 Justyna Szewczyk

DZIĘKUJEMY WAM

Tymi krótkimi, ale kryjącymi najważniejsze treści słowami cała społeczność naszej szkoły uczciła Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość odbyła się 12 października 2018 r. Na początku pani dyrektor Moniki Miś przypomniała historię tego święta, a następnie podziękowała nauczycielom i pracownikom Szkoły za pracę i wręczyła nagrody.

W drugiej części akademii głos zabrała młodzież. Uczniowie z klasy VIII a, III c oraz chór szkolny w zabawny sposób przedstawili, postrzegany przez różne grupy społeczne, obraz nauczyciela i szkoły. Następnie życzenia, wszystkim obchodzącym swoje święto, złożył Samorząd Uczniowski.

Na zakończenie spotkania młodsi uczniowie z klasy III a, III b i VI b w montażu słowno - muzycznym pożegnali odchodzącą na emeryturę panią Marię  Knurowską. Podziękowali pani Marii za poświęcone im lata pracy i wyrazili nadzieję na dalsze spotkania już poza salą lekcyjną.

Uroczystość zakończyła się w atmosferze wzruszenia  i przy gromkim 100 lat.

 

Małgorzata Oleksy

TURNIEJ MOLKKY

W ramach poznawania nowych form rekreacji uczniowie Pana Tomasza Zawady mogli uczestniczyć w turnieju Molkky.  Poznawanie nowych rzeczy zawsze jest ekscytujące, dlatego wszyscy z zaciekawieniem uczestniczyli w trochę "innej" lekcji wychowania fizycznego.  Turniej przyniósł mnóstwo emocji i pozytywnej energii.  Najlepsi otrzymali pamiątkowe medale i nagrody.

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W poniedziałek i wtorek, w dniach 1-2 października 2018 r., obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Jego głównym celem było uświadomienie uczniom korzyści płynących z uczenia się języków obcych, podkreślenie ich roli i znaczenia oraz pokazaniu, że języka obcego można uczyć się z humorem i poprzez zabawę. Celem Dnia Języków Obcych było również przełamywanie barier językowych w prezentowaniu własnych umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz budowanie postawy szacunku wobec innych kultur.

W najmłodszej grupie wiekowej, czyli w klasach I-III SP, odbył się apel, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu na najoryginalniejsze, graficzne przedstawienie angielskiego słowa. Wszystkie prace uczniów można zobaczyć na gazetce znajdującej się na górnym korytarzu. Podziwiając je, możemy w znacznej mierze wzbogacić swój zasób słownictwa, gdyż uczniom nie zabrakło pomysłowości na to, żeby wybrane przez nich słowa były łatwe do skojarzenia i zapamiętania. Najlepsze prace zostały nagrodzone przez Panią Dyrektor, a pozostali uczniowie otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską.  Ponadto, uczniowie klasy IIa postanowili w ramach obchodów Dnia Języka Obcego nauczyć swoich kolegów i koleżanki piosenki pt. „In my mind”. Dzieci nie tylko zaśpiewały piosenkę, ale również opracowały gesty, które odzwierciedlały słowa piosenki.

Klasy IV- VI miały za zadanie przedstawianie flagi, stolicy i podstawowych zwrotów wybranego przez zespół klasowy państwa. Podczas wspólnego apelu przedstawiciele klas zaprezentowali swój kraj, wskazali go na mapie oraz nauczyli pozostałych uczniów powitań, pożegnań oraz wyrażania uczuć w języku „swojego” kraju. Na zakończenie, została odśpiewana jedna z najpopularniejszych piosenek – „Panie Janie” – w czterech językach – angielskim, niemieckim, francuskim i polskim.

Uczniowie klas VII-VIII oraz III gimnazjum mieli za zadanie wraz z wychowawcami kilka dni przed Dniem Języków Obcych wyznaczyć 5 zespołów. 4 zespoły składające się z 2-óch osób musiały wykazać się umiejętnością posługiwania się technologią informacyjną i wiedzą nt. krajów anglojęzycznych, rozumienia tekstu pisanego, znajomością podstawowego słownictwa z języka angielskiego i niemieckiego, a przy tym pokazać własne poczucie humoru i odwagę. Z kolei 1 zespół, w którego skład wchodziły 3 osoby miał za zadanie uwidocznić w uczniach umiejętność szybkiego czytania ze zrozumieniem.

Dnia 1 października 2018r. odbyły się 2 konkursy, w których brały udział wymienione zespoły, wyposażone w  telefon z dostępem do Internetu. Wszyscy uczestnicy pobierali aplikację do skanowania kodów QR (czyli czarno-białych kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem lub tabletem przenoszą nas na wskazaną stronę internetową) oraz aplikację KAHOOT, (czyli opartą na grze platformę edukacyjną, służącą do przeprowadzania quizów wielokrotnego wyboru poprzez przeglądarkę internetową).

W jednej z sal lekcyjnych pod okiem nauczyciela j. niemieckiego mgr Moniki Guzik część zespołów rozwiązywała quiz KAHOOT dotyczący wiedzy z j. angielskiego oraz podstawowych informacji nt. krajów anglojęzycznych. Z kolei pozostałe zespoły pod okiem nauczyciela j. angielskiego mgr Wandy Wrony miały za zadanie w ciągu 15 minut za pomocą jednego smartfona odczytać z drzwi sal lekcyjnych kody QR i udzielić poprawnej odpowiedzi na podane w kodzie pytania.

W rywalizacji quizu KAHOOT oraz odczytywania kodów QR najlepsi okazali się uczniowie klas VIIa oraz IIIB.

W dniu 2 października 2018 r. na dużej sali gimnastycznej przeprowadzone zostały konkursy dla pozostałych zespołów klas VII-VIII oraz III gimnazjum. Uczniowie brali udział w trzech konkurencjach lingwistycznych przygotowanych przez nauczycieli języków obcych, polegających na wylosowaniu jednego spośród 7-miu zadań. W pierwszej konkurencji zespół klasowy miał za zadanie przeczytać na głos łamaniec językowy w j. angielskim i niemieckim, druga konkurencja dotyczyła odgadnięcia znaczenia przysłowia w obu językach. Najciekawszą okazała się jednak konkurencja trzecia, tzw. wyzwania-challenge, która polegała na wykonaniu zadania w j. niemieckim i angielskim, np. policzeniu od tyłu po angielsku, wymienieniu po niemiecku wszystkich dni tygodnia zaczynając od środy, podaniu znaczeń wybranych słów angielskich, itp. Jak się okazało, z pozoru łatwe zadanie przysporzyło niektórym nie lada kłopotu, ale każdy z zespołów walczył do końca i ostatecznie – czasami z pomocą publiczności – padała poprawna odpowiedź

Uśmiechnięte twarze uczniów oraz satysfakcja z wygranej w poszczególnych konkurencjach pokazały, że nauka języków obcych nie musi być sztampowa i nudna, ale poprzez pracę w drużynie, może niejednokrotnie równać się dobrej zabawie. 

Monika Guzik, Magdalena Gołąb, Wanda Wrona, Janusz Wrona 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu nasza szkoła zorganizowała turniej piłki siatkowej plażowej. Pogoda i temperatura na szczęście dopisała więc cieszył się on dużym powodzeniem. W sumie bawiło się razem z nami ponad 20 osób.  Najlepsi otrzymali pamiątkowe medale zafundowane przez Panią Dyrektor Monikę Miś.  

PRÓBNA EWAKUACJA

PODSUMOWANIE KONKURS U   ‘WSI SPOKOJNA WSI WESOŁA”

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Wsi spokojna, wsi wesoła”

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej związanej z tytułem konkursu.
Tematem głównym prac konkursowych był obraz wsi widziany okiem autora pracy konkursowej. Praca powinna przedstawiać np. tradycje, zwyczaje, prace polowe oraz obrzędy jakie kultywuje się w poszczególnych wsiach na obszarze działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Przyjazna Ziemi Limanowska”.

Dnia 27 września  o godz. 16:00 w Buzodromie znajdującym się na limanowskim rynku odbyło się podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.
Nagrody wręczali starosta powiatu limanowskiego – Jan Puchała oraz  wicestarosta – Mieczysław Uryga.

Z naszej szkoły nagrodzone zostały 4 prace następujących autorek:

Wiktorii Wróbel – klasa 3a

Zuzanny Orzeł – klasa 3b

Żanety Ziemianin – klasa 5b

Klaudii Dudek – klasa 7a

Dziewczyny wzięły udział w podsumowaniu konkursu, mogły obejrzeć na wystawie prace swoje oraz wszystkich nagrodzonych a następnie odebrały atrakcyjne nagrody.

Zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich uzdolnień plastycznych.

AKTORZY TEATRU LALEK Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

26 września 2018 r. gościliśmy w naszej szkole artystów Teatru Lalek "Art Cinema" z Nowego Sącza, którzy zaprezentowali dzieciom bajkę pod tytułem "O Maciusiu Strażaku". Spektakl był nie tylko dobrą rozrywką, ale przede wszystkim miał charakter edukacyjny, mający na celu kształtowanie właściwych postaw w obliczu zagrożeń. Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi na zawód strażaka, który jest potrzebny społecznie oraz przypomnienie numerów telefonów alarmowych. Była to bardzo ciekawa bajka edukacyjna ucząca dzieci prawidłowych zachowań wobec różnych zagrożeń, które towarzyszą im w codziennym życiu. Zwierzęta występujące w bajce przestrzegały dzieci przed zabawą zapałkami, uświadamiały im, jak niebezpieczna może być woda i że nie można do niej wchodzić bez opieki dorosłych. Po spektaklu aktorzy zadawali siedzącym na widowni pytania dotyczące pracy strażaka oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą. Wszystkim dzieciom bajka bardzo się podobała o czym świadczyły gromkie brawa.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

21.09 2018  odbyło się spotkanie z przedstawicielem  Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. W spotkaniu wzięły udział grupy klas  O-3. Pan Policjant zapoznał najmłodszych z zasadami ruchu drogowego. Przypomniał o tym, jak poprawnie poruszać się po drodze, którą stroną iść drogi gdy nie ma chodnika i jak przechodzić przez jezdnię. Przypomnieliśmy  sobie również o roli odblaskowych elementów, które powinien posiadać pieszy. Wspólnie też utrwaliliśmy numery alarmowe. Dzieci uważnie słuchały rad Policjanta i obiecały stosować się do nich na co dzień.

79. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ - Pamiętamy!

Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale II wojna światowa była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości, na co wskazuje bilans strat: około 50 milionów ludzi zginęło, a 35 milionów zostało kalekami. Dramat tej wojny nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Aby nie doświadczyć podobnych przeżyć 17 września w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca wybuch II wojny światowej.

W montażu słowno – muzycznym uczniowie z chóru szkolnego pod opieką pani Katarzyny Cichoń – Barczewskiej oraz z III klas gimnazjum, z klasy VIII a, VII b i V a, pod opieką pani Marii Tajduś i pani Małgorzaty Oleksy, przypomnieli o tragicznych wydarzeniach tamtego czasu. Przywołali obronę Westerplatte, zniszczenie Warszawy, bitwę o Anglię, zdobycie Monte Cassino, a także powstanie warszawskie.

 Ponieśliśmy wielkie ofiary. Będziemy o nich pamiętać, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni o swej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania.

Małgorzata Oleksy

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

  

 Jeszcze nie widział w swoim życiu takiego zjawiska,

 jak ten entuzjazm Polaków.

Stefan Żeromski Przedwiośnie

NARODOWE CZYTANIE 2018

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, nieprzypadkowo na Narodowe Czytanie wybrano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Jest to ostatnia powieść pisarza, która została opublikowana w 1924 roku. Dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników akcji wyraził przekonanie, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Podkreślił także, że tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, jest też formą uczczenia jubileuszu, a przesłanie Żeromskiego powinno wzbogacić program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej zadumy nad dziejami ojczystymi.

W naszej szkole Narodowe Czytanie Przedwiośnia odbyło się 10 września. Uczniowie z klas III gimnazjum pod opieką  pani Ireny Orzeł i pani Małgorzaty Oleksy przybliżyli wybrane fragmenty powieści. Niełatwym, ale za to pełnym refleksji treściom książki przysłuchiwali się  najstarsi uczniowie  szkoły, nauczyciele  oraz pani dyrektor Monika Miś.

Zaprezentowane teksty przypomniały wszystkim fakt, że żyjemy dziś w wolnym kraju i bycie patriotą oznacza pamięć o ludziach, którzy marzyli, by ich prawnukowie cieszyli się niezależnością. Powinniśmy wiedzieć, skąd przybyliśmy, znać historię i wysiłek przodków, by kraj nad Wisłą był krajem  wolnym.

Małgorzata Oleksy

PARAFIADA 2018

Dzień 8 lipca 2018 r., to początek naszej przygody pod nazwą Parafiada Dzieci i Młodzieży. Wtedy to właśnie wyruszyliśmy wraz z opiekunem panem Tomkiem Zawadą do Warszawy, gdzie od 30 już lat spotyka się młodzież - z różnych zakątków Polski i świata - biorąca udział w Parafiadzie.

Pomysłodawcą tego wydarzenia jest śp. ks. Józef Joniec. Jego osoba jest nam szczególnie bliska, gdyż ksiądz Joniec pochodził z Laskowej. Zginął w katastrofie smoleńskiej, ale żyje wciąż w myślach i sercach tych wszystkich, którym bliska jest Parafiada, zarówno uczestników, jak i organizatorów.

30 Parafiada - tak to już 30 spotkanie - rozpoczęła się w niedzielę od Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach, po której odbył się koncert zespołu "Full Power Spirit".  Ogólnie program parafiady oparty jest na antycznej triadzie: świątynia, teatr, stadion. Każdy dzień rozpoczynaliśmy od mszy św., apel był zakończeniem dnia, a w ciągu dnia mnóstwo atrakcji: rozgrywki sportowe i  warsztaty artystyczne, na których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas spotkania była również możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

My, jako ekipa z Laskowej, zaprezentowaliśmy się całkiem, całkiem...dobrze. Chłopcy zajęli 3, a dziewczyny 2 miejsce w koszykówce, natomiast w piłce siatkowej byliśmy niepokonani - dziewczyny i chłopcy zajęli 1 miejsce.

 Nie sposób nie wspomnieć o pysznym jedzeniu, które po sportowych zmaganiach smakowało wyśmienicie.

Dni mijały szybko i ani się nie obejrzeliśmy, a Parafiada dobiegła końca. Wróciliśmy do domu, ale zabraliśmy ze sobą wspomnienia wielu fajnych chwil, nowe znajomości i niezapomniane wrażenia. No i jeszcze - w wielu z nas pewno dojrzewa już chęć ponownego spotkania - na 31 i kolejnych parafiadach. Dziękujemy więc wszystkim dzięki  którym i z którymi mogliśmy przeżywać wakacyjny czas – Urzędowi Gminy w Laskowej, Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Wanatowi oraz Pani dyrektor Monice Miś.

Małgorzata Zelek

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

1 września to dla wszystkich Polaków – ale i obywateli całego świata – dzień szczególny. W tym dniu, jak wszyscy wiemy, wybuchła II wojna światowa. Tradycyjnie jest to początek roku szkolnego – początek zmagań, które każdy z nas, uczniów, nauczycieli i rodziców, podejmuje ze swego rodzaju niepewnością, ale również radością i entuzjazmem. Warto mieć w pamięci wydarzenia z przeszłości, chociaż mogą wydawać się odległe. Należy pamiętać o tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie.

W roku 2018 rozpoczęliśmy nasze zmagania nieco później, bo 3 września. W intencji dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów została odprawiona Msza św. przez Ks. Proboszcza, Andrzeja Wanata. Po niej cała społeczność szkolna udała się do szkoły na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, którą prowadziła Pani dyrektor, Monika Miś.

Szczególnie serdecznie Pani dyrektor powitała najmłodszych uczniów, pierwszoklasistów. Ich wychowawcami będą Pani Bożena Orzeł i Pani Sabina Tatkowska, którą przez kilkanaście dni zastąpi Pani Joanna Jędrzejek.

Nasze grono uczniowskie powiększyło się. Powitano serdecznie nowych uczniów w klasie 4a i 5a.

Przed klasami czwartymi nowe wyzwania, nowi nauczyciele. Pomocą służyć im będą wychowawcy – Pani Anna Guzik (klasa 4b) i Pan Janusz Wrona (klasa 4a).

Klasy 5b i 7a będą mieć nowych wychowawców. Będą to Pani Zuzanna Pogwizd (5b) i Pani Aneta Szewczyk (7a).

Pani dyrektor pogratulowała Pani Sabinie Tatkowskiej, która obchodziła jubileusz 35-lecia swojej pracy pedagogicznej. Gratulowała również Pani Dorocie Orzeł i Pani Sylwii Orzeł, które w czasie wakacji uzyskały stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Powitano również nowych nauczycieli: Panią Magdalenę Zasrzeżyńską, n-la języka polskiego, Panią Agatę Wątrobę – n-la świetlicy oraz Panią Justynę Szewczyk, n-la pedagoga.

 

 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl