DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zrealizowano następujące zadania:
Uczniowie z klas VI - VIII zostali zapoznani z z historią Lizzie Velasquez, której zdjęcie zamieszczono na YouTube z podpisem "Najbrzydsza kobieta świata". Następnie samodzielnie napisali wypracowania pt. „List do Lizzie” w których pocieszali poszkodowaną dziewczynę i przeciwstawiali się zjawisku hejtowania w sieci.
Klasy IV - VI wykonały plakaty. Tematyka prac obejmowała zagadnienia " Uczeń bezpieczny w sieci", "Jak spędzam czas wolny w Sieci".
Dodatkowo nauczycielki p. A.Niezabitowska - Bielecka, W. Wrona przygotowały w naszej szkole wystawy na holu
- Wystawa nr 1:
„Pomyśl, zanim kupisz”, która miała pomóc rodzicom w świadomym wyborze multimediów, kupowanych dla dzieci.
- Wystawa nr 2: "Bezpieczny komputer, czyli jaki? Działajmy razem"
- Wystawa nr 3: Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Ponadto za pomocą e-dziennika wysłały do rodziców broszurę pt. "Bezpieczeństwo dzieci online" - kompendium dla rodziców i profesjonalistów. Polskie Centrum Program Safer Internet. Po za tym rodzice zostali zaproszeni do ukończenia kursu "Bezpiecznie Tu i Tam".
A. Niezabitowska-Bielecka
W. Wrona
PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „NAUKA PRZEZ ZABAWĘ - CZYLI ŚWIAT DOŚWIADCZEŃ I EKSPERYMENTÓW”
28.02.2020 r. odbyły się zajęcia podsumowujące innowację pedagogiczną „Nauka przez zabawę - czyli świat doświadczeń i eksperymentów”, która była prowadzona w klasie II b od października 2019 r. Na lekcję uczniowie tej klasy zaprosili do wspólnej zabawy swoich rówieśników z klasy II a, tak jak to było w założeniach innowacji. To już było drugie takie spotkanie obu klas. Na początku dzieci eksperymentowały z wodą. Sprawdzały, czy woda potrafi się przemieszczać, dowiedziały się co to jest napięcie powierzchniowe, dlaczego owady mogą chodzić po wodzie i nie toną. Co to jest napięcie powierzchniowe, mogły sprawdzić poprzez wykonanie trzech doświadczeń: doświadczenie z igłą, uciekający pieprz oraz kolorowy wir (tutaj woda została zastąpiona mlekiem). Kolejnym doświadczeniem było zrobienie cieczy nienewtonowskiej. Uczniowie klasy II b mogli pochwalić się już wiedzą, kim był Izaak Newton. Dzieci podczas wykonywania tego eksperymentu były zachwycone tak samo, kiedy wykonywały to doświadczenie kilka miesięcy wcześniej. Następne doświadczenie było związane z przewodzeniem prądu elektrycznego. Uczniowie dowiedzieli się m.in. skąd bierze się prąd elektryczny w naszych domach, z czego zbudowany jest najprostszy obwód elektryczny oraz co to są przewodniki i izolatory prądu czy odnawialne źródła energii elektrycznej i jak ważne jest oszczędzanie prądu elektrycznego. Mając już gotowy prosty obwód elektryczny sprawdzały, które materiały przewodzą prąd, a które nie. Zajęcia z całą pewnością dostarczyły dzieciom ciekawych przeżyć i wiele radości, a przy tym uczyły współpracy koleżeńskiej i działania w grupie. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych na koniec zajęć wśród uczniów klasy II b oraz ich rodziców, uczniowie w zajęciach uczestniczyli chętnie, proponowane zagadnienia były ciekawe i wzmocniły zainteresowanie dzieci naukami przyrodniczymi. Dzieci miały okazję zobaczyć, że prawdy rządzące przyrodą, która ich otacza mają odzwierciedlenie także w codziennym życiu.
WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM “KTO TU RZĄDZI? PRACA SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ NASZEJ WSI”
W dniu 4 marca 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bańskiej Niżnej, gmina Szaflary odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego “Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej naszej wsi”.
Uczennica naszej szkoły Karolina Marcisz z klasy VIb zajeła I miejsce w tym konkursie w najstarszej grupie wiekowej klasy VI-VIII.
Każdego roku 4 marca tamtejsza szkoła obchodzi święto swojego patrona św. Kazimierza Jagiellończyka.
Uroczystość zaczeła się o godzinie 9.00 występem scholki, po niej wystawiono spektakl pt” Nie ma to jak w rodzinie”, które w zabawny sposób opowiadało historię patrona szkoły i innych włądców Polski. Potem wystąpił regionalny zespół taneczny z folkową muzyką.
Po części artystycznej nastąpiło wręczanie nagród w konkursie plastycznym. W każdej kategorii nagrody wręczały różne osoby. Naszej Karolinie nagrodę wręczał sołtys Bańskiej Niżnej.
Laureatce jeszcze raz gratulujemy.
ETAP SZKOLNY POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Spieszmy się kochać ludzi….
Dnia 9. marca br. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego. Młodszą grupę wiekową reprezentowało siedmiu uczniów, natomiast starszą trzy uczennice.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
19 marca 2020 r. w konkursie powiatowym naszą Szkołę będzie reprezentował Kamil Rokiciński z klasy IV b z utworem „Wróżby” oraz Klaudia Czech z klasy VIII b z tekstem „Niebo”.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie zmagań recytatorskich.
PRZEDSTAWIENIE „TRZY ŚWINKI”
W dniu 6 marca 2020 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III, wzięły udział w spektaklu teatru żywego aktora, Studia Teatralnego "Sztuka" z Trzebini, pt. "Trzy świnki". Była to zabawna, ale pouczająca historia o trzech małych świnkach, które budowały domek każda według własnego pomysłu. Pierwsza świnka wykorzystała słomę i deski, druga drewno, a trzecia najbardziej pracowita postanowiła zbudować dom z cegieł. Zmagania bohaterów pokazały, że to co w życiu ważne wymaga przemyślenia
i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że ciężka praca naprawdę się opłaca.
Natalia Guzik kl. II b
ZŁOTY MEDAL KLAUDII MICHURY W MISTRZOSTWACH POWIATU LIMANOWSKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
28.02.2020 r. odbyły się zawody powiatowe w narciarstwie alpejskim- slalom gigant w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Stacja Narciarska Kasina Ski w Kasinie Wielkiej. Tegoroczna impreza nie była rekordowa pod względem ilości uczestników, wzięło w niej udział 27 dziewcząt i 47 chłopców. Część zawodników, pomimo wcześniejszego zgłoszenia do zawodów, nie stawiła się na starcie. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów.
W kategorii dziewcząt ur. 2005/ 2006 r., po świetnym przejeździe złoty medal wywalczyła Klaudia Michura, zapewniając sobie tym samym udział w etapie wojewódzkim. Dzięki wygranej Klaudii szkoła z Laskowej zajęła I miejsce drużynowo w kategorii dziewcząt.
Gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu podczas finału wojewódzkiego w Kluszkowcach, który odbędzie się 10.03.2020r.
Pozostałe wyniki:
Kat. dziewcząt ur. 2005/2006:
21 m.- Wiktoria Raczek
Kat. Chłopców:
14 m.- Matras Aleksander
17 m.- Dudek Piotr
23 m.- Wajda Jan
Dominik Mordarski
„Powiedz mi, to zapomnę.
Naucz mnie, to może zapamiętam.
Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
– Benjamin Franklin
XIII Międzyszkolne Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików
Poprzez doświadczenia uczymy się najefektywniej, ponieważ poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami, dlatego też w ramach działalności zajęć pozalekcyjnych dydaktyczno - wychowawczych zorganizowane zostało XIII Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”, które odbyło się 27 lutego 2020r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Laskowej.
Pani Dyrektor Monika Miś serdecznie powitała gości. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów reprezentujących poszczególne szkoły. Życzyła im powodzenia w samodzielnym przeprowadzaniu eksperymentów fizycznych i chemicznych. Słowa wdzięczności popłynęły do nauczycieli za propagowanie nauk przyrodniczych, bo jak mówił B. Conklin
"Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy,
kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość,
dobroć i dociekliwy umysł
do wypracowania rzadkiej umiejętności
zachęcania innych do myślenia,
marzenia, poznawania, próbowania, działania!"
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Łososiny Dolnej, Ujanowic, Laskowej, Sadku - Kostrzy, Jaworznej, Michalczowej, Witowic Dolnych, Kamionki Małej, Sechnej, Krosnej, Żmiącej oraz nauczyciele fizyki i chemii.
Naszym celem było pokazanie drugiego ciekawego oblicza chemii i fizyki - nauk zajmujących i pasjonujących młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną miały samodzielnie przeprowadzane eksperymenty przez młodych naukowców, którzy chcieli pokazać, że fizyka nie musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami. Uczniowie udowodnili, że wiedza chemiczna i fizyczna może przydać się w życiu codziennym.
Pokazom towarzyszyła gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń przez uczniów, które zawierały elementy zabawy, pobudzały wszystkich do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami.
Cały pokaz prowadziła pani Aneta Niezabitowska – Bielecka i pani Regina Białk - (nauczycielki chemii i fizyki) organizatorki imprezy.
Audytorium stanowili zaproszeni goście, a to:
Wójt Gminy Laskowa - Pan Piotr Stach
Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego - Pani Monika Miś
Nauczyciele fizyki i chemii oraz uczniowie „Młodzi Fizycy i Chemicy” z:
Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej
Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach,
Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sechnej,
Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Michalczowej,
Szkoły Podstawowej im. Św. Świerada w Witowicach Dolnych,
Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sadku – Kostrzy,
Szkoły Podstawowej im. Św. Józefa w Krosnej,
Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej,
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej,
Szkoły Podstawowej im. Jana Matejki w Kamionce Małej.
Na zakończenie imprezy demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w XIII Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole.
Głównym sponsorem nagród dla uczniów był Wójt Gminy Laskowa Pan Piotr Stach.
Pozostali sponsorzy to:
Biuro Posła RP Pana Wiesława Janczyka,
Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej Pan Adam Dudka,
właściciele Zakładu Usługowo – Produkcyjnego EMITER Pan Stanisław Bieda i Pan Piotr Lis,
Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom i fundatorom nagród a w szczególności Wójtowi Gminy Laskowa Panu Piotrowi Stach.
Dzięki bezinteresowności wielu osób, Młodzi Fizycy i Chemicy mogli poczuć, że ten dzień jest wyjątkowy i tylko dla nich. Zaangażowanie i wsparcie finansowe zasługuje na słowa uznania i szacunku, a uśmiech dzieci jest najlepszym dowodem wdzięczności.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Organizatorki
Aneta Niezabitowska - Bielecka
Regina Białk
więcej zdjęć na stronie Fotki Szkolnej
GMINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZJAWISKO FIZYCZNE A REAKCJA CHEMICZNA”
27 lutego 2020 roku, podczas XIII Międzyszkolnego Spotkania Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii” w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej, obyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Fotograficznego „Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”.
Uczniowie klas siódmych i ósmych ze szkół z terenu Gminy Laskowa zgłosili do konkursu 36 fotografii przedstawiających zjawiska fizyczne lub reakcje chemiczne, które udało im się zaobserwować w otaczającym świecie.
Fotografie - wykonane sprzętem o różnorakim poziomie technicznym (od profesjonalnych cyfrówek po proste aparaty w telefonach komórkowych) - przestawiały przeróżne zjawiska: od często obserwowanych i w pierwszej kolejności kojarzących się z fizyką lub chemią, jak zamarzanie, tęcza, rdzewnie czy spalanie; po zjawiska skomplikowane i poznawane stopniowo przez uczniów w trakcie nauki przedmiotów takie jak: dyfuzja, siły przylegania, fermentacja czy reakcja egzoenergetyczna.
18 lutego 2020 roku, komisja w składzie:
przewodnicząca: fizyczka - Pani mgr Reginy Białk,
zawodowego fotografa - Pana mgr Franciszka Natanka,
plastyczki - pani mgr Ireny Matras - Kotlarz,
chemiczki – Pani mgr Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej
wyłoniła zwycięzców.
Oceniano:
oryginalność pomysłu - do 10 pkt,
opis zjawiska fizycznego/reakcji chemicznej - do 20 pkt,
wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,
jakość fotograficzną - do 10 pkt.
Przyznano:
I miejsce:
Justynie Augustyn z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach za prace: „Lodowa fontanna” i „Energia chemiczna”.
II miejsce:
Joannie Bieleckiej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za prace: „Cień mój brat”, ”Lodowacenie”, „Płomyki nadziei”, ”Nowe szaty miedzi”.
III miejsce:
Szymonowi Filipek z Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej za prace: „Nocna burza” i „Bąbelkowanie”.
Wyróżnienia:
Anecie Bukowie ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej za prace: „Emulsyjne serce” i ”Wybuchający wulkan”,
Wojciechowi Bukowcowi ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej za prace: „Naciąganie wody” i „Orzeźwiające bąbelki”,
Joannie Zabrzeńskiej ze Szkoły Podstawowej w Sechnej za prace: „Herbata dla cierpliwych…” i „Duch w butelce”.
Dawidowi Pławeckiemu ze Szkoły Podstawowej w Krosnej za prace: „Lodowe widoki” i „Niebieski ogień”.
Nagrody zwycięzcom podczas laskowskich „Dziwów” wręczył honorowy patronat konkursu – wójt Gminy Laskowa - Pan Piotr Stach, kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka oraz dyrektorka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej – Pani mgr Monika Miś.
Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Zapraszamy za rok.
GMINNE ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZYN – ROCZNIK 2007
Dnia 27 lutego odbyły się zawody gminne w piłce siatkowej dziewczyn rocznika 2007 i młodsze.
Szkołę reprezentowały: Anna Adamczyk, Julia Wrona, Zofia Sajdak, Marcisz Karolina, Julia Tokarz, Natalia Ptaszek, Marta Pławecka, Małgorzata Kita, Julia Sądel, Orzeł Wiktoria, Martyna Zelek
Dziewczęta zajęły 1. miejsce w gminie. Gratulujemy wygranej.
WOJEWÓDZKIE ZAWODY SNOWBORDOWE
Dnia 24 lutego odbyły się Wojewódzkie zawody snowboardowe w Spytkowicach dziewczyn rocznika 2005 i 2006.
Szkołę reprezentowała Klaudia Michura która, uplasowala się na 6. miejscu w województwie.
Gratulujemy sukcesu.
NOC W SZKOLE
W nocy z 21 na 22 lutego uczniowie klas II a i II b spędzili noc w szkole pod opieką swoich wychowawczyń : p. Bożeny Orzeł i p. Sabiny Tatkowskiej. W piątek o godz. 18.00 nasi rodzice przywieźli nas do szkoły. Każde dziecko miało spakowany plecak lub walizkę, śpiwór i ulubioną poduszeczkę. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą sypialnią były sale lekcyjne, w których uczymy się na co dzień. Sami przygotowaliśmy kolację i sprzątaliśmy po sobie. Było wiele atrakcji, które wymyśliły nasze panie wychowawczynie. Pierwszą z nich była dyskoteka na szkolnym korytarzu. W klasie graliśmy w gry planszowe, bawiliśmy się też w zabawy wymyślone przez siebie. Następnie poszliśmy do łazienki na mini toaletę wieczorną. Po powrocie do „naszej sypialni” odmówiliśmy wspólnie modlitwę wieczorną. Następnie położyliśmy się przytulając do poduszki, a panie czytały nam bajki do snu. Jednak sen nie przychodził, więc nasze panie wymyśliły jeszcze jedną atrakcję. Otóż zabrały nas na spacer po szkole. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że szkolne korytarze nocą nie zachęcają do spacerów a niektórzy po prostu bali się. Gdy już zasypialiśmy nagle ze snu wyrwał nas znajomy dźwięk – to zadzwonił nasz szkolny dzwonek aż trzy razy i nikt nie wiedział dlaczego. W sobotę mieliśmy pobudkę o godz.7.30. Po rannej toalecie udaliśmy się na gimnastykę poranną. Następnie czekało na nas śniadanie. Panie ugotowały dla nas kakao, zjedliśmy pyszne drożdżówki podarowane przez Państwo Ewę i Piotra Pajorów. Po śniadaniu o godz.9.00 wróciliśmy z rodzicami do domów. Nocowanie w szkole to był super pomysł, wspaniałe przeżycie. Nigdy nie zapomnimy tej nocy w szkole!!
Natalia Bukowiec, Anna Kożuch, Marcin Matląg, Anna Matras, Julka Zbyrowska – kl. 2a
IV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW Z KLAS IV-VI
Język tworzy wspólnotę, sprawia,
że czujemy się związani z narodem, ludem lub plemieniem. Poprzez język uczestniczymy w tej wspólnocie.
Jan Paweł II
20 lutego 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów z klas IV-VI pod honorowym patronatem Wójta Gminy Pana Piotra Stacha.
Na wstępie Pani Dyrektor Monika Miś serdecznie powitała gości. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów reprezentujących poszczególne szkoły. Życzyła im powodzenia w ortograficznych potyczkach oraz przysłowiowego połamania pióra. Słowa wdzięczności popłynęły do polonistów za propagowanie czystości języka polskiego i krzewienie jego kultury, rozbudzanie w uczniach motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Pani Dyrektor gorąco podziękowała Pani Paulinie Ablewicz, Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Limanowej, za przewodniczenie Komisji Konkursowej oraz ułożenie tekstu konkursowego dyktanda, inspirowanego 100-leciem urodzin Jana Pawła II i nawiązującego do wędrówki Ojca Świętego po Tatrach.
Nim uczniowie zaczęli zmagać się z dyktandem wysłuchali wiersza „Ortograficzny Anioł Stróż”. Tekst wyrecytował Piotr Bielecki, finalista Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi”.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – opiekunowie uczniów, którzy dokładnie sprawdzali teksty, gdyż czasem o miejscu w czołówce decydował przecinek lub niewielki błąd literowy.
Po wnikliwej ocenie prac wyłoniono zwycięzców. W ortograficznych zmaganiach najlepsza okazała się Julia Olchawa (Szkoła Podstawowa w Jaworznej). Drugie miejsce zajęła Wiktoria Jarzmik (Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej) a na trzecim uplasowała się Julia Pacholik (Szkoła Podstawowa w Ujanowicach).
Pan Wójt wszystkim uczestnikom konkursu wręczył nagrody i pogratulował im ortograficznej wiedzy. Podziękował nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu a Pani Paulinie Ablewicz za współpracę z nauczycielami naszej Gminy.
I MIEJSCE CHŁOPCÓW Z LASKOWEJ W GMINNYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
20.02.2020 r. rozegrano gminne zawody w piłce siatkowej chłopców, które były kolejnym etapem zmagań sportowych igrzysk młodzieży szkolnej. Gospodarzem imprezy była szkoła w Kamionce Małej a organizatorem GOKSiT w Laskowej oraz nauczyciele wychowania fizycznego z poszczególnych szkół. Do rozgrywek zgłosiło się 7 zespołów . W wyniku odprawy z opiekunami i losowania ustalono kolejność rozgrywania meczów eliminacyjnych. Sześć drużyn rywalizowało w parach o wejście do półfinału. Szkoła ze Żmiącej uzyskała awans „ wolnym losem”.
W meczu eliminacyjnym pokonaliśmy Jaworzną 2: 0, zwyciężając w obu setach różnicą kilkunastu punktów. W półfinale praktycznie bez walki wygraliśmy ze Żmiącą 2: 0 (20: 3; 20: 5). W finale było przez chwilę nerwowo w pierwszym secie, ale w końcówce, po serii zwycięskich punktów Laskowa wygrała ostatecznie 20: 17. Drugi set był już formalnością i nasi zawodnicy zwyciężyli zdecydowanie.
Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnego sukcesu na etapie powiatowym w Mszanie Dolnej.
Skład: Kotlarz Szymon, Trojan Przemysław, Karpiel Marcin, Orzeł Kacper, Dziedzic Emil, Sułkowski Piotr, Wajda Jan, Wiśniowski Szymon,
Dominik Mordarski
ZAWODY GMINNE W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZYN ROCZNIKA 2005 I 2006.
Dnia 19 lutego odbyły się zawody gminne w piłce siatkowej dziewczyn rocznika 2005 i 2006.
Szkołę reprezentowały: Marcelina Gawron z klasy 8a, Julia Gąsiorek z klasy 7b, z klasy 7a - Natalia Jonik, Anna Sławęta, Gabriela Cieślik, Joanna Bielecka, Katarzyna Ficoń, Martyna Gutowicz.
Dziewczęta zajęły miejsce III.
WALENTYNKI W MURACH NASZEJ SZKOŁY
Jak co roku 14 lutego listonosze i kurierzy na całym świecie doręczają kartki i upominki milionom ludzi. Są to WALENTYNKI. Ten niezwykle miły sposób okazywania sobie sympatii jest okazją do wyznania komuś miłości czy też okazania sympatii. Powszechnie dzień ten nazwano DNIEM ZAKOCHANYCH. Tradycję Dnia świętego WALENTEGO przekazywano z pokolenia na pokolenie. Nadal nieodłączną częścią tego dnia jest wysyłanie anonimowych wyznań miłosnych lub też wręczenie czerwonej róży osobie, którą się kocha.
O tym, że Dzień Świętego Walentego znany i popularny przekonaliśmy się również w naszej szkole. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował w dniu 12 lutego dyskotekę, podczas której uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych świetnie się bawili w takt rytmów wyselekcjonowanych przez chłopców z VII a i b. Samorząd zadbał też o organizację poczty walentynkowej. W tym celu wybrani uczniowie prowadzili sprzedaż okolicznościowych kartek i spisywali zamówienia na róże dla ukochanej. Finał naszego świętowania odbył się w piątek, 14 lutego. Wtedy to wyspecjalizowani kurierzy dostarczali uczniom dowody sympatii. Nie zapomniano też o nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Dla nich zostały przygotowane ekojabłka z dedykacją „dla Najpiękniejszej” lub „dla Najmilszego”.
NA CZAS WALENTYNEK DOBRA RADA! - jeśli kogoś bardzo lubisz, a należysz do osób nieśmiałych, jest świetna okazja, aby temu komuś wyznać swoje ciepłe uczucie. Wszak Dzień Zakochanych to sympatyczne święto. Wystarczy, że na kartce napiszesz parę miłych słówek, wierszy lub tajemniczych wyznań, ozdobisz je serduszkami, które są symbolem miłości i ... gotowe.
Samorząd Uczniowski
NIEZWYKŁE LEKCJE PRZYRODY – KOLEJNE DOŚWIADCZENIA
Na zajęcia z eksperymentowania, które odbyły się 14.02.2020 r. dzieci z klasy 2 b zaprosiły do wspólnej zabawy swoich rówieśników z klasy 2 a. Wszyscy uczniowie mogli zaobserwować doświadczenie chemiczne, podczas którego balon napompował się bez użycia powietrza. Do tego eksperymentu były potrzebne jedynie soda, ocet, butelka i balon. Uczniowie dowiedzieli się, że podczas reakcji octu i sody wydziela się gaz - dwutlenek węgla, który pompuje balon. Dzieci były zachwycone końcowym efektem. Drugie doświadczenie było związane z powstawaniem cienia. W słoneczny dzień można się bawić na dworze np. w robienie cieni. A co robić, gdy w deszczowy dzień dopada nas nuda? Wystarczy zaciemnione pomieszczenie, lampka lub latarka i mamy gotowy teatrzyk cieni. Również podczas tego doświadczenia dzieci świetnie się bawiły robiąc teatrzyk cieni z ulubionych postaci z bajek oraz tworząc przy pomocy dłoni własne figurki, a przy tym dowiedziały się co to jest cień, jak on powstaje oraz co zrobić, aby go powiększyć lub pomniejszyć, tym bardziej, że pogoda za oknem sprzyjała nam tego dnia.
Joanna Jędrzejek
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH I-III
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzono 11 lutego 2020 r. (wtorek) pod hasłem: „Działajmy razem!”. Również klasy I-III przyłączyły się do tej inicjatywy. Z tej okazji w dniu 11 lutego został zorganizowany apel. Na początku pedagog naszej szkoły Pani Jolanta Bukowiec opowiedziała dzieciom czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu oraz w jakim celu jest on obchodzony. Uczniowie poznali również zasady bezpiecznego korzystania z internetu (netykieta) oraz dowiedzieli się jakie są zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem tych zasad. Zaprezentowano również dzieciom strony internetowe odpowiednie dla nich, m. in. sieciaki.pl, na których mogą zasięgnąć więcej porad na temat bezpiecznego korzystania z internetu, znajdują się tam również ciekawe gry, konkursy, filmiki. Także rodzicom została przedstawiona strona internetowa: dzieckowsieci.pl, na której mogą oni dowiedzieć się jak ustrzec swoje dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie oraz jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów. W ramach tego dnia odbył się również quiz na temat bezpieczeństwa w internecie, w którym dzieci chętnie się zgłaszały oraz został zorganizowany konkurs plastyczny, pt. „Bezpieczny Internet”. Z każdej klasy wychowawczynie wybrały po dwie najlepsze prace, a następnie juryw składzie: Pani Irena Matras – Kotlarz, Pani Małgorzata Oleksy oraz Pani Jolanta Bukowiec spośród nich wyłoniły zwycięzców:
I miejsce – Urszula Stach z kl. I a,
II miejsce – Zofia Dziedzic z kl. III a
III miejsce – Amelia Jelonek kl. III a.
Wszystkie dzieci, które brały udział w quizie oraz konkursie plastycznym zostały obdarowane nagrodami, które ufundowała firma Fakro, natomiast słodkości zostały podarowane przez Panią pedagog Jolantę Bukowiec. Bardzo dziękujemy!!!
INNOWACJA "Dbam o zdrowie – wiem, co jem”
Innowacja była próbą znalezienia sposobów zainteresowania dzieci zdrowym odżywianiem i wdrażaniem go na co dzień. Głównym założeniem innowacji „Dbam o zdrowie – wiem co jem” było kształtowanie właściwych nawyków zdrowego odżywiania się i przygotowanie dzieci do dokonywania właściwych wyborów służących ich zdrowiu. Innowacja była prowadzona w klasach 1-3, ale najwięcej działań prowadzono w klasie 3b głównie ze względów technicznych. Innowację realizowano stosując gry dydaktyczne, zabawy i pogadanki tematyczne, które prowadziła p. pielęgniarka, filmy, warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne i literackie, wykonywanie gazetek tematycznych, prezentacje. Na pierwszych zajęciach dzieci poznały piramidę żywieniową i wszystkie jej piętra. Szczególną uwagę poświęciliśmy na rozróżnianiu produktów zdrowych i takich, które powinniśmy spożywać tylko okazjonalnie. Piramida towarzyszyła nam na każdych zajęciach, by dzieci mogły sobie ją przyswoić i usystematyzować. W czasie trwania innowacji była prowadzona dokumentacja – przede wszystkim zdjęcia, artykuły na stronę internetową szkoły, oraz prace plastyczne, literackie, plakaty, które wystawiono na tablicach na korytarzu. Ważnym punktem były warsztaty kulinarne, które trwały kilka godzin i były bardzo intensywne i bogate w zadania do wykonania. Poznały witaminy i ich znaczenie ucząc się piosenki „Witaminki, witaminki” oraz na podstawie prezentacji multimedialnych. Dużo emocji było kiedy omawialiśmy tzw. śmieciowe jedzenie a przede wszystkim skutki na jakie narażeni jesteśmy spożywając je w nadmiarze. Nauczyły się jak czytać etykiety, by wybierać najwartościowsze produkty. Poznały inne nazwy cukrów, tłuszczy, polepszaczy i innych substancji niekorzystnie wpływających na zdrowie. Dowiedziały się jak przygotować wartościowe, zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki ze zwróceniem uwagi na ograniczanie spożywania produktów z dużą ilością soli, cukru, tłuszczów nasyconych. Na warsztatach kulinarnych wykonywały zdrowe soki, napoje, pasty, kanapki oraz upiekły dietetyczne ciasto. Przed Wigilią wykonywały dekoracji na stół, nakrywały do stołu oraz poznały savoir – vivre przy stole.
W wyniku realizacji założeń innowacyjnych dziecko:
- posiada wiedzę, jak dbać o własne zdrowie poprzez spożywanie zdrowej żywności,
- rozumie konieczność ograniczania spożywania takich artykułów spożywczych jak słodycze, napoje gazowane, chipsy,
- uczestniczy w przygotowywaniu wybranych potraw np. soki, napoje, sorbety, pasty, ciasta czy kanapki,
- potrafi wskazać, które produkty są zdrowe i potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które można spożywać tylko czasami,
- potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, kolację,
- potrafi nakryć do stołu i wykonać ozdoby na stół,
- zna podstawowe zasady savoir-vivre przy stole.
PRZEGLĄD KOLĘDNICZY 2020
W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w XXVI Gminnym Przeglądzie Kolędniczym organizowanym przez GOKiS w Laskowej. Celem Przeglądu było kultywowanie ludowej tradycji kolędowania i jej upowszechnianie w środowisku dzieci i młodzieży oraz ukazanie zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych jako ważnego elementu tradycyjnej kultury ludowej w naszym środowisku. Chłopcy z klasy VIIa i VIII b w składzie: Karol Kukla, Łukasz Filipowicz, Grzegorz Jędrzejek, Piotr Sułkowski, Przemysław Trojan i Jan Klemens Wajda wraz z opiekunami p. Józefem Kołodziejem, p. Sylwia Orzeł i p. Ewą Kruczek przygotowali grupę kolędniczą ”DRABY”.
Występując ze swoim programem opartym na śpiewie pastorałek i składaniu życzeń gwarą oraz odpowiednimi strojami i rekwizytami zdobyli I miejsce w kategorii grup młodzieżowych. Otrzymując dyplom pamiątkowy, nagrodę pieniężną wywalczyli możliwość reprezentowania naszej gminy w XXI Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Zagrojcie ta Turoniowi”w Lubomierzu. Tam zdobyli III miejsce otrzymując pamiątkowe statuetki i nagrodę pieniężną ufundowaną przez organizatorów.
Gratulujemy !
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KL. 2 B
Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy - to Dzień Babci i Dzień Dziadka. Uczniowie kl. 2 b upamiętnili to wydarzenie 21 stycznia, goszcząc w progach naszej szkoły swoje Babcie i Dziadków. Uroczystość dzieci rozpoczęły tańcząc dostojnie poloneza, a w dalszej części wykonały program artystyczny przepełniony śpiewem piosenek, recytacją wierszy oraz pięknymi tańcami. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami i życzeniami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców i miłą rozmową. Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy i jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich Święta.
WYJĄTKOWE POŻEGNANIE PANI EWY KRUCZEK
„Wdzięczność jest pamięcią serca”
24 stycznia 2020 roku wdzięczni uczniowie oraz koleżanki i koledzy z pracy Pani Ewy Kruczek zebrali się na dużej sali gimnastycznej, aby uroczyście podziękować Pani Ewie za 26 lat pracy w naszej szkole.
Serdeczne podziękowania i życzenia spokojnego wypoczynku na emeryturze
w pierwszej kolejności popłynęły z ust Pani dyrektor Moniki Miś i Pani dyrektor Bożeny Orzeł oraz księdza proboszcza Andrzeja Wanata. Następnie swą wdzięczność za naukę empatii, otwarcie na drugiego człowieka, zaangażowanie i opiekę nad grupami parafialnymi wyrazili uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas oraz Papieskiego Dzieła Misyjnego.
Nie zabrakło także miłych i ciepłych słów od wszystkich użytkowników biblioteki szkolnej oraz uczniów , którzy pod czujnym okiem Pani Kruczek startowali w różnych konkursach religijnych oraz przeglądach kolędniczych.
Do głosu doszły także dzieci z oddziałów przedszkolnych, które wierszem i piosenką podziękowały za najpiękniejsze lekcje religii z Panią Katechetką.
Na koniec wdzięczność za wszelkie dobro, jakim Pani Ewa obdarowywała wszystkich, wyrazili nauczyciele i pracownicy szkoły. Każdy, mimo łez wzruszenia, chciał osobiście podziękować za wspólne, bardzo dobre lata pracy.
Pani Ewa Kruczek również nie kryła wzruszenia. Podziękowała wszystkim za piękne pożegnanie i przede wszystkim za życzliwość jaką jej okazywano oraz możliwość pracyi rozwoju, zarówno zawodowego jak i duchowego.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W naszej szkole zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Dnia 23 stycznia klasa 2a i 3a zaprosiła swoje Babcie i Dziadków do szkoły. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dzieci przedstawiły program artystyczny w większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych, odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Frekwencja jak co roku dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.
ZABAWA CHOINKOWA W KLASACH I-III
Karnawał to czas radości i wspólnej zabawy. Najbardziej oczekiwaną przez uczniów uroczystością w tym okresie jest Zabawa Choinkowa. W tym roku szkolnym odbyła się ona 16 stycznia 2020 r. Impreza rozpoczęła się polonezem, prowadzonym przez Panią Bożenę Orzeł wicedyrektor naszej szkoły, która dała się poznać również jako wspaniały nauczyciel nowoczesnych tańców i układów tanecznych. Zabawa mijała w dobrym nastroju, a piękna dekoracja sali gimnastycznej nawiązywała do świąteczno – karnawałowego czasu. Spora grupa dzieci przebrała się za bohaterów z ulubionych bajek. Tańce i zabawy przerywane były konkursami, w których trzeba było wykazać się sprytem, zwinnością, a także poczuciem humoru i rytmu. Dużym powodzeniem cieszyła się m.in.: Puszka Pandory, przeciąganie liny przez poszczególne klasy, taniec na gazecie, śniegowa bitwa i wiele innych. Na koniec balu jury w składzie: Pani Magdalena Gołąb, Pani Agnieszka Jaraczewska, Pani Paulina Szewczyk-Gąsiorek oraz Pani Maria Tajduś wybrało z każdej klasy dwa najładniejsze i najciekawsze przebrania (chłopca i dziewczynki). Wszyscy zwycięzcy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Sklepik Szkolny oraz Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy dzieci miały możliwość zakupu losów na loterii fantowej, którą przygotowali nauczyciele świetlicy. Jak co roku cieszyła się ona dużym powodzeniem. Można było również pomalować twarz w mini salonie kosmetycznym prowadzonym przez dziewczynki z klasy 7 a oraz zakupić świecące bransoletki na innym stoisku. Dzięki rodzicom uczniowie mieli możliwość skosztowania pysznych poczęstunków w każdej klasie, nie zabrakło napojów, owoców, ciast oraz owocowych galaretek i innych niespodzianek. Ten bal był możliwy dzięki wspaniałym animatorkom z kl. 6 b, które prowadziły zabawy i konkursy oraz sprawowały opiekę nad poszczególnymi klasami. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Pan Józef Kołodziej oraz chłopcy z klasy 8. Mamy nadzieję, że była to udana impreza, która dostarczyła wiele pozytywnych i niezapomnianych wrażeń, a polonez kończący bal pozostanie na długo w pamięci.
Nad przebiegiem tego wyjątkowego dnia czuwały Panie: Krystyna Grzegorzek, Grażyna Gutowicz, Joanna Jędrzejek.
DZIEŃ SENIORA
Spotkanie z emerytowanymi pracownikami szkoły, zwane Dniem Seniora, to niewątpliwie bardzo ważna uroczystość. Tego roku ta impreza odbyła się 8 stycznia o godzinie 13 w małej sali gimnastycznej. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Miś i złożyła im serdeczne noworoczne życzenia. Potem wystąpili uczniowie, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali przedstawienie pt. „Jeden zero dla nieba”. Następnie przyszedł czas, by wszyscy zasiedli do stołu w świetlicy szkolnej. Były chwile serdecznych rozmów, sentymentalnych wspomnień. Płynęły życzenia i kolędy. Pachniało atmosferą minionych świąt Bożego Narodzenia.
SUKCESY W RADIOWYM KONKURSIE
Po raz kolejny możemy pochwalić się zajęciem I miejsca w konkursie plastycznym organizowanym przez radio RDN Nowy Sącz. Tym razem to Kamilka Wojtas z kl. 1 b najpiękniej przedstawiła „Karnawałowe przebranie” w swojej pracy i zachwyciła jurorów.
Gratulujemy !!!
Poniżej linki do artykułów radia RDN Nowy Sącz, dotyczących ostatnich wygranych przez uczniów naszej szkoły.
http://www.rdn.pl/news/swieta-bez-zadania-domowego-radiowcow
http://www.rdn.pl/news/kolejna-laureatka-konkursu-plastycznego-tym-razem-zabieramy-kosmos
Joanna Jędrzejek
KONCERT NOWOROCZNY "UWIERZ W ŚWIĘTA"
Już po raz kolejny, w dniu 11 stycznia 2020 r., mieszkańcy Laskowej mieli okazję, by wspólnie cieszyć się bożonarodzeniową atmosferą oraz rozpoczęciem Nowego, 2020 Roku. Niewątpliwie świetną okazją ku temu był IV Koncert Noworoczny zorganizowany przez Dyrekcję, Nauczycieli, Rodziców i Dzieci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej.
Wydarzenie to cieszy się ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej, ale tego roku frekwencja na koncercie była wyjątkowo wysoka. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Dorota Stanisławczyk - Radna Powiatu Limanowskiego, Pan Piotr Stach –Wójt Gminy Laskowa, Pani Anna Gurgul – Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa, Pan Jan Orzeł – Sekretarz Gminy Laskowa, Pani Dorota Orzeł – Skarbnik Gminy Laskowa, przedstawiciele GZOSiP-u wraz z Panią Bożeną Chełmecką na czele oraz Radni Wsi Laskowa.
Tuż po wybiciu godziny 15:00 wszystkich zgromadzonych w dużej sali gimnastycznej powitała Pani Monika Miś – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej. Życząc udanej zabawy, oficjalnie zainaugurowała IV Koncert Noworoczny. Imprezę tradycyjnie poprowadził niezastąpiony w swej roli - Pan Grzegorz Jędrzejek, który niejednokrotnie dał się poznać jako osoba łatwo nawiązująca kontakt z publicznością, dbając przy tym o dużą dozę humoru.
Tak też było i tym razem.
Tłem dla koncertu kolęd i pastorałek, w wykonaniu uczniów i nauczycieli, była niezwykle subtelna scenografia zaprojektowana przez Panią Irenę Matras-Kotlarz. Aniołowie, gwiazdy i ośnieżone wzgórza nawiązywały do motta tegorocznego koncertu: „Uwierz w Święta”.
Już na początku – ku zaskoczeniu wszystkich zebranych - sceną zawładnęli nauczyciele naszej szkoły. Przedstawili publiczności jasełka-niespodziankę, w których główną rolę grały ważne w dzisiejszym świecie wartości; nade wszystko bliskość i miłość w rodzinie. Ta opowieść, mimo że współczesna, nawiązywała do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, do magicznej gwiazdy i ubogich pasterzy, do szopy, w której „zrodziło się Zbawienie Świata”. O oprawę muzyczną zadbała Pani Sylwia Orzeł - reżyser spektaklu oraz Pani Joanna Jędrzejek. Kolędy i pastorałki w ich wykonaniu niezwykle wzruszały i skłaniały do zadumy. Sceną finałową spektaklu było wspólne odśpiewanie przez wszystkich pracowników szkoły pastorałki zespołu TGD „Pierwsza Gwiazda”. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Jolanta Bukowiec – pomysłodawca i główny koordynator spotkania noworocznego.
Koncert był okazją, by zaprezentować wiele talentów naszych uczniów. Ich śpiew, grana instrumentach, ruch sceniczny oraz wyjątkowa interpretacja kolęd i pastorałek udowodniły, że dla dzieci żadne artystyczne wyzwanie nie jest zbyt trudne. Szczególny aplauz zebrały dzieci z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Gromkim brawom dla wszystkich kolędujących nie było końca.
Przerwa pomiędzy dwoma częściami koncertu była doskonałą okazją do konwersacji i wymiany wrażeń dotyczących występów. Można też było delektować się wybornymi ciastami upieczonymi przez Rodziców uczniów oraz wypić łyk aromatycznej kawy. Wysiłek wszystkich artystów występujących na scenie został nagrodzony przez organizatorów słodkościami.
Wszyscy byli pod wrażeniem występu szkolnego chóru pod batutą Pani Sylwii Orzeł. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem przez gości i społeczność szkolną kolędy „Nowy Rok bieży” oraz życzeń „Za kolędę dziękujemy”.
Zwieńczeniem były podziękowania Pani Dyrektor złożone na ręce tych, którzy dołożyli wszelkich starań związanych z organizacją Koncertu Noworocznego oraz Gościom, licznie przybyłym na sobotnie spotkanie. Pani Dyrektor, nawiązując do tytułu IV Koncertu Noworocznego, wskazała na istotę Świąt Bożego Narodzenia, podkreśliła, że to Bóg w Dziecku daje nam zbawienie, a Gwiazda Betlejemska zwiastuje w sercu na nowo Dobrą Nowinę. Życząc zgromadzonym zdrowia i spełnienia najskrytszych marzeń, Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że Święta Bożego Narodzenia umocnią wiarę, dając duchową siłę na cały Nowy, 2020 Rok.
To magiczne spotkanie zrodziło w sercach wielu ważną refleksję dotyczącą człowieka, wartości, które wyznaje a nade wszystko roli miłości w życiu ludzi i świata. IV Koncert Noworoczny, jego artystyczny i etyczny wymiar, to doskonały sposób, by o sprawach ważnych mówić prosto i pięknie.
Organizatorzy Wszystkim za wszystko dziękują.
Irena Orzeł
Paulina Szewczyk-Gąsiorek
SPOTKANIE WIGILIJNE
Konkurs Polskiej Poezji Religijnej - PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI
Kopalnia Soli Bochnia
16 - 17 grudnia 2019 r.
W dniach 17 grudnia 2019 r. uczniowie z naszej szkoły Piotr Bielecki kl. 2b i Szymon Rokiciński kl. 6a wzięli udział w finale XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej Pierścień św. Kingi w Kopalni Soli w Bochni.
Finaliści zjechali 240m pod ziemię i tam przy świetle reflektorów w obecności jury, organizatorów oraz innych uczestników recytowali wybrany przez siebie wiersz.
Z przewodnikiem zwiedzili podziemne korytarze kopalni soli, poznali historię tego miejsca. Uczestniczyli też w Promyczkowych Warsztatach Tanecznych oraz QUIZ o św. Janie Pawle II. Wspólnie jedli obiadokolację, a o godz. 21.00 w kaplicy KS modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego. Dodatkowym przeżyciem i atrakcją było spędzenie nocy w podziemiach kopalni i spanie na piętrowych łóżkach.
Uczniom w niecodziennej przygodzie towarzyszyli rodzice i opiekunowie. Mogli wspólnie podziwiać kunszt recytatorski dzieci i w niezwykłej scenerii kopalni spędzić wolny czas ze swoimi pociechami.
W drugim dniu wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w kaplicy w KS. Po śniadaniu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki a o godz. 11.30 wyjechali podziemnym szybem Campi i wrócili do domu.
Gratulujemy naszym finalistom sukcesu.
Dziękujemy Pani Ewie Kruczek i księdzu Prałatowi Andrzejowi Wanat za przeprowadzenie szkolnych eliminacji oraz ufundowanie nagród dla dzieci.
LIMANOWSKA AKADEMIA MŁODEGO TECHNIKA
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Zespół Szkół nr 1 w Limanowej gościł opiekunów i ósmoklasistów z terenu powiatu limanowskiego, którzy wzięli udział w Limanowskiej Akademii Młodego Technika. Celem warsztatów było przybliżenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez prezentacje profilu zawodu. Nasi uczniowie mieli okazję poznać specyfikę poszczególnych branż, metody nauczania stosowane przez nauczycieli tej szkoły oraz miejsca praktyk i staży zawodowych. Ci, którzy zdecydowali się na wyjazd zawodoznawczy do „Ekonoma” chętnie angażowali się w przebieg zajęć tematycznych, a na wspólnym kolędowaniu dzielili się wrażeniami z rówieśnikami. Wyjazd zaliczamy do kategorii „Warto zobaczyć!”
KONKURS PLASTYCZNY RDN NOWY SĄCZ
19.12.2019 r. na antenie radia RDN Nowy Sącz został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Tym razem mali artyści mieli za zadanie zmierzyć się z tematem: "Kolorowi Kolędnicy". Po raz kolejny możemy pochwalić się najpiękniejszą pracą. Zdaniem jurorów najlepiej z tym tematem poradziła sobie uczennica naszej szkoły Maja Sobczyk z kl. 1 b, która zdobyła
I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Joanna Jędrzejek
WIGILIJNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE W UJANOWICACH
W dniu 18.12.2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Integracyjnym Spotkaniu Wigilijnym w Ujanowicach. Spotkaliśmy się tam z uczniami i nauczycielami
z terenu całej gminy Laskowa. Zebranych przywitała Pani dyrektor Elżbieta Sabik, a potem głos zabrał Wójt Gminy Laskowa - Pan Piotr Stach. Następnie mieliśmy przyjemność oglądać Jasełka przygotowane przez uczniów szkoły w Ujanowicach oraz wspólnie pośpiewać kolędy. Dzieci wzięły także udział w warsztatach, pod troskliwą opieką wolontariuszy przyozdabiali choinki oraz pierniczki. Później połamali się opłatkiem i zjedli pyszne danie wigilijne. Dzieci otrzymały również prezenty od Mikołaja, które w jego imieniu wręczyła Pani dyrektor Elżbieta Sabik. To był niezapomniany czas i wspaniałe chwile spędzone w miłym gronie.
IDZIE ZIMA, BĘDĄ ŚWIĘTA
W nastrój bożonarodzeniowych świąt i zimowej aury wprowadzili nas uczestnicy XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Idzie zima, będą święta” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Jaworznej.
Konkurs rozstrzygnięto w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-2, klasy 3-5 i klasy 6-8. Jury konkursu przewodniczyła pani Paulina Ablewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej.
Naszą szkołę reprezentowało sześć uczennic: Emilia Lupa z 2a, Natalia Guzik z 2b, Małgorzata Stanisławczyk z 3a, Marta Surdziel z 5b, Karolina Marcisz z 6b i Gabriela Guzik z 7b.
Wszystkie uczestniczki zaprezentowały się bardzo dobrze i zdobyły następujące miejsca
w swoich kategoriach:
Emilia Lupa – I miejsce
Natalia Guzik – III miejsce
Gabriela Guzik – I miejsce
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „IDZIE ZIMA, BĘDĄ ŚWIĘTA”
Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Jaworznej odbyły się 9 grudnia br. Nieodłącznie rywalizacji towarzyszyły pełne dziecięcego entuzjazmu oraz trafnych interpretacji teksty poetyckie. Tematem przewodnim tegorocznych potyczek recytatorskich były Święta Bożego Narodzenia. Konkurs ten wpisał się już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszej szkoły. Organizatorem gminnego etapu konkursu tradycyjnie jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej.
Do etapu zakwalifikowało się 31 uczniów. Dzieci recytowały wiersze przed komisją konkursową, w której zasiadali: Pani Dyrektor Bożena Orzeł, Pani Jolanta Bukowiec, Pani Ewa Kruczek, Pani Renata Dudziak i Pani Paulina Szewczyk-Gąsiorek. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po dłuższych naradach Komisja przydzieliła następujące miejsca:
Kategoria wiekowa 0-2
Emilia Lupa, kl. 2 a, "Szkoda" - Ludwik Jerzy Kern
Natalia Guzik, kl. II b, "List do św. Mikołaja" - Małgorzata Nawrocka
Kategoria wiekowa 3-5
Marta Surdziel, kl. 5b, "Orędzie z Groty Betlejemskiej" - Lambert Noben
Małgorzata Stanisławczyk, kl. 3a, "To już pora na wigilię" - Ewa Chotomska
Kategoria wiekowa 6-8
Karolina Marcisz, kl. 6b, "Nie-kolęda" - Kazimiera Iłłakowiczówna
Gabriela Guzik, kl. 7b, "Zawsze wtedy jest" - Matka Teresa z Kalkuty
Uroczystego wręczenia nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników dokonała Pani Dyrektor Bożena Orzeł oraz organizatorki konkursu. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za piękne chwile z poezją, a opiekunom za przygotowanie uczniów do recytacji. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 12 grudnia br.. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.
WARSZTATY PLASTYCZNE Z P. STANISŁAWEM SZARKIEM
12.12.2019 r. w klasach I-III odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadził Pan Stanisław Szarek – artysta, malarz, Kawaler Orderu Uśmiechu, prowadzący konkursy plastyczne na antenie radia RDN Nowy Sącz. Na początku spotkania odbyło się krótkie wprowadzenie do tematu. Dzieci miały wyobrazić sobie, co by było gdyby Pan Jezus urodził się dziś, w Betlejem XXI wieku, jakby na to zareagowali ludzie, gdyby święta rodzina zapukała do ich drzwi. Temat był trudny, ale dzieci poradziły sobie z nim świetnie. Następnie wszyscy udali się do klas, aby wykonać prace pod okiem nauczycieli oraz Pana Szarka, który udzielał cennych rad. Po skończeniu najlepsze prace zostały zabrane przez Pana Stanisława do radia i wzięły udział w konkursie plastycznym. Panu Stanisławowi Szarkowi bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i udzielanie cennych wskazówek.
Joanna Jędrzejek
MIKOŁAJKI W KLASIE 4B
W piątek 6. grudnia, kiedy miał się zaczynać j. angielski, nasza Pani Wychowawczyni zawołała nas do sali nr 9. Każdy był trochę zdziwiony, bo na biurku znajdowało się duże pudło. Okazało się, że w środku były prezenty dla nas od Świętego Mikołaja. Mikołaj zostawił dla nas także list, który głośno odczytał Marcin. Wszyscy byli zachwyceni podarunkami. Najbardziej podobały nam się lampeczki, z którymi zrobiliśmy sobie pamiątkowe klasowe zdjęcie.
Chwilę później radości było jeszcze więcej, bo w klasie odwiedził nas sam Święty Mikołaj! Aniołki, które mu towarzyszyły podarowały każdemu z nas lizaka, ale wcześniej pytały, czy przez cały rok byliśmy grzeczni. Zgodnie odpowiadaliśmy, że tak J
Żeby zapamiętać te miłe chwile, zrobiliśmy zdjęcie także z Mikołajem i aniołkami. Wszyscy lubimy niespodzianki, dlatego i ta nam się bardzo podobała. Będziemy czekać na Mikołaja również w przyszłym roku
Patrycja Szewczyk - kl.4b
MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA
6 grudnia uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do kina w Nowym Sączu, aby obejrzeć film pt: „Śnieżna paczka”. Organizatorami tej wyprawy byli oczywiście wspaniali rodzice, którzy zadbali o każdy szczegół tego wyjątkowego dnia. Dzień wcześniej dzieci obejrzały w szkole krótki filmik, w którym główny bohater św. Mikołaj kieruje do nich zaproszenie na ten film. Ta porywająca komedia o przygodach arktycznego małego lisa i jego polarnych przyjaciół dostarczyła nam wiele wzruszeń. Mogliśmy zobaczyć i przekonać się, czy spełnią się marzenia Swifta-polarnego lisa, który pragnie zostać kurierem. Poprzez swoją determinację i odwagę spełnia się jego najskrytsze marzenie. Film pełen humoru i zabawnych sytuacji trzymał nas wszystkich w napięciu do ostatnich chwil. Po skończonym seansie, był czas, aby skosztować i posilić się pyszną pizzą. W tym dniu nie mogło także zabraknąć spotkania z Mikołajem. Okazało się, że jest na parterze, gdzie szybko się udaliśmy. Siedział sobie w pięknej scenerii - ogromnej bombki. Wyszedł do nas, aby się przywitać i zrobić sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że w bagażniku autobusu, którym wróciliśmy do szkoły był pełen wór prezentów. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, a szczególnie Paniom: Annie Hojda, Annie Zelek, Magdalenie Jurusik oraz Annie Oleksy, które zorganizowały uczniom tak miłą niespodziankę i uczestniczyły razem z nami w wycieczce. Pani Annie Oleksy serdecznie dziękujemy za pomysłowy filmik z udziałem pierwszaków.
Wychowawczynie: Maria Biedroń, Krystyna Grzegorzek
MIKOŁAJKI
LASKOWA ZBIERA MEDALE NA LIMANOWSKIM BASENIE
Dnia 5 grudnia uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pod opieką Zuzanny Pogwizd i Ireny Matras- Kotlarz brali udział w zawodach powiatowych w pływaniu na basenie w Limanowej.
Reprezentacja Szkoły w zawodach sztafetowych Igrzysk Dzieci w klasyfikacji dziewcząt.
Sztafetę w stylu dowolnym rozpoczęła skokiem do wody Julia Wrona, kolejno po niej Karolina Marcisz, Dagmara Kołodziej, Maja Pławecka, Marta Florek a dystans 25 m zakończyła Anna Adamczyk. Dziewczęta stylowo zakończyły tę konkurencję plasując się na II miejscu w Powiecie.
Powiatowe Igrzyska Dzieci w pływaniu indywidualnym roczników 2010 i młodsze w stylu grzbietowym reprezentowała Oliwia Sławęta uczennica klasy III, która ukończyła zawody na IV miejscu zdobywając punkty dla szkoły i dyplom.
Stylem Motylkowym szkołę reprezentowała Marta Florek i zajęła V miejsce zdobywając dyplom i punkty dla szkoły.
Wśród gwiazd w stylu dowolnym pierwsze miejsce w powiecie zajęła Julia Wrona a zaraz za nią Anna Adamczyk. Uczennice klas VI wróciły z medalami i zakwalifikowały się na zawody rejonowe w Myślenicach. Gratulacje dla Naszych rybek.
W stylu dowolnym 10 miejsce zajęła Dagmara Kołodziej, 13 miejsce dla Mai Pławeckiej oraz Leny Leśniak 17 z klas V.
W stylu Grzbietowym Igrzysk Dzieci na 13 miejscu uplasowała się Małgorzata Pławecka.
6 miejsce i dyplom zdobyła Karolina Marcisz płynąć stylem klasycznym na dystansie 50 m. Joanna Gołąb z klasy V zajęła 13 miejsce tym samym stylem.
Wśród chłopców stylem dowolnym najmłodszy w swojej grupie Jakub Pławecki z klasy IV zajął 20 miejsce na 26.
Stylem grzbietowym Andrzej Jędrzejek zajął 16 miejsce w grupie chłopców 2007 i młodszych.
Wśród Igrzysk Młodzieży Szkolnej wyróżniła się uczennica klasy 8 Klaudia Michura, która zajęła III miejsce w stylu grzbietowym.
W stylu dowolnym Igrzysk Młodzieży Szkolnej 10 miejsce zajęła Martyna Wątroba i 11 miejsce Brygida Jędrzejek z klas VII.
Styl klasyczny reprezentowała Martyna Załubska plasując się na 9 miejscu.
Wielkie brawa dla zwycięzców życzą opiekunowie.
Zuzanna Pogwizd i Irena Matras- Kotlarz.
KONKURSY PLASTYCZNE – RDN Nowy Sącz
05.12.2019 r. podczas szkolnego apelu, Pani Wicedyrektor Bożena Orzeł wręczyła dyplomy oraz drobne upominki wszystkim dzieciom, które zdobyły wyróżnienia
w konkursach plastycznych organizowanych przez radio RDN Nowy Sącz. Nagrodę za zajęcie I miejsca odebrała również Ania Uryga z kl. 2 b.
Poniżej zamieszczamy również zdjęcie umieszczone przez radio na swoim profilu na facebooku, na którym uczniowie klasy 1 b pozdrawiają słuchaczy radia podczas audycji poświęconej konkursowi plastycznemu.
Joanna Jędrzejek
NIEZWYKŁE LEKCJE PRZYRODY
Uczniowie klasy 2 b biorą udział w innowacji pedagogicznej „Nauka przez zabawę – czyli świat doświadczeń i eksperymentów”. Zajęcia prowadzone są raz w miesiącu w ramach edukacji przyrodniczej. Do tej pory odbyły się trzy spotkania, podczas których dzieci poprzez zabawę, wykonywanie doświadczeń poznają prawdy rządzące światem. 18.10.2019 r. dowiedziały się m. in. jak wygląda obieg wody w przyrodzie, skąd bierze się deszcz oraz jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Sprawdziły odpowiedzi m.in. na pytania: czy woda potrafi się przemieszczać, jaki kształt przyjmuje, co pływa, a co tonie. Podczas drugich zajęć 29.11.2019 r. uczniowie poznali postać wielkiego uczonego Izaaka Newtona oraz miały okazję samodzielnie wykonać ciecz nienewtonowską i sprawdzić jak ten płyn zachowuje się pod wpływem nacisku, w ruchu, spoczynku. Trzecie zajęcia o tym, jak działa magnes odbyły się 06.12.2019 r. Podczas tych zajęć dzieci zwróciły uwagę na to, że z magnesami spotykamy się na co dzień. Następnie sprawdzały m. in. jakie przedmioty magnes przyciąga czy jak zachowują się magnesy obok siebie.
Joanna Jędrzejek
XXII KONKURS ,,WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA”
Konkurs odbył się 3. grudnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki.
W konkursie udział biorą dwuosobowe drużyny reprezentujące każdą ze szkół naszej gminy. Pierwszym etapem konkursu jest przygotowanie i przedstawienie przez uczestników prezentacji multimedialnej. Tegoroczne prace dotyczyły przysiółków Gminy Laskowa. Drugim etapem konkursu był test wiedzy o Gminie Laskowa. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o historii i czasach współczesnych. Nasza szkoła, którą reprezentowały Natalia Jonik z 7a i Natalia Ptaszek z 6b zajęła 3 miejsce w konkursie.
Natalia Ptaszek
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Tradycja ludowa jest zakorzeniona w polskim społeczeństwie, przekazywana z pokolenia na pokolenia. Dzień ten przypada na koniec lub na początek roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw z dozą wróżb, tuż przed rozpoczynającym się adwentem.
Uczniowie naszej szkoły doskonale wykorzystali ten czas. Samorząd Uczniowski zadbał nie tylko o muzykę z pierwszych miejsc list przebojów (ukłony dla chłopców z 8b), pokój wróżb z czterema profesjonalnymi stanowiskami (przygotowany przez uczennice z 6b), ale i loterię fantową (w organizację włączyły się osoby z 8a). Dla najmłodszych członkowie samorządu przygotowali stanowisko do malowania twarzy(malunki na twarzy wykonywały dziewczyny z klas 8b i 7a) oraz zorganizowali zabawy taneczne (w role animatorek kulturalnych wcieliły się niezawodne dziewczyny z 6b).
Uczniowie wspaniale się bawili i ciężko im było zakończyć wspólne tańce. Cieszymy się, że dyskoteka odbyła się bez zakłóceń i w tak miłej atmosferze.
Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację dyskoteki andrzejkowej: Paniom Dyrektor i opiekunom dbającym o bezpieczeństwo uczniów, rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku oraz wszystkim, którzy sprawili, że ta dyskoteka była niezwykle udana.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)
OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ „PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”
W dniu 27 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny etap szkolny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” pod patronatem Promyczka Dobra. Konkurs ten od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły.
W tym roku brało udział w nim 31 uczniów reprezentujących klasy I-VIII wyłonionych w eliminacjach klasowych. Zainteresowanie dzieci poezją religijną jest bardzo duże, dlatego nie zabrakło chętnych do udziału
w konkursie.
Niewątpliwą atrakcją Konkursu jest możliwość reprezentacji naszej szkoły w etapie rejonowym w Nowym Sączu, a w dalszej kolejności możliwość udziału w finale, który jest organizowany w scenerii Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. W tym roku jury w składzie: Ks. Proboszcz Andrzej Wanat, Pani Teresa Biernat i Pani Bożena Orzeł po wysłuchaniu recytacji pięknych utworów przyznało:
w kategorii klas I-III :
I miejsce – Piotr Bielecki klasa 2b
II miejsce – Aleksandra Sajdak klasa 2b
III miejsce – Błażej Jędrzejek klasa 1a
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Kamil Rokiciński klasa 4a
II miejsce – Szymon Rokiciński klasa 6a
III miejsce – Marcin Bieda klasa 4b
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce –Justyna Waligóra kl.7b
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał za udział dyplom, ozdobę choinkową i czekoladę. Nagrodzeni otrzymali szopki bożonarodzeniowe, płyty z kolędami i nagrody książkowe.
Fundatorem i sponsorem nagród oraz upominków był Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat oraz Pani Teresa Biernat z Nowego Sącza.
Święta Kinga, która jest główną Patronką tego konkursu niech będzie Orędowniczką i Opiekunką wszystkich dzieci kochających poezję religijną, a dla nauczycieli i rodziców wzorem Dobroci i Miłości.
JESIENNE AKCJE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS
Dzięki ofiarności i systematycznemu zaangażowaniu całych rodzin, Szkolne Koło CARITAS mogło w naszej szkole przeprowadzić z sukcesem kilka akcji pomocowych. We wrześniu, ze środków wypracowanych podczas wakacyjnej akcji „Znicz” uczniowie przekazali podczas spotkania z misjonarzem – ks. Stanisławem Knurowskim środki finansowe na „Adopcję na odległość” dla dwójki Peruwiańczyków. Następnie, zebraliśmy paczkę „Okularów dla Afryki”, które zostały przekazane do siedziby MISEVI w Krakowie. Przez cały październik trwała akcja „Serce dla Haiti”, która pomogła zebrać kilka pudeł darów, które trafiły z Laskowej na inny kontynent. Największe zaangażowanie w zbieranie małych pluszaków, zabawek z Kinder niespodzianek i akcesoriów do włosów wykazali nasi najmłodsi uczniowie, którzy często w ramach zbiórki oddawali swoje skarby. Tradycyjnie, podczas obchodów rocznicy wyboru Polaka na papieża odbyła się coroczna sprzedaż kremówek. Dochód ze sprzedaży słodkości przekazano na potrzeby związane z leczeniem chorego dziecka. Dziękując za okazane serce powtarzamy słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez czyny jest zarazem w jakiś sposób twórcą samego siebie”.
ŚWIĘTO ZAWODÓW
27 listopada w ZSTiO w Limanowej odbyła się kolejna edycja Święta Zawodów. Impreza organizowana jest w ramach promocji kształcenia zawodowego i szkół realizujących projekty ze środków unijnych, które wpływają na modernizację kształcenia zawodowego w powiecie limanowskim.
W tym roku swoją ofertę edukacyjną przedstawiły:
– Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Limanowej,
– Zespół Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego z Limanowej,
– Zespół Szkół im. KEN z Tymbarku,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Mszany Dolnej,
– Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych z Mszany Dolnej.
Dodatkowo, partnerem tegorocznego Święta Zawodów była spółka TAURON Dystrybucja, która zaoferowała uczniom wystawę prezentującą wyposażenie i warunki pracy w zawodzie elektromonter. Nasi ósmoklasiści mieli możliwość zapoznania się ze stoiskami tematycznymi poszczególnych szkół, co miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości ułatwi im podjęcie decyzji dotyczącej dalszego kształcenia.
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
21 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Domu Pielgrzyma przy Bazylice MBB w Limanowej odbył się XVIII Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Limanowa. Tym razem uczestnicy przygotowali utwory pochodzące z okresu od przewrotu majowego do zakończenia II wojny światowej.
Naszą szkolę reprezentowały dwie uczennice : Gabriela Guzik kl. 7b która zaśpiewała „Czerwone maki na Monte Casino”, oraz Anna Paruch kl. 6a,która wystąpiła z piosenką „Kołysanka żołnierska”. Gabrysia i Ania zdobyły II miejsce.
Serdecznie im gratulujemy !
Konkurs plastyczny – RDN Nowy Sącz
W dniu 14.11.2019 r. został rozstrzygnięty kolejny konkurs plastyczny orgaznizowany przez radio RDN Nowy Sącz, który co tydzień prowadzi Pan Stanisław Szarek (artysta - malarz, Kawaler Orderu Uśmiechu). Hasło konkursu brzmiało: „Bal Wszystkich Świętych”. Najlepiej z tym tematem poradziła sobie uczennica naszej szkoły Ania Uryga z kl. II b, która zdobyła I miejsce. Ani gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jest to ogromne wyróżnienie !!! Uczniowie naszej szkoły (głównie klasy I–III oraz przedszkolaki z gr. V i VI) licznie biorą udział w tych konkursach i co tydzień zdobywają wyróżnienia. Audycji z Panem Stanisławem można posłuchać w każdy czwartek o godz. 12.10 na antenie radia RDN Nowy Sącz.
Poniżej link do artykułu na stronie internetowej Radia RDN Nowy Sącz.
http://www.rdn.pl/kultura/bal-wszystkich-swietych-rozstrzygniecie-konkursu-plastycznego-rdn
Joanna Jędrzejek
XIV Konkurs Poetycko – Fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”
21 listopada 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwkowej rozstrzygnął się XIV Konkurs Poetycko – Fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”.
Konkurs ten cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. W tym roku do finału zakwalifikowała się Klaudia Michura z klasy 8 a zdobywając I miejsce w kategorii „Interesująca fotografia”, Justyna Waligóra z klasy 7 b otrzymując wyróżnienie za „Wyjątkowy wiersz” oraz Maria Zelek także z klasy 7 b, która zdobyła wyróżnienie
w kategorii „Interesująca fotografia”.
Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy!
RAJD "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku"
W dniach 8-9 listopada odbył się XXII Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku". Do udziału w tym wydarzeniu, organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego.
Organizowana od 1998 roku impreza turystyczna, od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie, nauczyciele i przewodnicy, wędrując szlakiem cmentarzy I wojny światowej oddają hołd żołnierzom poległym w okolicy Limanowej, Laskowej i Żegociny. Rajd jest także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej o naszym regionie. Uczestnicy wydarzenia, oprócz wędrowania przygotowują także wieńce, które w drugim dniu Rajdu składane są przez delegacje drużyn na cmentarzu nr 357 na Jastrząbce, podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.
XII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 7 listopada 2019r. w Młynnem odbyła się XXII edycja Biegu Niepodległości.
Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy 4b Marcin Bieda, który to zajął 3 miejsce.
Bieg Niepodległości zorganizowany był przez UKS "Patria" Młynne. Współorganizatorzy to Urząd Gminy Limanowa i Szkoła Podstawowa w Młynnem. W zawodach wzięło udział w 16 kategoriach 350 zawodników.
Marcinowi i jego rodzicom gratulujemy i życzymy dużo sukcesów.
Brr... bardzo zimno
LABORATORIUM SZALONYCH NAUKOWCÓW, czyli naukowe show o ciekłym azocie
W dniu 5 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedził pan Michał Szydłowski, czyli Pan Korek wraz ze swoimi naukowcami i zaprezentowali uczniom z klas 6, 7 i 8 wykład pt. Brr... bardzo zimno.
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia na własne oczy ciekły azot, który jest głównym składnikiem powietrza. Dowiedzieli się, że do przechowywania, przenoszenia i dozowania ciekłego azotu służą naczynia Dewara (dewary), a w bardzo niskiej temperaturze materiały tracą plastyczność oraz stają się kruche.
Wspólnie z naukowcami młodzi eksperymentatorzy zbadali, jak temperatura ciekłego azotu wpływa na różne substancje i przedmioty z naszego otoczenia. (np. róża, sałata, pomidor, banan) a porowatą strukturę chrupek kukurydzianych wykorzystali do przedstawienia zjawiska transportu ciepła.
Pokazom towarzyszyła gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń, które zawierały elementy zabawy, pobudzały do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący byli nagradzani brawami. Pod koniec wykładu sprawdziliśmy, czy przechowywanie wrzącego azotu w szczelnym naczyniu to dobry pomysł.
W swojej prezentacji Pan Korek wykorzystywał nowe technologie - czasem korzystał z animacji, które wyjaśniały dany temat, czasem na ekranie telewizora prezentował pokaz z kamery w zbliżeniu, żeby nawet osoby, które siedzą dalej widziały, co ciekawego ma do pokazania.
Bardzo interesujące i inspirujące pokazy przedstawiły chemię i fizykę jako "czary i magię", zaprezentowane na "żywo" pięknie pokazały, że chemia i fizyka może być fajna i co ważniejsze ciekawa zarówno dla wykonujących je, jak i dla widzów.
Organizator
Aneta Niezabitowska - Bielecka
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Wiodącym hasłem tego dnia były słowa świętego polskiego papieża i wielkiego patrioty Jana Pawła II: „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”. Na drugiej lekcji cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego zgromadziła się w dużej sali gimnastycznej na uroczystym apelu. Rozpoczęła go Pani Dyrektor Monika Miś przez wprowadzenie sztandaru szkoły. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Wytworzyła się naprawdę bardzo podniosła i uroczysta atmosfera. Najbardziej poruszały serce przedszkolaczki, które śpiewały Mazurka Dąbrowskiego z wielkim przejęciem i powagą. Kolejnym etapem spotkania było krótkie przypomnienie przez Annę Paruch i Szymona Rokicińskiego, uczniów klasy 6a, przyczyn utraty przez Polskę swojej suwerenności oraz drogę Polaków do jej odzyskania. Podsumowaniem ich słów była piosenka z repertuaru dziecięcego pt. „Co to jest Niepodległość?” w wykonaniu Żanety Guzik, uczennicy kl.5a. Po tej oficjalnej części Pani Dyrektor wyprowadziła sztandar szkoły i rozpoczął się Przegląd Piosenek Patriotycznych. Wszystkie klasy ze szkoły, począwszy od przedszkolaczków, a skończywszy na ósmoklasistach, wychodziły na środek i prezentowały, wybraną wcześniej przez siebie, piosenkę patriotyczną. Repertuar stanowiły zarówno znane piosenki żołnierski takie jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Pałacyk Michla”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”, „Szara piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, jak również piosenki o tematyce patriotycznej z repertuaru dziecięcego: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Jak szło wojsko przez ulice”. W ten to rozśpiewany sposób zakończyliśmy nasz uroczysty apel.
„SZKOŁA PAMIĘTA”
Dnia 25.10.2019 r. dzieci z edukacji wczesnoszkolnej włączyły się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia.
– Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Uczniowie klas I – III w ramach akcji uporządkowali groby żołnierskie, zapalili znicze, odmówili wspólną modlitwę oraz udekorowali groby chorągiewkami i kwiatami. Minutą ciszy oddali cześć i pamięć zmarłym.
DZIEŃ PAPIESKI
,,ODBLASKOWY POCHÓD”
17 października 2019 roku odbył się przemarsz przez centrum wsi wszystkich uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Laskowej . Celem pochodu była lokalna promocja akcji- konkursu ,,Odblaskowa Szkoła”, w której nasza szkoła bierze udział już po raz dziesiąty.
Jak wykazują statystyki, okres jesienno zimowy jest szczególnie niebezpieczny na drogach, ze względu na krótszy dzień i słabszą widoczność. Właśnie wtedy dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Odpowiedzią na niepokojące statystyki jest właśnie nasza akcja i odblaskowy pochód, który zorganizowaliśmy.
Uczestnicy marszu, ubrani w kamizelki i inne elementy odblaskowe nieśli dodatkowo transparenty, które wcześniej sami wykonali. Na transparentach znajdowały się hasła, rysunki i odblaskowe dodatki, które miały przekonać i uzmysłowić jak istotne jest noszenie i używanie elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku. Wszyscy świetnie się bawili, młodsi uczniowie śpiewali piosenki, starsi zaś wykrzykiwali hasła zachęcające do noszenia odblasków.
Dominik Mordarski
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
Tradycyjnie w miesiącu październiku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy zorganizowany przez bibliotekę szkolną.
W tym roku uczciliśmy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.
Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej z podziałem na grupy wiekowe.
Klasy I-III rywalizowały w konkursie plastycznym pt. „Za co kocham św. Jana Pawła II”, gdzie
I miejsce zajęła Aleksandra Sajdak z II b, II miejsce Eryk Grzelak również z II b i Patryk Stanisławczyk z III a, a III miejsce Kacper Zelek z I a.
Klasy IV – V wzięły udział w konkursie pięknego czytania tekstów literackich i przemówień do dzieci św. Jana Pawła II.
I miejsce zajęła Marta Surdziel z klasy V b, II miejsce przypadło Kindze Lupie z tej samej klasy, natomiast III miejsce zdobyła Patrycja Szewczyk z klasy IV b.
Najstarsi uczniowie zmagali się z testem wiedzy o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II.
Najlepiej poradziła sobie Anna Matras z klasy VI b, II miejsce ex aequo zajęły trzy uczennice: Gabriela Guzik z VII b, Wiktoria Raczek z VII a i Martyna Daniel z VIII b.
W sumie w zmaganiach konkursowych wzięło udział 35 osób. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22 października 2019 podczas apelu papieskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz słodycze,
a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
WIZYTA GOŚCI Z TWARDOSZYNA
10 października do naszej szkoły przyjechali uczniowie i nauczyciele ze Słowacji z miejscowości Tawrdoszyn. Towarzyszyła im również Pani dyrektor. Gości powitała Pani dyrektor Monika Miś oraz władze naszej gminy: wójt – Pan Piotr Stach oraz sekretarz – Pan Jan Orzeł. Następnie uczniowie ze Słowacji mogli zobaczyć krótką prezentację pokazującą nasze wspomnienia z majowego pobytu w Twardoszynie. Potem obejrzeli dwa przedstawienia w języku angielskim ‘The zoo’ oraz ‘The Red Riding Hood’. Mogli też poznać naszą miejscowość dzięki prezentacji przygotowanej przez Klimka Wajdę i Kacpra Janiczka. Kolejnym punktem programu były zmagania słowackich uczniów z zadaniami przygotowanymi w języku angielskim. Były pytania i puzzle związane z patronem naszej szkoły Januszem Korczakiem oraz wielkim Polakiem Janem Pawłem II, running dictation, krzyżówka na podstawie prezentacji o naszej miejscowości oraz sprawiające największe emocje QR codes. Nasi uczniowie serdecznie opiekowali się swoimi kolegami i dzielnie im towarzyszyli podczas wszystkich ćwiczeń. Po zmaganiach z językiem angielskim wyruszyliśmy do „Skansenu na Jędrzejkówce”, gdzie naszych gości oprowadzał uczeń naszej szkoły Grzegorz Jędrzejek oraz jego mama pani Barbara Jędrzejek. Atrakcja zachwyciła Słowaków. Po wspólnym obiedzie nadszedł czas pożegnania.
„WCZORAJ JESZCZE PRZEDSZKOLAKI DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI”
Niezwykle piękna i wzruszająca uroczystość miała miejsce w naszej szkole dnia 18 października br. Tego dnia do grona uczniów zostali przyjęci pierwszoklasiści.
Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już dużo wcześniej. Wychowawczynie obydwu pierwszych klas pragnęły, aby ten dzień był wyjątkowy. Napisały scenariusze, podzieliły role wśród dzieci, przygotowały oprawę muzyczną a także wykonały wyjątkową dekorację na ścianie.
Dokładnie o godzinie 9.50 w dużej sali gimnastycznej zostali powitani przez Panią Dyrektor Monikę Miś uczniowie klas pierwszych oraz ich rodzice. Kamil Rokiciński uczeń klasy IV świetnie sprawdził się w roli konferansjera. Pierwszoklasiści wykazali się szeroką wiedzą z różnych dziedzin nauki. W kolejnej części akademii na scenie pojawiło się 6 zaproszonych zwierzątek: pszczoła, mrówka, sowa, konik polny, lew i pies. Ich role świetnie odegrały uczennice klasy III a: Ola Janiczek, Ola Sieja, Zuzia Tokarz, Małgosia Stanisławczyk, Amelka Jelonek oraz Malwina Michura. Każde zwierzątko przyniosło dzieciom dary, a wśród nich były: mądrość, pracowitość, odwaga, cierpliwość, przyjaźń, sumienność, wytrwałość i zabawa. Po uzyskaniu pozytywnego werdyktu przez rodziców, do sali wszedł poczet sztandarowy i nastąpiło uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Ceremonii pasowania dokonała Pani Dyrektor, przykładając specjalny ołówek do ramienia każdego ucznia. Następnie wraz z Panią Wicedyrektor Bożeną Orzeł wręczała uczniom dyplomy, pamiątkowe książki i czekolady. Pani Ewa Kruczek podarowała uczniom dyplomy czytelnika, a Pani Aneta Szewczyk rozdała książeczki SKO, notesy i odblaski. W tym dniu nie mogło zabraknąć również upominków od rodziców, którzy przekazali dzieciom kolorowe rożki obfitości.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, a słowa roty ślubowania będą przyświecały uczniom na kolejnych szczeblach edukacji.
Maria Biedroń, Krystyna Grzegorzek
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 15 października 2019 r. odbył się w naszej szkole niezwykły Koncert Życzeń, który w całości zadedykowany był nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły. Dzieci i młodzież, przygotowani przez panie: Magdalenę Gołąb, Sylwię Orzeł i Zuzannę Pogwizd oraz przez pana Dominika Mordarskiego, zwrócili się z najlepszymi życzeniami do wszystkich pracowników szkoły. Do każdej dedykacji dołączona była, wykonana przez uczniów, piosenka, utwór instrumentalny, wiersz lub taniec. Podczas koncertu wykorzystane zostały piosenki i wiersze takich słynnych polskich piosenkarzy i poetów jak: Anna Jantar, Edyta Geppert, Zbigniew Wodecki, Grażyna Łobaszewska, Czesław Miłosz, Jan Twardowski oraz Edward Stachura. Wszyscy występujący zaprezentowali się doskonale, ale serca słuchaczy niewątpliwie skradła najmłodsza wykonawczyni, pięcioletnia Ola, która przepięknie zaśpiewała piosenkę dla pań uczących w oddziałach przedszkolnych pt. „Święto naszej Pani”. Na koniec koncertu przewodniczący Samorządu Uczniowskiego jeszcze raz złożył nauczycielom i innym pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, do których Samorząd Uczniowski dołączył słodki upominek i piosenkę, której refren zaśpiewali wszyscy uczniowie.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dnia 9 listopada odbył się apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Nadrzędnym celem spotkania było promowanie języków obcych, przedstawienie korzyści płynących ze znajomości języków, zachęcenie oraz zmotywowanie uczniów do dalszej nauki.
Podczas apelu mieliśmy okazję obejrzeć kilka scenek z „życia wziętych”, w których znajomość języka angielskiego okazała się niezbędna - i tym oto sposobem jednemu z uczniów udało się zaprosić nowo poznaną dziewczynę na randkę, a drugiemu nie, z kolei turyści w Londynie musieli wydać sporą sumę pieniędzy na taksówkę, po tym jak zabłądzili i nie potrafili trafić do hotelu, a „Jan Kowalski” nie otrzymał pracy z powodu słabej znajomości języków obcych.
Dla urozmaicenia obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas III przygotowali przedstawienie pt. „At the Zoo”, w którym nie zabrakło angielskich piosenek, a uczniowie klas IV i V inscenizację bajki „Red Riding Hood”. Ponadto, uczennice Gabriela Guzik, Joanna Bielecka oraz Justyna Kulig umiliły nam spotkanie śpiewając popularne piosenki, które miały wcześniej okazję zaprezentować na Festiwalu Piosenki Angielskiej w Rabce.
Dodatkowo odbył się szkolny konkurs językowy pod hasłem „Warto uczyć się języków obcych”, który polegał na przygotowaniu rymowanki promującej naukę języków obcych.
Zwycięzcami konkursu zostali: Bartłomiej Frączek z kl.IV a, Tomasz Rokiciński z kl. V b oraz Anna Chrobak i Małgorzata Pławecka z kl. VI a.
Zapraszamy, do zapoznania się z rymowankami naszych uczniów:
Jest coś bardzo pożytecznego,
To nauka języka obcego.
Kto języki obce zna,
zawsze łatwiej w życiu ma.
Kiedy jedziesz za granicę
I chcesz spytać o ulicę
Wtedy łatwiej się dogadasz,
Gdy językiem obcym władasz.
Kiedy jedziesz na wakacje
I zamówić chcesz kolację,
Bez języka angielskiego,
Nie dostaniesz nic smacznego.
Piękna jest nasza mowa ojczysta.
To jest sprawa oczywista.
Lecz, gdy po świecie ktoś podróżuje
Języki obce także studiuje!
Bartłomiej Frączek
Gdy chcesz zwiedzać inne kraje
To angielski się przydaje.
Każdy uczeń o tym wie
I do nauki aż się rwie.
Wkuwa słówka pełną parą
By budować zdania z nich
I rozmawiać po angielsku
To ułatwi życie im.
A gdy będą już dorośli
I pojada w świat daleki, to zobaczą
Jak tam znany
Jest język angielski.
Szymon Rokiciński
INTEGRACYJNE POWITANIE JESIENI
W przepięknych okolicznościach laskowskiej przyrody, 8 października 2019 roku uczniowie z Szkolnego Koła Caritas wraz z Dyrekcją i opiekunami spotkali się z podopiecznymi Stowarzyszenia Bądźcie z Nami z Krakowa, by powitać jesień. Dzieci świetnie się bawiły. Był czas na wspólny spacer na pobliskie stawy, gdzie spotkaliśmy się z Wójtem naszej gminy panem Piotrem Stachem. Chłopcy i dziewczęta chętnie wzięli udział w zajęciach plastycznych, by utrwalić jesienny klimat w swych pracach. Niektórzy, z powodzeniem próbowali swoich sił w języku migowym. Wiele radości wyzwolił czas zabaw muzyczno-ruchowych. Tradycyjnie, stałym punktem jesiennych spotkań były upieczone przez rodziców naszych uczniów ciasta oraz kiełbaski i ziemniaki z ogniska. Wszystko smakowało wybornie. Dziękujemy bardzo obecnym za zaangażowanie w organizację spotkania i za okazaną pomoc.
„WYJŚĆ POZA SCHEMAT” … CYBERPRZEMOCY
W październikowy poranek uczniowie z klas V-VIII zastanawiali się wspólnie z aktorami Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA, jak zachować się w sytuacji, gdy doświadczamy przemocy w sieci. Program podejmował problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej. Miał na celu uświadomić destrukcyjny wpływ podobnych zachowań na psychikę w procesie dojrzewania młodego człowieka. Spektakl pokazał, jak negatywne konsekwencje wywiera przemoc i zjawisko wykluczenia na kształtowanie się osobowości nastolatków. Program stawiał sobie za cel aktywizację młodych widzów i wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska.
DBAM O ZDROWIE - WIEM CO JEM!
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz ograniczona aktywność fizyczna sprawiają, że dzieci są mało sprawne często z powodu otyłości. Małe dziecko zwykle nie wie co dla niego jest dobre, dlatego najlepszym czasem na ukierunkowanie jego myślenia o zdrowiu i odżywianiu jest młodszy wiek szkolny. Znajomość zasad prawidłowego żywienia i ich przestrzeganie jest warunkiem zdrowia i prawidłowego rozwoju. Proponowana innowacja jest próbą znalezienia sposobów zainteresowania dzieci zdrowym odżywianiem i wdrażaniem go na co dzień. Głównym założeniem innowacji „Dbam o zdrowie – wiem co jem” jest kształtowanie właściwych nawyków zdrowego odżywiania się oraz zmiana nawyków żywieniowych wśród uczniów i przygotowanie ich do dokonywania właściwych wyborów służących ich zdrowiu.
Pierwszym etapem w realizacji tego programu były warsztaty kulinarne przeprowadzone w klasie 3b. Na zajęcia dzieci przyniosły zdrowe, ekologiczne produkty żywnościowe. Z nich przygotowały napoje: pokrzywowy z cytryną i miętą, pietruszkowy z cytryną oraz pomarańczowy. Dzieci były niezwykle zaangażowane w przygotowywanie kolorowych kanapek, a w sposób szczególny w wykonanie rolady kanapkowej. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się placek marchewkowy, który upiekł się w trakcie warsztatów. Zwieńczeniem wysiłków kulinarnych był sorbet malinowy, który każdemu niezwykle smakował. Byli i tacy, którzy poprosili o dokładkę.
Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali znaczenie zasad zdrowego odżywiania i używania pełnowartościowych produktów do przygotowywania posiłków. Zwrócili także uwagę na estetykę i higienę przygotowania pokarmów.
CZARODZIEJSKI MŁYN - TEATR CIENIA
Dnia 4 października 2019 r. dzieci z wszystkich oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1 do 5 naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatru żywego aktora pt. "Czarodziejski młyn". Przedstawienie poruszało zagadnienia związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z ofert płynących z internetu i od różnych osób.
W LASKOWEJ KAŻDY WIE, ŻE ODBLASKI NOSI SIĘ
27 września klasa 2a przedstawiła swoim koleżankom i kolegom inscenizację pt. „Noś odblaski”. Było to kolejne zadanie zrealizowane w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” promujące zasady i przepisy ruchu drogowego w tym przede wszystkim noszenie elementów odblaskowych przez dzieci. Uczniowie ubrani w kamizelki odblaskowe, trzymając w rękach emblematy odblaskowe i wygłaszając przy tym humorystyczne wierszyki, przedstawiając scenki i śpiewając piosenki zachęcali wszystkich do noszenia odblasków i elementów odblaskowych zwiększających bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy ,że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Na zakończenie przewodniczący klas odebrali dla swoich koleżanek i kolegów opaski odblaskowe. Klasa 2a nie zapomniała też o swoich najmłodszych kolegach- przedszkolaczkach i ich również zaprosiła na swoje przestawienie. Najmłodsi z dużym zaciekawieniem oglądali występ swoich kolegów i na koniec nagrodzili ich gromkimi brawami.
WARSZTATY MALARSKIE
Dzięki Fundacji Nasze Dziedzictwo z Laskowej uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach malarskich. Warsztaty te odbyły się w Skansenie na Jędrzejkówce w dniu 25 września. Artyści malarze, których tam spotkaliśmy biorą udziałw Plenerze malarskim dedykowanym rodzinie Augustynów ze Żmiącej.
Nasza grupa odbyła warsztaty z panem Wojciechem Górką. Pan Wojciech pochodzi z Jeleniej Góry natomiast mieszka i pracuje we Wrocławiu i w Limanowej. Jak nam powiedział zaczynał od grafiki, dziś tworzy malarstwo olejne i akrylowe ale najchętniej realizuje się w akwarelach, które oddają ulotność chwili.
Na początku pan Wojciech pokazał nam część swoich prac głównie wykonanych akwarelą. Opowiedział o technikach plastycznych, którymi najczęściej pracuje. Mogliśmy zobaczyć również prace olejne wykonane podczas obecnego pleneru mówiące o historii rodziny Augustynów. Potem w poszukiwaniu inspiracji do prac plastycznych wyszliśmy zwiedzać skansen i okoliczną przyrodę. Po powrocie wszyscy z zapałem usiedli do pracy biorąc sobie do serca uwagi pana Wojciecha np. taką, że najważniejszy czas dla malarza to czas gdy kartka jest jeszcze pusta i wszystko może się wydarzyć. Gdy wszyscy zakończyli pracę był czas na zadawanie pytań. Uczniowie pytali o różne rzeczy np. ile ma pan lat?; kiedy pan zaczął malować?; kiedy sprzedał pierwszy obraz?; jaki jest jego ulubiony artysta? Itp. Czas pytań zakończyła pora na posiłek, którego wszyscy wyczekiwali po dłuższej pracy.
Wizyta w Skansenie i udział w warsztatach był dla nas wszystkich wyjątkową lekcją plastyki oraz kultywowania dziedzictwa narodowego.
ODBLASKOWA SZKOŁA – X EDYCJA
We wrześniu 2019 roku Zespół Szkolno- Przedszkolny w Laskowej już po raz dziesiąty przystąpił do konkursu Odblaskowa Szkoła. Organizatorami akcji są m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.
Mamy zamiar kontynuować działania rozpoczęte w latach poprzednich w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze naszych dzieci. W ramach akcji zaplanowane są:
- lokalna promocja idei konkursu poprzez publikacje na stronach www szkoły, gminy, powiatu,
- „odblaskowa” wycieczka rowerowa, mająca na celu przypomnienie uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze,
- doposażenie uczniów w kamizelki i inne elementy odblaskowe,
- gazetki ścienne o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze,
- uświadamianie dzieci i rodziców o ustawowym obowiązku noszenia odblasków,
- konkursy- wiedzy oraz plastyczny o ww. tematyce,
- dodatkowe zajęcia z I pomocy przedmedycznej i BRD,
- doskonalenie bezpiecznej jazdy na rowerze, wraz z odpowiednią sygnalizacją; rowerowy tor przeszkód,
- spotkanie z przedstawicielami policji i straży pożarnej.
Koordynator: Dominik Mordarski
I MIEJSCE W GMINNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW
24.09.2019 r. rozegrano gminne zawody w piłce nożnej halowej chłopców, które rozpoczęły zmagania sportowe igrzysk młodzieży szkolnej w bieżącym roku szkolnym. Gospodarzem imprezy była szkoła w Ujanowicach.
Organizatorem imprezy był GOKSiT w Laskowej oraz nauczyciele wychowania fizycznego z poszczególnych szkół. Do rozgrywek zgłosiło się 7 zespołów . W wyniku odprawy z opiekunami i losowania ustalono kolejność rozgrywania meczów eliminacyjnych. Sześć drużyn rywalizowało w parach o wejście do półfinału. Szkoła z Sechnej uzyskała awans „wolnym losem”. W meczu eliminacyjnym, dzięki konsekwentnej taktycznie grze pokonaliśmy po ciężkim boju Ujanowice 1: 0. W półfinale i finale, zwyciężaliśmy już pewniej, ogrywając kolejno drużyny z Sechnej i Żmiącej 3- 1. Gratulujemy serdecznie naszym chłopcom i życzymy dalszych piłkarskich sukcesów.
Skład: Kotlarz Szymon (bramkarz), Trojan Przemysław, Pajor Konrad, Orzeł Kacper, Dziedzic Emil, Wiśniowski Szymon, Uryga Norbert
Dominik Mordarski
SPRZĄTANIE ŚWIATA
PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY NA OKOLICZNOŚĆ POŻARU
24 września 2019 r. w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły na okoliczność pożaru. Akcję nadzorowali P. Józef Kołodziej i P. Janusz Wrona.
Alarm ogłoszono o godz. 11.00, wtedy rozległ się charakterystyczny trzykrotny dźwięk dzwonka szkolnego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zachowali się zgodnie z instrukcją. Opuścili sale lekcyjne i w ustalonym porządku udali się najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyznaczonego miejsca zbiórki, czyli na boisko szkolne. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów i przekazali informację na temat stanu liczebnego klasy koordynatorom akcji. Ewakuacja przebiegła sprawnie – trwała 5 minut.
Organizacja próbnych ewakuacji ma na celu wyrabianie w pracownikach, uczniach prawidłowych nawyków zachowania się w czasie pożaru. To ważne, by wszyscy wiedzieli co robić, gdy pojawi się ogień.
SPORTOWO W LIMANOWEJ
Dnia 19 września w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyły się zawody sportowe.
Uczniowie klas VI, VII, VIII ze Szkoły Podstawowej w Laskowej reprezentowali Szkołę w dwóch dyscyplinach.
W turnieju piłki nożnej, chłopcy z roczników 2005 i młodszych, zajęli 3. miejsce.
Skład:
Dudek Dariusz, Dziedzic Emil, Janiczek Oskar, Kotlarz Szymon, Orzeł Kacper, Stanisławczyk Kacper, Trojan Przemysław, Wiśniowski Szymon
Dziewczęta jako najmłodsze w turnieju piłki siatkowej roczników 2005 i młodsi zajęły 3. miejsce.
Skład:
Julia Tokarz 6b, Zofia Sajdak 6b, Ptaszek Natalia 6b, Pławecka Marta 6b, Marcisz Karolina 6b, Jonik Natalia 7a, Bielecka Joanna 7a, Anna Adamczyk 6a.
CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA. SERCEM - św. Jan Paweł II
W słoneczny, wrześniowy piątek uczniowie klasy VIb wraz z wychowawcą brali udział w spotkaniu integracyjnym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ujanowicach. Po powitalnym poczęstunku, który na to spotkanie przygotowali uczniowie ze swoimi rodzicami, wszystkie stoliki na sali „opanowały” planszówki. Emocji nie brakowało!!! Uczniowie mieli nawet okazję spróbowania swoich sił w grze w bilard. Następnie, obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczestników ŚDS pt.: Piękna i Bestia.. Potem, uczniowie przybliżyli zebranym ideę obchodów Roku Świętego Jana Pawła II. Wszyscy zgodzili się, że nie tyle ważne jest, by o miłości mówić lecz by dobrze na co dzień czynić. Najmilszą niespodzianką były prezenty wręczone na zakończenie naszego spotkania, które ozdobią salę lekcyjną, by przypominać uczniom o radośnie spędzonym i dobrze wykorzystanym czasie.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W środę 18 września przyjechał do naszej szkoły pan policjant asp. Marcin Drużkowski. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Pan policjant opowiadał nam o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Mówił jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, oraz jak korzystać z chodnika i pobocza, Przypomniał o obowiązku korzystania z fotelika i pasów bezpieczeństwa. Wszystkie klasy 1-3 zgromadzone na górnym korytarzu słuchały pana policjanta z wielkim zainteresowaniem. Na koniec mogliśmy zadawać pytania. Bardzo dziękujemy panu policjantowi za ciekawe i pouczające spotkanie. Obiecujemy stosować się do ustalonych zasad, aby nie narażać swojego życia i zdrowia.
Olga Załubska –klasa 3a
SPOTKANIE Z KSIĘDZEM MISJONARZEM
„Dzisiaj Chrystus puka do drzwi waszych serc, do mojego serca.
Wzywa was i mnie, byśmy powstali, byli w pełni rozbudzeni i czujni,
byśmy dostrzegali to, co w życiu liczy się naprawdę.
Co więcej, prosi was i mnie, byśmy wyszli na drogi i bezdroża tego świata,
pukając do drzwi serca innych ludzi, zachęcając ich do przyjęcia Go w swoim życiu.”
Papież Franciszek
Na to Boże wezwanie głoszenia Ewangelii odpowiedział ks. Stanisław Knurowski,który jeszcze kilka lat temu uczył w naszej szkole religii, a obecnie jest misjonarzem w odległym Peru.
Ksiądz Stanisław przyjął nasze zaproszenie i we wtorek 17 września odwiedził nas w szkole. Opowiedział o trudach swojej pracy i o warunkach, w jakich żyją jego parafianie. Pokazał nam mnóstwo zdjęć, które przedstawiały krajobrazy Peru, domostwa oraz codzienne życie Peruwiańczyków. Opowiedział nam także o rozpoczętych już pracach przy budowie kościołaoraz o planach jego wykończenia.
Dziękujemy księdzu za to miłe spotkanie, bo każdy czekał na nie z radością. I choć nam wszystkim brakuje księdza w naszej szkole i parafii, wiemy, że z Jego działalności w Peru wypływa ogrom dobra, a my swoją modlitwą i niewielką ofiarą wspieramy działalność misyjną księdza Stanisława.
Aneta Szewczyk
MAMY NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI!
Miło mi poinformować, że przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w roku szkolnym 2019/2020 został Emil Dziedzic z kl. 8b, który uzyskał 67 Waszych głosów.
Opiekę nad Samorządem Uczniowskim w tym roku szkolnym przejmuje zgrany duet nauczycieli – p. Paulina Szewczyk-Gąsiorek oraz p. Janusz Wrona, którzy uzyskali największe poparcie wśród uczniów i nauczycieli naszej społeczności szkolnej.
Emilowi oraz pozostałym członkom SU życzę owocnej współpracy z Dyrekcją, Nauczycielami i Uczniami, realizacji wszystkich zamierzonych celów oraz kreatywności skutkującej świetnymi pomysłami J
Natomiast Pani Paulinie i Panu Januszowi serdecznie gratuluję wygranej oraz życzę wytrwałości i satysfakcji z powierzonej funkcji.
Aneta Szewczyk
PREZENTACJA KANDYDATÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Rozpoczął się kolejny rok szkolny i w związku z tym czekają nas wybory do Samorządu Uczniowskiego.
W piątek 13 września odbyła się krótka prezentacja kandydatów ubiegających się o stanowisko przewodniczącego naszej szkoły. Klasy wytypowały swoich przedstawicieli, którzy zaprezentowali siebie i swoje propozycje działań w nowym roku szkolnym. Niektóre pomysły były naprawdę ciekawe.
Zanim jednak będziemy mieli okazję zobaczyć efekty pracy naszego nowego Samorządu Uczniowskiego, czekają nas wybory, które odbędą się już w najbliższy poniedziałek 16 września 2019 r. Oprócz wyboru przewodniczącego SU, będziemy głosować także na dwóch nauczycieli, którzy przejmą funkcję opiekuna SU.
Aneta Szewczyk
NARODOWE CZYTANIE 2019
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Ostatecznie wybrano osiem lektur na ósme Czytanie Narodowe:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Ich bogactwo pozwala każdemu włączyć się i współtworzyć akcję Narodowe Czytanie, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.
W naszej szkole w ramach Narodowego Czytania ideę akcji przybliżyły uczennice z klasy 6 a, a uczniowie z klas 4 b i 5 b zaprezentowali fragmenty noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza, natomiast uczniowie z klasy 8 b „Katarynkę” Bolesława Prusa.
Przedstawionym treściom Nowel polskich przysłuchiwali się uczniowie klas 6 – 8, nauczyciele oraz panie dyrektor Monika Miś i Bożena Orzeł.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
DOŻYNKI – SIERPIEŃ 2019
Zgodnie z tradycją 15 sierpnia 2019 r w naszej miejscowości odbyły się gminne dożynki połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obchody rozpoczęła msza święta, po której barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na stadion. Do licznego grona zaangażowanych włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Chęć zaprezentowania swoich umiejętności wyrazili uczniowie obecnej klasy 5 a, 6 a oraz 4 b. Swoim występem uświetnili oni uroczystość wzbudzając uznanie za taniec i prezencję.