POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH
Fotorelacja - kliknij tutaj ...
XVII MIEDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „Zabawy z ortografią”
W dniu 8 czerwca odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „ Zabawy z ortografią”. Konkurs skierowany był dla uczniów klas II i III ze szkół z terenu Gminy Laskowa. Obejmował umiejętność poprawnego pisania pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i kaligraficznym.
W tym roku odbył się on w nieco zmienionej formie. Każda ze szkół przeprowadziła wcześniej szkolny etap i wyłoniła dwie osoby, które wzięły udział w konkursie. Dzień wcześniej czyli 7 czerwca szkoły otrzymały pakiet zawierający zadania do wykonania. Następnego dnia dzieci wykonywały je w swojej szkole macierzystej, a przedstawiciel ZSP w Laskowej w tym samym dniu odebrał pakiety do sprawdzenia. Test, z którym uczniowie się zmierzyli zawierał różnorodne zadania: dyktando, zagadki, krzyżówki, uzupełnianki. Dzieci poradziły sobie z nim znakomicie. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Organizatorzy wyrazili wyrazy uznania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu i przygotowali dla nich podziękowania oraz drobne upominki. Sponsorami nagród była Rada Rodziców ZSP w Laskowej oraz Urząd Gminy Laskowa.
Wszystkim finalistom XVII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Zabawy z ortografią” serdecznie gratulujemy.
JAWORZNA
- Kuchta Emilia
- Magdalena Uryga
Opiekun : Mąka Dorota
KAMIONKA MAŁA
- Zelek Łucja
- Dawczak Milena
Opiekun : Nowak Elżbieta
KROSNA
- Bukowiec Justyna
- Jonik Magdalena
Opiekun : Rosiek Teresa
LASKOWA
- Daniel Lena
- Janas Dawid
Opiekun : Grzegorzek Lidia
SECHNA
- Pławecka Julia
- Nawalaniec Szymon
Opiekun : Gwiżdż Zofia
UJANOWICE
- Drożdż Artur
- Orzeł Oliwia
Opiekun : Stach Katarzyna
ŻMIĄCA
- Rosiek Aleksandra
- Krzyżak Mikołaj
Opiekun : Sieja Ewa
WYCIECZKA KLASOWA 2A Z OKAZJI DNIA DZIECKA
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zostaliśmy zaproszeni przez Igora i jego rodziców na ognisko.
Wraz z wychowawczynią Krystyną Grzegorzek wyruszyliśmy ze szkoły o 8.00 rano. Droga była dłuższa i trudniejsza, niż się spodziewałem ale bardzo ciekawa. Wstąpiliśmy do wujka Uli, Patrycji i Piotrka. Pan Jerzy Michura pokazał nam piękne rogi daniela, skórę dzika oraz wiele starodawnych ozdób. Szliśmy pod górkę, a pod koniec przez las.
Na miejscu czekali na nas rodzice i malutka siostra Igora. Były tam przygotowane pyszności: słodycze, sałatki, szaszłyki owocowe, chrupki i napoje. Na ognisku upiekliśmy kiełbaski, różne mięska i najpyszniejsze pianki. Wszystkim podobały się zagadki matematyczne przygotowane przez naszą Panią. Chętne dzieci mogły zagrać w piłkę nożną na boisku obok domu Igora. Przed wyruszeniem w drogę powrotną każdy został poczęstowany pysznym lodem.
Wycieczka bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, kiedyś jeszcze czeka nas taka przygoda.
Marcin Florek
Kl.2a
PIESZA WYCIECZKA KLASY 3 A
W dniu 1 czerwca czyli w Dzień Dziecka uczniowie klasy 3 a wraz z wychowawczynią i tróją rodziców wybrali się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Oczko” w Laskowej Nadolu.
Na miejscu czekało wiele atrakcji m.in. plac zabaw, huśtawki, piaskownica, trampolina, mini ZOO - gołębnik, bażanty, bociany oraz łagodny dla dzieci pies.
Jednak najważniejszą atrakcją dla dzieci było ognisko i pieczenie kiełbasy w sposób tradycyjny – czyli na kijach. Wszyscy zgodnie uznali, że takie ognisko jest znacznie fajniejsze od grilla.
W drodze powrotnej dzieci nabierały sił konsumując pyszne lody na placu zabaw w parku w Laskowej. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za zaangażowanie, pomoc, domowe wypieki i wspólnie spędzony czas.
„WSZYSTKIE KWIATY ZAKWITŁY DLA MAMY I TATY”
W związku z tym, iż pandemia uniemożliwiła nam w tym roku zaprosić wyjątkowych gości do szkoły, dlatego klasy młodsze przygotowały Dzień Matki i Ojca w zupełnie innej formie. Mama i Tata to dwie najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka i o Nich należy pamiętać nie tylko w dniu ich święta. I o to zadbały już wychowawczynie klas I-III. Przygotowania do tego dnia w poszczególnych klasach rozpoczęły się już z początkiem maja. Uczniowie uczyli się wierszy oraz piosenek na tę okoliczność. Podczas zajęć plastyczno - technicznych wykonywali upominki dla swoich najbliższych. Potem przyszedł czas na nagranie występu, aby drogą elektroniczną mógł być przekazany Rodzicom do obejrzenia w domu. Specjalnie do tego nagrania przygotowana została dekoracja w jednej z sal edukacji wczesnoszkolnej. Emocje i stres podczas nagrań udzielał się wszystkim. Dzieci chciały wypaść jak najlepiej i z głębi serca podziękować Rodzicom za dar życia i wychowania.
Mamy nadzieję, że występy dzieci na długo pozostaną w ich pamięci i sercach. Mogą być dumni ze swoich pociech i chociaż na chwilę zapomnieć o troskach i problemach życia codziennego.
Krystyna Grzegorzek
SZKOLNY KONKURS O JANUSZU KORCZAKU
Tegoroczna edycja szkolnego konkursu dotyczącego życia i twórczości patrona naszej szkoły odbyła się online. Uczniowie mieli za zadanie zredagować list do Janusza Korczaka, w którym wyrażali swoją wdzięczność i podziw dla tego, co zrobił Stary Doktor. Ponadto reprezentanci poszczególnych klas recytowali wybrane utwory poświęcone patronowi naszej szkoły. Mino iż nie wszystkie klasy wyraziły chęć udziału w konkursie, to poziom nadesłanych prac był naprawdę bardzo wysoki. Niezwykłe słowa wdzięczności płynące z listów i porywające interpretacje tekstów literackich, sprawiły, że wybór najlepszych był bardzo trudny. Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania, bo każda z przygotowanych prac wymagała wiele wysiłku i zaangażowania, jednak szczególne wyróżnienie przypada recytacji w wykonaniu Kamila Rokicińskiego oraz Joanny Bieleckiej, która zaprezentowała wiersza autorstwa swojej koleżanki z klasy Justyny Kulig. Justyna została również wyróżniona za list do Starego Doktora, napisany wraz z Natalią Rosiek. Niezwykle piękne słowa zawarła w swojej pracy również Kinga Lupa, która wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy zredagowała piękny list do Korczaka zakończony niebanalnym cytatem: „Nie bój się miłości. Nigdy.” Niech te słowa będą dla nas wszystkich drogowskazem. Uczestnikom serdecznie dziękuję za chęć i czas, który poświęcili na to, by pochylić się nad wielkością Starego Doktora – człowieka, który dzieciom poświęcił się do końca…
Katarzyna Lisek
SZKOLNY ETAP GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO „ZABAWY Z ORTOGRAFIĄ”
W dniu 28 maj 2021 r. odbył się szkolny etap Gminnego Konkursu Ortograficznego „Zabawy z ortografią”. W klasach II i III odbyły się klasowe eliminacje dzięki którym wyłoniono po dwóch przedstawicieli, którzy przystąpili do etapu szkolnego. Byli to:
Klasa II a – Martyna Adamczyk, Igor Jajeśnica
Klasa II b - Lena Daniel, Julia Zelek
Klasa III a – Natalia Bukowiec, Piotr Frączek
Klasa III b - Emilia Ficoń, Dawid Janas
Zadaniem konkursowym było napisanie dyktanda. Prace zostały sprawdzone wg ustalonych kryteriów oceniania i punktowania dyktanda ortograficznego przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Przyznano następujące miejsca:
I miejsce - Lena Daniel
II miejsce – Dawid Janas
To właśnie Lena i Dawid będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się 8 czerwca.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom wręczony przez Panią Dyrektor, a zwycięzcy otrzymali książki.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie konkursu.
WYCIECZKA NAGRODOWA
25 maja grupa uczniów z klas I – III udała się do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu na XIV finał Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego ”Bakałarz 2021”organizowany przez Wydawnictwo Promyczek oraz Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Po raz pierwszy etap rejonowy wygrało aż 40 uczniów z naszej szkoły. Najliczniejszą grupę reprezentowali uczniowie klas pierwszych i drugich.
Bardzo ucieszyła nas wiadomość, że finał odbędzie się tradycyjnie z udziałem dzieci, a nie zdalnie jak miało to miejsce w poprzednim roku. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele radości i niesamowitych przeżyć. Organizatorzy przygotowali program tak, aby był czas na zmagania finałowe, zwiedzanie miasteczka oraz czas wolny na posiłek. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Tym razem nasi uczniowie spisali się znakomicie zdobywając następujące miejsca.
W kategorii klas III – tytuł „Bakałarza 2021”zdobyła Natalia Guzik.
W kategorii klas II – tytuł „ Wicebakałarza 2021” zdobyła Lena Daniel
wyróżnienie Kamila Wojtas.
W kategorii klas I - tytuł „Wicebakałarza 2021” zdobyła Zuzanna Zbyrowska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratulujemy finalistom i uczestnikom konkursu.
Podziękowania kierujemy do ks. Andrzeja Wanata za terminowe dostarczanie Promyczków do poszczególnych klas.
Krystyna Grzegorzek
„Bo wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.”
3 maja to ważna data w historii Polski. To właśnie tego dnia wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku czwartoklasiści postanowili uczcić to wydarzenie krótkim montażem słowno-muzycznym. Przypomnieli nam, czym jest konstytucja i jakie znaczenie ma ten dokument dla każdego obywatela. Ponadto czwartoklasiści przygotowali recytację patriotycznych utworów, a wszystko wzbogacone zostało pięknymi utworami Marka Grechuty.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
Jak co roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy zorganizowany przez bibliotekę. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.
Zadaniem uczestników było wypożyczenie książki z biblioteki, przeczytanie jej i zaprezentowanie w odpowiedniej dla siebie formie.
W sumie w czytelniczej zabawie wzięło udział 16 osób. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
Klasy 1 -3 SP
Zuzanna Zbyrowska I b
Klasy 4 – 6 SP
Oliwia Sławęta IV b
Klasy VII - VIII
Maria Zelek VIII b
Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pozytywne uwagi zachowania i słodycze, a zwycięzcy nagrody książkowe i słodycze.
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie także za rok.
KONKURS PLASTYCZNY
W związku z obchodzonym co roku Dniem Ziemi klasa 2a postanowiła na zajęciach z edukacji plastycznej i społecznej wykonać prace plastyczne na konkurs „Ziemia –planeta marzeń”, którego organizatorem jest sklep Maludas. Tematyka konkursu spodobała się dzieciom, a pomysłowość i technika wykonania zachwycała przez 2 tygodnie wszystkich uczniów i rodziców najmłodszych klas. Prace można było podziwiać w SZKOLNEJ GALERII PRAC DZIECKA. Wybór 12 prac najciekawiej prezentujących tematykę ochrony naszego środowiska, dbania o przyrodę, zwierzęta, segregację śmieci, oszczędzanie wody, prądu czy zakupy z torbami wielokrotnego użytku był niezwykle trudny. Dzieci wykazały się bogatą inwencją twórczą i wyobraźnią. Dzięki Pani bibliotekarce, mgr Małgorzacie Oleksy - udało się wybrać te najładniejsze. Mamy nadzieję, że komisja doceni trud i pracę uczniów naszej szkoły, a może odkryje ukryte małe talenty „przyszłych mistrzów pędzla”. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników a dzieci i ich rodziców zapraszamy do sklepu https://maludas.pl/
Krystyna Grzegorzek
WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO GOKSiT W LASKOWEJ
16 marca klasy drugie wybrały się do GOKSiT w Laskowej na projekcję komiksu „Kajko i Kokosz”.
O godzinie 08.55 wyszliśmy ze szkoły. Po krótkim spacerze dotarliśmy na miejsce. Przywitał nas Pan Dyrektor Zdzisław Pajor.
Usiedliśmy na sali i obejrzeliśmy 5 odcinków pod tytułem: „Tajna broń Hegemona”, „Fujarka Łamignata”, „Złoty puchar”, „Zamach na Milusia”, „Sekret Maczugi”.
Bohaterami komiksu są tytułowi bohaterzy Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.
Bardzo nam się podobało – było wesoło i wszyscy dobrze się bawili.
Dziedzic Maja kl. II a
RAZEM POWITAJMY WIOSNĘ
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie piosenki pt. „Razem powitajmy wiosnę”. Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała piosenkę oraz aranżację do niej, a następnie przekazała nagranie do organizatorów konkursu. Jury w składzie: p. Jolanta Bukowiec, p. Małgorzata Oleksy, p. Aneta Szewczyk po obejrzeniu nagrań postanowiło wszystkim klasom przyznać I miejsce. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza i wszyscy bardzo tęsknimy za ciepłem wiosennego słońca. Radosny śpiew na pewno przywoła do nas wyczekiwaną, wspaniałą, wiosenną pogodę.
BUDKI LĘGOWE W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY IIIA
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH I –III.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu najmłodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu, oglądając filmiki edukacyjne przypominające jak dbać o siebie i innych w sieci, a następnie przystąpiły do konkursu plastycznego „Jestem bezpieczny w sieci” wizualizując zdobytą wiedzę i swoje przemyślenia.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
- Nikodem Jelonek kl. 1a
- Magdalena Witko kl. 1b
- Anna Jajeśnica kl. 2a
- Piotr Bielecki kl. 3b
- Natalia Guzik kl. 3b
Dodatkowo wyróżnienie otrzymali:
- Aleksandra Jajeśnica kl. 1b
- Piotr Daniel kl. 2a
- Magdalena Jelonek kl. 2b
- Gabriela Hojda kl. 2b
- Eryk Grzelak kl. 3a
Wygranym gratulujemy sukcesu i talentu. Nagrody w konkursie ufundowała firma Fakro – dziękujemy!
Dodatkowo, w najstarszych klasach edukacji wczesnoszkolnej odbyły się klasowe turnieje wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie podczas pracy grupowej rozwiązywali zróżnicowane tematycznie zadania, które dały im także okazję do podniesienia swoich kompetencji społecznych. Ponadto, najmłodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się z krótkimi filmikami nagranymi przez ich starszych kolegów, których tematem przewodnim były dobre i złe strony internetu.
Podsumowaniem szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu stała się wystawa uczniowskich prac plastycznych przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej promująca bezpieczne zachowania w sieci.
LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Po powrocie do szkoły po feriach i zdalnym nauczaniu nasze lekcje w-f są super. Często wychodzimy na podwórko i bawimy się na śniegu. Urządzamy wyścigi zaprzęgów saneczkowych, lepimy bałwany, urządzamy bezpieczne bitwy na śnieżki, robimy aniołki oraz rzucamy kulkami śnieżnymi do wyznaczonego celu. Wszyscy świetnie się bawimy na tych lekcjach. Mam nadzieję, że śnieg pozostanie na długo i jeszcze nie raz będziemy się mogli bawić na śniegu.
Radosław Mordarski
VI Powiatowy Konkurs ZAWODOWY GPS
W ramach konkursu zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Limanowej w luty 2021 roku poznaliśmy wyniki zmagań zawodoznawczych uczniów klas VIII z terenu całego powiatu limanowskiego. Konkurs Zawodowy GPS, który zorganizowano w Ekonomie już po raz szósty wzbudził duże zainteresowanie wśród nastolatków. Do pierwszego etapu, który z racji sytuacji epidemicznej w kraju, odbył się on line 26 listopada 2020 r. przystąpiło 148 ósmoklasistów z terenu całego powiatu limanowskiego, natomiast do drugiej części konkursu zostało zakwalifikowanych 80 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów z testu wiedzy. Naszą szkołę na wszystkich etapach reprezentowały cztery uczennice: Martyna Gutowicz, Brygida Jędrzejek i Justyna Kulig z klasy VIIIa oraz Dagmara Kuchta z klasy VIIIb. Nasze ósmoklasistki ambitnie zrealizowały tematy w ramach II etapu przygotowując prezentację: „Charakterystyka klientów - typy klientów” - branża handlowa – Justyna Kulig; „Pielęgnacja psów - charakterystyka wybranej przez siebie rasy psa, zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne wykonywane u wybranej rasy (pielęgnacja uszu, oczu, zębów, kąpiel, strzyżenie, obcinanie pazurków, znakowanie) oraz opieka nad psem (żywienie, niezbędne akcesoria, sprzęt i narzędzia wykorzystywane do zabiegów)” - branża weterynaryjna – Brygida Jędrzejek; „Mapa zasadnicza - najważniejsza mapa kraju" - branża geodezyjna – Dagmara Kuchta oraz „Hotele ***** i ich oferta usług świadczonych w okresie Covid-19”- branża hotelarska – Martyna Gutowicz. Po ocenieniu prac konkursowych jury wyłoniło z każdej branży I miejsce oraz dwa wyróżnienia. Do grona laureatów dołączyły nasze uczennice: Justyna Kulig zajmując I miejsce w swojej branży oraz Brygida Jędrzejek i Dagmara Kuchta otrzymując I wyróżnienie. Z racji panujących nadal obostrzeń epidemicznych, nagrody w imieniu Organizatorów wręczyła uczennicom na terenie naszej szkoły pani Dyrektor Monika Miś – dziękujemy. Dziewczynom gratulujemy wykonanych prac i odniesionych sukcesów!!!
BAL KARNAWAŁOWY W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Bal karnawałowy w tym roku był zupełnie inny niż w ubiegłych latach. Nie mogliśmy się bawić z kolegami i koleżankami z równoległych klas na udekorowanej sali gimnastycznej. Co prawda, ten rok odebrał nam możliwość zorganizowania dużej dyskoteki, ale dzięki temu pozwolił jeszcze bardziej na zintegrowanie się dzieci w poszczególnych klasach. W tym roku każda klasa bawiła się w swojej sali lekcyjnej. Każdy z nas spełnił marzenie i ubrał karnawałowy kostium. Byli więc strażacy, policjanci, czarownice, zwierzęta, księżniczki i królewicze. Można było przynieść sobie różne smakołyki i napoje. Tańce odbywały się przy wspaniałej muzyce wraz z różnorodnymi konkursami z nagrodami - przygotowane przez nasze wychowawczynie. Było dużo śmiechu i wspaniałej zabawy. W czasie przerwy panie zadawały nam zagadki o tematyce zimowej. Bawiliśmy się świetnie. Muzyka grała, a nam jak Kopciuszkowi zrobiło się smutno, gdy wybiła godzina powrotu do domu. Bal zakończyliśmy uroczystym polonezem. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ania Jajeśnica
Stasiu Gąsienica
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dnia 26 I 2021r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Dzieci bardzo długo czekały na ten wyjątkowy dzień. Już od pierwszych tygodni spędzonych w szkole, pilnie uczyły się wierszy i piosenek na tę specjalną okazję. Jednak sytuacja epidemiologiczna odraczała tę uroczystość z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. Gdy zapadła decyzja o powrocie do nauki stacjonarnej najmłodszych dzieci w szkole, pierwszaki szybko zabrały się za odświeżenie w pamięci swoich ról na uroczystość ślubowania. Prowadzące koleżanki z klas trzecich powitały Dyrekcję szkoły, Panią Małgorzatę Oleksy –panią prowadzącą bibliotekę szkolną. Niestety w związku z obostrzeniami epidemiologicznymi, nie mogliśmy zaprosić rodziców na ten szczególny dzień, ale zadbaliśmy o uwiecznienie tej chwili w formie nagrania i zdjęć. Pani Dyrektor szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości- uczniów klasy Ia i Ib. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem, nie miały żadnej tremy i na scenie czuły się swobodnie. Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, ale najważniejsze, że wzorowo zdały egzamin, któremu zostali poddani. Po części artystycznej przyszedł czas na to najważniejsze wydarzenie. W niezwykle podniosłej atmosferze, 42 uczniów ślubowało być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor Monika Miś dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły” – mówiła, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych i dodatkowo obdarowała każdego pierwszoklasistę pięknym elementarzem, dyplomem i słodką czekoladą. Pani Małgorzata Oleksy wręczyła dzieciom dyplomy czytelnika. Dużo radości sprawili dzieciom rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech prezenty niespodzianki: rożki obfitości i medale. Uroczystość przebiegła bardzo sprawnie dzięki pomocy starszych koleżanek, uczniowie klasy Ia i Ib zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów, a te miłe chwile przypominać będzie nagranie i zdjęcia wykonane w trakcie i po zakończeniu uroczystości. Mamy nadzieję, że wszystkie obietnice, które dzieci złożyły publicznie, będą spełniane każdego dnia w szkole.
Wychowawczynie klas pierwszych
Świąteczne spotkanie integracyjne
21 grudnia 2020 r. odbyło się świąteczne spotkanie integracyjne. Miało ono inną formę ze względu na pandemię. Grupa kolędnicza z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach odwiedzała wszystkie szkoły z terenu gminy Laskowa. Śpiew kolęd i pastorałek, piękne stroje przybyłych kolędników sprawiły, że spotkanie przebiegało w miłym świątecznym nastroju. Każdy z uczestników otrzymał paczkę z upominkami.
„Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”
Chyba tradycją stał się już udział uczniów naszej szkoły w Konkursie Poetycko-Fotograficznym „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”, którego organizatorem jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Iwkowej. Tegoroczna edycja miała nieco inny charakter, bowiem wszystko odbywało się drogą elektroniczną. Uczestnicy pisali wiersze i narywali swój występ, do którego dołączali fotografię.
W tej edycji konkursu prace ocieniane były przez Pana Adama Bujaka – artystę fotografika oraz przez Pana Ryszarda Ostrowskiego - dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, z zamiłowania poetę i malarza. Jury brało pod uwagę kreatywność w podjęciu tematu: oryginalność, koncepcję, technikę wykonania pracy oraz kulturę języka, a także zawartość merytoryczną, w tym stopień wrażliwości i wnikliwej obserwacji otaczającego świata. Uczestników było wielu, dlatego tym bardziej jest nam miło, że prace reprezentantek naszej szkoły zostały docenione, niemal we wszystkich kategoriach:
Kategoria „Wyjątkowy wiersz”
I miejsce – Justyna Waligóra 8b, „Nadzieja”
Kategoria „Interesujące zdjęcie”
Wyróżnienie: Justyna Waligóra 8b, „Nadzieja”
Dagmara Kuchta 8b, „ Krówka Hania i jej mleczko”
Kategoria „ Najciekawsza recytacja”
Gabriela Guzik 8b, „ Imperium, nad którym miało nie zachodzić słońce”
Justyna Waligóra 8b, „Nadzieja”
Nagrodzone prace można znaleźć na stronie internetowej organizatorów konkursu: https://iwkowa.szkolnastrona.pl/
Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów poetycko-fotograficznych.
KONKURS LEGEND Z TERENU GMINY LASKOWA
Urząd Gminy w Laskowej oraz nasza Szkoła zorganizowała konkurs legend związanych z naszą Małą Ojczyzną. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I – VIII:
Daniel Adam – kl. I b
Daniel Piotr – kl. II a
Dudzik Mateusz – kl. II b
Chrobak Anna – kl. VI a
Grzelak Eliza – kl. VI a
Dudek Klaudia – kl. VI b
Uryga Zuzanna – kl. VI b
Gołąb Joanna – kl. VI b
Tajs Joanna – kl. VI b
Bielecka Joanna – kl. VIII a
Mamak Władysław – kl. VIII a (legenda wyciągnięta z archiwum klasy III)
Norbert Uryga - kl. VIII a (legenda wyciągnięta z archiwum klasy III)
W złożonych pracach uczniowie przypomnieli m.in. historię o św. Kindze, skarbie na Gołej Górze w Żmiącej, pochodzeniu nazw przysiółków oraz potoku przepływającego przez Laskową. Nie zabrakło także opowieści o Diabelskich Kamieniach, skarbie w lipce zielonej, o św. Katarzynie, a także o złocie na Oślaku i o topielcu w Łososince pod Brzeziem.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Laskowej.
Gratulujemy !!!
WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 25.09.2020 r. odbyły się wybory na Przewodniczącego oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Tegoroczne wybory były wyjątkowe, ponieważ ze względu Covid-19, uczniowie i nauczycieli oddawali swoje głosy drogą elektroniczną.
W wyniku głosowania przewodniczącą szkoły została Karolina Marcisz z klasy 7b. Stanowisko zastępcy przewodniczącej przypadło uczennicy klasy 8b – Gabrieli Guzik.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została Pani Aneta Szewczyk.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
Obie kocha pan;
Obie wzięły dzban;
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze,
Cha!cha!...
Juliusz Słowacki Balladyna
NARODOWE CZYTANIE 2020
Dnia 5. września 2020 r. odbyło się kolejne Narodowe Czytanie. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku Para Prezydencka do wspólnego czytania wybrała Balladynę Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu.
Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm
i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Pan Prezydent w specjalnym liście wyraził wiarę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.
W naszej szkole po raz kolejny uczestniczyliśmy w tej akcji. Uczniowie klas VII i VIII wysłuchali fragmentów Balladyny, jednak ze względów bezpieczeństwa tym razem Narodowe Czytanie odbyło się indywidualnie w każdej z klas.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021