ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO ORAZ ZAKOŃCZENIE SZKOŁY PRZEZ ÓSMOKLASISTÓW
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Czytam, bo lubię!
27 maja 2022 r. w naszej Szkole odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez Panią dyrektor Monikę Miś w Szkolnym Konkursie Czytelniczym Czytam, bo lubię!
Konkurs trwał sześć miesięcy. Uczniowie mieli za zadanie wypożyczać książki, przeczytać je, przebrać się za bohatera przeczytanej książki i zrobić zdjęcie w przebraniu lub napisać recenzję.
W zabawie wzięło udział 80 uczniów. Spośród uczestników najwięcej punktów
w poszczególnych grupach wiekowych uzyskały następujące osoby:
klasy 1-3:
I miejsce - Radosław Mordarski 3a – 7257 p.
II miejsce - Katarzyna Gołąb 2b – 6486 p.
III miejsce – Julia Pławecka 2b – 6080 p.
Wyróżnienia:
Zuzanna Stanisławczyk 1a – 1229 p.
Maciej Zelek 3b – 1158 p.
klasy 4-8:
I miejsce – Natalia Guzik 4b – 301 p.
II miejsce – Oliwia Kita 6b – 189 p.
III miejsce – Żaneta Guzik 7a – 156 p.
Wyróżnienia:
Marta Surdziel 7b – 153 p.
Iga Dudziak 4b – 148 p.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.
Małgorzata Oleksy
NAGRODY SKO
Uczniowie którzy systematycznie oszczędzali w SKO za każde wpłacone 5 zł otrzymywali pieczątkę "świnkę". Po zapełnieniu pieczątkami pierwszej, drugiej, trzeciej i dziesiątej książeczki uczniowie otrzymali nagrody gwarantowane, które sami mogli wybrać. Pani Dyrektor na uroczystym apelu wręczyła dzieciom nagrody. Mamy nadzieję, że zachęci to pozostałych uczniów do oszczędzania w przyszłym roku szkolnym. Bankowi Społdzielczemu w Limanowej dziękujemy za wspaniałe nagrody.
WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM SKO
27 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Warto oszczędzać w SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej ". Jednym z laureatów tego konkursu została Agnieszka Król z klasy 1 b i zdobyła smartwacha. Natomiast Agnieszka Stypuła z klasy 2 a oraz Anna Kożuch i Eryk Grzelak z klasy 4 a zdobyli wyróżnienie. Nagrodzone prace znajdują się na wystawie w Miejskiej Bibliotece. Gratulujemy.
XVII Edycja Powiatowego Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…” odbyła się po dwuletniej przerwie …
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.”
Słowa wypowiadane przez księdza poetę cieszą się nieustanną popularnością wśród małych i tych dużych czytelników. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że jak sam pisał o swojej twórczości: „Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu, w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy. Niech podejmują dialog ze wszystkimi postawami. Myślę, że kto, jak kto, ale poeta powinien być towarzyszem wierzących i niewierzących. Szukać tego, co łączy, a nie dzieli”. W widzeniu rzeczywistości Twardowskiego kryje się zasada: w tym, co nieważne odkryć coś ważnego,
w tym, co niepotrzebne – coś potrzebnego, w tym, co nie święte – coś świętego. Słuchać jak dziecko, wierzyć jak dziecko, z ufnością i spontanicznie – to postawa najbliższa sercu księdza.
I my dzisiaj bądźmy jak ksiądz Jan Twardowski, który wierzył, że im człowiek bardziej się dziwi, tym głębiej potrafi się zachwycać światem oraz wszystkim, co go spotyka.
A zachwyt to przecież najlepsza droga do człowieka i Pana Boga…
12. maja 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XVII Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Pani mgr Katarzyna Banaś natomiast organizatorami konkursu jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Szkoła Podstawowa w Krosnej oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej.
Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Mieczysław Uryga Starosta Limanowski. Nagrody ufundował także Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa i GOKSiT w Laskowej.
Nie sposób również pominąć pozostałych sponsorów, bez których pomocy tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć. W tym roku wsparło je:
Pan Krzysztof Chełmecki
Piekarnia „Stryczek”
Piekarnia Piotra Pajora
Firma Tymbark
Ks. Andrzej Wanat - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Laskowej
Sklep Pykuś z Żegociny
Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej
Na tegoroczny konkurs zaproszenie przyjęli i przysłuchiwali się młodym recytatorom Pan Mieczysław Uruga Starosta Limanowski, Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa oraz Pani Anna Gurgul Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa.
Po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez Panią Monikę Miś - Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej - w konkursowe szranki stanęło 46 osób z terenu powiatu limanowskiego, które oceniało jury w składzie:
Przewodniczący komisji konkursowej Pan Janusz Michalik, specjalista do spraw animacji kultury i teatru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu
Pani Magdalena Szczygieł –Smaga, Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury
Pani Paulina Ablewicz, Kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - filia w Limanowej
Księdz Andrzej Wanat - Proboszcz parafii Laskowa.
Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach.
Młodsza grupa wiekowa – kl. 4-6
I miejsce – Nikola Papież – Szkoła Podstawowa w Pisarzowej
II miejsce – Fryderyk Pachut - Szkoła Podstawowa w Starej Wsi
III miejsce – Zofia Trzópek - Szkoła Podstawowa nr 2 w Limanowej
Wyróżnienia:
Nikola Kosik - Szkoła Podstawowa w Jadamwoli
Karol Mróz – Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dobrej
Kamil Rokiciński – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Laskowej
Justyna Złydaszyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasinie Wielkiej
Starsza grupa wiekowa – klasy 7- 8
I miejsce – Joanna Gołąb – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Laskowej
II miejsce – Karolina Galica - Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie
III miejsce – Zuzanna Augustyn - Szkoła Podstawowa w Jaworznej
Wyróżnienia:
Józef Bogacz – Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dobrej
Lena Drożdż – Szkoła Podstawowa w Tymbarku
Wiktoria Kęska - Szkoła Podstawowa nr 4 w Słopnicach
Tomasz Wyżycki - Szkoła Podstawowa nr 2 w Starej Wsi
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi,
a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy. Życzymy powodzenia w kolejnej edycji konkursu, na który już dziś serdecznie zapraszamy.
Katarzyna Banaś
Małgorzata Oleksy
XVIII GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
17 maja odbył się XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny "Z ortografią na wesoło". W tym roku gospodarzem konkursu była SP w Kamionce Małej. Naszą szkołę reprezentowali: Lena Daniel oraz Artur Dębski z kl.3 b, którzy uzyskali 80 pkt. na 82 możliwych do zdobycia. Był to drugi najlepszy wynik konkursu. Serdecznie gratulujemy.
FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO "BAKAŁARZ 2022"
10 maja 22 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego "Bakalarz 2022", który odbył się w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Tytuł Wicebakałarza klas III zdobyła Małgorzata Oleksy z klasy III a. Wyróżnienie otrzymały: Lena Daniel z klasy III b oraz Natalia Palacz z klasy I b. Gratulujemy.
SZKOLNY ETAP GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
6 maja odbyło się rozdanie nagród za udział w szkolnym etapie Gminnego Konkursu Ortograficznego.
I miejsce zajęła Lena Daniel, II miejsce Artur Dębski, III miejsce Julia Zelek. Nagrody ufundowała Spółdzielnia Uczniowska. Lena i Artur będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się w Kamionce Małej. Trzymamy kciuki!
WYJAZD KLAS III NA SPEKTAKL TEATRALNY PT. "ALLADYN - BAŚŃ TYSIACA I JEDNEJ NOCY"
II GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „Spring English Quiz”
28 kwietnia 2022 r. w szkole podstawowej w Krosnej odbył się konkurs języka angielskiego o zasięgu gminnym dla uczniów klas IV-VIII, objęty patronatem honorowym przez Wójta Gminy Laskowa, Pana Piotra Stacha. Wyzwanie pracy z zadaniami konkursowymi w dwóch kategoriach wiekowych podjęło 23 uczniów, reprezentujących sześć szkół z naszej gminy.
W kategorii klas IV-VI nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Oscar Stanton (5b) – I miejsce
Colin Gaik (5a) – III miejsce
W kategorii klas VII – VIII:
Emilia Fraczek (8a) zajęła III miejsce.
Gratulujemy!
DZIEŃ ZIEMI 2022
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy 22 kwietnia „Dzień Ziemi”. Jest to największe ekologiczne święto na świecie, obchodzone od 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990 roku. To międzynarodowe święto ma na celu propagowanie postaw proekologicznych oraz uświadomienie uczniom i całemu społeczeństwu, że należy dbać o nasze środowisko naturalne. Ludzie na całym świecie zwracają uwagę na największe problemy, z którymi musi mierzyć się nasza planeta oraz łączą się w obronie największego wspólnego dobra – naszej Ziemi.
Uczniowie pokolorowali i połączyli puzzle tworzące plakat. Przygotowali gazetkę i obejrzeli film przedstawiający różnorodność żywych organizmów, a także różne sposoby ochrony nasze planety Ziemi.
ANNA PARUCH LAUREATKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO
W dniu 26 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022.
W uroczystości wzięła udział Anna Paruch, która jest laureatką Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Do konkursu uczennica przygotowywała się pod kierunkiem Pani Moniki Miś.
IGRZYSKA DZIECI W MINI SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
1 kwietnia 2022 r. odbyły się szkolne, gminne zawody mini piłki siatkowej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci. Gospodarzem imprezy była szkoła w Kamionce Małej. Reprezentanci z rocznika 2009- 2010 ze szkoły w Laskowej zajęli I miejsce, pokonując kolejno drużyny z Jaworznej, Sechnej i Ujanowic. Po udanym występie przyszła pora na etap powiatowy, który miał miejsce 5 kwietnia na hali sportowej w Kamienicy. Tam do rozgrywek zgłosiło się łącznie 9 zespołów, zwycięzców z poszczególnych gmin powiatu limanowskiego, które w wyniku losowania podzielono na trzy grupy eliminacyjne. Zwycięzcy grup rozgrywali finał o miejsca 1-3, natomiast reprezentanci szkół, które zajęły w swoich grupach miejsca drugie rywalizowali o miejsca 4- 6. Zawodnicy z Laskowej ulegli w rozgrywkach grupowych Mordarce, która ostatecznie wygrała cały turniej. Po zwycięstwie w kolejnym meczu zajęli 2 pozycję w swojej grupie. Następnie, po wygraniu dwóch kolejnych meczów z ekipami z Młyńczysk i Kamienicy wywalczyli sobie ostatecznie miejsce 4.
Gratulujemy i życzymy dalszych siatkarskich sukcesów.
Skład drużyny: Latała Jakub, Gąsiorek Maciej, Strzelecki Dawid, Ptaszek Kacper, Gonet Franciszek, Bukowiec Daniel, Rokiciński Kamil, Stypuła Michał, Rosiek Tomasz, Zabrzeński Szymon, Bieda Marcin
Dominik Mordarski
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY W UJANOWICACH
28 marca br. w Szkole Podstawowej w Ujanowicach odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas VII i VIII. Każdą szkołę z terenu gminy Laskowa reprezentował jeden uczeń.
Dyktando do tegorocznych zmagań ortograficznych przygotowała Pani Anastazja Kołodziej z Biblioteki Publicznej w Laskowej. Tekst okazał się bardzo trudny, ale, jak przystało na mistrzów ortografii wyłonionych w etapach szkolnych konkursu, uczestnicy dobrze sobie poradzili z jego napisaniem.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII a Julia Stanisławczyk i zdobyła wysokie III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SUKCESY UCZNIÓW SP LASKOWA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
22- 23.02.2022 r. w Kasinie Wielkiej odbyły się kolejno Igrzyska Młodzieży Szkolnej oraz Igrzyska Dzieci w slalomie gigancie. Organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Stacja Narciarska Kasina Ski w Kasinie Wielkiej.
W zawodach grupy starszej udział wzięły Marta Surdziel i Joanna Gołąb, uczennice klasy 7.
W Igrzyskach Dzieci- rocznik 2011/2012 wystartowało łącznie 16 zawodniczek i 31 zawodników. Spory sukces osiągnęli Gabriela i Michał Hojda, zajmując kolejno I i III miejsce oraz uzyskując awans na etap wojewódzki. Pozostałe wyniki w tej grupie wiekowej przedstawiały się następująco:
5 m.- Sajdak Aleksandra
10 m.- Sądel Klaudia
22 m.- Mordarski Radosław
26 m.- Jędrzejek Błażej
Kat. Chłopców ur. 2009/2010 (47 startujących):
24 m.- Matras Maksymilian
27 m.- Ptaszek Kacper
31 m.- Frączek Jakub
34 m.- Bukowiec Daniel
15 marca na etapie wojewódzkim w Kluszkowcach, gdzie konkurencja była o wiele większa, Gabrysia uplasowała się na 20 pozycji ( 35 startujących) a jej brat Michał był 26 na 35 zawodników.
Życzymy dalszych narciarskich sukcesów.
Dominik Mordarski
DZIEŃ MATEMATYKI
24 marca w naszej szkole odbyła się Dzień Matematyki. Uczniowie pracując w grupach rozwiązywali ciekawe zadania oraz zagadki logiczne. Dla najlepszych grup czekały nagrody w postaci bonów matematycznych.
V GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
10 maja 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej odbył się V Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów z klas IV-VI pod honorowym patronatem Wójta Gminy Pana Piotra Stacha. Do zmagań z ortografią przystąpiło 14 uczniów. Tekst dyktanda pt. „Troski redaktora szkolnej gazetki” przygotowała Pani Paulina Ablewicz, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, która jednocześnie przewodniczyła Komisji Konkursowej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali również nauczyciele – opiekunowie uczniów, którzy dokładnie sprawdzali testy, gdyż czasem o miejscu w czołówce decydował przecinek lub niewielki błąd literowy.
V Gminny Konkurs Ortograficzny wyzwolił wiele emocji zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Po wnikliwej ocenie prac wyłoniono zwycięzców. W ortograficznych zmaganiach najlepsza okazała się Weronika Dyrek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej). Drugie miejsce zajął Szymon Rosiek (Szkoła Podstawowa w Jaworznej), a na trzecim uplasowała się Zuzanna Piegza (Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej).
Pani Paulina Ablewicz pochwaliła wysoki poziom wiedzy i umiejętności ortograficznych uczniów, jednocześnie składając im i ich opiekunom serdeczne życzenia dalszych sukcesów. Pan Wójt, wręczając nagrody uczestnikom konkursu, pogratulował zawodnikom wiedzy ortograficznej. Złożył również podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do konkursu. Pani Dyrektor Monika Miś dołączyła podziękowania i gratulacje oraz zaprosiła uczniów i nauczycieli na kolejną edycję konkursu.
RODZINA W POEZJI
3 marca br. w Szkole Podstawowej w Jaworznej odbył się XVI Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Rodzina w poezji”.
Konkurs rozstrzygnięto w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-2, klasy 3-5 i klasy 6-8. Jury konkursu przewodniczyła pani Paulina Ablewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej.
Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów: Jędrzejek Małgorzata, kl. 2a, Zbyrowska Zuzanna, kl. 2b, Orzeł Aleksandra, kl. 3b, Rokiciński Wiktor, 3b, Guzik Żaneta, kl. 7a, Surdziel Marta, kl. 7b.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się bardzo dobrze, a uczestniczki z najstarszej grupy wiekowej zdobyły następujące miejsca:
Marta Surdziel – I miejsce
Żaneta Guzik – II miejsce
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!
W roku szkolnym 2021/2022 klasy pierwsze po raz kolejny uczestniczą w programie edukacji antytytoniowej. Celem tego programu jest poznanie przez uczniów podstawowej wiedzy dotyczącej uzależnień, ich skutków i sposobów przeciwdziałania uzależnieniom w tym nikotynizmu. Realizując kolejne założenia tego programu uczniowie klasy 1a i 1b spotkali się z p. pielęgniarką Stanisławą Dudek, która przedstawiła prezentację multimedialną „ Nie pal przy mnie proszę” i przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat szkodliwości palenia tytoniu. Dzieci wykonały też plakaty. Zastosowaliśmy technikę collage. Wykorzystaliśmy w tym celu brystol, wycinanki, klej, gazety, farby plakatowe, mazaki. Dzieci podczas tworzenia pracy plastycznej mogły wykazać się kreatywnością. Nasze plakaty można zobaczyć na wystawce prac edukacji wczesnoszkolnej na przewiązce.
NOWI CZŁONKOWIE SKO
Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona członków Szkolnej Kasy Oszczędności. Podczas spotkania z opiekunem dzieci dowiedziały się, czym jest SKO, na czym polega oszczędzanie oraz dlaczego warto składać pieniądze. Ponadto uczniowie otrzymali swoje pierwsze książeczki oszczędnościowe, a także drobne upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Limanowej, pod którego patronatem działa SKO.
ETAP SZKOLNY GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO RODZINA W POEZJI
8. grudnia w naszej szkole odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. Rodzina w poezji.
W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas 1-8, którzy poprzez trafne interpretacje utworów o rodzinie z entuzjazmem rywalizowali o przejście do konkursu finałowego.
Dzieci recytowały wiersze przed komisją konkursową, w której zasiadały: Pani Jolanta Bukowiec, Pani Katarzyna Lisek oraz Pani Magdalena Mąka. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po naradzie Komisja przydzieliła następujące miejsca:
Kategoria wiekowa 0-2
Jędrzejek Małgorzata, kl. 2a, Moje rodzinne zoo - autor nieznany
Zbyrowska Zuzanna, kl. 2b, Rzepka - Julian Tuwim
Kategoria wiekowa 3-5
Orzeł Aleksandra, kl. 3b, Dobra wróżka - Wanda Chotomska
Rokiciński Wiktor, 3b, Bo ja mam tatę czarodzieja - Jadwiga Koczanowska
Kategoria wiekowa 6-8
Guzik Żaneta, kl. 7a, Powrót taty - Adam Mickiewicz
Surdziel Marta, kl. 7b, Przywołanie - Julia Hartwig
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za recytacje, a opiekunom za przygotowanie uczniów do występów. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 16 grudnia br. w Jaworznej.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów.
DZIEŃ PAPIESKI
Z Okazji Dnia Papieskiego Szkolne i Przedszkolne Koło Caritas rozprowadziło wśród przedszkolaków i uczniów naszej szkoły aż 1000 słodkich kremówek!!! Dochód ze sprzedaży przekazaliśmy na leczenie i rehabilitację sześcioletniego Roberta Kujawy. Bardzo się cieszymy, że wspominając naszego drogiego Jana Pawła II, mogliśmy jednocześnie zrobić coś dla drugiej osoby.
WYJAZD KLAS ÓSMYCH NA SPEKTAKL BALLADYNA
5. października br. klasy ósme udały się do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. Balladyna.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm
i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Anny Kasprzyk z Teatru „Cracovia”, a wśród aktorów mogli zobaczyć pochodzącego z Laskowej pana Jacka Jońca, który wcielił się w rolę Grabca i II Posła. Na uwagę zasługiwała także gra aktorska tytułowej bohaterki, w którą wcieliła się Urszula Sadowińska. Scenografia spektaklu była bardzo prosta
i zwyczajna jednak pobudzająca wyobraźnię widzów. Na dużą pochwałę zasługiwało także oświetlenie i muzyka nadające przedstawieniu odpowiedni charakter. Kostiumy wykorzystane w spektaklu przyciągały uwagę, były dobrze dobrane do poszczególnych postaci. Szczególnie uwagę przyciągały sukienki dziewczyn - Aliny biała - symbolizująca jej delikatny i dobry charakter, a czerwona Balladyny - ukazująca jej gwałtowne usposobienie.
Reakcja naszych uczniów po przedstawieniu i brawa pokazały, że spektakl się wszystkim podobał.
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”
międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III (edycja III)
W tym roku szkolnym w klasie II b i III a będzie realizowana innowacja o nazwie „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Trzecia edycja projektu polega na skorelowaniu czytania określonej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących. Ponadto projekt ma na celu wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie.
Coraz bardziej wydaje się, że czasy papierowych książek idą w zapomnienie. Młodzi ludzie niechętnie po nie sięgają, a wiodącą skarbnicą różnorakich tekstów stał się Internet. Okres pandemii zdecydowanie pogłębił problem zbyt długiego spędzania czasu przed ekranem monitora, co z pewnością przełoży się w przyszłości na wiele wad postawy oraz wzroku.
Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od 1 października 2021 r. do wyżej wymienionych klas został wprowadzony projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz zgłębianie wiedzy na temat zawodów wykonywanych przez bohaterów.
Uczniowie wykonali już pierwsze zadanie, które polegało na przygotowaniu klasowej chmurki.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 1 października 2021 r. po raz kolejny w naszej szkole odbyło się „Sprzątanie Świata”. Wychowawcy wraz z uczniami klas IV-VIII rozpoczęli sprzątanie przydzielonych terenów w Laskowej. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać.
UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dnia 21 września, odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek i recytacja wierszy.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Monika Miś dokonała symbolicznego pasowania dotykając kolorowym ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Dowodem były dyplomy wręczone dzieciom przez Panią Dyrektor i wychowawców oraz przez Panią Małgorzatę Oleksy. Dzieci otrzymały także wspaniałe upominki ufundowane przez rodziców.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!
POŻEGNANIE NAUCZYCIELI ODCHODZĄCYCH NA EMERYTURĘ
„Wdzięczność jest pamięcią serca”
„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…” - słowami tej piosenki 13 września wdzięczni uczniowie oraz koleżanki i koledzy z pracy zebrali się na hollu szkolnym, aby uroczyście podziękować Paniom: Bogusławie Rosiek i Krystynie Grzegorzek za długoletnią pracę w naszej szkole.
Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny. W licznych wierszach i piosenkach podziękowali Paniom za każdy dzień spędzony w naszej szkole, za cierpliwość i wyrozumiałość, za pomoc oraz poczucie bezpieczeństwa.
Serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi popłynęły z ust Pani Dyrektor Moniki Miś. Pani Dyrektor życzyła drogim Emerytkom delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich marzeń i pasji.
Panie Emerytki nie kryły wzruszenia. W ich imieniu Pani Krystyna podziękowała za piękne pożegnanie i przede wszystkim za życzliwość jaką im okazywano podczas tych wielu lat wspólnej pracy i nauki.
BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY
9 września uczniowie kl. 1 a i 1 b uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej w Limanowej z Wydziału Ruchu Drogowego. To była bardzo pouczająca lekcja, na której dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego zachowania się i poruszania na drodze, a także ćwiczyły, jak należy prawidłowo przechodzić przez pasy drogowe.
WYCIECZKA DO LUSŁAWIC
9 września grupa uczniów z klas III i IV wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę autokarową do Lusławic, aby zwiedzić Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Oglądaliśmy tam pamiątki po Profesorze – nagrody i odznaczenia, które otrzymał za swoją pracę, plakaty z koncertów, liczne fotografie, rękopisy jego dzieł.
Dotarliśmy też do najważniejszego pomieszczenia – nowoczesnej sali koncertowej o znakomitej akustyce. Każdego roku odbywa się tu wiele koncertów. Organizowane są również warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży.
Później poszliśmy do ogrodu, którego główną część stanowi arboretum – wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1500 gatunków drzew i krzewów - unikalnych w skali Europy.
Następnym punktem wycieczki było Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Po najciekawszych miejscach rezerwatu oprowadziła nas pani przewodnik, która opowiedziała wiele interesujących historii i legend związanych z tym miejscem, a uczniom, którzy prawidłowo odpowiadali na zadawane przez nią pytania, podarowała na koniec nagrody.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało życie Sądeczan w czasach Galicji. Uczniowie chętnie zadawali pytania opiekunom muzeum, odpowiadali na zadawane zagadki i z zaciekawieniem obserwowali zebrane tam eksponaty. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in., jak dawniej wyglądał gabinet dentystyczny, apteka, poczta, remiza strażacka.
Wycieczka była zorganizowana w ramach „Małopolskiej Olimpiady Frekwencji”.
BEZPIECZNA SZKOŁA KROKODYLKA TIRKA
Dnia 7 września 2021 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w lekcji online prowadzonej przez Inspektora Transportu Drogowego z Warszawy. Prowadzący wspólnie z dziećmi omawiał przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady poruszania się po drogach i stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Dowiedzieli się, jak zachowywać się podczas podróży samochodem, autobusem, a w szczególności o konieczności i sposobie stosowania pasów bezpieczeństwa. Na spotkaniu zwrócono również uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych, podczas jazdy rowerem na elementy ochronne typu kask, ochraniacze na kolana i łokcie. Uczniowie podczas zajęć wykazali się znajomością numerów służb ratunkowych oraz umiejętnością ich powiadamiania. Wspaniale rozwiązali wszystkie zagadki zadane przez prowadzącego. Uczniowie byli zadowoleni z zajęć, gdyż były one uatrakcyjniane materiałami multimedialnymi, w tym animowanymi filmami, których głównym bohaterem jest krokodylek Tirek.
NARODOWE CZYTANIE
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano
w ponad 2000 miejsc.
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 r. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie, a w 2020 r. lekturą Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego.
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku.
Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego
i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.
Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
W naszej szkole w ramach Narodowego Czytania ideę akcji rozpropagowano w klasach 7. i 8. Uczniowie przypomnieli sobie wiadomości o dramacie oraz obejrzeli fragment spektaklu teatralnego Moralność pani Dulskiej.
SUKCES NA KONIEC WAKACJI!!!
Uczeń klasy VIb Marcin Bieda, będąc zawodnikiem Limanowskiej Ligii Kręgli Fińskich zajął IV miejsce w kat. JUNIOR na Otwartych Mistrzostwach Polski w Mölkky – Bojanowo 2021, w których startowało 110 zawodników z całej Polski oraz goście z Niemiec. Drużynowo, startując wspólnie z tatą Maciejem, ich team Kubi Sport zajął wysokie 17 miejsce. Gratulujemy sukcesu!!!
KOLEJNY SUKCES MARCINA
Limanowska Liga Kręgli Fińskich przez okres wakacji zorganizowała cykl turniejów, mających na celu popularyzację tej plenerowej gry. Rywalizacja drużynowa rozgrywała się na orlikach powiatu limanowskiego i bocheńskiego. Rozpoczęła się 1 lipca w Laskowej na szkolnym orliku, a zakończyła w pierwszy weekend września na orliku w Limanowej (ul. Reymonta 3). Cieszymy się, że uczeń klasy VIb Marcin Bieda startując w drużynie EDISON wspólnie z tatą zajął I miejsce w całym cyklu, zapewniając sobie zwycięstwo już przed ostatnim turniejem. Zainteresowanych Ligą zachęcamy do odwiedzenia adresu: https://www.facebook.com/Limanowska-Liga-Kr%C4%99gli-Fi%C5%84skich-120467613106219/?ref=page_internal Marcinowi i panu Maciejowi gratulujemy kolejnego sukcesu w rozgrywkach Mölkky!!!
POZNAJ MÖLKKY
Mölkky znane są także pod nazwą fińskie kręgle. Warto rozważyć tę propozycję przy planowaniu spotkania w gronie rodziny. Jest to gra, którą cechuje prostota i można ją polecić osobom w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i szczęścia. Zaletą jest fakt, że w kręgle fińskie można grać niemal wszędzie. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park, orlik, czy żwirowa nawierzchnia. Grać można indywidualnie lub w zespołach, przy czym wiek, płeć, czy stopień sprawności fizycznej nie mają większego znaczenia.
Zasady gry w kręgle fińskie:
- Przygotowanie gry:
Kręgle należy ustawić w zwartym szyku i odpowiednim ułożeniu względem siebie, a linię rzutu wytyczyć w odległości około 3-4 metrów od nich. Gracze uczestniczą w zapisywaniu zdobytych punktów (patrz „Zakończenie gry”).
- Kolejność rzucania:
W pierwszej grze kolejność rzucania ustalana jest poprzez losowanie. W kolejnych grach kolejność zależy od rezultatów gry poprzedniej. Zaczyna zawodnik, który poprzednio uzyskał najmniejszą liczbę punktów, a kończy ten, który uzyskał punktów najwięcej.
- Rozpoczęcie:
Pierwszy zawodnik rzuca zbijakiem w grupę kręgli, starając się przewrócić jak największą ich liczbę. Zbijak rzucany jest zawsze od dołu.
- Przewrócone kręgle:
Kręgiel nie jest uznawany za przewrócony, jeżeli leży (choćby częściowo) na innym kręglu lub na zbijaku. Po wykonaniu rzutu i podliczeniu zdobytych punktów, kręgle są ustawiane w miejscach, w których upadły.
- Punktacja:
Jeśli przewrócony został tylko jeden kręgiel, zawodnik rzucający otrzymuje liczbę punktów zapisaną na danym kręglu. Jeśli przewrócona została większa ilość kręgli, zawodnik otrzymuje tyle punktów, ile kręgli przewrócił.
- Zakończenie gry:
Jeśli zawodnik, w trzech kolejnych rzutach, nie uzyska ani jednego punktu, zostaje wykluczony z dalszej gry, a jego rola ogranicza się do zapisywania punktów uzyskanych przez innych graczy. Gra kończy się, gdy jeden z zawodników, jako pierwszy zdobędzie dokładnie 50 punktów. Jeśli któryś z graczy przekroczy łączną ilość 50 punktów, jego wynik obniża się do 25 punktów, ale zawodnik ten kontynuuje grę.
Polecamy!!!