ROK 2023/2024

 

XIX EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEOGO

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI…

 

14 marca 2024 r. 44 uczniów reprezentujących 27 szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego wzięło udział w XIX edycji Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…

Konkurs zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej oraz Szkoła Podstawowa im. Świętego Józefa w Krosnej. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Zmagania konkursowe  oceniało jury w składzie: przewodniczący  komisji Pan Janusz Michalik, specjalista do spraw animacji kultury i teatru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu; Pani  Katarzyna Pławecka adiunkt  Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Pani kierownik Paulina Ablewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Limanowej oraz  Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii Laskowa.

W recytacje uczniów z uwagą także wsłuchiwali się zaproszeni goście: Pan Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Pani Dorota Stanisławczyk Radna Powiatu Limanowskiego; Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa; Pani Anna Gurgul Przewodniczącą Rady Gminy Laskowa; Pani Małgorzata Lenartowicz Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Nowym Sączu oraz Pani Anna Gołąb -  Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Gminie Laskowa.

Tak duże przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi w tym roku było Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej, Pan Krzysztof Chełmecki, Piekarnia Stryczek, Piekarnia Ewy i Piotra Pajor oraz Państwo Katarzyna i Paweł Pławeccy, Ks. Proboszcz Andrzej Wanat, Pan Wojciech Gądek, Firma Tymbark i Ferma Drobiu Dariusz i Paweł Ptaszek.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach.

Laureatami w klasach 4-6 zostali:

I Aleksandra Sajdak Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej

II Tomasz Radzik Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej

III Nikola Papież Szkoła Podstawowa w Pisarzowej

Wyróżnienie Przemysław Woźniak Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie

Wyróżnienie Karol Mróz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

Laureaci z klas 7-8 to:

I Kamil Rokiciński Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej

II Bartłomiej Górszczyk Szkoła Podstawowa w Pisarzowej

III Magdalena Woźniak Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ujanowicach

Wyróżnienie Maja Bogacz Szkoła Podstawowa nr 4 w Słopnicach

Wyróżnienie Józef Bogacz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

Małgorzata Oleksy

 

NARODOWE CZYTANIE 2023

 

Już to jest pewne, że żaden człowiek siły swojej nie zna,

nim jej w potrzebie z siebie nie dobędzie…

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem

21 września br. w naszej Szkole odbyło się Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata wybierano największe dzieła literatury polskiej, m.in.  Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza czy Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka i w tym roku wyznaczyła do wspólnego czytania właśnie Nad Niemnem. Jest to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Uczennice z klasy 6b – Natalia Dudek i Natalia Guzik – przedstawiły starszym koleżankom i kolegom fragment powieści – legendę o Janie i Cecylii. Uważne wysłuchanie fragmentu utworu było pierwszą częścią upowszechnienia akcji. Drugą część siódmo i ósmoklasiści zrealizują na lekcjach języka polskiego biorąc udział w zabawie stacjonarny escape room.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły, w trakcie uroczystości Ślubowania. W obecności rodziców oraz zaproszonych gości, Pani dyr. Monika Miś odczytała Akt Ślubowania i każdego mianowała uczniem klasy pierwszej. Pani Małgorzata Oleksy przyjęła dzieci do grona czytelników Biblioteki szkolnej a Pani Lidia Grzegorzek wręczyła dzieciom książeczki SKO.

Pierwszaki oprócz pięknych dyplomów otrzymały słodkie rożki obfitości.

Wychowawcy klas 1a Pani Łucja Tokarczyk oraz 1b Pani Grażyna Gutowicz pogratulowały dzieciom wspaniałego występu.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl