ROK 2024/2025

 

XX jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu poezji ks. Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi…

 Dwadzieścia lat minęło…

Mimo upływu czasu poezja księdza Jana od Biedronki nie traci na popularności. Młodzi ludzie wciąż zachwycają się nią i chcą się dzielić emocjami, jakie w nich wywołuje, czego byliśmy świadkami podczas XX edycji Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi…, zorganizowanego przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Laskowej oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej.

27 marca 2025 r. w GOKSiT w Laskowej 54 uczniów z terenu powiatu limanowskiego zaprezentowało twórczości księdza Jana. Zmagania konkursowe  oceniało jury w składzie: przewodniczący  komisji Pan Janusz Michalik, specjalista do spraw animacji i teatru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu; Pani  Magdalena Szczygieł – Smaga Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury; Pani kierownik Paulina Ablewicz
z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Limanowej oraz  Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii Laskowa.

W recytacje uczniów z uwagą także wsłuchiwali się zaproszeni goście: Pan Mieczysław Uryga Starosta Powiatu Limanowskiego; Pani Izabela Zelek Radna Powiatu Limanowskiego; Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa; Pani Renata Czop – Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu; Pani Anna Gołąb - Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Gminie Laskowa oraz Pani Katarzyna Banaś – pomysłodawczyni tego konkursu.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Limanowski Pan Mieczysław Uryga. Nagrody ufundowali także Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa; GOKSiT w Laskowej; Ks. Proboszcz Andrzej Wanat;  Państwo Maria i Henryk Jędrzejek, Państwo Urszula i Paweł Ptaszek oraz Państwo Małgorzata i Mariusz Uryga.

Tak duże przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia pozostałych sponsorów, którymi w tym roku byli: Pan Krzysztof Chełmecki, Piekarnia „Stryczek”Piekarnia Ewy i Piotra Pajor; Państwo Renata i Mateusz Matras; Pan Wojciech Gądek; Firma Tymbark; Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej;;

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach.

Laureatami w klasach 4-6 zostali:

I Zofia Czajkowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej

II Iga Kolarczyk – Szkoła Podstawowa nr 2 w Limanowej

III Gabriela Pałka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie

Wyróżnienie: Zuzanna Król - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

Wyróżnienie: Wiktor Rokiciński - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej

Wyróżnienie: Natalia Nawara - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kasinie Wielkiej

Wyróżnienie: Błażej Gądek - Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Pułaskiego w Jadamwoli

Laureaci z klas 7-8 to:

I Tomasz Radzik - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Limanowej
im. św. Jana z Kęt

II Barbara Pałka - Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta
w Pasierbcu

III Bartłomiej Górszczyk - Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Górszczyka
w Pisarzowej

Wyróżnienie: Karol Mróz - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

Wyróżnienie: Wiktoria Rapacz - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łostówce

Wyróżnienie: Przemysław Woźniak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie

Wyróżnienie: Martyna Papież - Szkoła Podstawowa w Dobrej

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

 

ETAP SZKOLNY GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO  Szlachetne zdrowie…

4. grudnia w naszej szkole odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. Szlachetne zdrowie…

W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas 0-8, którzy poprzez trafne wybory
i interpretacje utworów o zdrowiu z entuzjazmem rywalizowali o przejście do konkursu finałowego.

Dzieci recytowały wiersze przed komisją konkursową, w której zasiadały: Pani Renata Dudziak, Pai Monika Sułkowska oraz Pani Małgorzata Oleksy. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po naradzie Komisja przydzieliła następujące miejsca:

Kategoria wiekowa 0-2

Maria Drozdek, kl. 1a, Żaba

Karol Michura, kl. 1b, Entliczek - pentliczek

Kategoria wiekowa 3-5

Antoni Liszewski, kl. 3a, Bajka o królu

Gabriela Stach, kl. 5a, Recepta na życie

Kategoria wiekowa 6-8

Wiktor Rokiciński, kl. 6b, Żołądek

Emilia Lupa, kl.7b, Brudas

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za recytacje, a opiekunom za przygotowanie uczniów do występów. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 12 grudnia br. w Jaworznej.

IX edycja czytelniczego konkursu plastycznego

3 grudnia br. w Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i  podsumowanie IX edycji czytelniczego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo pod hasłem "Dobry zwyczaj wypożyczaj". W konkursie brali udział uczniowie z klas 4-6 szkół  podstawowych powiatu limanowskiego realizujących w 2024 roku Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4b: Klaudia Czyżycka, Jan Drozdek i Agnieszka Król, którzy za swoje prace otrzymali wyróżnienia.

Serdecznie gratulujemy!

Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

12 listopada br. w naszej szkole gościł Pan Marcin Kozioł. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Marcin Kozioł to pisarz dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej (dla klas 4-8) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” oraz „Gwiazda Blachonosego”.

Pan Marcin ma liczne zainteresowania, które opisuje w swoich książkach i z którymi podzielił się z naszymi uczniami podczas czterech spotkań.

Prowadzi on rezerwat starych komputerów, czego owocem jest książka „Szalona historia komputerów”. Jest także zapalonym podróżnikiem. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie.

Każde ze spotkań było skierowane do innej grupy wiekowej i obejmowało różną tematykę. Klasy 1-2 bliżej poznały Wombata Maksymiliana, uczniowie z klas 3-4 dowiedzieli się o czworonożnych „Psyjacielach” sławnych Polaków, klasy 5-6 zanurzyły się w niezwykłej przygodzie detektywów na kółkach, natomiast najstarsi uczniowie mogli dowiedzieć się jak tworzyła się i nadal się tworzy historia komputerów.

 Po każdym spotkaniu wszyscy mogli zakupić sobie książkę Pana Marcina i poprosić o dedykację oraz autograf.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.

 Wisława Szymborska

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto obchodzone jest corocznie 29 września. Wydarzenie to cieszy się szczególnie popularnością w przedszkolach i szkołach. Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcenie dzieci do obcowania z książkami.

Patronką tego święta  jest Janina Porazińska,  która szczególnie znana jest z literatury dziecięcej - to jej poświęciła swoją twórczość. Pisarka tworzyła poezje i baśnie inspirując się polskim folklorem. Do najbardziej znanych dzieł pisarki należą Szewczyk Dratewka i Pamiętnik Czarnego Noska.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania do wielu szkół zapraszane są osoby publiczne, aby przeczytać najmłodszym uczniom wybrany utwór literacki. Nasza szkoła w tym roku do wspólnego świętowania zaprosiła Wójta Gminy Laskowa Pana Piotra Stacha, który przeczytał najstarszym oddziałom przedszkolnym bajkę pt. Franklin gubi się w lesie. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii żółwika i nagrodziły Pana Wójta gromkimi brawami.

 

Narodowe Czytanie 2024

Jam się w miłość nieszczęsną całym sercem wsączył ...

Juliusz Słowacki Kordian

18 września br. w naszej Szkole odbyło się Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata wybierano największe dzieła literatury polskiej, m.in.  Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa. Quo vadis Henryka Sienkiewicza czy Wesele Stanisława Wyspiańskiego. 

Patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka i w tym roku wyznaczyła do wspólnego czytania właśnie Kordiana. Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne,a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Uczniowie z klasy 6b przedstawili starszym koleżankom i kolegom fragment dramatu po czym siódmoklasiści i ósmoklasiści przystąpili do rozwiązania testu dotyczącego wysłuchanego tekstu. Najlepsza drużyna została nagrodzona kuponem na niepytanie.

 

PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

11 września 2024 r. w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły na okoliczność pożaru. Akcję nadzorowali P. Józef Kołodziej i P. Janusz Wrona.

Alarm ogłoszono o godz. 10.00, wtedy rozległ się charakterystyczny trzykrotny dźwięk dzwonka szkolnego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zachowali się zgodnie z instrukcją. Opuścili sale lekcyjne i w ustalonym porządku udali się najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyznaczonego miejsca zbiórki, czyli na boisko szkolne. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów i przekazali informację na temat stanu liczebnego klasy koordynatorom akcji. Ewakuacja przebiegła sprawnie – trwała 5 minut.

Organizacja próbnych ewakuacji ma na celu wyrabianie w pracownikach, uczniach prawidłowych nawyków zachowania się w czasie pożaru. To ważne, by wszyscy wiedzieli co robić, gdy pojawi się ogień.

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl