ROK 2024/2025

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.

 Wisława Szymborska

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto obchodzone jest corocznie 29 września. Wydarzenie to cieszy się szczególnie popularnością w przedszkolach i szkołach. Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcenie dzieci do obcowania z książkami.

Patronką tego święta  jest Janina Porazińska,  która szczególnie znana jest z literatury dziecięcej - to jej poświęciła swoją twórczość. Pisarka tworzyła poezje i baśnie inspirując się polskim folklorem. Do najbardziej znanych dzieł pisarki należą Szewczyk Dratewka i Pamiętnik Czarnego Noska.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania do wielu szkół zapraszane są osoby publiczne, aby przeczytać najmłodszym uczniom wybrany utwór literacki. Nasza szkoła w tym roku do wspólnego świętowania zaprosiła Wójta Gminy Laskowa Pana Piotra Stacha, który przeczytał najstarszym oddziałom przedszkolnym bajkę pt. Franklin gubi się w lesie. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii żółwika i nagrodziły Pana Wójta gromkimi brawami.

 

Narodowe Czytanie 2024

Jam się w miłość nieszczęsną całym sercem wsączył ...

Juliusz Słowacki Kordian

18 września br. w naszej Szkole odbyło się Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata wybierano największe dzieła literatury polskiej, m.in.  Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa. Quo vadis Henryka Sienkiewicza czy Wesele Stanisława Wyspiańskiego. 

Patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka i w tym roku wyznaczyła do wspólnego czytania właśnie Kordiana. Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne,a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Uczniowie z klasy 6b przedstawili starszym koleżankom i kolegom fragment dramatu po czym siódmoklasiści i ósmoklasiści przystąpili do rozwiązania testu dotyczącego wysłuchanego tekstu. Najlepsza drużyna została nagrodzona kuponem na niepytanie.

 

PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

11 września 2024 r. w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły na okoliczność pożaru. Akcję nadzorowali P. Józef Kołodziej i P. Janusz Wrona.

Alarm ogłoszono o godz. 10.00, wtedy rozległ się charakterystyczny trzykrotny dźwięk dzwonka szkolnego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zachowali się zgodnie z instrukcją. Opuścili sale lekcyjne i w ustalonym porządku udali się najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyznaczonego miejsca zbiórki, czyli na boisko szkolne. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów i przekazali informację na temat stanu liczebnego klasy koordynatorom akcji. Ewakuacja przebiegła sprawnie – trwała 5 minut.

Organizacja próbnych ewakuacji ma na celu wyrabianie w pracownikach, uczniach prawidłowych nawyków zachowania się w czasie pożaru. To ważne, by wszyscy wiedzieli co robić, gdy pojawi się ogień.

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl