WAKACJE CZAS ZACZĄĆ!
Szybko minął kolejny rok szkolny i znów przed nami wakacje, na które (jak co roku) czekaliśmy z utęsknieniem. 29 czerwca spotkaliśmy się wszyscy razem, aby dokonać podsumowania naszych osiągnięć w roku szkolnym 2012/2013. Było ich wiele, bo przecież braliśmy udział w różnych konkursach – przedmiotowych, artystycznych, sportowych i wielu, wielu innych. Wielu z nas otrzymało świadectw z „czerwonym paskiem”, co jest dowodem wysokich wyników w nauce. Dla każdego był to rok pełen wyzwań i ciężkiej pracy, dlatego tym bardziej cieszymy się, że przed nami dwa miesiące lenistwa. Wszystkim życzymy dużo słońca, uśmiechu i wielu niezapomnianych przygód. Do zobaczenia we wrześniu!
GALA OSCAROWA
26 czerwca odbyła się uroczysta akademia z okazji pożegnania klas szóstych. Szóstoklasiści pod opieką swoich wychowawców, Pani Doroty Rozum i Pana Józefa Kołodzieja, przygotowali wspaniały występ. Wszyscy zaproszeni goście poczuli się przez chwilę jak prawdziwe gwiazdy filmowe, bowiem uczniowie przygotowali dla nas Galę Oscarową ;-) Jednak prawdziwymi gwiazdami tego dnia byli ci uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Znaleźli się wśród nich: Błażej Bednarczyk, Sylwia Domiter, Regina Jędrzejek, Iza Pławecka, Martyna Sławęta, Iwona Wiśniowska, Karolina Wróbel, Aneta Zelek, Justyna Zelek oraz Kacper Daniel, Natalia Frączek, Kasia Młynarczyk i Gabrysia Nowak.
ŚWIĘTO TATY
Dnia 22 czerwca w naszej szkole odbyła się niecodzienna uroczystość. Uczniowie klas trzecich zorganizowali akademię z okazji "Dnia taty". Tatusiowie tłumnie przybyli, aby oglądać swoje pociechy. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny. Na koniec przedstawili sztukę pt. "Prezent dla najbliższych". Po odśpiewaniu "Sto lat" dzieci wręczyły tatusiom upominki w postaci obrazków. Tatusiowie byli bardzo dumni ze swoich pociech. Niejednemu z nich zakręciła się ze wzruszenia łezka w oku. To była bardzo wzruszająca uroczystość, która na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Po występach dzieci otrzymały lody i soczki, a tatusiowie zostali zaproszeni przez wychowawczynie na poczęstunek.
mgr Maria Biedroń
WSZYSTKIE KWIATY ZAKWITŁY DLA MAMY I TATY
Pod takim hasłem 21 czerwca klasa 2b świętowała Dzień Mamy i Taty.
Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie uczty słowno muzycznej dla swoich rodziców ucząc się na pamięć wierszy i wielu piosenek.
Na koniec wystawili niezwykle wzruszające przedstawienie ,, Prezent dla najbliższych”.
Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, niejednemu łezka zakręciła się w oku. Każdy rodzic dostał piękny upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci.
Po zakończonym montażu słowno- muzycznym na dzieci czekały lody i napoje, a rodzice świętowali przy kawce i torciku podziwiając talenty swoich pociech i piękny wygląd klasy.
mgr Grażyna Gutowicz
FINAŁ TRZECIEJ EDYCJI KONKURSU ”RECYKLING”
20 czerwca 2013 r. zakończyła się organizowana przez Samorząd Uczniowski trzecia edycja konkursu „Recykling”. W tym roku szkolnym brało w nim udział aż 38 uczniów, w większości z klas 1-3. Przez cały rok udało się zebrać 46.424 puszek. Uczniowie rywalizowali ze sobą do ostatniego dnia konkursu. Po podsumowaniu okazało się, że I miejsce zdobył Oskar Janiczek z klasy 1a – 7768 sztuk i wygrał główną nagrodę, którą był tablet. Drugie miejsce zajęła Anastazja Bachorczyk z klasy 3c – 5720 sztuk, natomiast III miejsce przypadło Aleksandrze Kurek z klasy 4b – 4979 sztuk. Wszystkie dzieci biorące udział otrzymały nagrody.
Opiekun SU
Agnieszka Szubryt
UZALEŻNIONY OD BIEGANIA
Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy Pana Wincentego Bukowca, który jak sam o sobie mówi, jest uzależniony od biegania. Pan Bukowiec bardzo ciekawie opowiadał nam o swojej pasji, o sukcesach, a przede wszystkim o tym, jak ważne jest dla niego bieganie.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy jego wypowiedzi i z podziwem oglądaliśmy przyniesione przez niego dyplomy, medale i puchary. Pan Bukowiec opowiedział nam również o pracy radnego gminy, bowiem taką funkcje pełni już od kilku lat w Urzędzie Gminie Laskowa. Było to dla nas bardzo miłe i niezwykle ciekawe spotkanie. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć w nim udział.
DLA MAM…
Dnia 14.06.2013 roku klasy I „b” i II „a” zorganizowały małą uroczystość dla swoich mam. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wystąpiły przed swoimi mamami z montażem słowno – muzycznym. Po występach wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki i zaprosiły mamy na małe co nieco.
JĘZYKOWE POTYCZKI
Dnia 14 czerwca 2013 w Szkole Podstawowej odbył się konkurs wiedzy z języka niemieckiego. Do konkursu przystąpiło wielu uczniów z klas V i VI. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a poniżej przedstawiamy zwycięzców:
I miejsce Katarzyna Młynarczyk kl. VI b
II miejsce Regina Jędrzejek kl. VI a
III miejsce Sylwia Domiter Kl. VI a
NIE TAKA ORTOGRAFIA STRASZNA JAK JĄ MALUJĄ…
Nie taka ortografia straszna, jak ją malują, czego dowiedli uczestnicy Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Jeżyk”, który odbył się 14 czerwca. Wzięło udział 17 osób z klas IV – VI. Do konkursu przystąpili śmiałkowie, którym nieobce są potyczki z językiem polskim. Uczestnicy mieli do wykonania 13 zadań o różnym stopniu trudności, za które mogli łącznie uzyskać 168 pkt. Poziom wiedzy prezentowany przez uczestników był naprawdę bardzo wysoki, a o zwycięstwie decydowały dosłownie połówki punktów. Ostateczne podsumowania wyłoniły zwycięzcę, którym okazała się uczennica klasy VI „a” Regina Jędrzejek. Tuż za nią znalazła się Katarzyna Gołąb z klasy V „a”, zaś trzecie miejsce zajęła Katarzyna Zelek - uczennica klasy V „b”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i drobne upominki ufundowane przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego oraz Spółdzielni Uczniowskiej. Uczestnikom gratuluję wiedzy i chęci do pracy i mam nadzieję, że kolejne edycje konkursu spotkają się z takim samym, a nawet większym zainteresowaniem.
Katarzyna Lisek
PIESZO NA JASTRZĄBKĘ
13 czerwca uczniowie klasy III „b” wraz z wychowawczynią P. Krystyną Grzegorzek wybrali się na pieszą wycieczkę do Kamionki Małej. Celem wyprawy był położony w lesie cmentarz z okresu I i II wojny światowej. Mieliśmy do pokonania sporo kilometrów, jednak nikt nie marudził i nie narzekał. O godzinie 10.00 byliśmy już na miejscu. Wtedy to Kuba Orzeł przeczytał nam informacje znajdujące się na tablicy przed wejściem na cmentarz. Dzięki naszemu koledze mieliśmy małą lekcję historii i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, które z pewnością przyda nam się w późniejszej edukacji. Po zrobieniu kilku zdjęć udaliśmy się do domu naszego klasowego kolegi, Patryka Goneta, który od niedawna mieszka w Kamionce. Tam czekały na nas pyszne kiełbaski przygotowane przez mamę Patryka i Kasi Dudzik. Nie zabrakło też napojów, lodów i słodyczy, którymi poczęstowały nas P. Barbara Bieda, P. Ewa Tajs, P. Dorota Zelek oraz P. Danuta Waligóra.
FESTYN RODZINNY
16 czerwca w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców, Dyrekcję oraz Nauczycieli. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jest nam bardzo miło, że tak wiele rodzin skorzystało z naszego zaproszenia i towarzyszyło nam w tym dniu.
Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście, a wśród nich Pani Wójt Stanisława Niebylska, Sekretarz Gminy Pan Jan Orzeł, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Ewa Pajor, oraz pracownicy Urzędu Gminy Laskowa - Pani Bożena Chełmecka, Pani Zofia Zelek, Pani Renata Piaskowy, Pani Krystyna Gołąb, Pani Anna Gołąb oraz Pan Mariusz Zielonka. Wśród zaproszonych gości pojawili się także emerytowani nauczyciele naszej szkoły - Pani Maria Woźniak, Pani Maria Michura, Pani Teresa Ryś, Pani Elżbieta Gurgul, Pani Zofia Florek, Pan Józef Rosiek oraz Pan Mieczysław Stankiewicz.
Przybyli goście mogli udać się z przedszkolakami do wioski Smerfów. Młodsi uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie występy taneczne. Gimnazjaliści zaprosili wszystkich do obejrzenia przygotowanych w ramach projektów edukacyjnych przedstawień oraz wysłuchania koncertu utalentowanych muzycznie uczniów. Wszystkie występy spotkały się z dużym aplauzem publiczności.
Największą jednak atrakcją okazał się pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów naszej szkoły trenujących w ARS Klub Karate. Niemałym zainteresowaniem cieszył się również pokaz przygotowany przez strażaków OSP. Nie zabrakło także konkursów dla dzieci i ich rodziców. Dla najmłodszych przygotowane były konkurencje sportowe oraz czekał na nich plac zabaw pełen atrakcji. Nieco starsi ochotnicy mogli wziąć udział w rodzinnym konkursie kulinarnym oraz w konkurencji sportowej dla matek i córek o zabawnej nazwie „Wyścig zakupoholiczek”. Odbył się również mecz ojcowie – synowie. Po wyczerpującej zabawie można było zregenerować siły, próbując kiełbasek z grilla czy smacznych ciast upieczonych przez rodziców. Główny punkt programu to oczywiście loteria fantowa. W jej finale na szczęśliwców czekały wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów: Marię i Henryka Jędrzejków – firma „JĘDREK”, Barbarę i Stanisława Zawadów – firma „MONOLIT”, Marię i Wiesława Jędrzejków – firma „BUDMOST”, Annę Liptak – Rumian – apteka „NOVA”, Kazimierza Garbacza – apteka „VITA”, Beatę Ryś – sklep „HYDROMIX”, Halinę i Romana Dudków – firma „LASKOPOL”, Wincentego Krzyżaka – firma „SŁONECZNA TŁOCZNIA”,. Adama Zelka – sklep „ABRA”, Justynę Jonik – Biuro Rachunkowe, Arkadiusza Sukiennika – ARS Klub Karate, Małgorzatę i Krzysztofa Chełmeckich, Ewę
i Piotra Pajorów, Sonię i Ryszarda Stryczków, Annę Matras, Bożenę Dudek, Marię
i Czesława Michurów, Danutę i Stanisława Ptaszków, Barbarę i Jana Orłów, Barbarę
i Krzysztofa Jędrzejków, Bożenę i Jana Orłów, Małgorzatę Błaż i Tomasza Zelka, Teresę Ryś, Iwonę Orzeł – Żurek, Janinę Hutek, Agatę Srokę, Ewę i Zbigniewa Marciszów, Halinę Orzeł, Ewę Marcisz, Krystynę i Stanisława Wcisłów, Grażynę i Leszka Gutowiczów, Wojciecha Jonika, Katarzynę Gawron, Janusza Piechurę, Barbarę i Jana Stanisławczyków, Marię i Adama Przechrztów, Józefa Waligórę, Halinę i Krzysztofa Olchawów, Grażynę i Mirosława Jabłońskich, Wojciecha Gądek, Ośrodek Szkolenia Kierowców „SPEED”, Delikatesy „CENTRUM” Laskowa, firmę „IMPULS”, sklep odzieżowy „BAJA”, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Urząd Gminy Laskowa, GOKSiT w Laskowej, GZOSiP w Laskowej, Bibliotekę Publiczną w Laskowej oraz Przedszkole Samorządowe w Laskowej.
Wszystkim, którzy wsparli pomysłodawców i pomogli w organizacji festynu, serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz wszystkich pracowników szkoły.
KOLEJNE SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKIEM
10 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć olimpijczyka Pana Pawła Zygmunta. Było to nasze kolejne spotkanie z tym sławnym sportowcem. Tym razem panczenista spotkał się z nami, aby zachęcić wszystkich uczniów do udziału w Konkursie olimpijskim „SOCZI 2014”. Jest to konkurs przeznaczony jest dla młodzieży – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w wieku 12-19 lat. Aby wziąć w nim udział, wystarczy odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące olimpijskich zmagań polskich sportowców. Warto spróbować, ponieważ główną nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Miłą niespodzianką w czasie tego spotkania było również wręczenie nagród najlepszym sportowcom w naszej szkole. Nagrody otrzymali Artur Stach z klasy VI „a” oraz Dominika Matras z klasy III „C”. Dominice i Arturowi serdecznie gratulujemy!
Sponsorem nagród była firma Samsung. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie http://www.zostanolimpijczykiem.pl/.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
Dnia 11 czerwca 2013 r. odbyła się programowa wycieczka uczniów kl. III do Zakopanego.
W wycieczce wzięło udział 49 trzecioklasistów wraz z opiekunami P. Marią Biedroń,
P. Krystyną Grzegorzek, P. Marią Knurowską oraz P. Renatą Dudziak.
Wyjechaliśmy z Laskowej punktualnie o godz. 7.00. Po dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce, skąd razem z przewodnikiem udaliśmy się zielonym szlakiem TPN na Rusinową Polanę, a następnie do Wiktorówki, aby zobaczyć prześliczne Sanktuarium Królowej Tatr - miejsce objawień Maryjnych. Kolejnym celem naszej wycieczki były skocznie narciarskie, gdzie zimą odbywają się zawody Pucharu Świata. Padający deszcz uniemożliwił nam wejście na górę, ale i tak skocznie zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Na miejscu naszym oczom ukazał się piękny kościół, wzniesiony przez górali jako wotum wdzięczności Matce Bożej za uratowanie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II podczas zamachu, który miał miejsce 13 V 1981 roku. Następnie wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Butorowy Wierch, skąd przeszliśmy pieszo na Gubałówkę, podziwiając piękne, tatrzańskie widoki. Po krótkim pobycie na szczycie zjechaliśmy w dół kolejką linową. W Zakopanem nie zapomnieliśmy o zakupie pamiątek dla najbliższych, a jednocześnie odbyliśmy spacer wzdłuż Krupówek. Zwieńczeniem naszej wycieczki były pyszne lody w centrum miasta. Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń.
PIESZA WYCIECZKA KLASY IA
6 czerwca 2013 roku klasa Ia wyruszyła na dłuższą pieszą wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego pana Czesława Orła. Po wyczerpującej wędrówce na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Przygotowany przez rodziców poczęstunek, bogaty plac zabaw, grill, oczko wodne z rybkami i niezwykłe otoczenie, które zachęcało do zabaw. Wycieczka udała się wspaniale.
XXXV FESTYN INTEGRACYJNY „Hołd Korzkiewski"
5 czerwca uczniowie z klas III b i III C wzięli udział w Festynie Integracyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”.
W wyjeździe jako nasz gość honorowy wzięła udział Pani Maria Woźniak. Tym razem ze względu na deszczową aurę spotkanie odbyło się w hali sportowej w Zielonkach. W sumie w imprezie uczestniczyło 900 osób z 28 ośrodków specjalnych miasta Krakowa, a także harcerze, dzieci z krakowskich szkół i z Korzkwi. Ważnym momentem spotkania było wręczenie Odznak Stowarzyszenia osobom, które pomagają w jego działalności. Były również serdeczne słowa podziękowania i występy artystyczne przygotowane specjalnie dla Pani Prezes Cecylii Chrząścik, która nie kryła łez wzruszenia. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych bawiliśmy się świetnie. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele atrakcji, takich jak ogromny dmuchany zamek – zjeżdżalnia, tory przeszkód, zabawy przy muzyce. Miłą niespodzianką był również przemarsz podopiecznych Stowarzyszenia przebranych w ciekawe i niezwykle pomysłowe stroje. Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali upominki. Każdy mógł również posmakować pysznej harcerskiej grochówki i smażonych kiełbasek. Opiekunami naszych uczniów były P. Krystyna Grzegorzek, P. Marta Wożniak, P. Maria Tajduś, P. Maria Chełmecka oraz P. Janusz Wrona.
WYCIECZKA KLAS I DO KRAKOWA
Klasy pierwsze naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Krakowa, która została zorganizowana 29 maja 2013 r. W programie wycieczki zaplanowano zwiedzanie ogrodu zoologicznego i spektakl „Tajemnice zielonego królestwa” w wersji 3D. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: mgr Irena Matras Kotlarz, mgr Sabina Tatkowska i mgr Bożena Orzeł. Dodatkowo w wycieczce uczestniczyła pięcioosobowa grupa rodziców. Wycieczka okazała bardzo atrakcyjną formą zdobywania nowych doświadczeń dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej w bieżącym roku szkolnym uczestniczył w II Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń".
W okresie od 10 października 2012 r. do 31 marca 2013 r. realizowaliśmy zadania przewidziane regulaminem konkursu, które miały na celu spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Wiele uwagi poświęciliśmy normom współżycia, poszanowaniu praw jednostki, przeciwdziałaniu patologiom, tolerancji ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach. Przede wszystkim jednak konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa uczniów.
W realizację zadań konkursowych zaangażowana była cała społeczność szkolna. Niektóre spotkania odbywały się z udziałem przedstawicieli: Policji, Prokuratury, Państwowej Straży Pożarnej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wzięliśmy udział w pokazie ratownictwa medycznego, konkursie plastyczno – literackim, debatach i pogadankach przygotowanych
i prowadzonych przez naszych Nauczycieli oraz Panią Pedagog. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem, bowiem udało nam się zdobyć tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły.
SPRAWOZDANIE Z PROGRAMU „Owoce w szkole”
Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w programie „Owoce w szkole”. Jest to możliwe dzięki temu, iż Komisja Europejska uruchomiła program Wspólnej Polityki Rolnej. Projekt w 75% finansowany jest ze środków budżetu Unii Europejskiej, a w 25% z budżetu krajowego. Program „Owoce w szkole” skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Jego celem jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na tym etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe. Ponadto do zadań programowych należy propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. W szczególności dotyczy to dzieci zagrożonych nadwagą lub otyłością.
Wyniki niezależnej oceny programu przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej potwierdziły jego pozytywne rezultaty i wykazały, że o sukcesie jego realizacji decydują takie czynniki jak: bezpłatne udostępnianie owoców i warzyw, duża różnorodność produktów oferowanych dzieciom i udostępnianie ich co najmniej 3 razy w tygodniu oraz jak najdłuższy czas trwania programu w roku szkolnym.
W roku szkolnym 2012/2013 w programie uczestniczyło 131 uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczniowie klasy I-III za zgodą rodziców brali udział w tej akcji. Dzieci otrzymywały nieodpłatnie owoce i warzywa: jabłka, gruszki, marchew, paprykę, rzodkiewkę oraz soki warzywne lub warzywno-owocowe.
Dzieci spożywały warzywa i owoce bardzo chętnie. Codzienna porcja witamin i soli mineralnych wzbogaciła jadłospis uczniów. Niektórzy przełamali opór przed nowymi smakami, a wspólny posiłek sprawiał, że dzieci chętniej zjadały swoje porcje. Dzięki programowi dieta naszych dzieci została wzbogacona o dodatkową porcję witamin
i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju, a także poszerzył się stan ich wiedzy na temat właściwego odżywiania się.
Nauczyciele klas I-III przygotowali również zajęcia o charakterze edukacyjnym, mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania, znaczenia spożywania warzyw i owoców, utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych u uczniów.
Ponadto w ramach programu:
zorganizowano wystawę prac plastycznych pt. „Owoce i warzywa”;
zorganizowano wystawkę owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów;
uczniowie klasy pierwszych samodzielnie przygotowywali i wykonali kanapki,
a drugoklasiści przygotowywali galaretkę owocową;
uczniowie brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawanie kształtów warzyw
i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich, układanie puzzli, zabawa w skojarzenia;
układali hasła zachęcające do spożywania warzyw i owoców;
przeprowadzono pogadankę, której tematem przewodnim był zdrowy styl życia
i odżywiania.
W II półroczu nastąpiła zmiana dostawcy owoców na firmę Andersen Sp. Zoo (dostawca
z naszej gminy). Zmiana była bardzo korzystna dla dzieci, ponieważ owoce były dostarczane na czas, zawsze świeże, a menu zróżnicowane z przewagą soków w kartonach, które dzieci lubiły najbardziej. W przyszłym roku współpraca w ramach programu będzie kontynuowana
z tym samym dostawcą.
Koordynator Programu „Owoce w szkole”
mgr Grażyna Gutowicz
KONKURS PLASTYCZNY PT. „SPOTKANIA DZIECI Z MARYJĄ”
13 maja 2013 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Spotkania dzieci z Maryją”.
Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Promyczek, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, oraz Sekretariat Fatimski.
Na konkurs wpłynęło 1050 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych przez uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków z terenu całego kraju spośród których jury w składzie :
Prof. Bogumiła Bortnik – ASP Kraków
dr Rafał Borcz – ASP Kraków
ks. Andrzej Mulka – Wydawnictwo PROMYCZEK
wyłoniło 31 laureatów, którzy 13 maja o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem odebrali nagrody i wyróżnienia. Uroczystość poprzedziła msza św. o godz. 11.30 ofiarowana w intencji organizatorów i uczestników konkursu, na którą przybyli zaproszeni laureaci.
Miło nam poinformować że uczennice Szkoły Podstawowej w Laskowej zajęły czołowe miejsca w tym konkursie i uczestniczyły w uroczystości podsumowania.
z klas „O”
I miejsce zdobyła praca Marysi Zelek
III miejsce praca Dagmary Kuchta
z klas IV – VI
II miejsce zdobyła praca Patrycji Dudek z kl. V a
wyróżnienie otrzymała praca Katarzyny Zelek z kl. V b
Ponadto laureaci będą zaproszeni na bezpłatne, trzydniowe warsztaty artystyczne prowadzone przez wykładowców ASP z Krakowa. Warsztaty zorganizowane będą w czasie wakacji w Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu.
Opiekunem artystycznym uczniów S.P. była p. Dorota Rozum, a klas „O” p. Anna Florek
„BĄDZCIE Z NAMI” w Teatrze Bagatela
Tradycji stało się zadość, gdy 8 maja 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół w Laskowej wzięli udział w uroczystej gali organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Spotkanie w Teatrze Bagatela to swoista forma podziękowania dla tych, którzy na co dzień wspierają działania Stowarzyszenia. Naszą społeczność reprezentowały klasy VI wraz z opiekunami: Panią Dyrektor Moniką Sułkowską, Panią Dorotą Rozum oraz Panią Jolantą Bukowiec. Dzięki wieloletniej przyjaźni ze Stowarzyszeniem nasi uczniowie mogli podziwiać występy teatralne, taneczne i muzyczne dzieci i młodzieży – podopiecznych Stowarzyszenia. Sala widowiskowa dosłownie „pękała w szwach”. Rozradowana publiczność klaskała, śpiewała i cieszyła się razem z aktorami występującymi na scenie. To był prawdziwy festiwal radości i szczęścia. Prezentacje zespołów były poprzedzane krótkimi charakterystykami uczestników oraz tematyki przedstawień. Piękne strofy i poetyckie wizje były mottem każdego występu. Wiele z zaprezentowanych widowisk zasługuje na najwyższą ocenę. Ogromne wrażenie na widzach zrobił koncert głuchoniemych bębniarzy, wygrywających na afrykańskich instrumentach rytmiczne, pełne mocy utwory pt.„Burza” i „Sztorm”. Ze wzruszeniem, ale i podziwem dla prowadzących, obejrzeliśmy teatr cieni, który przygotował występ pt. „Kopciuszek”. Publiczności również podobał się dynamiczny pokaz taneczny inspirowany popularnym telewizyjnym programem „Got To Dance”. Na zakończenie występów artyści i widownia wspólnie wykonali hymn Stowarzyszenia pt. „Zostań moim przyjacielem”. Wróciliśmy pełni wrażeń, wzruszeni i szczęśliwi… Warto było tam być!
ORTOGRAFICZNE ZABAWY UCZNIÓW KLAS III SP
Wiktoria Paruch i Jakub Waligóra uczniowie kl. III b reprezentowali naszą szkołę w czasie X Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w Ujanowicach 9 maja 2013 roku. W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny ze wszystkich szkół z naszej gminy. Konkurs miał charakter zabawowy i przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 różnorodnych zadań ortograficznych, za które otrzymywali określoną ilość punktów. Wszystkie zdobyte punkty dzieci zamieniały na cukierki. Po rozwiązaniu kolejnego zadania rosła ilość cukierków na stoliczkach zawodników. W ten sposób żadna drużyna nie znała ilości punktów swoich przeciwników. Organizatorzy konkursu zadbali również o pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników. Na zakończenie konkursu drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki, statuetki oraz upominki rzeczowe, o które zatroszczyli się organizatorzy konkursu. Naszym reprezentantom podczas ortograficznych zmagań towarzyszyła Pani Krystyna Grzegorzek.
CZY JESTEM PRZYJACIELEM ZIEMI?
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy IV „b” zaprosili nas na przedstawienie o tematyce ekologicznej. Wraz z czwartoklasistami przenieśliśmy się do królestwa Króla Surowca Wtórnego, aby w nieco baśniowy i humorystyczny sposób przypomnieć wszystkim, jak ważne jest to, abyśmy na co dzień pamiętali o naszej planecie. Wbrew pozorom każdy z nas, robiąc całkiem niewiele, może się przyłączyć do działań pod hasłem EKOLOGIA. Wystarczy zakręcić kran, zgasić zbędną żarówkę, wyłączyć z kontaktu ładowarkę czy zacząć segregować śmieci. Nie są to czynności niewykonalne i może to zrobić niemal każdy, więc… do dzieła!!! Pamiętajmy, że wszyscy możemy być PRZYJACIÓŁMI ZIEMI. Wystarczy tylko chcieć!!!
WIEM WIĘCEJ O JANUSZU KORCZAKU
26 kwietnia odbył się pierwszy etap konkursu Wiem więcej o Januszu Korczaku. Reprezentanci poszczególnych klas musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości Patrona naszej szkoły. Komisja oceniająca w składzie P. Krystyna Grzegorzek, P. Maria Tajduś oraz P. Renata Dudziak nie miała łatwego zadania, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom. Ostatecznie okazało się, że zwyciężyli Madzia Orzeł i Jasiu Piaskowy z klasy 5 „a”, tuż za nimi znalazły się reprezentantki klasy 6 „a”, czyli Sylwia Domiter i Martyna Sławęta, zaś trzecie miejsce zajęli przedstawiciele klasy IV „b” – Ola Kurek oraz Karol Frączek. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone po przeprowadzeniu drugiego etapu konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
WIZYTACJA KANONICZNA
W dniach 13 - 14 kwietnia 2013 r. w naszej parafii miała miejsce wizytacja kanoniczna, w czasie której Biskup Andrzej Jeż między innymi odwiedził naszą szkołę i spotkał się
z nauczycielami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a rozmowy dotyczyły wzajemnej troski o wychowanie młodego pokolenia. Na koniec spotkania Jego Ekscelencja Biskup Andrzej podziękował nauczycielom za trud włożony w dzieło wychowania młodego pokolenia i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Dokonał również pamiątkowego wpisu do kronik szkolnej.
W drugim dniu wizytacji po Mszy św. dla dzieci odbyło się spotkanie Księdza Biskupa z grupami dziecięcymi działającymi w naszej parafii. Dzieci przywitały Gościa radosnym śpiewem i przedstawiły swoje grupy, opowiadając o tym, jakie działania podejmują zarówno na terenie szkoły jak i parafii. W spotkaniu wzięli udział członkowie Szkolnego Koła Caritas, Scholi, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz ministranci. W czasie spotkania przedstawiciele PDMD złożyli na ręce Księdza Biskupa ofiarę na rzecz pomocy Misjom. Na zakończenie Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, a następnie każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Arcypasterzem naszej diecezji. Spotkanie to na pewno zapisze się na długo w naszych sercach i pamięci.
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM ORTOGRAFII
Dnia 18.04.2013r. odbył się konkurs ortograficzny dla klas III szkoły podstawowej pt. „I Ty możesz zostać mistrzem ortografii”. W konkursie brało udział 27 uczniów klas trzecich. Od początku roku szkolnego uczniowie ci brali udział w zajęciach kółka ortograficznego przygotowującego do udziału w konkursie.
24.04.2013r. na apelu szkolnym klas I-III zostały ogłoszone wyniki:
I miejsce zajęła uczennica klasy III b- Wiktoria Paruch
II miejsce zajął uczeń klasy III b-Jakub Waligóra
III miejsce zajęli: Kinga Pławecka kl. IIIa, Jolanta Sądel kl. IIIa, Maria Uryga kl. IIIa, Patryk Gonet kl. IIIb, Monika Bieda kl. IIIb , Monika Janas kl. IIIb.
Wiktoria Paruch i Jakub Waligóra będą reprezentowali naszą szkołę w X Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się 09.05.2013r. w Ujanowicach.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie otrzymali dyplomy za udział oraz nagrody ufundowane przez Sklepik Szkolny.
Organizatorem konkursu była mgr Maria Knurowska.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy wyników i zwycięstwa.
PIERWSZY WAŻNY SPRAWDZIAN!
4 kwietnia szóstoklasiści w całej Polsce przystąpili do sprawdzianu, którego napisanie jest koniecznym warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 52 uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie 26 zadań sprawdzających umiejętności w obrębie pięciu standardów: czytanie, pisanie, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce oraz rozumowanie.
Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań uczeń może zdobyć 40 punktów. Mamy nadzieję, że nasi szóstoklasiści poradzili sobie śpiewająco i uzyskają wysokie wyniki ;-)
APEL WIELKANOCNY
Z okazji Świąt Wielkanocnych szóstoklasiści pod opieką P. Renaty Dudziak i P. Marii Tajduś przygotowali przepiękny montaż słowno - muzyczny. Występ naszych koleżanek i kolegów wprowadził wszystkich w stan świątecznej zadumy i refleksji. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Monika Sułkowska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Spotkanie to stało się również okazją do pochwalenia się naszymi sukcesami i osiągnięciami. Rozstrzygnięty został między innymi konkurs plastyczno – literacki w ramach projektu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
BAKAŁARZ 2013
22 marca w kopalni soli w Bochni odbył się finał Konkursu Kaligraficznego „Bakałarz 2013” organizowanego przez wydawnictwo „Promyczek Dobra”. Naszymi reprezentantami w konkursie byli: Klaudia Czech, Łukasz Filipowicz, Magdalena Karpiel, Marcin Karpiel, Kacper Orzeł oraz Wiktoria Raczek. Niestety w tej edycji nie udało nam się zdobyć zaszczytnego tytułu Bakałarza, ale wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Cała impreza była filmowana przez TVP Kraków i TVP1. Relację z tego spotkania będziemy mogli obejrzeć 12 maja w programie „Ziarno” o godz.8.55. Ponadto zwiedzaliśmy również Podziemną Ekspozycję Multimedialną, która bardzo nam się podobała, ponieważ zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Obejrzeliśmy również najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska, unikalne komory oraz zjechaliśmy 140 m na zjeżdżalni.
mgr Sabina Tatkowska
mgr Bożena Orzeł
KULINARNE ZMAGANIA – MŁODZI ZDROWO GOTUJĄ
W pierwszy dzień wiosny odbył się szkolny etap konkursu kulinarnego „MŁODZI ZDROWO GOTUJĄ”, którego organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Celem konkursu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Pomysłodawczynią kuchennych potyczek
w naszej szkole była pani mgr Irena Matras - Kotlarz. Zadaniem uczestników było przygotowanie przepisu na zdrowe danie, wymyślone i przygotowane samodzielnie przez ucznia. Przy ocenie prac ważny był nie tylko smak, wygląd i samodzielne wykonanie, ale także treść i forma przepisu. Ponadto brano pod uwagę innowacyjność i dodatkowe informacje dotyczące ilości kalorii oraz składników odżywczych. Do kolejnego etapu konkursu wytypowano pomysły kulinarne następujących uczniów:
Dagmara Serafin (VI „a”) i Madzia Orzeł (V „a”)
Kinga Frączek i Krzysiu Michura (IV „a”)
Sylwia Domiter i Martyna Sławęta (VI „a”)
Monika Pytel i Gabrysia Postrożny (VI „a”)
Karolina Wróbel i Iwona Wiśniowska (VI „a”)
Szczepan Michura i Marek Zelek (VI „a”)
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy odważnych poczynań. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z kulinarnych potyczek w szkolnej galerii. Dania były tak smaczne, jak smacznie wyglądały.
mgr Jolanta Bukowiec
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Aby uczcić pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował konkurs na najbardziej kolorową klasę. Zadaniem poszczególnych klas było przygotowanie krótkiego występu, w czasie którego komisja oceniająca zwracała uwagę na kolorowe stroje oraz sposób wykonania piosenki. Bezkonkurencyjna okazała się klasa V „a”, która nie tylko bardzo ładnie wykonała piosenkę pt. Wiosna, ale przede wszystkim zachwyciła różnobarwnością swoich strojów. Nagrodę publiczności otrzymała klasa IV „a” za porywający występ.
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
W ramach projektu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” 21 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z P. Dorotą Stanisławczyk - przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Urzędzie Gminy Laskowa i zarazem pracownikiem socjalnym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Konwersatorium adresowane było do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I - III gimnazjum. Spotkanie miało na celu wprowadzenie uczniów w tematykę systemowego udzielania pomocy potrzebującym, rozpoznawanie sytuacji i zachowań dotyczących przemocy w rodzinie oraz kształtowanie postaw asertywnych i empatycznych. Wstępem do tematu była prezentacja multimedialna, w trakcie której uczniowie poznali podstawowe definicje i pojęcia dotyczące problematyki pomocy osobom, która znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Następnie prowadząca omówiła psychologiczne uwarunkowania zachowań i postaw osób osamotnionych z powodu niepełnosprawności, biedy, sieroctwa czy rozbicia rodziny. Zwróciła również naszą uwagę na konieczność odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Dzięki tej lekcji uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Laskowej, jak również poszerzyli swoją wiedzę na temat pozostałych instytucji pomocowych, działających na naszym terenie. W trakcie spotkania poruszone zostały także tematy niepełnosprawności, biedy, niedostosowania społecznego, choroby, sieroctwa, rodzin zastępczych. Nasza prelegentka zwróciła również uwagę na to, abyśmy nie bali się szukać wsparcia w instytucjach pomocowych, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji życiowej. Uczniowie dowiedzieli się, że zawsze są osoby lub instytucje, do których możemy się zwrócić o pomoc. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali ulotki i broszury informacyjne z wykazem tychże instytucji oraz numerami telefonów, pod które mogą zadzwonić w razie potrzeby.
FINAŁ MAŁOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Dnia 20 III 2013 roku dwoje uczniów naszej szkoły - Patrycja Florek i Patryk Gonet reprezentowało powiat limanowski na Finale Małopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
w Kluszkowcach. Pojechali tam pod opieką P. Krystyny Grzegorzek oraz swoich mam - P. Renaty Florek i P. Marzeny Gonet. W igrzyskach brały udział dzieci z 12 powiatów.
W sumie wystartowało ponad 200 najlepszych sportowców z całego województwa małopolskiego. W swojej kategorii wiekowej Patrycja okazała się najlepsza. Czas zjazdu naszej koleżanki był imponujący 0.27,70 i zagwarantował jej miejsce na najwyższym podium. Patryk również spisał się świetnie, uzyskując czas 0.30,86 zajął 12 miejsce. Czas zjazdu Patrycji i zdobyte przez nią punkty przyczyniły się do tego, że w klasyfikacji końcowej powiat limanowski w kategorii dziewcząt znalazł się na III miejscu. Sukcesy Partycji i Patryka są powodem dumy dla nas wszystkich, w szczególności zaś dla Rodziców i Pani Wychowawczyni Krystyny Grzegorzek. Partycji i Patrykowi gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów
X POWIATOWY KONKURS POEZJI KS.JANA TWARDOWSKIEGO
W tym roku w naszej szkole już po raz dziesiąty odbył się Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. Tak jak w ubiegłych latach konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Pan dr Marek Karwala wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Pani Stanisława Obrzut, Pan Piotr Gryźlak przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat. Komisja nie miała łatwego zadania, ponieważ w konkursie wzięło udział łącznie 45 osób. Naszymi reprezentantkami były Paulina Rozum
z kl. 5 „a”, która przygotowała utwór pt. Od ostatniego spojrzenia oraz Sylwia Domiter z kl. 6 „a” prezentująca tekst pt. Trudny wybór. Jest nam bardzo miło, ponieważ Sylwia za swoją interpretację utworu ks. Twardowskiego zdobyła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Serdecznie gratulujemy!
NIETYPOWA LEKCJA HISTORII
W ubiegły piątek, a dokładnie 8 marca, mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Grupa artystyczna „Rekonstrukto” przygotowała dla nas pokaz pod hasłem „Życie i kultura w średniowieczu”. Była to dla nas swoista podróż w czasie. Dzięki temu pokazowi mogliśmy się przenieść do czasów, kiedy rycerze w ciężkich zbrojach i mieczem w ręku walczyli w obronie honoru. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadali o tamtejszych zwyczajach, rycerskich turniejach i pojedynkach. Każdy z nas mógł na własne oczy zobaczyć, jakie zbroje nosili rycerze, jaką bronią się posługiwali, a nawet jakie kary spotykały tych, który dopuścili się niegodziwego czynu. Niektórzy z nas mogli się o tym przekonać na własnej skórze, kiedy to zostali zakuci w … dyby ;-)
POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” 5 marca w naszej szkole odbył się pokaz ratownictwa medycznego. Naszymi gośćmi byli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w ZSTiO w Limanowej: Beata Pachowicz, Aneta Dudek, Damian Kapturkiewicz, Grzegorz Woźniak oraz Henryk Załubski – student trzeciego roku ratownictwa medycznego PWSZ w Nowym Sączu. Opiekunką grupy była P. mgr Dorota Zarzycka. Spotkanie to było dla nas wspaniałą lekcją. Grupa przyszłych ratowników opowiadała o tym, w jaki sposób powinniśmy się zachować w różnych sytuacjach zagrożenia życia. Prowadzący rzeczowo i konkretnie przekazali nam podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz uświadomili nam, jak powinniśmy postępować w nagłych przypadkach, kiedy czyjeś zdrowie lub życie zależy właśnie od nas. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim tego, że udzielić pomocy może każdy, nawet mały i pozornie słaby. Spotkanie zakończyło się ćwiczeniami praktycznymi. Każdy z nas mógł przećwiczyć to, czego nauczył się podczas pokazu.
MISTRZOSTWA POWIATU LIMANOWSKIEGO W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ I GIMNAZJADA
20.02.2013 r. odbyły się Powiatowe Zawody w Narciarstwie Alpejskim w Lubomierzu. Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportowy PL Limanowa oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Limanowej. 15 uczniów naszej szkoły wzięło udział w zawodach, odnosząc duży sukces:
Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej
kat. dziewcząt ur. 2002 r. i młodsze
Florek Patrycja – 1. miejsce
Latała Katarzyna – 6. miejsce
Michura Klaudia - 14. miejsce
Gonet Joanna - 25. miejsce
Latała Zuzanna - 28. miejsce
Liczba startujących zawodniczek: 35
kat. chłopców ur. 2002 r. i młodsi
Gonet Patryk – 1. miejsce
Gonet Kacper – 8. miejsce
Papież Jan – 30. miejsce
Słowiński Konrad – 36. miejsce
Liczba startujących zawodników: 41
kat. dziewcząt ur. 2000-2001
Gonet Gabriela - 13. miejsce
Nowak Gabriela - 20. miejsce
Liczba startujących zawodniczek: 21
kat. chłopców ur. 2000-2001
Dudek Paweł – 56. miejsce
Liczba startujących zawodników: 74
Drużynowo Szkoła Podstawowa Laskowa zajęła I miejsce.
Do finałów wojewódzkich, które odbędą się 20.03.2013 r. w Kluszkowcach zakwalifikowali się: Florek Patrycja i Gonet Patryk w kategorii szkół podstawowych oraz Kulig Katarzyna z gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zawodów.
Opiekunowie: Dominik Mordarski, Zuzanna Pogwizd
WALENTYNKI
Coroczne święto zakochanych obchodzone było w naszej szkole 14 lutego. Zgodnie ze szkolnym obyczajem również w tym roku działała poczta walentynkowa. Miłosne listy
i liściki roznosiły Aneta Zelek i Justyna Zelek z klasy 6a. Wybrano także króla i królową WALENTYNEK 2013 - królem dnia zakochanych został Patryk Sławęta z klasy 4a, a królową Natalka Matras z klasy VI b. Przystrojona szkoła oraz uczniowie ubrani na czerwono sprawili, iż dzień ten wprawił nas wszystkich w miłosny, przyjazny i romantyczny nastrój, który wszystkim się udzielał. Główną koordynatorką walentynkowego happeningu była mgr Agnieszka Szubryt - opiekunka Samorządu Uczniowskiego.
W ALPEJSKIM STYLU...
Obecny sezon zawodów w narciarstwie alpejskim bardzo dobrze rozpoczęli Patrycja Florek i Patryk Gonet - uczniowie kl. III „b”. Dowodami ich sukcesów są liczne puchary, medale i dyplomy, które możemy zobaczyć w małej galerii przygotowanej przez wychowawczynię klasy P. Krystynę Grzegorzek. Wszyscy uczniowie z klasy III „b” bardzo cieszą się z osiągnięć swoich rówieśników i mocno trzymają kciuki podczas każdych zawodów, w których oni startują.
Oto lista zawodów, w których Patrycja i Patryk brali udział i zdobyli wysokie miejsca:
Patrycja
7 I 2013 r. Kluszkowce -XXV Liga MOZN - I miejsce
13 I 2013 r. Ryterski Raj - Rodzinne zawody - I miejsce
23 I 2013 r. Limanowa -VIII Slalom Gigant o Puchar Miasta Limanowa - I miejsce
2 II 2013 r. Krynica - Słotwiny - Zawody narciarskie o Puchar Promyczka - III miejsce
3 II 2013 r. Podstoice - IV Zawody Smoka Wawelskiego o Puchar Burmistrza MiG Wieliczka - I miejsce
4 II 2013 r. Kluszkowce - XXV Liga MOZN - I miejsce
9 II 2013 r. Siepraw - Tauron Bachleda SKI Puchar Tauronka - I miejsce
10 II 2013 r. Małastów - Puchar Lodowej Kuli - I miejsce
11 II 2013 r. Sucha - XXV Liga MOZN - IV miejsce
Patryk
7 I 2013 r. Kluszkowce -XXV Liga MOZN -XXIII miejsce
23 I 2013 r. Limanowa -VIII Slalom Gigant o Puchar Miasta Limanowa - I miejsce
2 II 2013 r. Krynica-Słotwiny - Zawody narciarskie o Puchar Promyczka – udział
3 II 2013 r. Podstoice - IV Zawody Smoka Wawelskiego o Puchar Burmistrza MiG Wieliczka - IV miejsce
4 II 2013 r. Kluszkowce - XXV Liga MOZN - XVII miejsce
9 II 2013 r. Siepraw - Tauron Bachleda SKI Puchar Tauronka - VI miejsce
10 II 2013 r. Małastów - Puchar Lodowej Kuli - III miejsce
11 II 2013 r. Sucha - XXV Liga MOZN - XXVII miejsce
DZIEŃ BABCI W ZERÓWCE
4 lutego gościliśmy w naszej szkole wspaniałe osoby, czyli nasze kochane babcie. Tego dnia uczniowie klas „0” pod opieką swoich wychowawczyń – P. Marioli Zapiór, P. Łucji Tokarczyk oraz P. Anny Florek, przygotowali piękny montaż słowno – muzyczny, przeplatany tańcami.
W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Dzieci dziękowały swoim babciom za ich wielką miłość, troskę i niewyczerpalną cierpliwość do nich. Za swój występ mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Na zakończenie swojego występu dzieci wręczyły babciom drobne upominki. Po uroczystości wszyscy razem miło spędzili czas przy kawie i ciastach przygotowanych przez rodziców.
BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia - obywatela, przeciwdziałanie patologiom, propagowanie tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, budzenie solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W ramach konkursu szkoły mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Limanowej aspirantem sztabowym Panią Marią Szubryt, która opowiadała nam o pracy policji oraz zgodnie z wytycznymi konkursu przeprowadziła z nami pogadankę na temat grup podwórkowych i tego, co zrobić, kiedy rozpoznamy zagrożenie z nimi związane. Naszym gościem był również Pan Grzegorz Jędrzejek – prokurator Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, a przede wszystkim uświadomił nam, iż przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia. Były to dla nas bardzo pouczające spotkania, zdobyliśmy dzięki nim wiele cennych informacji.
KARNAWAŁOWE SZLEŃSTWO
Dnia 31.01.2013 r. w naszej szkole odbyła się coroczna zabawa choinkowa. Wszystkim dopisywały karnawałowe humory i wszyscy znakomicie się bawili. Nie zabrakło w tym dniu zabaw i konkursów zorganizowanych przez wychowawców świetlicy. Uczniowie mogli wziąć udział w wielu konkursach m.in. układaniu puzzli, jedzeniu pączków czy w konkursie plastycznym. Chętnych było wielu. Jednak, jak się okazało w finale, konkurs puzzlowy dla uczniów klas pierwszych zakończył się remisem, najlepszym „zjadaczem” pączków okazał się Kacper Gonet z kl. 2 „a”, a zwycięzcami konkursu plastycznego pt. „Karnawał na księżycu” okazali się reprezentanci klasy 3 „c”. Ponadto dla uczniów przygotowany był tor przeszkód. W tej konkurencji zwyciężyły drużyny z klas 1a, 2a i 3b. Podczas zabawy z każdej klasy wybrano Króla i Królową balu. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami i słodkościami ufundowanymi przez Spółdzielnie Uczniowską.
Nie zabrakło również konkursów dla dzieci kl. 4 - 6. Uczniowie tych klas rywalizowali ze sobą w konkursie na najbardziej fantazyjną fryzurę oraz prezentowali się w niecodziennych strojach, promując ekomodę.
Wybór, przed którym stanęło jury, nie był łatwy. Po długich i burzliwych obradach nagrodę za najbardziej finezyjną fryzurę otrzymały Iza Wróbel z kl. 5 „a” i Justyna Zelek – kl. 6 „a”. Natomiast najlepszy ekostrój zaprojektowali Kasia Latała z kl. 4 „b” i Krzysztof Michura
z kl. 4 „a”. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!
M. Mąka
SPOTKANIE NOWOROCZNE
10 stycznia 2013 r. odbyło się noworoczne spotkanie z Nauczycielami i Pracownikami, którzy są już na emeryturze. Przepiękną część artystyczną przygotowała Pani mgr Bożena Orzeł. W montażu słowno-muzycznym wzięły udział najmłodsze dzieci, z zerówki i klasy I oraz starsi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na wielu twarzach widać było wzruszenie wywołane słowami wierszy, kolęd i pastorałek. Każdy z zaproszonych Gości otrzymał także słodki upominek wraz z pracami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie wystąpiła szkolna orkiestra pod kierunkiem Pani Sylwii Jędrzejek. Dekorację przygotowała Pani mgr Dorota Rozum, zaś zaproszenia i upominki Pani mgr Jolanta Bukowiec i Pani mgr Dorota Rozum.
XIX GMINNY PRZEGLĄD KOLĘDNICZY
W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do XIX Gminnego Przeglądu Kolędniczego organizowanego przez GOKSiT w Laskowej. Chłopcy z klasy
VI a: Błażej Bednarczyk, Mariusz Frączek, Jakub Jędrzejek, Konrad Kopeć, Szczepan Michura i Artur Stach wraz z opiekunami p. Ewą Kruczek i p. Sylwią Jędrzejek przygotowali grupę kolędniczą DRABY. Kultywując tradycje kolędowania, przybliżyli nam obyczaj chodzenia po kolędzie jako „Draby noworoczne”. Za swój występ zdobyli I miejsce w kategorii grup dziecięcych na Gminnym Przeglądzie uzyskując dyplomy pamiątkowe i nagrodę pieniężną oraz możliwość reprezentowania naszej gminy na XIV Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Zagrojcie ta Turoniowi” w Kasinie Małej, gdzie zdobyli wyróżnienie uhonorowane dyplomem i nagrodą pieniężną.
„NIE ZWALNIAJ KROKU-OSZCZĘDZAJ W NOWYM ROKU”
Takim to hasłem został przywitany Nowy Rok w Szkolnej Kasie Oszczędności. Na dobry początek Nowego Roku zostały zorganizowane konkursy: wykreślanka rebusowa i łamigłówka matematyczna - sudoku. 5 pierwszych osób, które prawidłowo rozwiązały zadania znajdujące się na gazetce SKO, zostało nagrodzonych upominkami ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Limanowej. Rebusowe hasło to oczywiście : „Oszczędzaj w SKO”!
Zwycięzcami konkursu zostali:
ØNatalia Frączek kl. 6b
ØGabrysia Nowak kl. 6b
ØMadzia Tajs kl. 3b (na zdjęciu)
ØSzymon Jędrzejek kl. 3b
ØMałgosia Dominik kl. 4a.
Zwycięzcom gratuluję !!!
Mąka Magdalena
KONKURS „Tata i ja robimy szopkę”
Dla klas zerowych został zorganizowany konkurs „Tata i ja robimy szopkę”. Jego celem było zaangażowanie ojców we wspólne wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem oraz miłym przyjęciem przez rodziców. Do konkursu przygotowanych zostało aż 27 szopek. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek. Wszystkie szopki można było obejrzeć na wystawie zorganizowanej na holu szkolnym. Do gminnego konkursu „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa’” zakwalifikowano 11 prac. Dwa pierwsze miejsca zdobyły Ania Sławęta i Brygida Jędrzejek. Szopki wzięły również udział w wystawie w Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej .
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ
Już po raz 5 świetlica szkolna zorganizowała świąteczny kiermasz. Przygotowania trwały kilka tygodni. Dzieci i uczniowie korzystający z opieki świetlicowej pod okiem pań wykonały przeszło 130 odlewów gipsowych, 50 stroików, całą masę kartek bożonarodzeniowych, zawieszek choinkowych, wieńców świątecznych, piernikowych choinek i świeczników. Jak co roku kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. W przeciągu 3 dni zostały sprzedane wszystkie ozdoby. Fundusze pozyskane ze sprzedaży kiermaszowej zostaną przekazane na cele świetlicowe: zakup farb, kredek, materiałów plastycznych niezbędnych do pracy z dziećmi i przygotowywania kolejnych takich świątecznych akcji. Świąteczny kiermasz został zorganizowany dzięki zaangażowaniu wychowawczyń świetlicy szkolnej: P. Magdaleny Mąka, P. Ireny Matras-Kotlarz oraz
P. Justyny Jędrzejek.
M. Mąka
"DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM"
15 XII 2012 dziesięcioosobowa grupa naszych uczniów z najmłodszych klas, uczestniczyła w IX Finale Akcji "Zostań Świętym Mikołajem".
Co roku, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Senatora RP Stanisława Koguta organizuje imprezę mikołajkową dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W Spytkowicach nasze dzieci we spół z ponad 600 grupą rówieśników z Polski południowej, otrzymały prezenty od Świętego Mikołaja, a także wzięły udział w okolicznościowym koncercie bożonarodzeniowym.
II MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SCRABBLE
Dnia 06.12.2012 r. w naszej szkole już po raz drugi odbył się Mikołajkowy Turniej Scrabble. W rozgrywkach wzięło udział 38 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Najliczniejszą grupę stanowiła drużyna klasy 6b. Wszystkim graczom w tym dniu dopisywał znakomity humor. Emocji i satysfakcji było co niemiara. Rozgrywki prowadzone były systemem punktowym. Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwały p. Magdalena Mąka (opiekun Świetlicowego Kółka Scrabble), p. Irena Matras-Kotlarz oraz p. Jolanta Bukowiec. Po zaciętych potyczkach słownych, zdobywając największą ilość punktów, tytuł Mistrza Scrabble otrzymali:
ü Natalia Matras –kl. 6b 184 pkt.
ü Natalia Frączek –kl.6b 166 pkt.
ü Filip Jajeśnica – kl. III B 162 pkt.
Dzięki udziałowi w ogólnopolskim projekcie SCRABBLE W SZKOLE, pod patronatem którego został zorganizowany turniej, wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Zawodnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne scrabblowe turnieje.
Mąka Magdalena
MIKOŁAJKI
Mikołaj nie zapomniał również o starszych dzieciach i wysłał swojego pomocnika, aby ten obdarował wszystkich uczniów i nauczycieli słodkościami ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski ;-) Ponadto, również z inicjatywy SU, każdy uczeń, który tego dnia przyszedł do szkoły w czapce Mikołaja nie był pytany;-) Pomysł tak bardzo wszystkim się spodobał, że szkolnym korytarzem przechadzał się nie jeden Mikołaj i trudno było zgadnąć, który z nich jest prawdziwy…;-)
ŚWIĘTY W NASZEJ SZKOLE!!!
Szóstego grudnia nasze zerówki odwiedził pulchny, brodaty staruszek w czerwonym płaszczu
i z wielkim worem prezentów na plecach. Z ogromną radością Mikołaj przywitał uśmiechnięte dzieci. Zerówkowicze powitali swojego gościa specjalnie na tę okazję przygotowanymi piosenkami i wierszami. Po tej krótkiej części artystycznej Mikołaj przystąpił do tego, na co wszyscy czekali od samego rana, czyli zaczął rozdawać prezenty. Było naprawdę bardzo wesoło!
Kiedy wszyscy z zadowoleniem oglądali podarunki, Mikołaj zaprosił nas do wspólnej fotografii. Na koniec mieliśmy niespodziankę dla samego Świętego! Dzieci chcąc podziękować mu za przybycie, obdarowały go duuuuuuuużą torbą słodkości. Mikołaj był bardzo zadowolony
i obiecał, że na pewno odwiedzi nas za rok!
KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ W NASZEJ SZKOLE
W naszej szkole po raz kolejny uczniowie klas I-VI wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” organizowanej przez Promyczek Dobra. Eliminacje szkolne odbyły się 28 listopada 2012 r. i wzięło w nich udział 35 uczniów klas I-III oraz 17 uczniów klas IV-VI. Komisja oceniająca w składzie: Ks. Proboszcz Andrzej Wanata, Pani Katarzyna Lisek i Pani Magdalena Mąka miała niełatwe zadanie. Po długich i burzliwych obradach zwycięzcami etapu szkolnego, a zarazem reprezentantami naszej szkoły na rejonowy konkurs w Nowym Sączu, zostali wybrani następujący uczniowie: Aleksandrę Lupę (II b), Monikę Janas (III b), Wiktorię Kupiec (III b), Gabrielę Michorczyk (IV a), Katarzynę Zelek (V b) oraz Sylwię Domiter (VI a).
ANDRZEJKI
Jak co roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas I – III oraz IV - VI. 29 listopada najmłodsze dzieci zebrały się na sali gimnastycznej, gdzie przy dźwiękach muzyki wspaniale się bawiły. Zabawie towarzyszyło wiele atrakcji, między innymi wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczennice kl. V a oraz zabawne konkursy takie jak: taniec z balonem, słodki smakołyk, smaki, bajki bez tajemnic, taniec z krzesłami i wiele innych. Konkursy dostarczały dzieciom mnóstwo radości, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody. Andrzejki dla najmłodszych dzieci trwały od godziny 8 do 12, później swoją zabawę mieli uczniowie starszych klas. Oni również wspaniale się bawili. Pani Ag