ROK 2015/2016

 

VIII FESTIWAL ŚLIWKI MIODU I SERA

W czasie wakacji w  Laskowej odbył się VIII Festiwal Śliwki Miodu i Sera.  Do udziału w tej uroczystości zostali zaproszeni uczniowie  z kółka tanecznego naszej Szkoły .  Dzieci wystąpiły na rozpoczęcie Festiwalu wykonując wybrane  tańce. Aby zaprezentować się z jak najlepszej strony, musiały wziąć udział w dwóch dwugodzinnych i  trudnych próbach. Jak się jednak okazuje, uczniowie chętnie rezygnowali z różnych atrakcji i przychodzili na umówione spotkania. Na szczęście naszym występom towarzyszyła piękna pogoda i wspaniała atmosfera. Po występie na dzieci czekała nagroda – darmowe lody i zabawa w wesołym miasteczku, które było też jedną z atrakcji Festiwalu.

WYJĄTKOWE ŚWIĘTO – DZIEŃ TATY

W sobotnie popołudnie 25 czerwca uczniowie z klasy III a wraz z wychowawczynią zorganizowali w szkole niezwykłą uroczystość – Dzień Taty. Przygotowania do tego spotkania rozpoczęły się dużo wcześniej. Data była konsultowana z wyprzedzeniem tak, aby każdy Tata mógł ten dzień spędzić ze swoją pociechą. Dokładnie o godz. 14.00 w sali gimnastycznej zjawili się wszyscy zaproszeni goście wraz z Panią Dyrektor mgr Moniką Sułkowską. Dzieci zaprezentowały wspaniały montaż słowno-muzyczny. Piękne słowa zawarte w wierszach i piosenkach były podziękowaniem za miłość i troskę dla wszystkich Tatusiów. Nie zabrakło też tańców przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zamiast kwiatów, były lody przyniesione przez pingwiny z bardzo zimnej krainy. Po życzeniach i wręczeniu upominków przyszedł czas na wspólną zabawę. W dwóch konkursach brali udział wszyscy zaproszeni panowie. Każdy musiał odszukać swój portret oraz wykonać zadanie ukryte w kolorowym balonie. W pozostałych konkurencjach wzięli udział tylko najodważniejsi. Wszyscy bawili się wspaniale i na każdej twarzy widać było promienny uśmiech. Na zakończenie goście zostali zaproszeni na obiad. Ponieważ w tym dniu rozgrywany był mecz piłki nożnej Polska-Ukraina, wychowawczyni zorganizowała strefę kibica, a uczniowie w tym czasie udali się na lody i pizzę. Mamy nadzieję, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

I MIĘDZYSZKLONY KONKURS ORTOGRAFICZNY

30 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Przedsięwzięcie to było podsumowaniem innowacji pedagogicznej pt. „Z ortografią za pan brat”, w której brali udział wszyscy uczniowie z klas IV – VI szkoły podstawowej. Przez cały rok szkolny wszyscy wykonywaliśmy dodatkowe ćwiczenia ortograficzne, robiliśmy słowniczki z trudnymi wyrazami, przypominaliśmy sobie zasady i pisaliśmy najeżone trudnościami dyktanda. Na zakończenie projektu postanowiłyśmy sprawdzić się w konkursie.

Do udziału w I Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym zaprosiliśmy uczniów  z dwóch szkół - z Jaworznej i z Kamionki Małej. Głównym zadaniem konkursowym było dyktando, z którym uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze. Kiedy komisja oceniała nasze prace pisemne, my zmagaliśmy się z ortografią w nieco lżejszej formie. Organizatorki konkursu, czyli Pani Irena Orzeł, Pani Małgorzata Oleksy oraz Pani Katarzyna Lisek przygotowały dla uczestników wiele interesujących zadań. Najciekawsze były ortograficzne kalambury, przy których bawiliśmy się wyśmienicie. Na zakończenie spotkania klasa VI b przygotowała dla nas niespodziankę w postaci przedstawienia o tematyce ortograficznej pt. „W poszukiwaniu kolorów”. Dzielni uczniowie mieli za zadanie odnaleźć kolory, które zniknęły z ich książek. Nie było to jednak łatwe zadanie, bo przeszkadzała im w tym Czarna Ortografia, w której postać wcieliła się nasza koleżanka Monika Janas, a tym samym pokazała, że ma niemały talent aktorski. Chcąc odzyskać kolory dla swoich ortogramów, śmiałkowie musieli wykonać wiele trudnych zadań, z którymi z łatwością sobie poradzili. Po przedstawieniu miała miejsce chwila, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością, a mianowicie ogłoszenie wyników. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że najlepsza była reprezentacja ze szkoły w Laskowej, czyli MY!!! Cieszymy się, bo współzawodnicy prezentowali naprawdę wysoki poziom. Gratulacje, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski i Spółdzielnię Uczniowską odebraliśmy z rąk Pani Wicedyrektor Krystyny Grzegorzek. Mamy nadzieję, że nie był to ostatni tego typu konkurs i za rok znów będziemy obserwować zmagania tych, dla których ortografia nie ma tajemnic.

Aleksandra Błaż

Jolanta Sądel

AKADEMIA INTEGRACJI W NASZEJ SZKOLE

Na progu wakacji odbyły się zajęcia integracyjne prowadzone przez  pracowników i wolontariuszy Fundacji Akademia Integracji -  a między nimi – sportowców na wózkach: Adama Michałowskiego (Mistrz Europy w szpadzie  z Budapesztu z  2002 roku)  i Rafała Tretera (aktualny Mistrz Polski w szabli). W spotkaniu wzięli udział także nasi przyjaciele z ŚDS w Ujanowicach, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Warsztaty miały na celu integrację, odkrycie radości z realizacji  pasji życiowej, ciężkiej pracy, a także profilaktykę zachowań niebezpiecznych (prelegenci opowiedzieli o własnych wypadkach i podzielili się wiedzą -  jakich zachowań należy unikać, by nie doszło do wypadków kończących się niepełnosprawnością). Zajęcia przybliżyły uczniom zasady fair play w oparciu o elementy szermierki na wózkach i udowadniały, że warto być uczciwym człowiekiem. Dodatkowo, na uczniów czekało wiele multimedialnych niespodzianek i możliwość spróbowania swoich sił w szermierce. Program, w którym uczestniczyliśmy nazywa się WYGRAJ ŻYCIE DZIĘKI MARZENIOM. Jest finansowany z PFRON. Mamy nadzieję, że uczniowie przekonali się, że sport to wspaniała alternatywa i doskonały sposób na spełnianie swoich marzeń i samorealizację. Liczymy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie; wszystkich  zapraszamy na Facebooka - fanpage Fundacji Akademia Integracji, gdzie można odnaleźć zdjęcia z naszego spotkania i wiele innych ciekawostek z działalności fundacji. Przekazujemy pozdrowienia od załogi Akademii Integracji, która spędziła z nami ten szczególny czas.

DZIEŃ MAMY

10 VI w naszej szkole było świętem Najukochańszych Mam. Z tej okazji dzieci z klasy 1b i 2b zaprosiły swoje mamy do szkoły. Były wiersze z życzeniami dla mam i piękne piosenki. Mamusie z wielkim wzruszeniem wysłuchały swoich pociech. Pojawiły się łzy, ale nie brakowało też śmiechu. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim mamom kwiaty. Uściskom i całusom nie było końca. Następnie mamusie zostały zaproszone do wspólnego świętowania przy kawie i ciasteczku. Mamusie również przygotowały swoim pociechom słodkie upominki. Słowem: NIECH ŻYJĄ NASZE KOCHANE MAMUSIE !

WITAMY LATO

Na początku czerwca mieliśmy cudowną  możliwość udziału w XXXVIII Festynie Integracyjnym „A to nasza Polska cała” w Parku Korzkiewskim, u podnóża rycerskiego zamku. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele klas Iab, IIab, IIIab oraz klas IIA i IIIA pod opieką pani vicedyrektor Krystyny Grzegorzek, pani Renaty Dudziak, pani Marii Chełmeckiej i pani Jolanty Bukowiec. Gościliśmy tam na zaproszenie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Towarzyszyła nam piękna pogoda, więc w  drodze skorzystaliśmy z  możliwości krótkiego odpoczynku  na krakowskich Błoniach, by z bliska zobaczyć postępy w pracach przygotowawczych ŚDM Kraków 2016.  Od Skały Ojca Świętego na Błoniach, następnie udaliśmy się kolumną sprzed Parku Jordana na miejsce wspólnej zabawy. Ten czas był dla naszych uczniów jedną z form integracji  z  osobami z niepełnosprawnością, gdyż w festynie wzięły udział także dzieci z 21 Ośrodków Specjalnych z Krakowa i Skawiny. W imprezie uczestniczyło blisko 1000 osób. W programie była m.in. prezentacja strojów i potraw regionalnych z całej Polski, nauka rzeźbienia w glinie, przejażdżki konne, wystawa pojazdów policyjnych i strażackich, tory przeszkód i dmuchane zamki. Na wszystkich czekały słodkości, grillowane kiełbaski i przysmaki z harcerskiego kotła. Cieszymy się, że dla uczestników festynu zaśpiewała,  przy akompaniamencie Marysi Surdziel, scholka złożona z uczniów naszej szkoły. Zaprezentowany repertuar muzyczny zebrał gromkie brawa i zapewnił wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok smiley

MAJ - MIIESIĄC PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA

Miesiąc maj w naszej szkole został poświęcony profilaktyce i promocji zdrowia wśród uczniów. Celem działań było propagowanie zasad racjonalnego odżywiania się, życia wolnego od nałogów i promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W ramach działań miesiąc został podzielony na cztery kolory symbolizujące podejmowane inicjatywy i akcje. 6 maja dominowała barwa zielona i hasło: „Żyj zdrowo i owocowo”. Tego dnia promowaliśmy zdrowy styl życia. W świetlicy szkolnej  można  było zakupić  pyszne i zdrowe przekąski przygotowane przez uczniów klasy 5b.  Na pierwszej lekcji uczniowie oglądali również film edukacyjny dotyczący zasady zdrowego odżywiania. Podczas dnia czerwonego położono nacisk na wartościowe postawy, właściwe relacje interpersonalne i rówieśnicze, dlatego ten dzień został nazwany Dniem Życzliwości. W ramach konkursu wybieraliśmy najbardziej życzliwe osoby z klasy, a następnie z całej społeczności szkolnej. Zwycięzcami zostały: Marceliny Gawron z kl. 4a, Emilii Ceglarek z kl. 5a oraz Wiktorii Papież z kl. 6b. Dzień niebieski upłynął pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. W tym dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w spotkaniu z grupą tancerzy breakdance, którzy zaprezentowali nam swoje umiejętności i pokazali kilka niesamowitych figur. 31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu. Z tej okazji uczniowie przygotowali wywiady z różnymi osobami na temat szkodliwości tytoniu i innych używek. Nakręcone filmy uczniowie mogli oglądnąć podczas Parafiady oraz w czasie zajęć z wychowawcą.           

Wszystkie podjęte przez nas działania spotkały się z dużą aprobatą uczniów i zostały wysoko ocenione, dlatego w przyszłości będziemy kontynuować podobne akcje. 

MIESIĄC PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA W KLASACH MŁODSZYCH

Zakończył się miesiąc profilaktyki i promocji zdrowia, podczas którego mieliśmy okazję uczyć się właściwych postaw dotyczących zdrowego odżywiania. Oglądaliśmy filmiki edukacyjne, wykonywaliśmy nową piramidę żywienia, a przede wszystkim w klasach robiliśmy kolorowe, zdrowe kanapki oraz smaczne przekąski.

Promowaliśmy i ocenialiśmy właściwe postawy i zachowanie dzieci. Poprzez głosowanie wybraliśmy najsympatyczniejszych uczniów klas 1-3. Zostali nimi z taką samą liczbą głosów Anna Paruch z 2a i Szymon Wiśniowski z 3a.

Dużą atrakcją był dzień sportu pod hasłem ,, W zdrowym ciele zdrowy duch”,  podczas którego mieliśmy okazję oglądać występy kółka tanecznego prowadzonego przez p. B. Orzeł. Dużo emocji dostarczyły nam rywalizacje sportowe między klasami oraz wspólne ćwiczenia gimnastyczno – taneczne w rytm muzyki disco prowadzone przez nasza absolwentkę Dominikę Knurowską .

Ostatni dzień poświęcony był cukrzycy. Mieliście możliwość oglądania wielu filmów o tej chorobie, o tym jak ją rozpoznać, jak z nią żyć i jak się przed nią chronić.

Wykonywaliśmy plakaty "Mało jem słodyczy nie dam się cukrzycy”. Najładniejsze prace zostały wystawione na tablicach na dolnym hollu.

Żeby bardziej uwydatnić tematy w poszczególnych dniach ubieraliśmy się na dany kolor.  Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączali się we wszystkie działania. Niejednokrotnie wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością, dlatego na pewno będziemy promować podobne działania i będziemy powracać do nich w następnych latach.  .

Grażyna Gutowicz

WYJAZD DO TEATRU BAGATELA

Dnia 25 maja uczniowie z klasy I B oraz I C gimnazjalnej oraz uczniowie z klasy III B pod opieką Pani Wicedyrektor Krystyny Grzegorzek, Edyty Leśniak i Marty Woźniak brali udział w XXIII Widowisku Artystycznym „BĄDŹCIE Z NAMI” organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z Nami” i Teatr Bagatela w Krakowie. Wspólnie z nami przedstawienia teatralne przygotowane przez uczniów krakowskich szkół specjalnych podziwiali zaprzyjaźnieni z nasza placówką uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Ujanowic. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem występów niepełnosprawnych dzieci z następujących placówek:

- Przedszkole „Chatka Puchatka” z Krakowa – występ pt. „Smerfny dzień”;

- Przedszkole nr 151 z Krakowa – występ pt. „ Morska podróż”;

- „Taniec Flamingów”;

- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 6 im. Jana Pawła II (Zespół PIK – Piękni i Kreatywni) – występ pt. „Czarne na białym”;

- Zespół Kuleczki – występ pt. „Rejs do Nowego Jorku”.

Szczególny zaszczyt spotkał naszą szkołę, gdyż Pani Dyrektor Monika Sułkowska została odznaczona „Złotą Odznaką Stowarzyszenia”. Nagrodę w jej imieniu odebrała Pani Krystyna Grzegorzek.

Po spektaklu, dzięki uprzejmości wujka naszego ucznia Mateusza Błaża, mogliśmy zobaczyć teatr „od kuchni” i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat teatru.

                

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 16 maja 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyła się I edycja konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych z powiatu limanowskiego. Naszą szkołę reprezentowała Barbara Pławecka z klasy V b. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować fragment swojej ulubionej książki, a następnie przeczytać wylosowany fragment utworu Henryka Sienkiewicza. W sumie zaprezentowało się 45 osób. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu.

Małgorzata Oleksy

ŚWIĘTO SZKOŁY

9 maja w naszej szkole odbyło się Święto Szkoły. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej odprawianej przez Księdza Proboszcz. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie odbył się konkurs „Wiem więcej o Januszu Korczaku” organizowany przez Panią Agnieszkę Szubryt. W konkursie brało udział 7 klas, po dwóch reprezentantów z każdej. Uczestnicy losowali zestawy, w których znajdowały się trzy pytania dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została klasa 4b, którą reprezentowali Klimek Wajda oraz Emil Dziedzic. Po konkursie mieliśmy przerwę na kiełbaski z grilla i herbatę, a następnie odbył się szkolny „Talent Show”. Wzięły  w nim udział chętne osoby, które chciały zaprezentować zebranym swoje umiejętności. Mogliśmy podziwiać solistów, zespoły, tancerzy, a nawet występ z elementami gimnastyki akrobatycznej. Jury nie miało łatwego zadania, bowiem wszyscy występujący prezentowali niezwykłe umiejętności. Moim zdaniem ten dzień był bardzo udany. Spędziłem go aktywnie i w bardzo miłym towarzystwiesmiley

Patryk Gonet 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

8 kwietnia odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do edycji powiatowych zakwalifikowały się 4 osoby:

Dawid Jonik
Wojciech Dudek
Joanna Gonet 
Justyna Gołąb


Turniej powiatowy odbył się 27 kwietnia w Kasince Małej. W wyniku klasyfikacji drużynowej Laskowa zajęła VI miejsce.

Natomiast, w klasyfikacji indywidualnej Dawid Jonik  z klasy IVc zajął II miejsce i wygrał rower górski.

„Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

7 kwietnia w Krakowie odbyły się eliminacje wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w piłce nożnej. Drużyna dziewczyn w składzie: Joanna Gonet, Justyna Gołąb, Sylwia Stachura, Julia Krzyżak, Joanna Florek, Justyna Nowak, Marcelina Gawron, Katarzyna Kraska, Justyna Hebda, Natalia Jonik, Weronika Wiktor
zajęły 6 miejsce.

GMINNY ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY

Świetlica Szkolna przy Zespole Szkół w Laskowej zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Elementy wiosenne z bohaterami dziecięcych bajek, baśni, wierszy lub utworów muzycznych”.

W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół z terenu naszej gminy: z Laskowej, Ujanowic, Żmiącej , Krosnej, Kamionki Małej i Jaworznej.

Prace plastyczne były oceniane w dwóch grupach wiekowych: klasy  0 oraz klasy I-III.

Doceniono szczególnie pomysłowość, oryginalność, samodzielność i technikę wykonanych prac.

Komisja oceniająca w składzie :p .Irena Matras-Kotlarz, p .Maria Biedroń, p. Marta Woźniak oraz p. Jarosław Guzik nagrodziła następujące prace.

Klasy 0

I miejsce -Milena Bukowiec-Kamionka Mała

II miejsce – Emilka Jonik – Ujanowice

Klasy I - III

I miejsce – Zosia Stanisławczyk – Laskowa

II miejsce – Angelika Załupska – Jaworzna

                   Mikołaj Pacułt – Kamionka Mała

III miejsce – Emilka Firlej – Żmiąca

Wszystkim uczestnikom konkursu składamy podziękowania za nadesłane prace zaś zwycięzcom gratulujemy.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

O EKOLOGII Z CZERWONYM KAPTURKIEM I KUBUSIEM PUCHATKIEM

Co roku w naszej szkole obchodzony jest Dzień Ziemi. Tym razem na ekologiczną wycieczkę do krainy baśniowych postaci zaprosili nas uczniowie klasy IV b. Razem z mini odwiedziliśmy wioskę Smerfów, spotkaliśmy Czerwonego Kapturka i Królewnę Śnieżkę. Mogliśmy również porozmawiać między innymi z Kubusiem Puchatkiem oraz Pszczółką Mają i dowiedzieć się, jak oni dbają o przyrodę i jak bardzo ważne jest to, abyśmy również i my przyczyniali się do ochrony środowiska naturalnego. W ten lekki sposób czwartoklasiści przypomnieli nam o bardzo ważnej sprawie, jaką jest ochrona przyrody. Każdy z nas powinien o tym pamiętać, nie tylko raz do roku, ale codzienne. To, jak dziś postępujemy, będzie miało ogromne znaczenie w przyszłości. Ziemi jest jedna, a troska o nią jest obowiązkiem każdego człowieka, nawet tego, który ma pięć czy dziesięć lat. Wcale nie trzeba dużego wysiłku, by podnieść śmieć leżący na ziemi, posegregować domowe odpady czy zakręcić kran, kiedy myjemy zęby. Dbajmy o środowisko, bo to nasze środowisko.

 CZY ZNASZ TĘ GRĘ?

28 kwietnia uczniowie klasy IV b i VI b udali się do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Legendy polskie” przygotowany przez Wrocławski Teatr Młodego Widza. Aktorzy zabrali nas w podróż do świata komputerowej gry, gdzie wraz z nimi mogliśmy przeżyć niezapomnianą przygodę w towarzystwie bohaterów znanych nam legend. Spotkaliśmy Lecha, Czecha i Rusa. Odwiedziliśmy Popiela, którego zjadły myszyi dowiedzieliśmy się, na kogo czeka madejowe łoże. Była to bardzo ciekawa lekcja. Na uwagę zasługuje fakt, że każda legenda było opowiedziana przy wykorzystaniu innej techniki teatralnej. Naszą uwagę zwróciła również wspaniała scenografia, gra świateł i muzyka oraz ciekawe kostiumy i piękne lalki. Ta współczesna interpretacja tekstów znanych i lubianych naprawdę zasługuje na polecenie. Spektakl jest niekonwencjonalny i pełen humoru. 

W DRODZE PO ZŁOTE PIÓRO

27 kwietnia 2016 roku odbył się w Żmiącej XIII Konkurs Ortograficzny dla klas II i III. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły ze szkół podstawowych z terenu gminy. Nas reprezentowały uczennice klasy III a, finalistki szkolnego etapu: Bielecka Joannai  Kulig Justyna. Dziewczyny świetnie poradziły sobie z wykonaniem ośmiu ciekawych zadań ortograficznych oraz bardzo dobrze napisały dyktando. W tym roku organizatorzy konkursu przygotowali dla każdej drużyny dużą, kolorową planszę z trasą, na której uczestnicy za prawidłowo wykonane zadanie naklejali „stopy”. Ilość zdobytych stóp przybliżała ich do mety. Wszystkie drużyny świetnie sobie poradziły i z bardzo dobrym wynikiem dotarły do mety. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę oraz „złote pióro”, o  które tak dzielnie walczyli wszyscy miłośnicy ortografii. Po konkursie wszystkie dzieci zostały zaproszone na obiad przygotowany przez Radę Rodziców. Był też czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Krystyna Grzegorzek   

BAJDUREK 

Dnia 25 kwietnia 2016 roku grupa uczniów klas 0 – VI oraz 3 uczniów gimnazjum reprezentowało naszą szkołę na XXXI Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" w Limanowej. Dzieci wystąpiły ze sztuką "Dziecko to także człowiek" w oparciu o powieść Janusza Korczaka "Król Maciuś I". Spektakl wszystkim bardzo się podobał. O piękną dekorację i stroje zadbały p. Maria Biedroń , p. Renata Dudziak oraz p. Mariola Zapiór. Niewątpliwie występ wzbogacony został przez oprawę muzyczną i piękny śpiew Gabrysi Guzik, Kasi Latały oraz Zuzi Słowińskiej. Dużą atrakcją był taniec wykonany przez najmłodszych uczestników - uczniów klasy O b. Komisja oceniająca pochwaliła zespół za wybór tematu  i dobrą grę małych aktorów.

FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO

Tegoroczny Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego odbył się 15 kwietnia (piątek) 2016 roku w Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W programie Finału uczniowie wykonywali zadania konkursowe w swoich kategoriach, zwiedzali  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz wzięli udział w warsztatach kaligraficznych prowadzonych przez panią Ewę Landowską jurorkę i autorkę unikatowego egzemplarza Konstytucji RP. Ze Szkoły Podstawowej w Laskowej do finału zakwalifikowało się ośmiu uczniów z klas 1 – 3.

  1. Justyna Waligóra kl. III b
  2. Joanna Bielecka kl.  III a
  3. Natalia Jonik kl. III a
  4. Anna Sławęta kl. III a
  5. Szymon Rokiciński kl. II a
  6. Krystian Kożuch kl. I a
  7. Małgorzata Pławecka kl. I a
  8. Gabriela Smoter kl. I a

Największy sukces z naszej szkoły osiągnęła Justyna Waligóra z klasy III b zdobywając zaszczytny tytuł „Wicebakałarza 2016” w kategorii klas trzecich. Wszystkim uczniom gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

ORTOGRAFICZNE ZMAGANIA

Wielbiciele słowników ortograficznych i zasad w nich ukrytych mieli okazję wykazać się swoją wiedzą podczas szkolnego etapu Konkursu Ortograficznego, który odbył się 11 kwietnia 2016 roku w naszej szkole. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Klasy drugie reprezentowali: Szymon Rokiciński, Kinga Jurusik, Julia Stanisławczyk, Mateusz Zelek, Anna Paruch, Łucja Michura, Żaneta Ziemianin i Zofia Sajdak. Wśród reprezentantów klas trzecich znaleźli się: Joanna Bielecka, Brygida Jędrzejek, Natalia Jonik, Justyna Kulig, Norbert Uryga, Justyna Waligóra, Gabriela Guzik oraz Adrian Ptaszek. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 różnorodnych zadań ortograficznych, wśród których były zagadki, rebusy, wykreślanki, krzyżówka oraz dyktando. Uczniowie, którzy zdobyli największą ilości punktów, będą reprezentować nas w XIII Gminnym Konkursie Ortograficznym „W DRODZE PO ZŁOTE PIÓRO”, który odbędzie się 27 kwietnia w Żmiącej. Mamy nadzieję, że żaden wyraz ich nie zaskoczy i zdobędą wysoki miejsca.

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

POLSKA AKADEMIA PIŁKI NOŻNEJ

7 kwietnia 2016 r. klasy 0-3 uczestniczyły w spotkaniu z trenerami Polskiej Akademii Piłki Nożnej. Celem spotkania było zachęcenie uczniów klas 0-3 do udziału w projekcie „ Z Piłkarskiej Klasy do Ekstraklasy”, który jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystki a dotyczy organizacji zajęć piłki nożnej dla klas 0-3. Każdy uczeń uczestniczył w krótkim treningu z piłką. Od razu można było zauważyć talenty sportowe. Kto wie? Może wśród uczniów naszej szkoły rośnie potencjalny Lewandowski? Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał ulotkę informacyjną z harmonogramem treningów na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Laskowej. 

WITAJ WIOSNO!

Klasa 1 b postanowiła hucznie powitać wiosnę. W tym celu klasa przygotowała przedstawienie pt. „Witaj Wiosno” a dzieci same zamieniły się w: żaby, bociany, konika polnego, sroki, wróble, szpaki. Była też Pani Wiosna, ukwiecona krokusami, przebiśniegami, sasankami…. Na przedstawienie uczniowie klasy 1 b zaprosili klasy 0-3. Dzieci bawiły się doskonale, świetnie wcieliły się w swoje role i z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni a ta nagrodziła ich gromkimi brawami. Swoje przedstawienie klasa zaprezentowała też przedszkolaczkom z Samorządowego Przedszkola w Laskowej. 

NIEZWYKŁA LEKCJA

21 marca uczniowie klasy  II b i III a uczestniczyli w nietypowej lekcji chemii. Nasze starsze koleżanki z gimnazjum pod kierunkiem pani mgr Anety Niezabitowskiej-Bieleckiej zaprezentowały nam bardzo interesujące doświadczenia, które wzbudziły nasze zainteresowanie i zachwyt. Niektóre z eksperymentów próbowaliśmy sami wykonać w domu, oczywiście pod czujnym okiem rodziców. Było to już nasze drugie spotkanie i mamy nadzieję, że nie ostatnie. Może chemia stanie się naszym ulubionym przedmiotem w gimnazjum?

Czas pokażesmiley

APEL WIELKANOCNY

W przeddzień wiosennej przerwy świątecznej 23 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej odbył się apel wielkanocny. Uczniowie z klasy 5 b pod kierunkiem pani Małgorzaty Oleksy i pani Renaty Dudziak wraz z koleżankami z gimnazjum i szkolnym chórem pod batutą pana Jarosława Guzika przygotowali krótki występ słowno- muzyczny. Tegoroczne hasło apelu to: „Przez krzyż do chwały” -  wszystkie refleksje wyrażone za pomocą wierszy, czy pieśni skupiły się wokół krzyża, cierpienia, męki i zmartwychwstania  Pana Jezusa.

Na zakończenie wystąpił chórek pani Sabiny Tatkowskiej z klas 1-3 z piosenką mówiącą o radości Świąt Wielkiej Nocy.

Po występach dzieci, pani dyrektor Monika Sułkowska złożyła całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia i podzieliła się z przewodniczącymi klas symbolicznym jajkiem.

 

EUROPEJSKI PROGRAM "OWOCE I WARZYWA W SZKOLE"

Mój ulubiony owoc lub warzywo.

Rymowanki o owocach lub warzywach.

To tematy prac, które wykonali uczniowie klas 0-3 w ramach dodatkowych działań do Programu Owoce i warzywa w szkole. Każdy uczeń, który wykonał pracę otrzymał zdrowy soczek owocowo – warzywny i mógł sobie wybrać owoc, który lubi. Po rozdaniu nagród pani pielęgniarka Alina Świder przedstawiła wszystkie atuty, które przemawiają za jedzeniem dużej ilości owoców i warzyw w różnych postaciach. Zachęcała wszystkich do zdrowego odżywiania.

Wystawę prac można oglądać na górnym korytarzu klas młodszych.

ZŁOTY MEDAL W FINAŁACH WOJEWÓDZKICH SLALOMU GIGANT! 

17 marca 2016 r. na stacji narciarskiej Czorsztyn Ski w Kluszkowcach odbyły się finały wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w narciarstwie alpejskim. Po udanym starcie w Lubomierzu, Powiat Limanowski reprezentowało czworo uczniów naszej szkoły. Po raz czwarty z rzędu  tytuł mistrza województwa w  slalomie gigant wywalczyła Patrycja Florek.  Bardzo dobrze pokazał się również Patryk Gonet, zajmując miejsce szóste . Jego młodszy brat Kacper był 21, natomiast startująca w młodszej grupie dziewcząt  Klaudia Michura uplasowała się na 25 pozycji. W poszczególnych kategoriach startowało 38- 39 zawodników.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów.

XIII EDYCJA WSPOMNIEŃ O POECIE

8 marca w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki odbyła się XIII edycja konkursu powiatowego „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”, którego celem jest popularyzacja poezji ks. Jana Twardowskiego, rozwijanie wyobraźni i zdolności literackich oraz rozbudzanie zainteresowania twórczością  ks. Jana Twardowskiego. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczestniczki wybrane w eliminacjach szkolnych. Były to Klaudia Puch z klasy V a, Aleksandra Lupa z klasy V b oraz Wiktoria Paruch z VI b, która za swoją interpretację utworu Księdza Twardowskiego została przez jury wyróżniona. Gratulujemy:)

KULISY PRACY W TELEWIZJI

Jak wygląda praca dziennikarza? Jak przeprowadzić ciekawy wywiad? Jak powstaje reklama? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczestnicy warsztatów interaktywnych zorganizowanych przez Tetr Show w Limanowskim Domu Kultury. 8 marca szóstoklasiści  mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądają kulisy pracy w telewizji. Dzięki „biletom szczęścia” dwoje spośród nas mogło wziąć bezpośredni udział w tworzeniu programu. Tymi szczęśliwcami byli Sylwia Stachura z VI c, która tworzyła reklamę oraz Jakub Waligóra, który miał za zadanie przeprowadzić wywiad. Przebieg zajęć był rejestrowany na żywo w zapisie filmowym i emitowany na dużym ekranie. Pod koniec zajęć publiczność obejrzała zmontowany fragment serwisu informacyjnego stacji „NTV – Telewizja Nastolatków”. Widownia spontanicznie reagowała na kolejne etapy powstawania serwisu, co chwilę słychać było salwy śmiech i oklaski. Z niecierpliwością czekamy na nagranie zrealizowane podczas warsztatów, które organizatorzy obiecali nam przesłać. 

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 nasza szkoła po raz drugi  podjęła  inicjatywy na rzecz kształcenia i edukacji uczniów w zakresie promowania bezpieczeństwa w sieci. Działania trwały od 8-12 lutego. Na gazetkach szkolnych pojawiła  się informacja  promująca Dzień Bezpiecznego Internetu, a także plakaty nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Akcje poszerzono o kampanie społeczną "Mama, tata, tablet"- która skierowana była do rodziców dzieci oddziałów zerówkowych. Uczniowie klas 4 - 5 podczas zajęć z wychowawcą rozmawiali o cyberprzemocy i jej konsekwencjach.  Reprezentanci  klas 6 wzięli udział w teście online nt. bezpieczeństwa w sieci.

Dzieci klas najmłodszych uczestniczyli  w warsztatach poświęconych zagrożeniom Internetu z wykorzystaniem materiałów "Owce w sieci". Warsztaty połączone były z turniejem wiedzy „Omnibus Internetu”- czyli wiem wszystko o Internecie i jestem w Internecie bezpieczny.

Podjęte działania na pewno w przyszłości przyczynią się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu. 

IV MEMORIAŁ MARII KACZYŃSKIEJ W RABCE-ZDROJU

TRZY ZŁOTE MEDALE I BRĄZ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM!

10.02.2016 r. na stacji narciarskiej Lubomierz Ski odbyły się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w narciarstwie alpejskim, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej z Laskowej pokazali swoją wyższość nad rywalami. Chłopcy zdobyli I miejsce drużynowo, a dziewczęta miejsce II. Nasi zawodnicy indywidualnie  wywalczyli trzy złote medale i jeden brązowy. Zwycięzcy byli  ok. 3-4 sekundy lepsi od  kolejnych  zawodników, co na tak krótkim odcinku trasy jest ogromną przewagą.   Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I m.  Klaudia Michura ( rocznik 2005- 2006)

I m.  Patrycja Florek ( rocznik 2003- 2004)

I m.  Patryk Gonet ( rocznik 2003- 2004)

III m.  Kacper Gonet ( rocznik 2005- 2006)

IX m.  Jan Papież ( rocznik 2005- 2006)

XVIII m.  Bartek Michorczyk ( rocznik 2005- 2006).

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach wojewódzkich w Kluszkowcach.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA zorganizowany przez klasę 2a 

W Szkole Podstawowej w Laskowej zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, bo babcia i dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika dla ptaków jak dziadek. 13 stycznia 2016 r. babcie i towarzyszący im dziadkowie uczniów klasy 2a zjawili się w szkole. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor Monika Sułkowska. Dziadkowie z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu, a na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Wyrecytowały wiele pięknych wierszy o miłości i wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas. Goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Babcie dostały bukiecik z papierowych różyczek a dziadkowie papierowe koszule z krawatem. W czasie, gdy dzieci przygotowywały się do kolejnego występu, na sali pojawili się kolędnicy z turoniem, którzy zaprezentowali scenki obrzędu kolędniczego. Grupę przygotowała Pani Ewa Kruczek na XXII Gminny Przegląd Grup Kolędniczy. Goście mieli możliwość przypomnienia sobie jak to dawniej bywało i wspaniale się przy tym bawili. Po występie kolędniczym uczniowie klasy IIa wrócili na scenę w przebraniach i przedstawili jasełka, które rozpoczęły śpiewem pastorałki Szła kolęda. Postacie biblijne odegrane przez uczniów nagrodzone zostały gromkimi brawami, szczególnie wszystkim podobał się śpiew pastorałek w wykonaniu drugoklasistów. Następnie dzieci zaprosiły gości na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Przybyło prawie 40 osób. Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków! 
Grażyna Gutowicz

KONCERT NOWOROCZNY 

Ciepło polskich kolęd i pastorałek dotyka i nobilituje każdego człowieka, jest to muzyka płynąca prosto z serca, czytelna dla każdego. 
Już po raz drugi w Zespole Szkół w Laskowej w klimacie świąt Bożego Narodzenia i przy blasku choinki odbył się Koncert Noworoczny „Zaśpiewajmy Malusieńkiemu”. Piękna tradycja kolędowania od zawsze łączyła całe pokolenia i tak było tym razem, bowiem na nasze zaproszenie odpowiedziało wiele osób. Uczniowie przybyli z całymi rodzinami. Przyprowadzili swoich rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków. Ucieszył fakt, że wśród przybyłych gościliśmy również przedstawicieli władz Gminy. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Laskowa Pan Czesław Stanisławczyk, Przewodniczący Rady Pan Piotr Stach, Pani Bożena Chełmecka – Kierownik GZOSiP-u oraz radni: Pani Zofia Bukowiec, Pan Jerzy Jonik, Pan Michał Kogutowicz. Koncert prowadził niezastąpiony w tej roli Pan Grzegorz Jędrzejek. Jego poczucie humoru, umiejętność prowadzenia swoistego dialogu z publicznością sprawiły, że spotkanie miało swój niepowtarzalny charakter. Koncert rozpoczął występ nauczycieli i pracowników, którzy zaśpiewali kolędę „Mizerna cicha”. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie poszczególnych klas, śpiewali przygotowane specjalnie na tę okazję kolędy i pastorałki. Wśród artystów szczególne brawa otrzymali soliści. Wiele emocji dostarczył występ Pauliny Bukowiec ze swoją mamą. Widzowie mieli również okazję obejrzeć pokaz grupy kolędniczej przygotowanej przez Panią Ewę Kruczek i Pana Józefa Kołodzieja. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Spotkanie uświetnił także występ szkolnego chóru pod batutą Pana Jarosława Guzika. Zebranym w czasie wspólnego kolędowania towarzyszyła orkiestra, której członkami są absolwenci naszej szkoły. Dekoracja przygotowana przez Panią Dorotę Rozum, jak zawsze piękna i wymowna, podkreślała charakter spotkania i wprowadzała w ciepły, bożonarodzeniowy nastrój. W czasie przerwy goście udali się na poczęstunek. Młodzi artyści również zostali obdarowani łakociami. Na zakończenie spotkania nauczyciele, pracownicy i zaproszeni goście zaśpiewali „Bóg się rodzi”. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała tym, którzy poświęcili czas na przygotowanie uroczystości oraz wszystkim przybyłym gościom. Życzyła zebranym zdrowia, wiele pomyślności i radości w nowym roku. Okres Bożego Narodzenia to swoiste misterium miłości i serdeczności. Taka właśnie atmosfera panowała 
w naszej szkole w dzień wspólnego kolędowania. 
Irena Orzeł

SPOTKANIE WIGILIJNE W ZESPOLE SZKÓŁ W UJANOWICACH 

W dniu 18 grudnia odbyło się w Zespole Szkół w Ujanowicach tradycyjne wigilijne spotkanie uczniów z niepełnosprawnością z terenu gminy Laskowa. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Sądel z gimnazjum, Dawid Janiczek z SP oraz chłopcy z klas zerowych: Marcin Sajdak i Arek Florek. Uroczystość rozpoczęło okolicznościowe przedstawienie. Głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Sabik życząc zebranym udanej zabawy. Następnie był czas na tworzenie prac plastycznych różnymi technikami, w tym wykonanie ozdobnych bombek z materiałów recyclingowych. Nie zabrakło również tradycyjnego zdobienia pierników, wspólnego obiadu i wesołego kolędowania. Każde dziecko otrzymało prezenty i pamiątkowe anioły, które są symbolem dobrze spędzonych chwil.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE 

21 grudnia gościliśmy emerytowanych Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Maria Woźniak, Pani Maria Dudek, Pani Zofia Florek, Pani Wanda Kamenczak, Pani Wanda Guzik, Pani Maria Michura, Pani Elżbieta Mordarska, Pani Teresa Ryś, Pani Teresa Frączek, Pani Danuta Kurczab, Pani Anna Michura, Pani Anna Śliwa, Pani Janina Jelonek, Pani Elżbieta Gurgul, Pani Ewa Pławecka, Pani Sławek, Pan Mieczysław Stankiewicz, Pan Stanisław Pasionek, Pan Józef Rosiek, Pan Zbigniew Mordarski, Pan Marek Baczyński oraz Pan Stanisław Michura. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Sułkowska. Następnie głos zabrali gimnazjaliści, którzy przygotowali montaż słowno – muzyczny. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek mogliśmy poczuć atmosferę zbliżających się świąt, zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, co najważniejsze… Spotkaniu jak zwykle towarzyszyły długie rozmowy pełne miłych wspomnień. 

„UCIECZKA SMOKÓW – PRZYBYCIE DO SZKOŁY” 

7 grudnia klasa 2 b przedstawiła krótką inscenizację pt. „Ucieczka smoków – przybycie do szkoły” którą przygotowała na zakończenie pracy z I częścią elementarza pt. „Nasza szkoła”. Wszyscy uczniowie chętnie wcieli się w rolę małych aktorów i przygotowali potrzebne rekwizyty. 
B.Rosiek

MIKOŁAJ W KL. 2 B 

Dnia 4 grudnia do kl. 2 b zawitał Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Najbardziej dzieci cieszyły się z biletów do kina, które ufundował Św. Mikołaj. Przed szkołą na uradowane dzieci czekał autokar, który zawiózł ich wprost do kina Klaps w Limanowej na film pt. „Dobry Dinozaur”. Był to niezapomniany dzień, a w pamięci dzieci na zawsze pozostaną miłe wspomnienia. 
B. Rosiek 


„PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI” 

7 grudnia 2015 r. w Pałacu Młodzieżowym w Nowym Sączu odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień świętej Kingi”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Anna Paruch z kl. 2a, Joanna Bielecka i Natalia Jonik z kl.3a, Roksana Strzelecka z kl.5a, Aleksandra Lupa z kl.5b, Wiktoria Paruch z kl.6b. Każda z nich otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplom za udział. Mimo wysokiego poziomu recytacji naszych uczennic, nie udało się nam zakwalifikować do finału konkursu, który odbędzie się 
w Kopalni Soli w Bochni. Gratulujemy udziału i życzymy sukcesów w następnych konkursach.


GMINNY KONKURS RECYTATORSKI 

9 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Jaworznej odbył się XI Gminny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich szkół podstawowych z gminy. Szkołę w Laskowej reprezentowała Anna Paruch z klasy II b, Natalia Jonik z klasy III a, Aleksandra Lupa z V b oraz Wiktoria Paruch z VI b. Poziom recytacji był bardzo wysoki i wyrównany. Nasze uczennice zajęły następujące miejsca: w kategorii klas 1-3 - II miejsce – Anna Paruch; III miejsce - Natalia Jonik. W kategorii klas 4-6 - II miejsce - Wiktoria Paruch. 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Program CUDER 

9 grudnia uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej wzięli udział w programie profilaktyki uzależnień behawioralnych. Prowadzącymi byli terapeuci z Instytutu Wspomagania Wychowania „Archezja” w Ojcowie. 
Celem programu było wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zagrożeń. Program był też wprowadzeniem do gry profilaktycznej "CUDER", wyjaśniającej pojęcia 5 sfer: C- ciała, U- umysłu, D- ducha, E- emocji, R- relacji, pojęcia zagrożeń (pułapek) oraz wzmocnienia chęci poszukiwania sensu życia. 
Spotkanie z uczniami zostało podzielone na 3 bloki tematyczne. Pierwsze rozważania dotyczyły integralnych sfer człowieka, następnie zostały przedstawione zagrożenia wynikające z intensywnego i niekontrolowanego korzystania z komputera i Internetu, a także wprowadzono element gry profilaktycznej jako sposób na spędzanie wolnego czasu poza światem wirtualnym. 
Integralną częścią projektu były również spotkania z wychowawcami i nauczycielami oraz rodzicami uczniów, w czasie których zwrócono uwagę na zagrożenia płynące z korzystania z komputera i Internetu oraz sygnały ostrzegawcze o podnoszącym się ryzyku uzależnienia. 


SZLACHETNA PACZKA JUŻ PO RAZ CZWARTY W NASZEJ SZKOLE !!! 

W tym roku nasza szkoła już po raz czwarty zaangażowała się w ogólnopolski projekt „Szlachetna Paczka”, który ma na celu udzielenie mądrej pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Społeczność szkolna wraz ze swoimi rodzicami objęła opieką dwie rodziny, dla których udało się przygotować wspaniałe świąteczne paczki. Dzięki szczodrości i ofiarności rodziny otrzymały żywność, środki czystości i przybory szkolne. Do akcji przyłączyli się uczniowie wszystkich klas, zarówno ze Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum, wraz ze swoimi wychowawcami oraz osoby prywatne. Największą ofiarnością wykazały się dzieci z klas „0” oraz I – III. W pakowanie paczek zaangażowali się uczniowie z klasy Va. Finał akcji miał miejsce 12 grudnia i można powiedzieć, że to również dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszej szkolnej społeczności w tym dniu podarowaliśmy uśmiech całym rodzinom. Za okazaną dobroć i serce obdarowane rodziny serdecznie dziękują, zapewniają o swojej wdzięczności i o pamięci. Rodziny złożyły też państwu życzenia świąteczne: zdrowia szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. 
Koordynatorami i wolontariuszami Szlachetnej Paczki w naszej szkole są p. Magdalena Mąka i p. Marta Woźniak. 

MIKOŁAJKI 

W piątek 4 grudnia 2015 r. naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Wszyscy uczniowie otrzymali prezenty, jednak wyjątkowe prezenty otrzymali uczniowie klasy I a i II b. Oprócz słodyczy, dzieci otrzymały bilety na film „Dobry dinozaur”. Dlatego zamiast siedzieć w ławkach, pojechały szkolnym autokarem do Limanowskiego Domu Kultury na seans. Tam spotkali rówieśników z całego powiatu. Po spektaklu wszyscy bardzo zadowoleni powrócili do szkoły. Opiekę nad dziećmi sprawowały Bogusława Rosiek i Bożena Orzeł. 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI 

1 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Komisja konkursowa w składzie: pani mgr Krystyna Grzegorzek, pani mgr Jolanta Bukowiec, pani mgr Renata Dudziak, pani mgr Katarzyna Lisek i pani mgr Małgorzata Oleksy spośród 26 uczestników wyłoniła zwycięzców etapu szkolnego. Laureatkami w młodszej grupie wiekowej zostały: Natalia Jonik i Anna Paruch, natomiast zwyciężczynie z klas IV – VI to Aleksandra Lupa i Wiktoria Paruch.Uczennice te będą reprezentować szkołę 9 grudnia 2015 r. w Jaworznej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwyciężczyniom życzymy powodzenia w finale konkursu. 
Małgorzata Oleksy

ANDRZEJKOWE SZALEŃSTWA 

25 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Był to bardzo mile spędzony czas przy dźwiękach skocznej muzyki. Chętni uczniowie mogli skorzystać z porad naszych szkolnych wróżek, wykonać szalony andrzejkowy makijaż oraz wziąć udział w loterii z cennymi nagrodami. W trakcie zabawy odbył się również konkurs, w trakcie którego wybieraliśmy najbardziej czarującą osobę. Najładniejszymi czarodziejkami okazały się Emilka Oleksy i Zuza Łatała. Na wyróżnienie zasłużyły również reprezentantki klasy VI b Wiktoria Kupiec i Kasia Dudzik, które wykazał się dużą kreatywnością i talentem aktorskim.


I MIEJSCE W POWIECIE 

Dnia 7 listopada 2015 r. drużyna dziewcząt z naszej szkoły udała się do Limanowej, aby wziąć udział w XVI Turnieju Piłki Nożnej „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”. Mistrzostwa obejmowały dwie kategorie - dziewcząt i chłopców. Na hali sportowej nasze uczennice okazały się najlepsze. Pokonały rówieśniczki z Limanowej 1:3, z Kłodnego 0:4 oraz z Tymbarku 0:4. Do zwycięstw przyczynił się cały zespół. W reprezentacji dzielnie spisały się: Sylwia Stachura (bramkarz), Joanna Gonet, Katarzyna Kraska, Justyna Hebda, Justyna Nowak, Marcelina Gawron, Anastazja Bachorczyk, Justyna Gołąb, Julia Krzyżak oraz Joanna Florek. Każdy mecz dostarczył widowni wielu niesamowitych emocji. Najgłośniej kibicowała Pani Krystyna Grzegorzek, która w tym dniu wyjątkowo zastępowała Panią Zuzannę Pogwizd. Wiernym i niezawodnym kibicem naszej drużyny jest także Pani Katarzyna Hebda, która nie opuściła ani jednego meczu dziewcząt. Nad grającymi fachową opiekę sprawował Pan Tomasz Zawada udzielając cennych wskazówek taktycznych i organizacyjnych. Zdobycie I miejsca w powiecie to kolejny etap w drodze do rozgrywek wojewódzkich, które odbędą się w Krakowie w marcu 2016 r. Oprócz pucharu za I miejsce nasze dziewczyny przywiozły jeszcze dwa - dla najlepszego bramkarza, którym okazała się Stachura Iwona oraz za największą ilość strzelonych goli, który otrzymała Joanna Gonet. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach! 
Krystyna Grzegorzek


POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY pn.”ZMALUJ COŚ POZYTYWNEGO, DLA DOBRA DRUGIEGO” – ROZTRZYGNIĘTY! 

Wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Zmaluj coś pozytywnego dla dobra drugiego” odbyło się 12 listopada 2015r. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się na płycie limanowskiego rynku. 
Wręczenia dokonali Jan Puchała – Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga – Wicestarosta Limanowski, Agata Zięba - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz Monika Nawalaniec - Dyrektor Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej, Wanda Marek - Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej oraz Małgorzata Frączek - psycholog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej. 
Starosta Limanowski - Jan Puchała podziękował wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Docenił wkład, zaangażowanie i wysiłek dzieci w staranne wykonanie prac. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej podkreśliła, iż wybór zwycięzców nie był łatwy, gdyż na konkurs nadesłano wiele przepięknych, kolorowych prac. 
Doceniono szczególnie kreatywność, pomysłowość i oryginalność wykonania prac. Ponadto zwrócono uwagę na zaangażowanie, samodzielność, różnorodność i technikę nadesłanych prac. 
Po wręczeniu dyplomów i nagród rzeczowych dla laureatów przygotowano poczęstunek. Zwieńczeniem wydarzenia były wspólne pamiątkowe zdjęcia.II miejsce zdobyła Katarzyna Zelek z kl. II Gimnazjum, a wyróżnienie otrzymał Michał Zelek z kl. V Szkoły Podstawowej. 
Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie plastycznym. Prace konkursowe zarówno laureatów jak i wszystkich pozostałych uczestników konkursu będzie można oglądać w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej do dnia 2 grudnia 2015r.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

"Warto się dzisiaj zasłuchać w bieg historii, 
pokoleń przemijanie."

11 listopada 1918r. to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Niepodległość wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe sprzyjające okoliczności historyczne. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętajmy o tych, którzy przez cały wiek XIX zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa i za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. 
W dniu 9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana pod kierunkiem pani Marii Tajduś i pani Marii Biedroń. O oprawę muzyczną przedstawienia zadbał pan Jarosław Guzik. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Uroczystość wprowadzała w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.


I MIEJSCE W POWIATOWYCH ZAWODACH MINI SIATKÓWKI CHŁOPCÓW 

05.11.2015 na hali sportowej przy ZS w Mordarce, odbyły się zawody o Mistrzostwo Powiatu Limanowskiego w mini piłce siatkowej chłopców ur. 2003r. i młodszych- w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Organizatorem zawodów był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Limanowej. 
Do zawodów zgłosiło się 10 zespołów, które rywalizowały w 3 grupach systemem każdy 
z każdym, do dwóch wygranych setów. Do finału awansowały trzy zespoły, które zwyciężyły w swoich grupach i po raz kolejny grały każdy z każdym. 
Chłopcy ze szkoły podstawowej w Laskowej zdeklasowali wszystkich.- W czterech kolejnych meczach nie stracili ani jednego seta i w większości wygrywali przewagą 10- 15 punktów. 
W ostatnim- finałowym meczu z SP II Limanowa zwyciężyli 25:7 i 25:10. 
Zawody rejonowe odbędą się 11 kwietnia 2016 r. w Piwnicznej. 

Skład zespołu: Michał Czaja, Patryk Gonet, Szymon Jędrzejek, Adam Kopeć, Franciszek Kotlarz, Jakub Orzeł, Marcin Rosiek, Adrian Sajdak, Konrad Słowiński, Jakub Waligóra. 

Dominik Mordarski

NIEZWYKŁE WIDOWISKO 

30 października uczniowie klas trzecich wybrali się do Limanowskiego Domu Kultury, aby obejrzeć sztukę teatralną pt. „Królowa Śniegu”. Aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacyjnego w Krakowie przypomnieli nam tę niezwykle piękną baśń. Spektakl przeniósł nas w fantastyczny i kolorowy świat wzruszeń i niezapomnianych emocji. Przejęci losem Kaja, z zapartym tchem śledziliśmy zmagania Gerdy, która dzielnie walczyła z przeciwnościami losu, próbując odnaleźć małego chłopca. Doskonała gra aktorów, ich kolorowe stroje, piękne dekoracje i wspaniała muzyka sprawiły, że czuliśmy się tak, jakbyśmy tam byli i razem z bohaterami przeżywali przygody. To był niezwykle miło spędzony czas. 
Krystyna Grzegorzek

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI OSP W LASKOWEJ - 29.10.2015 r. 

Kolejnym zaplanowanym działaniem w ramach akcji Odblaskowa Szkoła był udział uczniów szkoły podstawowej w szkoleniu z I pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili zaproszeni strażacy z OSP Laskowa. Pokazali i omówili oni szereg czynności wykonywanych podczas udzielania pierwszej pomocy przy złamaniach, skaleczeniach i kr

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl