PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W REMIZIE OSP W LASKOWEJ
Dnia 22 czerwca dzieci z klas 0 udały się na wycieczkę do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowej. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję z bliska oglądać ubrania robocze, wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Poznały również sygnały świetlne i dźwiękowe. Przedszkolaki dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. Wielką atrakcją okazała się możliwość „zwiedzenia” samochodu strażackiego, a także przymierzania specjalistycznych kasków chroniących strażaków. Bardzo dziękujemy Prezesowi OSP w Laskowej Panu Wojciechowi Ficoniowi – tacie naszej Emilki, za ukazanie nam jak wygląda praca strażaka. W naszej pamięci na długo pozostaną wrażenia z tamtego dnia.
WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ W SZCZYRZYCU
Dnia 14 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka klas 0 do wioski indiańskiej w Szczyrzycu. Na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, szałas pary (indiańską saunę), warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry... i wiele, wiele inny rzeczy. Zobaczyliśmy wojownika palącego świętą fajkę, dowiedzieliśmy się jak kobiety wyprawiały skóry, zobaczyliśmy również przejmującą scenę pogrzebu wojownika. W dalszej części uczestniczyliśmy w oryginalnych grach i zabawach indiańskich. W ramach naszej wycieczki uczestniczyliśmy również w warsztatach rękodzielniczych, na których każdy z nas wykonał amulet przynoszący szczęście. Na zakończenie naszej indiańskiej przygody zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zakupiliśmy pamiątki. Miło będziemy wspominać chwile spędzone w wiosce indiańskiej.
PODSUMOWANIE DNI PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA - CZYTELNICTWO
PODSUMOWANIE KONKURSU POWIATOWEGO „ 25 LAT PSP – PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI”
CUDOWNYCH RODZICÓW MAM…
Pod takim hasłem 12 czerwca klasy O świętowały Dzień Mamy i Taty. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie montażu słowno – muzycznego oraz tańca ucząc się na pamięć wierszy i wielu piosenek. Na koniec wystawili przedstawienie pt.”Postacie bajkowe dla mamy i taty”. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, niejednemu łezka zakręciła się w oku. Każdy rodzic dostał piękny upominek w postaci kwiatka ze zdjęciem dziecka.
Po zakończonym programie artystycznym na dzieci czekały pączki i napoje, a rodzice świętowali przy kawce i ciastku.
V FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ W RABCE ZDROJU
W dniu 07.06.2017r. piętnastu uczniów naszej szkoły (Ficoń Katarzyna 4a, Jędrzejek Brygida 4a, Jonik Natalia 4a, Kukla Karol 4a, Kulig Justyna 4a, Wątroba Martyna 4a, Załubska Martyna 4a, Daniel Martyna 5b, Ceglarek Emilia 6a, Nowak Justyna 6a – przygotowywanych przez p. Agnieszkę Szubryt oraz Gutowicz Martyna 4a, Piechura Patryk 4a, Rosiek Natalia 4a Strzelecka Roksana 6a, Klaudia Puch 6a – przygotowywanych przez p. Magdalenę Gołąb) wzięło udział w V Festiwalu Piosenki Angielskiej w Rabce Zdroju. Miał on zasięg wojewódzki i choć uczestniczyli w nim głównie uczniowie z powiatu nowotarskiego, to nie brakło też reprezentacji z powiatu suskiego, limanowskiego, myślenickiego, bocheńskiego, a nawet z samego Krakowa. Konkurs oficjalnie, tuż po godzinie 9 na scenie Amfiteatru, otworzyli prezydent miasta oraz państwo Leśniakowie, reprezentujący Małopolskie Centrum Edukacji, które wspólnie z Akademią Języka Angielskiego „Perfect” było głównym organizatorem konkursu. Patronat nad imprezą sprawował Urząd Miejski w Rabce Zdroju oraz Miejski Ośrodek Kultury. Potem , odbyły się eliminacje wstępne, na które uczestnicy konkursu udali się do budynku Gimnazjum znajdującego się nieopodal parku. Byli oni tam przesłuchiwani indywidualnie w salach przez specjalnie powołane komisje. Większość uczniów nerwowo oczekiwała na swój występ. Stres nie ominął też i naszych reprezentantów. Na wyniki kwalifikacji do ścisłego finału trzeba było oczekiwać aż do godziny jedenastej. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby oczekujący się nie nudzili. Dzieci i młodzież mogli, tuż przy muszli koncertowej, skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji, które towarzyszyły konkursowi, a były nimi: eksperymenty, pokazy, i doświadczenia w Laboratorium Pana Korka, malowanie na szkle, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie, planetarium, ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, puszczanie baniek mydlanych, a gdyby ktoś zgłodniał mógł zjeść kiełbaskę z grilla, watę cukrową, a nawet skosztować jubileuszowego tortu. Poziom konkursu był bardzo wysoki i ostatecznie do występu na dużej scenie Amfiteatru zostały zakwalifikowane tylko Roksana i Klaudia. Jesteśmy pełni uznania dla nich, ponieważ znaczna część finalistów to były dzieci rozwijające swoje muzyczne pasje na dodatkowych zajęciach w domach kultury lub w studiach muzycznych. Gratulujemy też pozostałym naszym uczniom, którzy podobnie, jak Klaudia i Roksana, niewątpliwie wykazali się talentem muzycznym i językowym oraz odważyli się zaprezentować go przed specjalistami. Mamy nadzieję, że ten wyjazd ich nie zniechęci, ale zmobilizuje do jeszcze cięższej pracy nad urabianiem swoich zdolności i umiejętności wokalno – lingwistycznych.
III FESTYN RODZINNY W ZESPOLE SZKÓŁ W LASKOWEJ
Ruch, gwar i zabawa towarzyszyły uczestnikom III Festynu Rodzinnego, który odbył się 4 czerwca w Zespole Szkół w Laskowej. Podobnie jak dwa lata temu, także i w tym roku z naszego zaproszenie licznie skorzystali mieszkańcy Laskowej i okolic. Miło nam było gościć uczniów wraz z całymi rodzinami. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele lokalnych władz. Wśród nich znaleźli się: Wójt Gminy Laskowa Pan Czesław Stanisławczyk, Sekretarz Gminy Pan Jan Orzeł, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Stach, a także przedstawiciele Rady Gminy: Pan Ryszard Ficoń, Pan Jerzy Jonik oraz Pan Michał Kogutowicz. Gościliśmy również Pana Stanisława Zelka – Sołtysa wsi Laskowa. Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli reprezentowały: Pani Bożena Chełmecka, Pani Anna Gołąb, Pani Krystyna Gołąb oraz Pani Renata Mazgaj. Nasze zaproszenie przyjęła również Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół w Ujanowicach Wiesława Szarek. Towarzyszyli nam także emerytowani pracownicy naszej szkoły - Pani Maria Woźniak, Pani Marzena Stach, Pani Teresa Ryś, Pani Zofia Florek, Pani Maria Michura, Pani Elżbieta Gurgul, Pani Teresa Frączek, Pani Wanda Guzik oraz Pan Stanisław Michura.
Tak jak w ubiegłych latach organizatorzy zadbali o to, aby nie zabrakło atrakcji. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Miś w towarzystwie Pana Grzegorza Jędrzejka, który i tym razem wcielił się w rolę konferansjera. Po części oficjalnej wystąpiła znana i lubiana kapela Laskowioki. Następnie swój talent zaprezentowały dziewczynki należące do parafialnej scholii. Występującym solistkom towarzyszył szkolny chór, a akompaniował im zespół instrumentalny składający się z absolwentów naszej szkoły. Nie zabrakło również pokazów tanecznych. Na scenie zaprezentowała się grupa uczęszczająca na zajęcia baletowe prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki.
Dużą atrakcję stanowiły przedstawienia teatralne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Widzowie mogli obejrzeć spektakl pt. „Podsłuchane, podglądane o Hamlecie powiedziane” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego, przedstawienie muzyczne pt. „Królowa Śniegu” przygotowane przez szóstoklasistów oraz angielską wersję „Kopciuszka”, którą zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej gimnazjum. Nie lada atrakcją okazał się występ Koła Gospodyń Wiejskich przygotowany specjalnie na tę okazję.
W świetlicy szkolnej odbył się turniej gier planszowych oraz konkurs kulinarny „Święto chleba”, w których wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami. Dużą popularnością cieszyły się rodzinne konkurencje sportowe. Tak jak poprzednim razem wspaniałą atrakcją okazał się występ uczniów trenujących karate. Nie zabrakło też chętnych do obejrzenia pokazu pierwszej pomocy w wykonaniu przedstawicieli Auto Moto Klubu z Limanowej oraz prezentacji sprzętu strażackiego przygotowanego przez OSP w Laskowej. Wiele osób podziwiało pokazy doświadczeń w wykonaniu Szkolnego Koła „Eksperymentator”.
Dla najmłodszych przygotowane były przejażdżki na koniach, kucykach i mnóstwo innych atrakcji. Jednak największą z nich, jak zwykle, okazała się loteria fantowa z cennymi nagrodami, która dostarczyła uczestnikom pozytywnych wrażeń. Każdy mógł skosztować dań z grilla oraz pysznych ciast i przekąsek przygotowanych przez rodziców.
Spotkanie jednak nie mogłoby się odbyć, gdyby nie hojność sponsorów, wśród których znaleźli się: Maria i Henryk Jędrzejek – Firma Handlowo - Usługowa JĘDREK, Barbara i Stanisław Zawada - MONOLIT, Halina i Roman Dudek – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Laskopol”, Mariusz Pławecki i Tomasz Pławecki –MARITOM, Mariusz Uryga – URYGUS, Rafał Jędrzejek – Przedsiębiorstwo Usługowo – Inżynieryjne BUDMOST, Urząd Gminy Laskowa, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej Oddział w Laskowej, Zbigniew Szewczyk – Agencja Ubezpieczeniowa DORATEX, Jan Wojtas – ELMECH Elektromechanika Pojazdowa, Czesław Michura – Firma Wielobranżowa Handel, Transport i Spedycja, Wojciech Gądek, Adam Kaczmarczyk – Auto-Części, Kazimierz Garbacz – Apteka VITA, Apteka NOWA w Limanowej, EKOPROMET – Kazimierz Wojtas, Katarzyna i Marcin Gawron – Salon Fryzjerski, Kwiaciarnia NARCYZ, Janusz Piechura – Salon Fryzjerski JANOX, Bożena Dudek – Zakład Fryzjerski, Ewa i Piotr Pajor, Agata Sroka – Gabinet Kosmetyczny BELLA, Teresa Ryś – Firma Handlowo-Usługowa „Ryster”, Piotr Wątroba – Usługi Ogólnobudowlane, Andrzej Kotlarz – Firma KANTRANS, Piotr Jonik – SILVER HOME Pracownia Złotnicza, Dariusz Łącki - Kiosk Sklep Wielobranżowy, Justyna i Jerzy Jonik – Biuro Rachunkowe ABAK-US i Zakład Stolarski KORNIK, Delikatesy CENTRUM, Dom Weselny STRUMYK, Wincenty Krzyżak – SADY WINCENTA Gospodarstwo Sadownicze, Bogusława Darowska –SMYKOLANDIA w Limanowej, Zajazd LASKOWIANKA, BLACHOTRAPEZ, Firma Handlowo-Usługowa HYDROMIX, Tomasz Stankiewicz - STAN SPORT, Małgorzata Błaż - Kantor Wymiany Walut, Barbara Ptaszek – FOR-MONT, Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów KORAL, Sklep Odzieżowy BAJA, Wioletta Pajor – Sklep Odzieżowy VIOLA, Halina i Stanisław Ficoń, Marzena Gonet – Zakład Krawiecki „Maja”, Mariola Zapiór, Jolanta i Krzysztof Bukowiec, Bożena i Jan Orzeł, Renata i Marek Florek, Jolanta i Paweł Kurek, Renata i Paweł Paruch, Halina i Zbigniew Orzeł, Grażyna i Leszek Gutowicz, Sonia i Ryszard Stryczek – Piekarnia, Joanna Grzelak – Studio Urody ELIZ, Katarzyna Chełmecka – Gabinet masażu, Wojciech Matras – MAT-BRUK, Bernadeta Matras F.H.U. ANNA, Wojciech Jonik – Firma Produkcyjno – Handlowo – Usługowa, Ewelina i Bartłomiej Stanisławczyk – BS OGRODY, Bogumiła i Robert Mamak, Ewa i Zbigniew Marcisz, Halina i Krzysztof Olchawa, Małgorzata i Paweł Sajdak, Anna Oleksy – STUDIO KOSMETYCZNE ANGEL, Marek Szafrański – Malarstwo Artystyczne, Maria Dudek, Andrzej Bukowiec, Małgorzata Janas, Józef Stach, Józef Waligóra, Dorota i Wojciech Latała.
Cieszymy się, że i tym razem tak wiele osób skorzystało z naszego zaproszenia. Dziękujemy wszystkim.
Więcej zdjęć na stronie Szklonego Koła Fotograficznego
KLUB GIER PLANSZOWYCH
W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole działał klub gier planszowych pod patronatem wydawnictwa Granna. Zajęcia realizowane były w ramach innowacji pedagogicznej.
Rozgrywki w klubie gier planszowych odbywały się systematycznie w wymiarze jednego spotkania w tygodniu. Uczniowie klasy 6b w trakcie zajęć poznawali różne gry planszowe: zręcznościowe, rozwijające logiczne myślenie, tradycyjne i te najnowsze proponowane przez wydawnictwo Granna. Uczniowie chętnie wracali do gier w które już grali i poznali. Na nowo odkrywali gry ze swojego dzieciństwa. W trakcie spotkań okazało się, że przysłowiowy uczeń zdolny tez może przegrać, a uczeń z trudnościami w nauce też ma szanse na wygraną i poczucie sukcesu.
Dlaczego gry planszowe wciąż cieszą się popularnością? Ponieważ zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą: przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne.
Zwieńczeniem całorocznej działalności Klubu gier planszowych było zorganizowanie podczas festynu rodzinnego konkursu gier planszowych dla uczniów i ich rodziców.
Uczniowie wraz z członkami rodzin ( mama, tata, babcia, rodzeństwa, kuzynostwo) mogli wziąć udział w rozgrywkach planszówek. Wszystkich uczestników obowiązywał planszówkowy sovoir vivre.
Wśród gier pojawiły się gry rodzinne, słowne, zręcznościowe, logiczne. We wspólnej rywalizacji wzięło udział 23 uczestników. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i miłą atmosferę.
FESTYN INTEGRACYJNY W KORZKWI
6 czerwca 2017 roku wzięliśmy udział w XXXIX Festynie Integracyjnym „Śladami Stanisława Wyspiańskiego” w Korzkwi. We wspólnej zabawie wzięli udział uczniowie klas IIa, Va i Vb pod opieką pani Katarzyny Lisek, pani Doroty Orzeł, pani Marii Tajduś, pani Marty Woźniak oraz pani Marii Chełmeckiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas również była pani dyrektor naszej szkoły – pani Maria Woźniak. Jak co roku zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnione z naszą szkołą Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Cały dzień towarzyszyła nam piękna. Po krótkim odpoczynku na krakowskich Błoniach pod eskortą policji w kolumnie wszystkie autokary udały się do Korzkwi. Ten czas był dla naszych uczniów jedną z form integracji z osobami z niepełnosprawnością. W programie była nauka rzeźbienia w glinie, przejażdżki konne, wystawa pojazdów policyjnych, strażackich, ambulansu oraz tory przeszkód i dmuchane zamki. Na wszystkich czekały drożdżówki, grillowane kiełbaski i grochówka.
WSZYSTKIE KWIATY ZAKWITŁY DLA MAMY, DLA TATY
Pod takim hasłem 2 czerwca 2017 r. uczniowie klasy 3 a wraz z wychowawczynią przygotowali występ artystyczny dla swoich ukochanych mam i ojców z okazji ich święta. Impreza odbyła się na małej sali gimnastycznej, która była pięknie udekorowana na ten wyjątkowy dzień. Uczniowie z wielkim przejęciem recytowali wiersze, przeplatane bardzo licznymi piosenkami. Rodzice nie kryli łez wzruszenia ani uśmiechu, który często pojawiał się na ich twarzach. Podziwiali małych artystów i nagradzali ich gromkimi brawami. Dzieci były dumne, że mogły im podziękować za wszystko co dla nich zrobili i robią. Na koniec każdy wręczył swoim rodzicom prezent – piękne laurki. Po pierwszej części artystycznej dzieci przedstawiły kilka scenek, podczas których można było podziwiać ich talent aktorski i piosenkarski. Przedstawiane sceny pobudzały na przemian do śmiechu i głębszych refleksji. W klasie dzieci przygotowały następną niespodziankę dla swoich dostojnych gości - prezentację multimedialną, dla tatusiów i mam, którą samodzielnie wykonali na lekcjach informatyki. Dzięki projektorowi każdy podziwiał pracę swojego dziecka na dużym ekranie. Po występach wychowawczyni zaprosiła wszystkich gości do wspólnego świętowania przy kawie i ciasteczku. Mamusie również przygotowały swoim pociechom słodkie upominki i zmówiły pizzę z naszej restauracji. To był naprawdę wyjątkowy dzień, który na zawsze zostanie w pamięci dzieci i rodziców.
Grażyna Gutowicz
PIESZA WYCIECZKA KLAS ZEROWYCH
1 czerwca 2017 roku klasy O wyruszyły na pieszą wycieczkę do Nadola do Państwa Tynka. Po wyczerpującej wędrówce na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Przygotowany przez rodziców poczęstunek, wspaniały plac zabaw, grill i niezwykłe otoczenie, które zachęcało do zabaw. Wycieczka udała się wspaniale.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
31 maja 2017r. odbyła się programowa wycieczka uczniów kl. III do Zakopanego.
W wycieczce wzięło udział 31 trzecioklasistów wraz z wychowawczyniami p. B. Rosiek, G. Gutowicz i p. B. Piaskowy. Wyjechaliśmy z Laskowej punktualnie o godz. 8.00 i po dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce. Pierwsze udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Ten piękny, drewniany kościół został wzniesiony przez górali jako wotum wdzięczności Matce Bożej za uratowanie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II podczas zamachu, który miał miejsce 13 V 1981 roku. Potem wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Butorowy Wierch, skąd przeszliśmy pieszo na Gubałówkę, podziwiając piękne, tatrzańskie widoki. Z Gubałówki zjechaliśmy w dół kolejką linową. W Zakopanem odbyliśmy spacer wzdłuż Krupówek. Następnie pojechaliśmy zobaczyć słynne skocznie narciarskie, gdzie zimą odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach. Kolejnym punktem programu był rejs gondolami po jeziorze Czorsztyńskim. Po opuszczeniu gondoli na brzegu mogliśmy korzystaliśmy z wszystkich atrakcji na placu zabaw. Ostatnim etapem naszej wycieczki był spływ pontonowy Dunajcem czyli rafting w Pieninach. To największa i jedyna taka atrakcja w Polsce. Początkowo trochę się baliśmy czy się nie utopimy, ale szczęśliwie wszyscy cali dotarliśmy do brzegu. To była ostatnia, może trochę ekstremalna, ale chyba największa atrakcja tej wycieczki. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Będziemy miło wspominać ostatnią wycieczkę z naszymi wychowawczyniami.
WSZYSTKIE KWIATY ZAKWITŁY DLA MAMY
W ostatnim dniu maja uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią przygotowali niespodziankę dla swoich Mam z okazji ich święta. Punktualnie o godz.16.30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej i w obecności Pani Dyrektor Moniki Miś, dzieci rozpoczęły swój występ od krakowiaka, który przygotowała Pani Bożena Orzeł. Ona też zadbała o dobór i naukę piosenek. Po występie tanecznym przyszedł czas na wiersze i piosenki, które były podziękowaniem dla Mam za miłość i trud wychowania. Nie zabrało też wielu ciepłych i serdecznych słów wdzięczności za każde dobro płynące z matczynego serca. Pierwszą cześć występu zakończyło wręczenie upominków, a następnie odbyła się krótka przerwa, podczas której Mamy mogły podziwiać wystawę dodatkowych prac dzieci wykonanych w ciągu roku oraz obejrzeć kronikę wydarzeń klasowych. Dzieci w tym czasie przygotowały się do przedstawienia teatralnego pt: „Ptaszki i ludzie dziękują”. Zaprezentowały się w pięknych strojach na tle wspaniałej scenografii. Występ dzieci dostarczył wielu wzruszeń i emocji każdej Mamie, co potwierdził wpis do kroniki. Na zakończenie wychowawczyni zaprosiła gości na poczęstunek, a dzieci udały się z Panią Lidką Grzegorzek na lody i pizzę. Mam nadzieję, że ten dzień zostanie w pamięci i sercu każdej Mamy.
Krystyna Grzegorzek
PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY
Z okazji obchodów Dnia Dziecka w Zespole Szkół w Laskowej, jak co roku, została zorganizowana Parafiada Dzieci i Młodzieży. Projekt ten był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i w tym roku przyświecało mu hasło: „głosić - przemieniać - wychowywać”. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był pan Tomasz Zawada.
Warto przypomnieć, że współzałożycielem (1989), propagatorem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza był nasz rodak ojciec Józef Joniec. Ruch parafiadowy, którego głównym przesłaniem jest wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, zgodnie z zaczerpniętą ze starożytnej Grecji triadą: świątynia-teatr-stadion, ma na celu promocję i realizację parafiadowego programu wychowawczo-profilaktycznego. Mimo tragicznej śmierci ojca Jońca w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. zainicjowana przez niego działalność wciąż się rozwija.
Tegoroczne święto sportu rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym, realizując jednocześnie pierwszy filar triady. Ksiądz proboszcz Andrzej Wanat zwrócił uwagę na to, iż jedność powinna towarzyszyć w każdej dziedzinie naszego życia: w kościele Jezus jednoczy nas przy ołtarzu, na scenie dzięki wspólnemu wysiłkowi aktorów spektakl nabiera odpowiedniego wyrazu, a na boisku drużyna, aby osiągnąć cel – zwycięstwo - także musi tworzyć jedność. Następie uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym ojca Józefa Jońca. Drugi filar mieliśmy okazję zrealizować poprzez obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Lekcja przyjaźni” przygotowanego przez uczniów ze szkolnego kółka teatralnego pod opieką pani Katarzyny Banaś. Po przedstawieniu opartym na fragmentach książki „Mały Książę” uczniowie przystąpili do wypełnienia zasadniczego i budzącego najwięcej emocji zadania, czyli do rozgrywek sportowych. Rywalizacja między klasami odbyła się w czterech konkurencjach. W szkole podstawowej była to piłka nożna, ringo, biegi przełajowe i mini-siatkówka, natomiast w gimnazjum piłka nożna, street-ball, biegi przełajowe i siatkówka plażowa. Najmłodsi uczniowie z klas 0 – 3 udali się na piesze wycieczki po okolicy. Dodatkową atrakcją był także bumper ball. W przerwie zmagań sportowych oraz kibicowania wszyscy uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla i herbatą ufundowanymi przez Radę Rodziców. Podczas wszystkich rozgrywek panowała bardzo miła atmosfera oraz dobry, sportowy duch walki i rywalizacji.
Łącznie w zmaganiach sportowych wzięło udział 150. uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a zwycięskie drużyny puchary. Najlepsi sportowcy wezmą także udział w Miedzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w lipcu w Warszawie.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Oleksy
WYCIECZKA DO NOWEGO SĄCZA
W Dzień Matki uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, mgr Józefem Kołodziejem i panią Patrycją Florek oraz w towarzystwie kolegów i koleżanek z edukacji wczesnoszkolnej udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do dawnej stolicy naszego województwa. Po sprawdzeniu listy obecności, uczniowie zajęli miejsca w przyjaznym autokarze. Pierwszym punktem naszej wycieczki było spotkanie w Rogach z artystą rzeźbiarzem Józefem Lizoniem, który opowiedział nam o swoich dziełach. Ilość rzeźb zgromadzonych wokół domu artysty zadziwiła wszystkich! Po krótkim odpoczynku i zakupieniu pamiątek, wyruszyliśmy do Królowej Kingi w Starym Sączu, aby zobaczyć miejsca związane z życiem świętej. Następnie, udaliśmy się w kierunku pobliskiego Ołtarza papieskiego, który ożył w naszych oczach po opowieściach mgr Krystyny Grzegorzek, która wspominała swoje spotkanie w tym miejscu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Później, czekały nas obiecane lody, podobno najlepsze w Nowym Sączu. Przed upalnym słońcem ukryliśmy się w urokliwym zakątku Miasteczka Galicyjskiego, a następnie powędrowaliśmy w dawne czasy przez zabudowania sądeckiego skansenu. W czasie spaceru nie było końca pytaniom i zadziwieniu, jak ludzie dawniej mieszkali. Czas szybko minął, a na nas już czekała kolejna atrakcja: sala w Małym Robinsonie. Tu nasi wycieczkowicze zaprezentowali niesłabnącą energię podczas eksploracji placu zabaw. To jednak nie był jeszcze koniec naszej wycieczki. Przy promieniach zachodzącego słońca czekał nas w Gródku nad Dunajcem jeszcze rejs statkiem po jeziorze. Widoki były niesamowite, gdyż pogoda tego dnia szczególnie nam dopisała. W drodze powrotnej czekała nas miła niespodzianka – przeprawa promem w Tropiu. Trochę zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do domu ze śpiewem majówki na ustach.
KONKURSY MATEMATYCZNE
W bieżącym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w konkursach, które miały na celu popularyzację matematyki oraz dawały możliwość wykazania się uzdolnieniami matematycznymi. Uczestnicy zmagali się z ciekawymi zadaniami o różnym stopniu trudności, które sprawdzały zarówno wiedzę jak i zdolność logicznego myślenia.
Joanna Bielecka z klasy IV a i Patryk Gonet z klasy VI a zdobyli 7 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej „Olimpus” oraz wzięli udział w etapie wojewódzkim konkursu Krakowska Matematyka.
W dniu 5 maja 2017 roku podczas Gminnego Konkursu Matematycznego w Ujanowicach uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Laskowa rywalizowali w odpowiednich kategoriach wiekowych.
W kategorii klas IV:
I miejsce – Joanna Bielecka IV a
IV miejsce- Natalia Jonik IV a
W kategorii klas V:
II miejsce Eryk Wójtowicz V a
III miejsce Martyna Daniel V b
W kategorii klas VI:
II miejsce Kacper Gonet VI a
IV miejsce Krzysztof Jędrzejek VI a
Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy uzyskanych wyników.
XIII RAJD TAJNEGO NAUCZANIA im. ZOFII OLEKSY
W dniach 23 – 24 maja 2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Rajdzie Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy organizowanym przez Zespół Szkół w Ujanowicach. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w trzech grupach: „Laskowianki” pod opieką Pani Marii Tajduś, „Nieprzygotowani” wraz z Panem Jarosławem Guzikiem oraz „Leśne skrzaty” Pani Marty Woźniak. Po raz pierwszy w tym roku do naszych grup przyłączyli się również absolwenci naszego gimnazjum „Ekonom i spółka” pod opieką Pani Katarzyny Kiełbasy. Pogoda nam sprzyjała i dobry humor nas nie opuszczał. Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do szkoły w Ujanowicach, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pysznym bigosem. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą w intencji nauczycieli i uczniów biorących udział w tajnym nauczaniu. Następnie wzięliśmy udział w Wieczornicy, na którą przyjechało wielu znakomitych gości, m.in. Wójt Gminy Laskowa – Pan Czesław Stanisławczyk, Księża z parafii Ujanowice, przedstawiciele władz Gminy oraz uczniowie biorący udział w tajnym nauczaniu lub członkowie ich rodzin, a także Pani Elżbieta Mordarska – prezes związku nauczycielskiego, emerytowani Nauczyciele oraz Dyrektorzy szkół z terenu gminy Laskowa. Późnym wieczorem uczestnicy próbowali swoich sił w konkursie wiedzy o tajnym nauczaniu. Oceniane były także przygotowane przez grupy biografie uczniów tajnego nauczania bądź żołnierzy AK. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w konkursie piosenki turystycznej i konkursie o apteczkach. W ogólnej klasyfikacji jedno z pierwszych I miejsc zajęła nasza grupa – „Leśne skrzaty”. Drugie miejsce przypadło grupie „Laskowianki”, a trzecie miejsce wywalczyli „Nieprzygotowani”. W rajdzie uczestniczyło 12 grup, czyli łącznie ponad 100 osób. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do udziału i spróbowania swoich sił za rok.
Marta Woźniak
LOGO KLASY PROMUJĄCEJ ZDROWY STYL ŻYCIA
Dnia 19 maja odbyło się podsumowanie konkursu „LOGO KLASY PROMUJĄCEJ ZDROWY STYL ŻYCIA”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 0 – III szkoły podstawowej, którzy pod opieką wychowawców przygotowali indywidualne oraz grupowe prace. Prace można było wykonać dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie: p. Maria Tajduś, p.Marta Woźniak i p. Renata Dudziak wybrała spośród wszystkich prac te najciekawsze ,które charakteryzowały się starannością, samodzielnością i indywidualnym stylem. Wyróżnione prace zawisły w galerii prac dzieci.
KOLEJNA AKCJA PRZEDSZKOLAKÓW
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to
kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Dzieci z klas 0 wsparły akcję „LOTERIA MISYJNA” organizowaną przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Chętnie podzieliły się zabawkami, słodyczami oraz przyborami szkolnymi.
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
9 maja, po raz pierwszy w naszej szkole w klasach 4-6, został zorganizowany konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Każda klasa wytypowała dwóch kandydatów, którzy odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania otwarte.
Wyniki zaciętej rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce – Emil Dziedzic i Grzegorz Jędrzejek - klasa 5b
II miejsce – Miłosz Świerzowski i Krzysztof Jędrzejek - klasa 6a
III miejsce – Norbert Uryga i Dariusz Dudek - klasa 4a
W czasie, gdy uczniowie klas 4-6 przygotowywali się do konkursu zgłębiając swoją wiedzę dotyczącą krajów Unii Europejskiej, dzieci z klas 1-3 mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Syriusz – maskotka Unii Europejskiej”. Zadanie polegało na zrobieniu, za pomocą dowolnej techniki, rysunku Syriusza.
Powstało wiele pięknych prac, ale nagrody główne trafiły do następujących uczniów:
I miejsce – Anna Chrobak - klasa 2a
II miejsce – Eliza Grzelak - klasa 2a
II miejsce – Agata Mrózek – klasa 2a
III miejsce – Bartłomiej Frączek - klasa 1a
III miejsce – Kamil Rokiciński - klasa 1a
SZKOLNE DNI BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO
11 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”.
Głównym elementem dnia było spotkanie na sali dla uczniów klas 1-6 i nauczycieli. Podczas tego spotkania Edukator p. Monika Nycz omówiła główne założenia i cele projektu, przedstawiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz poinformowała o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. W trakcie apelu został zaprezentowany również film „Bezpieczeństwo własnego wizerunku”.
W ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego odbyły się również 3 warsztaty w klasie 4a, 6a, oraz 6b, mające na celu zaangażowanie i zaintrygowanie dzieci tematyką związaną z bezpieczeństwem w sieci. Rozmawiano o tym, jak mądrze korzystać z Internetu, a także na co zwracać szczególną uwagę, by czuć się bezpiecznie. Na warsztatach uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Poznali również 2 historie, które dotyczyły bezpieczeństwa w kontakcie z nieznajomymi oraz przestrzegania praw autorskich. Po przeczytaniu opowieści uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Na zajęciach został także zaprezentowany film o prawach autorskich, przygotowany w ramach projektu. Przeprowadzono quizy sprawdzające wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie pracowali na zajęciach aktywnie i byli zainteresowani prezentowaną tematyką.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego z pewnością poszerzył wiedzę uczniów i nauczycieli w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
XIV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 1-3 „KLEJNOTY ORTOGRAFII – Z SAKIEWKI DO SAKIEWKI”
11 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej w Sechnej odbył się XIV Gminny Konkurs Ortograficzny klas 1-3 „Klejnoty Ortografii – z sakiewki do sakiewki”. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły uczniów z klas II i III z terenu gminy Laskowa. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Stanisławczyk z 3a i Karolina Marcisz z 3b, które stanęły do konkursowych zmagań z koleżankami i kolegami z sąsiednich szkół. Konkurs poprzedził występ młodszych koleżanek z Sechnej, które śpiewająco przypomniały zasady ortograficzne obowiązujące w naszym języku. Nasi szkolni finaliści wyruszyli w ortograficzną podróż rozwiązując 9 różnorodnych zadań konkursowych. Po wykonaniu każdego polecenia, uczniowie odbierali od nauczyciela oceniającego diamenty, które wkładali do swoich sakiewek. Każdy diament to jeden punkt. Wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z wszystkimi zadaniami, o czym świadczyła liczba klejnotów na stolikach poszczególnych zespołów. Panowała atmosfera pracy i zdrowej rywalizacji. Po dwugodzinnych zmaganiach wszyscy uczestnicy mogli zabrać do swoich szkół zdobyte diamenty, które zapakowali do sakiewek szytych specjalnie na tę okazję. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i piękną książkę. Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu również otrzymali dyplomy i pamiątkowe, szklane sakiewki z diamentami. Organizatorzy zadbali również o pyszny poczęstunek dla wszystkich dzieci i nauczycieli.
Grażyna Gutowicz
„Źle mówić lub pisać to znaczy
krzywdzić swoją mową tych wszystkich,
którzy ją budowali.”
Janusz Korczak
II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
5 maja w naszej szkole odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV-VI. W ubiegłym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z Kamionki Małej i Jaworznej. W tym roku postanowiliśmy zaprosić znawców ortografii ze wszystkich szkół z gminy Laskowa. Do konkursu przystąpiło 13 uczestników. Tekst dyktanda przygotowała Pani Paulina Ablewicz – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, a wyboru spośród dwóch tekstów dokonała Pani Dyrektor Monika Miś. Test dyktanda okazał się bardzo przyjemny, mimo że był długi i najeżony trudnościami. Kiedy komisja konkursowa poprawiała prace, uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Królowa Śniegu” przygotowany przez uczniów klasy VI a pod opieką Pani Ireny Orzeł. Prace komisji trwały bardzo długo i wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Okazało się, że z ortograficznymi pułapkami najlepiej poradziła sobie nasza koleżanka Ania Zelek z klasy VI b, drugie miejsce zajął Klimek Wajda z klasy V b, zaś trzecie przypadło uczniowi ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej Kacprowi Dutce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską oraz zestawy długopisów, które przywiozła ze sobą Pani Paulina Ablewicz. Każdemu także został wręczony dyplom uczestnictwa w konkursie. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu i równie odważnie zmierzymy się z trudną, polską ortografią.
Korzystając z okazji pragniemy podziękować sponsorom konkursu: Spółdzielni Uczniowskiej, Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej oraz Panu Wincentemu Krzyżakowi za pomoc w zorganizowaniu konkursu.
Wszystkim uczestnikom, opiekunom i sponsorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
WIZYTA PANA POLICJANTA W PRZEDSZKOLU
Dnia 15 maja klasy 0 odwiedził pan policjant – nasz dzielnicowy. Podczas tej niecodziennej lekcji, dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły, oraz prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Na czas zbliżających się wakacji nasz gość przypomniał maluchom jakie niezbędne elementy powinien mieć rower i rowerzysta oraz zasady postępowania, gdy zaczepia ich nieznajoma osoba. Wspólnie utrwaliliśmy też numery alarmowe. Pan policjant pokazał nam kika niezbędnych akcesorów każdego policjanta – kajdanki i pałkę. W dalszej części spotkania, mali słuchacze mogi zadawać pytania swojemu gościowi. Największą atrakcją dnia dzisiejszego okazała się możliwość obejrzenia z bliska radiowozu i prezentacja przez pana policjanta sygnałów ostrzegawczych, jakie wydaje samochód policyjny w szczególnych sytuacjach. Bardzo serdecznie jeszcze raz dziękujemy panu Marcinowi Drużkowskiemu za wspólne chwile i mądre słowa, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci najmłodszych z naszej szkoły.
WYCIECZKA KLAS ZEROWYCH DO ZOO W KRAKOWIE
Wycieczka do krakowskiego ZOO w dniu 10 maja była kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze przedszkolaki. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej przedszkolaków. Wyprawa ta była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Podczas spaceru po alejach ZOO spotkaliśmy wiele ciekawych zwierząt. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory. Z uśmiechem na twarzach, pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego przedszkola. Pobyt w ZOO był zapewne dla wszystkich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
„Źle mówić lub pisać to znaczy
krzywdzić swoją mową tych wszystkich,
którzy ją budowali.”
Janusz Korczak
II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
5 maja w naszej szkole odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV-VI. W ubiegłym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z Kamionki Małej i Jaworznej. W tym roku postanowiliśmy zaprosić znawców ortografii ze wszystkich szkół z gminy Laskowa. Do konkursu przystąpiło 13 uczestników. Tekst dyktanda przygotowała Pani Paulina Ablewicz – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, a wyboru spośród dwóch tekstów dokonała Pani Dyrektor Monika Miś. Test dyktanda okazał się bardzo przyjemny, mimo że był długi i najeżony trudnościami. Kiedy komisja konkursowa poprawiała prace, uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Królowa Śniegu” przygotowany przez uczniów klasy VI a pod opieką Pani Ireny Orzeł. Prace komisji trwały bardzo długo i wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Okazało się, że z ortograficznymi pułapkami najlepiej poradziła sobie nasza koleżanka Ania Zelek z klasy VI b, drugie miejsce zajął Klimek Wajda z klasy V b, zaś trzecie przypadło uczniowi ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej Kacprowi Dutce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską oraz zestawy długopisów, które przywiozła ze sobą Pani Paulina Ablewicz. Każdemu także został wręczony dyplom uczestnictwa w konkursie. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu i równie odważnie zmierzymy się z trudną, polską ortografią.
Korzystając z okazji pragniemy podziękować sponsorom konkursu: Spółdzielni Uczniowskiej, Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej oraz Panu Wincentemu Krzyżakowi za pomoc w zorganizowaniu konkursu.
Wszystkim uczestnikom, opiekunom i sponsorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Z WIZYTĄ W SCHRONISKU
Cześć, jestem Kinga Wraz z moimi koleżankami z klasy 3 a wpadłyśmy na wspaniały pomysł i zaangażowałyśmy się w pomoc zwierzakom. Własnoręcznie przygotowałyśmy plakat informujący o przeprowadzanej akcji, a następnie co tydzień zbierałyśmy przyniesione przez uczniów karmy, koce, zabawki oraz inne produkty dla zwierzaków. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia akcji udałam się wraz z koleżankami i moimi rodzicami do schroniska dla zwierząt w Starym Sączu. Tam czekał na nas właściciel, który był bardzo wdzięczny za przywiezione przez nas rzeczy. Byłyśmy niezwykle szczęśliwe i podekscytowane, kiedy mogłyśmy zobaczyć pieski. Miałyśmy okazję je pogłaskać, a nawet zrobiłyśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Największą atrakcją dla nas były dwa malutkie, urocze szczeniaczki, które mogłyśmy wziąć na ręce i przytulać. Właściciel schroniska był bardzo zadowolony z naszej wizyty i podziękował nam za wszystkie przywiezione rzeczy. Będziemy mile wspominać ten dzień. Pamiętajmy, aby zawsze pomagać zwierzakom, bo one nie poradzą sobie same!
Kinga Jurusik kl. 3a
226 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie… tymi słowami 28 kwietnia 2017 r. klasa VI b oraz zespół muzyczny z Gimnazjum przywitali całą społeczność Szkoły na akademii z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W montażu słowno – muzycznym uczniowie, pod opieką pani Małgorzaty Oleksy i pana Jarosława Guzika, przypomnieli fakty historyczne poprzedzające wydarzenia majowe w Polsce w 1791 roku oraz następstwa uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Szczególnie podkreślono piękno naszej ojczyzny, a także znaczenie hymnu, godła i barw narodowych.
JAN KLEMENS WAJDA – LAUREAT MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO
27 kwietnia 2017 r. Jan Klemens Wajda z klasy 5b odebrał dyplom z tytułem laureata Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych.
Uroczystość odbyła się w Krakowie, a upiększał ją występ chóru gospel z Młodzieżowego Domu Kultury.
NA RATUNEK PIĘKNEJ PRZYRODZIE
W ramach obchodów Dnia Ziemi piątoklasiści po opieką Pani Katarzyny Lisek przygotowali przedstawienie pt. Królewna Przyrody, Babcia Jaga i siedmiu krasnoludków.
W pięknym i zielonym państwie żyła sobie królewna Przyroda, o której urodę zazdrosna była jej zła macocha Śmiecisława. Pewnego dnia rozkazała drwalowi, aby porzucił biedną królewnę w ciemnym lesie. Tam Przyroda spotkała krasnoludki, które jej pomogły i zaprosiły ją do swego domku. Jednak i tam dosięgła ją zemsta okrutnej królowej. Rzuciła na nią zaklęcie, po którym księżniczka zapadła w głęboki sen. Krasnoludki z rozpaczy zapomniały o sprzątaniu lasu i wszędzie było pełno śmieci. Na szczęście z pomocą przybyli Jaś i Małgosia, którzy udali się do Babci Jagi. Babcia, choć z pozoru zrzędliwa i nieprzystępna, znalazła rozwiązanie tej trudnej sytuacji. I kiedy zjawił się książę Porządnicki, a za jego radą krasnale posprzątały cały las, księżniczka Przyroda obudziła się i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
W ten nieco baśniowy i zabawny sposób uczniowie klasy V b przypomnieli wszystkim o tym, jak ważne jest, abyśmy na co dzień pamiętali o ochronie środowiska. Przyroda, która nas otacza jest bardzo ważna, bo bez niej człowiek sobie nie poradzi. Każdy powinien o tym pamiętać i to nie tylko raz w roku z okazji Dnia Ziemi, ale codziennie!
Na zakończenie tegorocznego spotkania odbył się konkurs o tematyce ekologicznej przygotowany przez Pana Józefa Kołodzieja. Wybrani uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat otaczającego nas świata, a w nagrodę każdy uczestnik otrzymał pyszne i zdrowe jabłko ;-)
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 1-3
27 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Każda karta pracy miała osiem poleceń, których prawidłowe wypełnienie gwarantowało zdobycie tytułu mistrza ortografii. Spośród 34 uczniów najwięcej punktów zdobyły: Karolina Marcisz z 3b i Julia Stanisławczyk z 3a. Uczennice te będą reprezentować naszą szkołę na Gminnym Konkursie Ortograficznym w Sechnej, który odbędzie się 11 maja 2017.
WARSZTATY pt. „TRUDNE EMOCJE – JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ”
Dnia 26 kwietnia 2017 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. „Trudne emocje – jak sobie z nimi radzić”, w których wzięli udział uczniowie klas II gimnazjum. Zorganizowała je
P. Renata Dudziak jako odpowiedź na potrzeby młodzieży zgłaszane na lekcjach wdż.
Spotkanie prowadziła P. Dorota Stanisławczyk - certyfikowany specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy oraz trener treningu zastępowania agresji.
W czasie warsztatów uczniowie poznali m.in. kroki kontroli złości, komunikat FUKOZ oraz uzyskali fachową odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań. Wszyscy byli zachwyceni poruszaną problematyką oraz panującą atmosferą i prosili o więcej takich spotkań. P. Dorota obiecała, że jeszcze w tym roku szkolnym znajdzie dla nas czas. Trzymamy za słowo i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
SPOTKANIE Z POLICJĄ - LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE
W ramach realizowanego projektu cyfrowobezpieczni.pl w kwietniu uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej w Limanowej ds. bezpieczeństwa w Internecie. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także najczęściej spotykanych problemów związanych z użytkowaniem Internetu przez dzieci i młodzież. Uczniowie mogli się dowiedzieć również o odpowiedzialności karnej nieletnich związanej nie tylko z serfowaniem po sieci ale też związanej z innymi zagrożeniami.
Policjanci zachęcali do korzystania z zasobów sieci w sposób mądry, rozwijający pasje i zainteresowania.
APEL WIELKANOCNY
„Prawdziwa miłość wymaga ofiary i poświęcenia”
Czas przed Wielkanocą w naszej szkole jest szczególny. Święto Paschy zawsze niesie ze sobą chwilę głębokiej zadumy. 12 kwietnia, w czasie trzeciej lekcji, wielu wzruszeń dostarczyli nam koledzy z klas piątych, którzy pod reżyserskim okiem Pani Doroty Orzeł i Pani Renaty Dudziak przygotowali uroczystą akademię z okazji Wielkanocy.
Inscenizacja rozpoczęła się scenką ukazującą naszego rówieśnika (zagrał go Szymon Kotlarz), który zajęty swoimi sprawami i własnym egoizmem ignorował potrzeby otaczających go ludzi. Spotkał Chrystusa (w tej roli Emil Dziedzic), który obudził jego sumienie. Inni uczniowie wcielili się w postacie osób obecnych podczas zmartwychwstania Jezusa. Widzowie przeżywali wraz z aktorami smutek z powodu śmierci Pana, obawę, że grób pusty i radość, bo „Chrystus zmartwychwstał i żyje!”. Wszyscy zebrani na akademii byli pod wrażeniem śpiewu scholi. Dziewczęta z VIa, przygotowane przez Panią Sylwię Orzeł, pięknie wykonały wiele postnych pieśni.
W świąteczny nastrój wprowadziła zebranych Pani Dyrektor, która złożyła nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzicom serdeczne życzenia świąteczne.
Justyna Nowak
WERNISAŻ PT. „SZLAKIEM TAJNEGO NAUCZANIA – HISTORIA I PAMIĘĆ” - SPRAWOZDANIE
5 kwietnia 2017r. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbył się wernisaż pt. „Szlakiem Tajnego Nauczania – Historia i Pamięć” połączony z promocją przewodnika „Szlakiem Tajnego Nauczania”. Prezentowana wystawa to niezwykła lekcja historii, w której miałam okazję wziąć udział w towarzystwie Pani Dyrektor Krystyny Grzegorzek i mojej koleżanki Roksany Strzeleckiej. Zwiedzający tego dnia niezwykłą ekspozycję mieli okazję poznać sylwetki nauczycieli tajnego nauczania, miejsca i warunki,
w jakich była prowadzona konspiracyjna edukacja na terenach Limanowszczyzny.
Wśród zaproszonych gości szczególnie ciepło zostali przywitani uczniowie tajnego nauczania, miedzy innymi Pani Wanda Kwapulińska i Pani Anna Dąbal – córka nauczyciela konspiracyjnej szkoły. Oczywiście serdecznie powitano przedstawicieli władz Gminy Laskowa z Panem Wójtem Czesławem Stanisławczykiem na czele.
Z zainteresowaniem słuchałam wystąpienia Pani mgr Elżbiety Sabik, dyrektora Zespołu Szkół w Ujanowicach, które zawierało wiele ciekawych faktów i wspomnień związanych z nauczaniem w latach II wojny światowej na naszych terenach.
Ta uroczystość, bardzo pouczająca, wzbudziła moją refleksję, że warto byłoby zorganizować
w naszej szkole spotkanie z żyjącymi członkami tajnego nauczania, bo uczniowie niewiele wiedzą na ten temat, a powinniśmy znać dzieje naszej małej ojczyzny.
Emilka Ceglarek – klasa VIa
ZDROWE ŻYWIENIE - ZDROWY PRZEDSZKOLAK
Dnia 30 marca naszą szkołę odwiedziła najstarsza grupa „Wesołe nutki” z Samorządowego Przedszkola w Laskowej. Przedszkolaki przybyły wraz ze swoją wychowawczynią P.K.Hebdą by wspólnie świętować . Spotkaniu towarzyszyło hasło: ” Zdrowe Żywienie – Zdrowy Przedszkolak”. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały montaż słowno-muzyczny oraz quiz z zagadkami o tematyce zdrowotnej. W dalszej części spotkania zaprosiliśmy naszych kolegów na wspólny „zdrowy poczęstunek” w postaci owoców oraz soczków. Na zakończenie spotkania p. Kasia podziękowała za zaproszenie i wspólnie spędzony czas wręczając każdemu dziecku upominek. Natomiast dzieci z przedszkolnych oddziałów w szkole obdarowały swoich kolegów słodkimi jabłuszkami. Spotkanie to dostarczyło nam wiele wrażeń oraz dużo wiadomości n/t zdrowego żywienia.
I MEMORIAŁ KS. JÓZEFA JOŃCA
W niedzielę 09.04.2017 r. z inicjatywy Łukasza Chełmeckiego i Tomasza Zawady zorganizowany został I Memoriał Ks. Józefa Jońca. Turniej piłki nożnej dla dzieci, który upamiętniał tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem naszego rodaka. Krótkie wspomnienie o ojcu Józefie zostało przedstawione dzieciom podczas wręczenia medali.
Do turnieju zgłosiły się 3 drużyny. Oto wyniki:
I miejsce zajęła drużyna "Mistrze" w składzie: Bartłomiej Michorczyk, Mariusz Ptaszek, Michał Stach, Norbert Uryga, Łukasz Filipowicz.
II miejsce dla drużyny "FC Krzoki" w składzie: Kacper Gonet, Wojciech Dudek, Szymon Wiśniowski, Karol Kukla i Jan Wajda. Natomiast
III miejsce zajęła drużyna "FC Morświny" w składzie: Dawid Jonik, Miłosz Świeżowski, Franciszek Michura, Dariusz Dudek oraz Emil Dziedzic.
Gratulujemy ;)
BAKAŁARZ 2017
6 kwietnia w sądeckim Miasteczku Galicyjskim odbył się na finał ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego „Bakałarz 2017”, którego organizatorem jest „Promyczek Dobra”. Naszą szkołę reprezentowało 10 finalistów pierwszego etapu z klas I-III. Byli to: Bukowiec Stanisław, Gawron Milena, Michura Natalia, Rokiciński Kamil, Kożuch Krystian, Pławecka Małgorzata, Smoter Gabriela, Surdziel Marta. oraz Rokiciński Szymon i Stanisławczyk Julia.
Oprócz zadań konkursowych dla wszystkich uczestników przewidziane było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego oraz Parku Etnograficznego, w którym znajduje się bardzo ciekawy, zabytkowy budynek szkoły podstawowej z Nowego Rybia.
Impreza była pięknie przygotowana. Wśród uczestników pojawili się finaliści z całej Polski. O godzinie 14.00 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Szczególnie gratulujemy Gabrysi Smoter, która zdobyła zaszczytny tytuł Wicebakałarza 2017 w kategorii klas drugich. Nie byłoby tylu finalistów, gdyby nie ciężka praca pań nauczycielek: Marii Knurowskiej, Krystyny Grzegorzek, Bożeny Orzeł, Sabiny Tatkowskiej oraz Grażyny Gutowicz. Serdeczne podziękowania należą się również Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Wanatowi, który przez 5 miesięcy dostarczał klasom czasopismo „Promyczek Dobra”. Oczywiście zostaliśmy już zaproszeni przez redaktora naczelnego Ks. Andrzeja Mulki do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, która odbędzie się w Starym Sączu. Na pewno skorzystamy i mamy nadzieję, że więcej dzieci będzie ćwiczyć piękne pisanie, do czego serdecznie zachęcamy.
Krystyna Grzegorzek
SPOTKANIE Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH
30 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Laskowej. Tematem spotkania były „Tradycje wielkanocne”. Panie opowiedziały dzieciom ze szkoły podstawowej o zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób dawniej obchodzono Wielkanoc, począwszy od Niedzieli palmowej, przez Triduum Paschalne, Wielką Niedzielę i Lany poniedziałek.
Na zakończenie spotkania panie przygotowały konkurs wiedzy na temat tego co mówiły, który uczniowie zdali bardzo dobrze, otrzymując w nagrodę słodki upominek.
TURNIEJ BRD
W czwartek 23 marca Gimnazjum w Laskowej było organizatorem Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym ". W turnieju wystąpiło 34 uczniów z terenu Gminy Laskowa. Zawodnicy mieli za zadanie napisać test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego oraz pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor przeszkód.
Wyniki:
W kategorii szkół podstawowych :
1. SP Jaworzna
2. SP Laskowa
3. SP Kamionka Mała
Indywidualnie:
Kategoria gimnazjum :
1. Arkadiusz Marcisz- Laskowa
2. Wojciech Dudek- Laskowa
3. Piotr Gołąb- Ujanowice
Kategoria szkół podstawowych:
1 Łukasz Czyżycki- Krosna
2. Karol Waligora- Ujanowice
3. Przemysław Orzeł- Kamionka Mała
Etap powiatowy odbędzie się w Kasince Małej 25 kwietnia.
Gratulujemy!
SPONSORZY TURNIEJU:
- Dyrektor ZS w Laskowej
- Firma STAN-SPORT Tomasz Stankiewicz
- Firma VT-PERFORMANCE Tadeusz Pogwizd
DZIEŃ MATEMATYKI
„Pieniądze to nie wszystko” – pod takim hasłem 20 marca w naszej szkole organizowany był Dzień Matematyki.
Uczniowie klas IV-VI mieli szansę przekonać się, że nauka matematyki może być naprawdę przyjemna. Zadania w formie turnieju bardzo podobały się uczniom. Konkurs matematyczny dostarczył uczestnikom wielu emocji, zachęcił do kreatywnego i logicznego myślenia. W tym dniu uczniowie mieli szansę poznać też różne gry matematyczne, które były doskonałą formą zabawy i nauki.
CZARODZIEJSKIE JABŁKO
20 marca klasy pierwsze wraz wychowawczyniami udały się do Limanowskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Czarodziejskie jabłko”. Na scenie wystąpili aktorzy Warszawskiego Teatru Edukacyjnego. Mieliśmy możliwość zobaczyć piękną bajkę o pracowitości i lenistwie, mądrości i wynikającej z lenistwa niewiedzy, o radości i szczęściu, które dają zainteresowania i kochana przez nas praca. Wszystkie dzieci w dużym skupieniu śledziły losy głównych bohaterów. Piękna dekoracja i wspaniała muzyka stanowiły dodatkowy atut spektaklu. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało i pozostawiło w pamięci niezapomniane wrażenia.
ZAWODY POWIATOWE W MINI SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
Po udanych eliminacjach gminnych, które odbyły się na początku marca, chłopcy ze szkoły podstawowej w Laskowej wzięli udział w zawodach powiatowych w mini siatkówce. Miały one miejsce 21 marca 2017 r. na hali sportowej przy Zespole Szkól w Mordarce. Po tym, jak w gminie zwyciężyli bez straty seta, pojawiła się nadzieja na kolejny sukces. W zawodach wzięło udział 9 zespołów- mistrzów poszczególnych gmin powiatu limanowskiego, które rozlosowano w trzech grupach. Zwycięzcy grup grali w finale systemem „każdy z każdym” o miejsca I- III. Szkoły, które zajęły w swoich grupach miejsca drugie grały o lokaty IV- VI.
Nasi chłopcy rozegrali w grupie mecze z uczniami szkół z Podobina i Szczyrzyca. Niestety zjadła ich trema i brakło nieco szczęścia. Przegrali kolejno 2:0 i 2:1. Nie można im było jednak odmówić waleczności i ambicji, tym bardziej, że wszystkie przegrane sety były do samego końca wyrównane i o porażce decydowała minimalna różnica punktów. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że nasza drużyna była najmłodsza ze wszystkich. Ośmiu zawodników to chłopcy z rocznika 2005, po jednym zaś z rocznika 2006 i 2004.
Gratulujemy i życzymy sukcesów siatkarskich w kolejnych latach.
Dominik Mordarski
KONKURS POEZJI O TEMATYCE ZDROWOTNEJ KLAS 0-3
Dnia 21 marca 2017 w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski o tematyce zdrowotnej.
Przygotowany z myślą o rozwijaniu umiejętności pielęgnowania naszego zdrowia.
Cele tego przedsięwzięcia były następujące:
- integracja społeczności szkolnej
- kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia
- uświadomienie konieczności troski o zdrowie swoje i innych
- wyrabianie potrzeby uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej
- utrwalanie zasad racjonalnego odżywiania
- promocja zachowań prozdrowotnych
- kształtowanie aktywnej postawy wobec zdrowego trybu życia
- zainteresowanie uczniów poezją.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 0 – III szkoły podstawowej, którzy pod opieką wychowawców przygotowali wiersze o zdrowym stylu życia.
Recytując wiersze i śpiewając piosenki dali nam wiele wskazówek, co należy robić, a czego unikać, aby być zdrowym.
Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. M. Oleksy, p. A. Szubryt, p. K. Sułkowska
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Konkurs indywidualny:
I miejsce : Piotr Bielecki - kl O b
Małgorzata Stanisławczyk – kl O b
II miejsce: Zuzanna Wątroba – 2 a
Malwina Michura – O a
III miejsce: Anna Paruch – 3 a
Szymon Rokiciński – 3a
W kategorii klas:
I miejsce - 2a
II miejsce – O c
III miejsce - 2 b
Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody książkowe, a klasy zdrowy owoc - jabłko.
PASTUSZKOWIE Z FATIMY - OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!
Z radością informujemy, że konkurs plastyczny PASTUSZKOWIE Z FATIMY cieszył się wielką popularnością wśród uczniów z całej Polski.
Do końca 2016 roku nadesłano blisko 1140 prac konkursowych z 140 szkół podstawowych, 10 Świetlic działających przy Parafiach oraz ponad 40 prac indywidualnych.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 6 marca (poniedziałek)w Nowym Sączu w Sali ratuszowej, Rynek 1 o godz. 12.00.
Uroczystość wręczenia nagród poprzedziła msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu, ul. Piotra Skargi o godz. 11.00.
Po wręczeniu nagród w Sali ratuszowej, laureaci konkursu zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu oraz wydawnictwa „Promyczka Dobra”.
Zwieńczeniem uroczystości był udział w warsztatach plastycznych dla chętnych uczestników konkursu. Miło nam poinformować, że w tym konkursie z naszej szkoły nagrodę otrzymała uczennica klasy IV b Monika Dębska.
Opiekun artystyczny Dorota Rozum
ZAWODY GMINNE W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
Dnia 22 lutego w Kamionce Małej odbyły się zawody Minipiłki siatkowej dziewcząt. Szkołę Podstawowa reprezentowały :Joanna Florek, Justyna Nowak, Aleksandra Lupa, Martyna Majerska, Oliwia Szkarłat, Paulina Bukowiec, Karolina Frączek, Marcelina Gawron, Roksana Strzelecka, Katarzyna Jonik, Natalia Jonik. Dziewczęta zajęły 2 miejsce w gminie.
GRA PLANSZOWA „JESTEŚMY CYFROWO BEZPIECZNI”
W ramach organizowanego Tygodnia Bezpiecznego Internetu 20-24.02.2017 r. uczniowie klas 4-6 wzięli udział w grze planszowej : „Jesteśmy cyfrowo bezpieczni”. Celem podjętej inicjatywy była promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Tydzień Bezpiecznego Internetu związany był z realizacją Dni Profilaktyki i Promocji Zdrowia, ogólnopolskiej kampanii DBI 2017, a także z realizowanym projektem cyfrowobezpieczni.pl
Każda klasa rozegrała grę planszową rywalizując między sobą i miedzy klasowo. W grze trzeba było wykazać się wiedzą nt. zasad bezpieczeństwa w Internecie, znajomości takich haseł i pojęć jak: netykieta, hejt, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą i dużym zaangażowaniem podczas gry. Ostatecznie najlepiej poradziła sobie klasa 5b, jednak gratulacje należą się wszystkim uczestnikom gry. Ponadto uczniowie klasy 4a i 5b wzięli udział w warsztatach podczas zajęć z pedagogiem nt. bezpiecznych kontaktów z innymi użytkownikami sieci, a także lekcji nt. haseł, loginów i bezpiecznego logowania. Kolejne działania na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa uczniów już wkrótce!!!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH 1-3
24 lutego 2017 r. uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w warsztatach nt. bezpieczeństwa w Internecie. Warsztaty prowadzone były metodami aktywnymi z wykorzystaniem kreskówki Sieciaki.pl
Podczas spotkania uczniowie poznali drużynę Sieciaków i 3 najważniejsze zasady bezpieczeństwa w Internecie:
- Nie podawaj w Internecie swoich danych osobowych
- Zabezpiecz swój komputer
- Mów, jeśli cos jest nie tak.
W trakcie spotkania rozwiązano również konkurs plastyczny : „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. W sumie złożono 46 plakatów. Komisja wyróżniła 11 najlepszych, ale wszystkie prace zostały nagrodzone dzięki Spółdzielni Uczniowskiej i SU.
Mamy nadzieję, że była to ciekawa lekcja, która w przyszłości zaprocentuje pozytywnymi zachowaniami młodych użytkowników sieci.
BAL CHOINKOWY W KLASACH 1 – 3
26 stycznia 2017 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się bal choinkowy klas edukacji wczesnoszkolnej. Uroczystość rozpoczęła się polonezem z wykonaniu wszystkich uczniów wraz z wychowawczyniami. W nastrój karnawałowy wprowadziła wszystkich piosenka pt. „Cud w szafie” w wykonaniu uczennicy Żanety Guzik, będącej finalistką konkursu wokalnego „Skowroneczek” organizowanego przez czasopismo dla dzieci „Promyczek”. Liczne tańce, konkursy i zabawy uprzyjemniły czas zabawy. Jak co roku rodzice przygotowali poczęstunek, na który uczniowie udali się w przerwie od tanecznych zabaw. Sporą atrakcją cieszyła się również loteria fantowa. W ten niezwykle przyjemny sposób rozpoczęliśmy w naszej szkole rok 2017, pożegnaliśmy pierwsze półrocze roku szkolnego 2016/2017 oraz przywitaliśmy rozpoczynające się ferie zimowe.
ZABAWA CHOINKOWA KLAS 0
W dniu 27 stycznia 2017 r. odbyła się zabawa choinkowa dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Przebrane za barwne postacie z krainy baśni i bajek wesoło tańczyły i brały udział w różnych konkursach. Na przedszkolnym balu znalazły się, więc: królewny, wróżki, czarownice, motyle, pszczółki, rycerze, czarodzieje, kowboje, policjanci, zwierzątka i wiele innych postaci bajkowych.
Wszyscy doskonale bawili się w rytm znanych przebojów. Były pląsy, zabawy i tańce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa zorganizowana przez świetlicę szkolną. Odbyły się też ciekawe konkursy m.in. taniec powiązanych par, bieg z piłeczką i inne. Rodzice dzieci przygotowali słodki poczęstunek. Karnawałowe atrakcje umożliwiły dzieciom spędzić czas w radosnej atmosferze oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń.
ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
„Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoją babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz
Święto Dziadków ważna rzecz!’’
Babcia i dziadek - rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Kochają do szaleństwa i pozwalają na wiele. Babcia jest często pierwszą nauczycielką życia. Ma nieskończoną cierpliwość, by odpowiadać na tysiące pytań. Dziadek zna wiele ciekawych historyjek, umie wytłumaczyć, jak coś działa, nigdy nie jest znudzony rozmową i dokładnie, wyczerpująco odpowiada na każde pytanie. Ma czas na wszystko. Trudno się z nim nudzić, choćby przez chwilę. W podzięce za miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce przedszkolaki z wszystkich grup przedszkolnych przygotowały dla babć i dziadków: jasełka oraz montaż słowno - muzyczny. Nie zabrakło też tańca oraz gorących życzeń. W piątek 20 stycznia dzieci zaprosiły babcie oraz dziadków do swojej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani dyrektor Monika Miś. Dzieci podziękowały swoim babciom i dziadkom przede wszystkim za wielkie serce okazywane im przez dziadków. Dziadkowie obdarowali swoje wnuczęta wielkimi brawami, a na ich twarzach widać było wzruszenie. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne upominki w postaci laurek. Na zakończenie rodzice dzieci z klas 0 zaprosili dzieci i dziadków na słodki poczęstunek.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 2A
We środę 25 stycznia 2017 roku w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość, na którą przybyli Babcie i Dziadkowie uczniów klasy 2 a. Panie Dyrektor mgr Monika Miś oraz mgr Krystyna Grzegorzek swoją obecnością uświetniły to spotkanie. Na program akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka złożyły się wiersze, piosenki oraz tańce w wykonaniu uczniów klasy 2 a. Poczęstunek dla dostojnych Gości i dla dzieci przygotowali rodzice.
POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM.
Dnia 24 stycznia 2017 roku w miejscowości Lubomierz odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Narciarstwie Alpejskim. W kategorii dziewcząt młodszych brała udział uczennica Klaudia Michura , która zajęła 2 miejsce. W kategorii chłopców starszych brali udział w zawodach : Kacper Gonet (miejsce 6), Jan Papież (miejsce13), Aleksander Matras (miejsce 19) ,Dudek Bartosz (miejsce 31).
PRZEGLĄD KOLĘDNICZY 2017
W dniu 18 I 2017 r. chłopcy z klasy V b w składzie: Klimek Wajda, Bartosz Dudek, Łukasz Filipowicz, Kacper Orzeł, Przemek Trojan i Aleksander Matras wraz z opiekunami p. Ewą Kruczek, p. Józefem Kołodziejem i p. Sylwią Orzeł przygotowali grupę kolędniczą Z GWIAZDĄ, która reprezentowała naszą szkołę podczas XXIII Gminnego Przeglądu Kolędniczego organizowanego przez GOKSiT w Laskowej.
Podczas Przeglądu na scenie zaprezentowało się 12 grup kolędniczych.. Celem Przeglądu jest kultywowanie ludowej tradycji kolędowania i jej upowszechnianie w środowisku dzieci i młodzieży oraz ukazanie zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych jako ważnego elementu tradycyjnej kultury ludowej w naszym środowisku.
Występując ze swoim programem opartym na śpiewie pastorałek i składaniu życzeń gwarą zdobyli I miejsce w kategorii grup dziecięcych i otrzymali nagrodę pieniężną oraz pamiątkowy dyplom, a także możliwość reprezentowania naszej Gminy na XVIII Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Zagrojcie Ta Turoniowi” w Kasince Małej.
W przeglądzie powiatowym nasi uczniowie zdobyli III miejsce i kolejne nagrody.
Gratulujemy!
WYJĄTKOWE SPOTKANIE
Jak co roku mieliśmy zaszczyt gościć emerytowanych pracowników naszej szkoły. Tegoroczne spotkanie odbyło się 4 stycznia. O godzinie 13 spotkaliśmy się w małej sali gimnastycznej, gdzie przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Miś. Swoją obecnością zaszczycili nas w tym roku Pani Maria Woźniak, Pani Zofia Florek, Pani Teresa Frączek, Pani Janina Jelonek, Pani Danuta Kurczab, Pani Anna Michura, Pani Elżbieta Mordarska, Pani Ewa Pławecka, Pani Teresa Ryś, Pani Stefania Sławek, Pani Marzena Stach, Pani Anna Śliwa, Pan Marek Baczyński, Pan Stanisław Michura, Pan Zbigniew Mordarski, Pan Stanisław Pasionek, Pan Józef Rosiek oraz Pan Mieczysław Stankiewicz. Po oficjalnym powitaniu gości głos zabrali gimnazjaliści, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali przedstawienie pt. Świat potrzebuje miłości. Całość uświetnił występ chóru. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na poczęstunek, któremu towarzyszyły długie rozmowy.
INTEGRACYJNE SPOTKANIE WIGILIJNE 2016
16 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Świętej Kingi w Ujanowicach już po raz czwarty odbyło się Integracyjne Spotkanie Wigilijne. Uczestniczyło w nim w sumie 18 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej, Zespołu Szkół w Laskowej oraz Zespołu Szkół w Ujanowicach.
Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor mgr Elżbieta Sabik, a następnie odbyły się Jasełka. Kolejnym punktem spotkania było wspólne wykonywanie ozdób świątecznych.
Z naszej szkoły w spotkaniu wzięli udział:
Sądel Magdalena – klasa II gimnazjum, Janiczek Dawid- klasa I gimnazjum, oraz Florek Arkadiusz - klasa I szkoła podstawowa wraz z opiekunami p. Martą Woźniak i Marią Tajduś.
WIGILIE KLASOWE
KONKURS PT: „JA I RODZICE ROBIMY SZOPKĘ!”
W dniach 12-20 XII 2016r. w klasach 0 został zorganizowany konkurs pt: „Ja i rodzice robimy szopkę!”. Akcja cieszyła się wielką popularnością. Spośród trzech klas zgłoszono aż 33 prace. Każda szkopka odznaczała się pomysłowością, starannością i indywiduwalnym wdziękiem, stąd też nie lada wyczynem okazało się wyłonienie zwycięzców. Specjalnie powołana komisja, w skład której wchodziły: pani v-ce dyrektor – Krystyna Grzegorzek, oraz nasze dwie panie - szkolne artystki: p. Dorota Rozum i p. Irena Matras – Kotlarz, nagrodziły: I miejsce:
- Zosia Dziedzic kl. O A
- Aleksandra Janiczek kl. O A
- Mikołaj Tynka kl. O B
II miejsce:
- Anna Uryga kl. OB
- Maksymilian i Jakub Matras kl. O A i O C
- Natalia Dudek kl. O B
III miesce:
- Małgorzata Butrymowicz kl. O B
- Kamil Bugajski kl .O B
- Zuzanna Kulig kl. O C
Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienia: Artur Dudek, Bartłomiej Dudek, Kacper Ptaszek, Malwina Michura, Olga Załubska, Mateusz Wątroba, Rita Kopeć, Mateusz Rozum, Kamil Stach, Aleksandra Sieja, Milena Grzybowska, Aleksandra Sajdak, Natalia Guzik, Małgorzata Stanisławczyk, Anna Kożuch, Hubert Pasionek, Michał Michura, Bartłomiej Uryga, Piotr Bielecki, Dawid Janas, Anna Matras, Izabela Pytel, Piotr Dudek, Mateusz Matras.
Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i nagrodę, dlatego w tym miejscu pragniemy podziękować również naszym sponsorom: Pani dyrektor Monice Sułkowskiej, Samorządom Szkolnym SP i Gimnazjum, oraz Spółdzielni Uczniowskiej.
Jest nam niezmiernie miło, iż szopki wykonane z myślą o szkolnym konkursie, odniosły sukces również w XVII Gminnym Konkursie Na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową 2016:
- Nagroda Specjalna: Mikołaj Tynka
- I miejsce: Justyna i Zuzia Kulig
- II miejsce: Małgorzata Butrymowicz
- III miejsce: Anna Uryga, rodzina Matrasów, rodzina Dudków.
IV MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
W dniu 20 grudnia 2016 r. w Limanowskim Domu Kultury odbył się IV Międzyprzedszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Gore Gwiazda Jezuskowi w Przedszkolach Dziś".
Organizatorem Konkursu jak co roku było Niepubliczne Przedszkole Integracyjne "Chatka Małego Skrzatka" z Mordarki , przy wsparciu samorządów m.in. Gminy Limanowa oraz licznych sponsorów. Po trwających cały dzień prezentacjach wielki finał wyłonił zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursu. Mimo tak licznej konkurencji ( w tym roku wszystkich uczestników było 430) udało nam się osiągnąć pewien sukces.
Naszą szkołę reprezentowała 13-to osobowa grupa z klas O , która w kategorii "zespoły" zajęła IV miejsce śpiewając pastorałkę „Wędrownicy kolędnicy’’.
PRZEDSZKOLAKI DLA KOLEGÓW Z MADAGASKARU
„Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń...”
Dzieci z klas O chętnie włączyły się w przedświąteczną akcję zbierania przyborów szkolnych dla swoich kolegów z Madagaskaru.
HEJ KOLĘDA!
Co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w klasach, aby wspólnie spędzić czas, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Tak było i tym razem. 22 grudnia z samego rana odbył się koncert kolęd. Każda klasa prezentowała przygotowane specjalnie na tę okazję kolędy i pastorałki. Następnie udaliśmy się do klas, aby zasiąść przy wigilijnym stole. Składaliśmy sobie życzenia, kolędowaliśmy, a przede wszystkim spędziliśmy czas w miłym towarzystwie. Po klasowych wigiliach udaliśmy się na spotkanie z Panią Dyrektor, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia i przełamała się opłatkiem z przewodniczącymi poszczególnych klas. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.
XII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
14 grudnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej odbył się XII Gminny Konkurs Recytatorski – Zwierzęta w poezji. Konkurs organizowany był we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej i miał na celu popularyzację literatury pięknej, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego. Tegoroczna edycja była dla nas szczęśliwa, bo wszyscy zajęli wysokie miejsca i zdobyli nagrody. Serdecznie gratulujemy Ani Paruch z klasy 3 a, która zajęła I miejsce w kategorii klas I – III. Miejsce drugie w tej samej kategorii zdobył Szymon Rokiciński również klasy 3 a. Ich starsze koleżanki z klasy IV a, czyli Natalia Jonik i Brygida Jędrzejek zajęły odpowiednio II i III miejsce w starszej grupie wiekowej.
WIZYTA MIKOŁAJA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
"W miesiącu grudniu - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie"
Wizyta Świętego Mikołaja w klasach zerowych to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci przygotowują się do niego bardzo starannie. Każda grupa przygotowuje piosenkę i wiersz, które będą mogły zaprezentować przed długo wyczekiwanym gościem.
Gdy nadszedł upragniony dzień wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nadsłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał na siebie długo czekać. Już z samego rana zawitał do nas. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie, ale dzielnie śpiewały przygotowaną piosenkę, recytowały wiersze, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Święty Mikołaj obdarował każdego prezentem pełnym słodkości i niespodzianek. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym przedszkolakom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.
MIKOŁAJKI W KLASIE I b
Wtorek 6 grudnia był długo wyczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci. Zaraz po dzwonku w drzwiach naszej klasy zjawił pomocnik Mikołaja z olbrzymią paczką i listem od Świętego. Po przeczytaniu listu przez wychowawczynię, przystąpiliśmy do rozpakowywania prezentów. Radość towarzyszyła wszystkim, ponieważ okazało się, że w wielkiej paczce były kolejne kolorowe pudełka oraz wiele zadań do wykonania. Z rozwiązaniem zadań nie mieliśmy najmniejszych problemów, pytania były łatwe i szybko sobie z nimi poradziliśmy. Pospiesznie rozpakowywaliśmy kolejne pudełka. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy okazało się, że w ostatnim z nich znajdowały się bilety do kina. W klasie zapanowała wielka euforia
i głośne okrzyki.. Następnego dnia wraz z klasą I a oraz II a wyjechaliśmy do Limanowej na film pt. „Vaiana – skarb oceanu”. Film okazał się bardzo interesujący i trzymał widza
w napięciu do samego końca. Wszystkim bardzo się podobał.
Uczniowie klasy I b
DZIECI – DZIECIOM!
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wspólnego dzielenia się radością, miłością i podarunkami. W dniach 1-2 grudnia dzieci z klas 0 zgromadziły w swoich klasach zabawki, słodycze i przybory szkolne dla dzieci z Kresów. Upominki zostały zapakowane i przekazane do domu katechetycznego w Limanowej, skąd we wspólnym transporcie mają trafić do naszych rówieśników z Podbrodzia i Suderwy na Litwie. Bardzo cieszymy się, że w tym szczególnym czasie i my mogliśmy wywołać uśmiech na niejednej twarzy dziecka.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
3 grudnia grupa najmłodszych uczniów z naszej szkoły udała się na niezwykłe spotkanie z Mikołajem. Była tu już XIII edycja akcji „Zostań Świętym Mikołajem” organizowanej przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Impreza ta odbyła się w dużej hali sportowej, specjalnie udekorowanej na tę okoliczność. Występy artystyczne, piękne tańce i śpiewy umilały czas wszystkim zaproszonym gościom, sponsorom, a przede wszystkim dzieciom, które oczekiwały na przybycie dostojnego gościa. Po sali cały czas krążyli pomocnicy Mikołaja z różnymi niespodziankami dla wszystkich dzieci. Punktualnie o godz. 11.00 w asyście aniołów zjawił się św. Mikołaj. Powitał go senator Stanisław Kogut. Gość przywitał się z dziećmi, dla których w tym roku przygotował aż 1300 paczek. Było to bardzo miłe spotkanie, z którego oprócz prezentów przywieźliśmy niezapomniane wrażenia.
Krystyna Grzegorzek
TEATR LALEK – „KOCMOŁUSZEK”
1 grudnia 2016r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć bardzo ciekawe przedstawienie, którego celem było utrwalenie prawidłowych nawyków dotyczących zdrowego odżywiania się i higieny na co dzień. Za sprawą przedstawienia pt. „Kocmołuszek” uczniowie przenieśli się do zaniedbanego zamku króla i królowej Brudasów, ich syna – księcia Kocmołuszka oraz córki - księżniczki Anemiczki. Swoimi spontanicznymi reakcjami i trafnymi radami mali widzowie pomogli pokonać panoszących się w księstwie niebezpiecznych przeciwników, którymi byli czarodziej Brud, wiedźmy Anemia i Próchnica oraz psotne i złośliwe Mikroby. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że odtąd każdy uczeń będzie pamiętał, aby dbać o porządek, zdrowo się odżywiać, a przed każdym posiłkiem (i nie tylko) dokładnie myć rączki.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI - etap szkolny
Zwierzęta w poezji to temat tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który co roku organizowany przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej. Chętnych jak co roku było wielu, dlatego aby wybrać najlepszych reprezentantów zorganizowaliśmy etap szkolny. Klasy najmłodsze wytypowały po trzech przedstawicieli. Spośród 18 recytujących uczestników konkursu jury wyłoniło zwycięzców. Poziom recytacji był bardzo wysoki, dlatego wybór nie był łatwy. Dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano uczniom klasy 3a - Annie Paruch oraz Szymonowi Rokicińskiemu. Drugie miejsce zajęła Żaneta Guzik z klasy 2, a trzecie Karolina Marcisz z 3b.
Wśród starszych uczniów zainteresowanie konkursem było nieco mniejsze, ale i tak wybór nie był łatwy. Ostatecznie komisja oceniająca wytypowała przedstawicielki klasy 4 a – Natalię Jonik oraz Brygidę Jędrzejek i to one razem z Anią i Szymonem będą prezentować wybrane przez siebie utwory 14 grudnia w Jaworznej.
Mamy nadzieję, że zachwycą wszystkich swoimi zdolnościami recytatorskimi i już dziś mocno trzymamy za nich kciuki.
XV KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
24 listopada 2016 roku w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury odbył się XV Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. O godzinie 9.00 pani dyrektor mgr Kazimiera Zięba powitała gości i uczestników. Konkurs podzielony był na dwie części. Najpierw uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie pieśni patriotyczne, a później teksty poetyckie. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczestniczki. Dwie solistki - Marysia Dudek z klasy III c gimnazjum i Paulina Bukowiec z klasy VI b oraz dwie recytatorki - Asia Bielecka z klasy IV a i Aleksandra Lupa z klasy VI b.
Występy uczestników w kategorii Pieśń Patriotyczna oceniało jury w składzie: pani Halina Dyczek - przewodnicząca, pani Renata Biernat i pani Renata Czaja - członkowie. Komisja doceniła talent naszych koleżanek i zarówno Marysia jak i Paulina zajęły III miejsce.
Występy uczestników w kategorii Poezja Patriotyczna oceniało jury w składzie: pan Jacek Milczanowski – przewodniczący, pani Renata Hasior, pani Bernadeta Polak, pani Marta Machynia – członkowie. Niestety naszym koleżankom nie udało się tym razem zdobyć nagród, ale i tak im serdecznie gratulujemy, bo konkurencja była niemała, a dziewczyny zaprezentowały się bardzo dobrze.
SZKOLNY ETAP XX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ
„PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”
W dniu 28 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się po raz kolejny etap szkolny XX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” pod patronatem „Promyczka Dobra”. Konkurs ten od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły, dlatego nie zabrakło chętnych uczestników. W tym roku w konkursie brało udział 40 uczniów klas I-VI. Najpierw przeprowadzono konkursy klasowe, w których wyłoniono po 3. najlepiej recytujących uczniów do etapu szkolnego.
Niewątpliwą atrakcją Konkursu jest możliwość reprezentowania naszej szkoły w etapie rejonowym w Nowym Sączu, a w dalszej kolejności możliwość udziału w finale, który jest organizowany w scenerii Uzdrowiska Kopalni Soli –Bochnia. W tym roku jury po wysłuchaniu recytacji pięknych utworów przyznało w kategorii klas I-III :
I miejsce Ani Paruch uczennicy klasy 3 a
II miejsce Szymonowi Rokicińskiemu z klasy 3 a
III miejsce Żanecie Ziemianin z klasy 3 b.
Natomiast w kategorii klas IV-VI:
I miejsce Justynie Waligóra z klasy 4 b
II miejsce Roksanie Strzeleckiej z klasy 6 a
III miejsce Teodorowi Kożuchowi z klasy 4 b
Wszyscy wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Nowym Sączu w eliminacjach rejonowych i walczyć o udział w finale. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał za udział: dyplom, płytę DVD oraz coś słodkiego. Nagrodzeni otrzymali dyplom zwycięzcy, nagrody książkowe, płyty, długopis .
Fundatorem i sponsorem nagród i upominków był Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat, który pełnił też rolę przewodniczącego jury. W ocenianiu recytacji wspomagali Księdza mgr Katarzyna Banaś mgr Magdalena Mąka oraz z-ca dyr. Krystyna Grzegorzek.
Współorganizator konkursu: Ewa Kruczek
ZABAWA ANDRZEJKOWA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY
Dnia 21 listopada 2016 roku odbyła się zabawa andrzejkowa klas O a, O b i O c. Wychowawczynie p. J. Majda, p. M. Biedroń i p. A. Florek przygotowały dla uczniów różne wróżby, m. in. z użyciem butów, serc z imionami, karteczek z zawodami. Na dzieci czekało również wiele atrakcji: salon wróżb, salon makijażu oraz loteria fantowa.
Na tę okoliczność rodzice przygotowali przepyszne poczęstunki. Świetną zabawę umiliły wspólne tańce przy muzyce. Wszyscy bawili się wyśmienicie i w doskonałych humorach .
KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
W klasie I b już po raz drugi odbył się konkurs recytatorski. Tym razem uczniowie mieli za zadanie przygotować tekst, którego bohaterami są zwierzęta. Do konkursu zgłosiło się 9 śmiałków. Znaleźli się wśród nich: Marcin Bieda, Stasiu Bukowiec, Michał Dudek, Klara Michorczyk, Natalia Michura, Łukasz Orzeł, Zosia Sieja, Kacper Stach oraz Patrycja Szewczyk. Dzieci same wybierały wiersze i pod czujnym okiem rodziców i wychowawczyni uczyły się ich, aby przed komisją wypaść jak najlepiej. Jury w składzie: Pani Małgorzata Oleksy, Pani Katarzyna Banaś oraz Pani Magdalena Mąka z wielką uwagą i skupieniem wysłuchało wierszy prezentowanych przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Nawet dzieci z klasy 0 a wraz z Panią Justyną Majdą oraz gimnazjaliści z kl. III A byli pod wrażeniem występu pierwszoklasistów. Każdy występujący uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodkości i drobne upominki. Tym razem najlepszy okazał się Kacper, który przygotował wiersz Marii Konopnickiej pt. Stefek Burczymucha. Dwa drugie równorzędne miejsca przypadły: Zosi i Marcinowi. Życzymy im powodzenia podczas etapu szkolnego.
Wszyscy będziemy mocno trzymać za nich kciuki.
K. Grzegorzek
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY „W KRAINIE BAŚNI I BAJEK”
W listopadzie w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny „W krainie baśni i bajek” zorganizowany przez bibliotekę szkolną oraz nauczycieli nauczania początkowego i przedszkolnego. Adresowany był on do najmłodszych uczniów z klas 0 – III. W każdej klasie dzieci słuchały wybranych przez nauczycieli baśni i bajek, następnie wykonywały ilustracje do wysłuchanych utworów. Trzy najlepsze prace z każdej klasy wzięły udział w konkursie szkolnym.
Jury pod przewodnictwem pani Doroty Rozum przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Anna Adamczyk 3 a,
II miejsce: Natalia Bukowiec 0 c,
III miejsce: Zuzanna Orzeł 1 b.
Wyróżnienia: Amelia Jelonek 0 a,
Agata Mrózek 2 a,
Zofia Stanisławczyk 2 b.
Po rozstrzygnięciu konkursu prace można było obejrzeć na szkolnej wystawie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a osoby nagrodzone i wyróżnione dyplomy oraz nagrody książkowe.
Gratulujemy i zachęcamy do korzystania z biblioteki szkolnej!
Ewa Kruczek
Małgorzata Oleksy
WIZYTA W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU W LASKOWEJ
Dnia 18 listopada dzieci z klasy 0a udały się w odwiedziny do swoich młodszych kolegów z Samorządowego Przedszkola w Laskowej, by wspólnie świętować „Dzień Praw Dziecka”. Na samym początku problematykę praw dziecka w bardzo przystępny sposób przybliżył nam gość – pani asystent rodziny. W kolejnej części spotkania, zaprezentowaliśmy naszym młodszym przyjaciołom krótką inscenizację i każdemu dziecku wręczyliśmy słodki upominek z jednym z praw, a Pani Kasia Hebda nauczyła nas piosenki. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólny poczęstunek i zabawę. Od dziś, już każde dziecko doskonale zna swoje prawa, mamy nadzieję, że wraz z nimi nie zapomnimy również o naszych obowiązkach.
KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
17 listopada 2016 r. w klasie I b został przeprowadzony klasowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”. Wzięło w nim udział dziewięciu pierwszoklasistów. Znaleźli się nich: Marcin Bieda, Stanisław Bukowiec, Julia Jędrzejek, Oliwka Kita, Filip Mamak, Klara Michorczyk, Łukasz Orzeł, Zuzanna Orzeł, Zofia Sieja. Recytacje uczniów oceniała komisja w składzie Pani Ewa Kruczek, Pani Jolanta Bukowiec, oraz Pani Katarzyna Lisek. Na widowni zasiedli uczniowie z klasy I a wraz z Panią Marią Knurowską. Wiersze, które wybrali uczniowie, były bardzo ładne i zawierały wiele ważnych treści duchowych i wychowawczych. Ostatecznie do etapu szkolnego zakwalifikowali się Zosia Sieja, Stasiu Bukowiec oraz Łukasz Orzeł. Wychowawczyni zadbała o pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powadzenia.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 9 listopada 2016 r. odbyła się akademia okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęła się o godzinie 9.40 od recytacji Joasi Bieleckiej z klasy IV wiersza Gałczyńskiego pt. „Flaga”.
Potem przyszła kolej na nieco humorystyczny występ Jana Piaskowego, Wojciecha Rakoczego, Pawła Zelka. Chłopcy w zabawnej scence pokazali nas – uczniów, jako historycznych ignorantów. Tak naprawdę niewiele wiemy o Święcie Niepodległości – skąd się wzięło, kogo w tym dniu czcimy.
Następnie zaśpiewała Faustyna Wróbel piosenkę pt. „Taki kraj”. Później akademia przybrała charakter montażu słowno – muzyczno – audiowizualnego. Wiersze, pieśni chóru szkolnego oraz komentarze prowadzących (Jola Sądel i Michał Czaja w tej roli) ilustrowane były pokazem multimedialnym zdarzeń, postaci, które kształtowały drogę do niepodległości. Mieliśmy też okazję zobaczyć wychowanków Pani Bożeny Orzeł, którzy zatańczyli krakowiaka. Jak zawsze byliśmy pod wrażeniem śpiewu Marysi Dudek. Wykonała piosenkę pod tytułem „Miejcie odwagę”. Występ uczniów zakończyła Gabriela Gonet zaśpiewała utwór „Ja to mam szczęście”.
Akademia przygotowana przez Pana Adriana Kowalewskiego, Panią Reginę Białk, Panią Dorotę Rozum, Panią Bożenę Orzeł i Panią Sylwię Orzeł wszystkim się podobała. Była niezwykłą lekcją historii.
Gabriela Pławecka
Klasa Ic
PRZEDSTAWIENIE "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!"
W ramach konkursu "Zdrowo jem, więcej wiem!" klasa Ia wraz z wychowawcą, Marią Knurowską, przygotowała krótkie przedstawienie na temat wartości odżywczych owoców, warzyw oraz jarzyn. Insecnizacja odbyła się 10.11.2016r. na małej sali gimnastycznej, w której zgromadziły się klasy od I-III oraz zerówka wraz z wychowawcami. Przedstawienie miało na celu zachęcenie dzieci do spożywania dużej ilości warzyw oraz owoców, aby mogły cieszyć się długo zdrowiem. Uczniowie zaprezentowali również wykonane przez nich wcześniej plakaty dotyczące szkodliwości spożywania słodyczy. Przedstawienie okazało się dużym sukcesem, a aktorzy zostali nagrodzeni brawami za swoją pracę.
WYJAZD NA MECZ WISŁA KRAKÓW - GÓRNIK ŁĘCZNA
Jak co roku wierni kibice Wisły z naszej szkoły, udali się do Krakowa, aby wspierać swój ukochany klub. W niedzielę 6 listopada mocna ekipa 20 osób nie szczędziła gardeł na meczu Wisły Kraków z Górnikiem Łęczna. Doping przyniósł zamierzony efekt, wygraliśmy 3:2 :) Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, cała drużyna przyszła pod nasz sektor, osobiście podziękować za wsparcie ;) Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń. Do zobaczenia ponownie na kibicowskim szlaku ;)
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Jak co roku w naszej szkole z tej okazji biblioteka zorganizowała Szkolny Konkurs Czytelniczy. Tym razem wyłoniono Mistrza Pięknego Czytania. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować wybraną przez siebie książkę w formie plakatu oraz poprzez przeczytanie jej fragmentu. Komisja oceniająca uczestników konkursu z klas IV – VI SP w składzie P. Krystyna Grzegorzek, P. Jolanta Bukowiec i P. Magdalena Mąka przyznała następujące miejsca:
I Gabriela Guzik, Justyna Waligóra, Maria Zelek – kl. IV b,
II Karol Kukla, Norbert Uryga – kl. IV a,
III Roksana Strzelecka – kl. VI a.
Natomiast jury oceniające gimnazjalistów - P. Monika Miś, P. Jolanta Bukowiec i P. Katarzyna Lisek - zdecydowało, że Mistrzem Pięknego Czytania zostały uczennice z klasy III A Joanna Augustyn i Weronika Filipek, II miejsce przypadło Kindze Pławeckiej i Jolancie Sądel z klasy I A, a III Izabeli Wróbel i Janowi Piaskowemu z klasy III C.
Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali wyróżnieni dyplomy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Ewa Kruczek
Małgorzata Oleksy
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” odbyło się spotkanie z policjantem, młodszym aspirantem Marcinem Drużkowskim. Pan policjant przypomniał najmłodszym dzieciom podstawowe zasady ruchu drogowego. Zwrócił też uwagę na noszenie znaczków odblaskowych szczególnie po zmroku. Dzięki odblaskom kierowca znacznie wcześniej dostrzeże pieszego i zdąży wykonać manewr, by nie doszło do wypadku. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Znaczki odblaskowe” trzymając w rękach elementy odblaskowe i ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia z panem policjantem. Mamy nadzieję że każdy z uczestników spotkania zapamiętał słowa pana policjanta i zastosuje je w praktyce.
DZIEŃ PAPIESKI
27 października 2016 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Papieskiego, która została przygotowana przez Księdza Henryka Kołodzieja, Panią Katarzynę Sułkowską. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Sylwia Orzeł.
Po wejściu do sali gimnastycznej zaważyliśmy skromną, ale wymowną, dekorację. Na przeciwległej do drzwi ścianie, po lewej stronie, był duży plakat, ukazujący świętego Jana Pawła II i świętą Faustynę na tle Jezusa Miłosiernego. Napis „Bądźcie świadkami miłosierdzia” przemawiał do każdego. Chór szkolny i uczniowie klasy 3b oraz szóstoklasiści wyglądali naprawdę odświętnie .
Akademia rozpoczęła się ulubioną pieśnią Jana Pawła II „Barką”. Montaż słowno-muzyczny , którego wysłuchaliśmy, przypomniał nam głębokie myśli naszego papieża, jego wiersze oraz wspomnienia ludzi o tym wielkim człowieku . Soliści i chór szkolny naprawdę pięknie śpiewali.
Ważnym akcentem akademii było wystąpieniem grupy wolontariuszy Szkoły Podstawowej prowadzonej przez Panią Ewę Kruczek. Opiekunka krótko scharakteryzowała działalność uczniów, zaprosiła do współpracy każdego, kto ma „wyobraźnię miłosierdzia”.
Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, dziękując organizatorom akademii. Następnie podała bieżące informację .
Uczennice klasy 2a gimnazjum
ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW
Dnia 14 X 2016 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej. Dzieci pod opieką Pani Marii Knurowskiej i Pani Krystyny Grzegorzek uczyły się wierszy i piosenek. Wychowawczynie zadbały o piękne stroje, rekwizyty oraz każdy najmniejszy szczegół. Chciały, aby ich wychowankowie zaprezentowali się jak najlepiej przed swoimi rodzicami. Pierwszoklasiści poradzili sobie bardzo dobrze. Dzieci nie miały żadnej tremy i na scenie czuły się swobodnie. Trochę zamieszania podczas uroczystości wprowadziła Zła Wróżka, która zjawiła się w sali niespodziewanie i chciała przeszkodzić w ślubowaniu. Czuła się obrażona, ponieważ dzieci zaprosiły na tę uroczystość tylko Dobrą Wróżkę, a o niej zapomniały i za karę zamieniła wszystkich w Żółtodzioby. Aby się pozbyć tekturowych dziobów, dzieci musiały odwiedzić w towarzystwie prowadzącej i Dobrej Wróżki sześć krain: Matematyczną, Języka Polskiego, Muzyczną, Ruchu Drogowego, Grzeczności oraz Społeczno-Przyrodniczą i udowodnić, że zasłużyły na to, aby stać się uczniami naszej szkoły. Wędrówkę dzieci bacznie obserwowała sprawczyni całego zamieszania. Na szczęście z pomocą pierwszoklasistom przybiegły krasnale, które uczyniły wszystko, aby egzamin wypadł pomyślnie. Pomogło wypicie „eliksiru wiedzy” i połknięcie „tabletki mądrości”. Po części artystycznej przyszedł czas na to co najważniejsze. Uroczystego pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Monika Miś, która obdarowała każdego pierwszoklasistę pięknym dyplomem i słodką czekoladą. Pani Ewa Kruczek oraz Pani Małgorzata Oleksy wręczyły dyplomy czytelnika, a Pani Magdalena Mąka książeczki SKO oraz drobne upominki. Najwięcej radości sprawili dzieciom rodzice, którzy przygotowali słodkie rożki obfitości. Uroczystość przebiegła bardzo sprawnie dzięki prowadzącej Joasi Bieleckiej z kl. IV a oraz pomocy wróżek - Gabrysi Guzik z kl. IV b i Martyny Wątroby z kl. IV a. Role krasnali i Pani Jesieni odegrały dziewczynki z klasy III b.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów i ich rodziców. Na pewno będą im te chwile przypominać zdjęcia wykonane po zakończeniu uroczystości.
Krystyna Grzegorzek
ŚWIĘTO DRZEWA
Dnia 10 października 2016 roku z okazji Święta Drzewa odwiedził naszą szkołę leśniczy Pan Ireneusz Mąka. Spotkanie poświęcone było drzewom wśród pól. Pan leśniczy opowiadał nam o gospodarce leśnej oraz roli drzew na terenach rolniczych i zadaniach leśników z tym związanych. Mówił też, jak dbać o przyrost lasu, jak sadzić młode drzewka i jak rozpoznawać niektóre gatunki drzew. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji przyrody i trzeba przyznać, że była to bardzo interesująca, praktyczna lekcja.
Po części teoretycznej, razem z naszym gościem oraz w towarzystwie Pani Wicedyrektor Krystyny Grzegorzek, sadziliśmy młode drzewka. Na starym placu zabaw i wokół „orlika” znaleźliśmy nowe miejsce dla kilku sadzonek sosny i jodły. To było najciekawsze wydarzenie tego spotkania. Będziemy uważnie obserwować, jak rosną „nasze” drzewka.
Klimek Wajda
TANIEC JAKO AKTYWNA FORMA SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU.
Zabawy taneczne przy muzyce w ramach profilaktyki i promocji zdrowia.
WYCIECZKA KL 0 DO DOMU KULTURY W LIMANOWEJ
Dnia 10 października dzieci z klas 0 odbyły wycieczkę do Domu Kultury w Limanowej. Pod opieką swoich pań wychowawczyń, oraz pani logopedy obejrzały widowisko teatralne pod tytułem: „Pan NIE”. Podczas spektaklu, Pan Malinka wraz ze swoimi uczniami w ciekawy sposób przedstawili sytuacje, w których każdy przedszkolak musi stanowczo użyć słowa „NIE”. Od dziś każdy maluch naszej szkoły wie jak zachować się asertywnie wobec kolegów, koleżanek a także obcych osób.
ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW
Dnia 14 X 2016 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej. Dzieci pod opieką Pani Marii Knurowskiej i Pani Krystyny Grzegorzek uczyły się wierszy i piosenek. Wychowawczynie zadbały o piękne stroje, rekwizyty oraz każdy najmniejszy szczegół. Chciały, aby ich wychowankowie zaprezentowali się jak najlepiej przed swoimi rodzicami. Pierwszoklasiści poradzili sobie bardzo dobrze. Dzieci nie miały żadnej tremy i na scenie czuły się swobodnie. Trochę zamieszania podczas uroczystości wprowadziła Zła Wróżka, która zjawiła się w sali niespodziewanie i chciała przeszkodzić w ślubowaniu. Czuła się obrażona, ponieważ dzieci zaprosiły na tę uroczystość tylko Dobrą Wróżkę, a o niej zapomniały i za karę zamieniła wszystkich w Żółtodzioby. Aby się pozbyć tekturowych dziobów, dzieci musiały odwiedzić w towarzystwie prowadzącej i Dobrej Wróżki sześć krain: Matematyczną, Języka Polskiego, Muzyczną, Ruchu Drogowego, Grzeczności oraz Społeczno-Przyrodniczą i udowodnić, że zasłużyły na to, aby stać się uczniami naszej szkoły. Wędrówkę dzieci bacznie obserwowała sprawczyni całego zamieszania. Na szczęście z pomocą pierwszoklasistom przybiegły krasnale, które uczyniły wszystko, aby egzamin wypadł pomyślnie. Pomogło wypicie „eliksiru wiedzy” i połknięcie „tabletki mądrości”. Po części artystycznej przyszedł czas na to co najważniejsze. Uroczystego pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Monika Miś, która obdarowała każdego pierwszoklasistę pięknym dyplomem i słodką czekoladą. Pani Ewa Kruczek oraz Pani Małgorzata Oleksy wręczyły dyplomy czytelnika, a Pani Magdalena Mąka książeczki SKO oraz drobne upominki. Najwięcej radości sprawili dzieciom rodzice, którzy przygotowali słodkie rożki obfitości. Uroczystość przebiegła bardzo sprawnie dzięki prowadzącej Joasi Bieleckiej z kl. IV a oraz pomocy wróżek - Gabrysi Guzik z kl. IV b i Martyny Wątroby z kl. IV a. Role krasnali i Pani Jesieni odegrały dziewczynki z klasy III b. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów i ich rodziców. Na pewno będą im te chwile przypominać zdjęcia wykonane po zakończeniu uroczystości.
Krystyna Grzegorzek
I DZIEŃ PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA - DOBRE OBYCIE UMILA ŻYCIE
W tym roku Dzień Nauczyciela w naszej szkole spędziliśmy nieco inaczej. Oczywiście, najpierw była akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, po której odbył się konkurs międzyklasowy „Dobre obycie umila życie” zorganizowany w ramach promocji i profilaktyki zdrowia przez Panią Magdalenę Mąkę i Katarzynę Lisek. Było to pierwsze z kilku zaplanowanych w tym roku działań, mających na celu promowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży. 14 października ogłosiliśmy w naszej szkole DNIEM DOBREGO WYCHOWANIA I ZACHOWANIA. Każda klasa miała przydzielone zadania i przez dwa tygodnie przygotowywali się, aby wziąć udział w konkursie. Wszyscy bardzo się zaangażowali i dołożyli wszelkich starań, bo nagroda był kusząca. Konkurs składał się kilku etapów. Każda klasa miała do przygotowania film lub scenkę dotyczącą zasad dobrego zachowania, których prezentacja była poprzedzona czytaniem opowiadania przez klasowych lektorów. Ponadto uczniowie przygotowali plakaty prezentujące ważne zasady savoir-vivre. Na zakończenie odbył się konkurs „Omnibus dobrego wychowania”. Każdą klasę reprezentowały trzy osoby, które musiały wykazać się szeroką wiedzą na temat kultury i ogólnych zasad obowiązujących dobrze wychowanego człowieka. Komisja oceniająca w składzie: Pani Ewa Kruczek, Pani Magdalena Gołąb i Pani Maria Tajduś skrupulatnie oceniały każdy etap konkursu i po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że zwyciężyła klasa VI b. Szóstoklasiści w nagrodę pojadą do kina na dowolnie wybrany przez siebie film. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
14 października, dokładnie w Dniu Edukacji Narodowej, cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się w dużej sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor przypomniała rys historyczny obchodów tego święta, a następnie wręczyła Nagrody Dyrektora zasłużonym pedagogom i pracownikom szkoły. Po tym wystąpieniu inicjatywę przejęli uczniowie wszystkich szczebli naszego Zespołu Szkół począwszy od klasy 0 poprzez klasy 1-6, a skończywszy na klasie 3 gimnazjum. Pod kierunkiem p. Magdaleny Gołąb i p. Dominika Mordarskiego oraz przy fachowym muzycznym wsparciu ze strony p. Sylwii Orzeł, w zabawny i dosłownie w śpiewający sposób, przedstawili oni problemy i trudności szkolne z jakimi muszą borykać się na co dzień. Muzyczna analiza wybranych przedmiotów była przeplatana kawałami o Jasiu i tanecznymi popisami uczennic z klasy 6 i 3 SP. Na koniec przewodniczący Samorządów Szkolnych SP i Gimnazjum, w imieniu wszystkich uczniów, złożyli nauczycielom najlepsze i najgorętsze życzenia. Osłodzone one zostały symboliczną czekoladą ufundowaną przez Samorząd Uczniowski SP i Gimnazjum oraz Spółdzielnię Uczniowską.
Ile kropli w morzu,
Ile śniegu płatków białych,
Ile kłosów w zbożu,
Ile słońca w świecie całym,
Ile sekund w roku,
Ile drzew jest w lesie,
Ile domów wokół,
Ile grzybów jesień niesie,
Ile w górze ptaków,
Ile ptasich piór,
Ile ziaren maku,
Ile jest na ziemi gór,
Ile gwiazd na nocnym niebie
I ile barwnych kwiatów, które wiosną łąki ścielą –
Tyle dzisiaj szczerych życzeń składamy naszym Nauczycielom!
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września 2016r. odbył się w naszej szkole, po raz pierwszy, Dzień Języków Obcych. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już na początku września. W klasach 1 – 3 SP został ogłoszony konkurs na najciekawiej wykonaną flagę Wielkiej Brytanii lub flagę któregoś z jej krajów członkowskich: Anglii, Walii, Szkocji albo Irlandii Północnej. Do dnia 23 września u p. Agnieszki Szubryt i p. Magdaleny Gołąb zostało złożonych mnóstwo bardzo pięknych prac. Między nimi były flagi wyklejane, rysowane, malowane, zrobione z materiału, z naklejonych cieniutkich sznureczków, a nawet zrobione z cekinów lub ryżu. Jury złożone z p. Marty Woźniak oraz z wyżej wymienionych pań anglistek miało nie lada problem z wyłonieniem trzech pierwszych miejsc. Ostatecznie autorzy czterech prac, które były wyjątkowo piękne i trudne do wykonania, otrzymali wartościowe nagrody: I miejsce - Anna Adamczyk kl. 3a, II miejsce – Anna Paruch kl. 3a i Milena Gawron kl. 1b, III miejsce – Michał Dudek kl. 1b.
Każdy z pozostałych małych artystów również otrzymał jakąś nagrodę. Uroczyste ich wręczenie odbyło się w Dniu Języków Obcych, a prace dzieci można było jeszcze przez dwa dni podziwiać na szkolnym holu.
Natomiast starsze klasy szkoły podstawowej w dniu 26 września wzięły udział w konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii. Jego uczestnicy mieli trzy tygodnie na opracowanie i opanowanie podanych zagadnień. Zacięta rywalizacja nawiązała się pomiędzy uczennicami klasy 4a Reginą Jędrzejek i Joanną Bielecką, a reprezentantami klasy 5b Martyną Daniel i Klimkiem Wajdą. Ostatecznie, w dogrywce, jednym punktem zwyciężyli piątoklasiści. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody stosowne do zajętego miejsca.
Pierwsze obchody Dnia Języków Obcych można zaliczyć do udanych. Mamy nadzieję, że na dobre wpiszą się one do kalendarza imprez szkolnych.
ZAWODY DZIEWCZĄT SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PIŁCE HALOWEJ
Dnia 7 października odbyły się zawody dziewcząt szkół podstawowych w piłce halowej. Szkołę w Laskowej reprezentowały: uczennica klasy trzeciej Natalia Ptaszek, uczennice klas czwartych Martyna Gutowicz, Martyna Wątroba, Natalia Jonik (bramkarz), Brygida Jędrzejek, klas piątych Joanna Florek, Justyna Nowak, Roksana Strzelecka. Dziewczęta zajęły 6 miejsce w gminie. Życzymy dalszych sukcesów
DNI PROMOCJI ZDROWIA
11 października 2016 r. w ramach dni promocji zdrowia klasy drugie wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Pan Nie”, wystawianym przez Limanowski Dom Kultury. Uczniowie poznali podczas doskonałej zabawy znaczenie postaw asertywnych i umiejętności dokonywania wyborów.
PRÓBNA EWAKUACJA
WDZIĘCZNOŚĆ JEST PAMIĘCIĄ SERCA
30 września odbyła się w naszej szkole akademia przygotowana specjalnie dla Pani Marzeny Stach, która właśnie tego dnia towarzyszyła nam w klasie ostatni raz i po ponad trzydziestu latach pracy postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę. Uczniowie pozwolili sobie na chwilę wspomnień, których przez tak długi czas nazbierało się całkiem sporo. W wierszach
i piosenkach zawarli słowa podziękowania za pracę, cierpliwość i zaangażowanie. Nie obyło się bez łez, które pojawiły się na twarzach tych, którzy z Panią Marzeną pracowali na co dzień.
Szczęśliwej Emerytce życzymy wspaniałych dni, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń. Mamy nadzieję, że czas ocali od zapomnienia wspólnie spędzone chwile…
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
30 września odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Z zadaniami matematycznymi przygotowanymi przez Panią Dorotę Orzeł zmagali się uczniowie klas IV-VI. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i świetnie poradzili sobie
z podchwytliwymi pytaniami. Komisja oceniająca w składzie: Pani Marzena Stach, Pani Anna Guzik oraz Pani Dorota Orzeł nie miała łatwego zadania, bowiem wyłonienie zwycięskiej drużyny było naprawdę trudne. Po dogrywkach najlepsza okazała się reprezentacja klasy IV b, czyli Gabrysia Guzik i Teodor Kożuch. Drugie miejsce przypadło piątoklasistkom – Martynie Daniel i Klaudii Czech. Na trzecim stopniu podium stanęli Franciszek Kotlarz
i Kacper Gonet z klasy VI a. Na zakończenie tego dnia Pani Dorota wraz z pomocnikami chodziła po klasach i sprawdzała czy uczniowie i nauczyciele znają tabliczkę mnożenia. Kto poradził sobie z zadaniami, ten otrzymywał słodką nagrodę. Wielu stwierdziło, że gdyby za każdy przykład otrzymywali cukierki, już dawno zdaliby tabliczkę mnożenia bezbłędnie ;-)
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
29 września 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Renatę Piątkowską, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Pani Renata ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej twórczość literacka zyskała duże uznanie o czym świadczą m.in. liczne nagrody. Książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.
Autorce towarzyszyła pani Malwina Kożurno, zawodowy lektor, która prezentowała fragmenty twórczości pani Piątkowskiej.
Spotkanie odbyło się w dwóch grupach – klasy 1-4 SP oraz 5-6 SP i I gimnazjum. Młodsze dzieci zapoznały się z humorystycznymi opowiadaniami autorki, a także z prawdziwymi opowieściami o zwierzętach. Natomiast starsi uczniowie poznali historię Malali, pakistańskiej dziewczynki, która broni praw dzieci, przede wszystkim do nauki i wyrażania własnego zdania.
Po zakończonych spotkaniach wszyscy chętni mogli zakupić sobie książki zaproszonego gościa i otrzymać pamiątkowy autograf.
Małgorzata Oleksy
SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Dnia 13.09.2016r przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło udział 105 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów. Komisja wyborcza w składzie: Magdalena Orzeł kl. III b, Katarzyna Tokarz kl. III b oraz Paulina Rozum kl. III b czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego mgr Agnieszka Szubryt.
Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej został Kacper Gonet z klasy 6a.
Oto szczegółowe wyniki :
Kacper Gonet – 32 głosy
Paulina Bukowiec – 25 głosów
Emil Dziedzic – 24 głosy
Gabriela Guzik – 16 głosów
Barbara Pławecka – 12 głosów
Klaudia Michura – 9 głosów
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego na kolejną kadencję została wybrana mgr Agnieszka Szubryt - zdobywając 47 głosów.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w wyborach, a nowemu Przewodniczącemu Samorządu życzymy samych sukcesów.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO