Regulamin rekrutacji i uczestnictwa wraz z załącznikami znajdziecie Państwo w zakładce AKTUALNOŚCI.
Projekt realizowany jest w ramach 10. Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014–2020. Projekt skierowany jest do dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Laskowej, Kamionce Małej, Żmiącej, Sechnej i Krosnej oraz nauczycieli zatrudnionych w tych placówkach.
Głównym celem projektu jest podniesienie dostępności i jakości edukacji dzieci i młodzieży w Gminie Laskowa poprzez wdrożenie nowych metod nauczania i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz podniesienie kompetencji nauczycieli jak i kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy u 300 uczniów i uczennic, głownie w zakresie kompetencji informatycznych i matematycznych. Dzieci i młodzież będą miały możliwość udziału w dodatkowych zajęciach oraz programie stypendialnym, a nauczyciele otrzymają nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracy z uczniem. Dzięki funduszom unijnym oraz Budżetowi Państwa bogaty program zajęć grupowych i indywidualnych będzie obejmować zajęcia wyrównujące braki oraz rozwijające takie jak m.in.: zajęcia z matematyki, z kodowania i programowania oraz indywidualne konsultacje z psychologiem. W ramach projektu przewidziane są również szkolenia, warsztaty i studia podyplomowe dla nauczycieli.
Dzięki projektowi powstaną nowoczesne, w pełni wyposażone pracownie informatyczne oraz doposażone pracownie matematyczne dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zaplanowano również prace budowlane, w tym m.in. wykonanie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych. W ramach projektu zostaną zakupione nowoczesne pomoce i narzędzia dydaktyczne, w tym m.in. zestawy robotów do programowania, laptopy, monitory interaktywne i drukarki, programy do nauki matematyki i technik pamięciowych. Ponadto dla uczniów i uczennic w ramach projektu przewidziano pomoc stypendialną w roku szk. 2021/2022, która będzie mogła zostać przeznaczona na indywidualnie zdiagnozowane potrzeby edukacyjne w formie dodatkowych zajęć pozaszkolnych oraz zakup niezbędnych pomocy edukacyjnych.
Okres realizacji: 01.06.2021 – 31.12.2022
Wartość projektu: 3 123 586,88 zł
w tym wartość dofinansowania z UE to 2 655 048,84 zł
w tym wartość dofinansowania z BP to 303 543,64 zł
W ramach Projektu SUPER UMYSŁ w roku szkolnym 2021/22 przewidziane są następujące formy wsparcia dla uczniów i uczennic w postaci nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych poprzedzone rekrutacją:
I. Zajęcia dla uczniów w zakresie kompetencji matematycznych:
a) Super liczby – grupowe (maks. 8 os./gr.) zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
b) Super liczby – zajęcia rozwijające z matematyki (72 g. lek./gr.)
ukierunkowane na podniesienie lub zdobycie kompetencji matematycznych.
c) Super liczby – indywidualne zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki ukierunkowane na podniesienie lub zdobycie kompetencji matematycznych Każdy z uczniów i uczennic otrzyma wsparcie w postaci 72 g. lek. indywidualnych korepetycji.
II. Zajęcia dla uczniów w zakresie kompetencji informatycznych:
- Mały inżynier – zajęcia grupowe (8 os./gr.) z nauki programowania (108 g. lek./gr.) ukierunkowane na podniesienie lub zdobycie kompetencji informatycznych
III. Zajęcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi
a) Indywidualne konsultacje z psychologiem (12 g. lek./os.)
b) Potrafię więcej! – ogólnorozwojowe zajęcia grupowe (4 os./gr.) z technik uczenia się i zapamiętywania (48 g. lek./gr.)
Program stypendialny
Stypendium edukacyjne zostanie przyznane w kwocie 300 zł/mc przez 12 miesięcy (razem 3 600 zł). Udział w projekcie nie jest równoznaczny z otrzymaniem stypendium. Przyznawanie stypendium odbywać się będzie na podstawie zgłoszenia i wypełnienia dodatkowego formularza. Decydować będzie liczba punktów. Wsparcie zostanie skierowane do uczniów/uczennic, którzy w tym samym czasie nie będą pobierać innego stypendium finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Stypendium będzie mogło zostać przyznane wyłącznie na:
- udział w zajęciach edukacyjnych pozaszkolnych lub wycieczkach edukacyjnych,
- pomoce rzeczowe o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników oraz wyposażenie pomagające w nauce (biurko, krzesło, laptop, etc.)